SkyscraperCity Forum banner
1 - 19 of 33 Posts

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
Zamknięcie trzech instalacji, upadłość albo likwidacja. Już po Zachemie?


Wojciech Mąka, Czwartek, 23 Sierpnia 2012; aktualizowano: 23.08.2012 09:10

Po wczorajszym spotkaniu z prezesem Grupy Chemicznej Ciech pracownicy Zachemu są wstrząśnięci. Trzy instalacje firmy mają być zamknięte. Jeśli nie, to firma zostanie zlikwidowana.

Wczoraj w Zachemie doszło do spotkania Dariusza Krawczyka, prezesa Ciechu, z pięcioma zachemowskimi związkami zawodowymi. Z każdej organizacji na sali mogło być tylko trzech przedstawicieli.
Reklama

Prezes Krawczyk przedstawił zarys działań, które Ciech ma zamiar przeprowadzić w zakładach, których jest właścicielem.

Dwa pomysły

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w grę wchodzą dwa pomysły. Pierwszy, to głęboka restrukturyzacja, która ma się zakończyć w 2016 roku. Jej efektem jest - jak już informowaliśmy - zamknięcie trzech działów firmy: produkcji chloru, TDA i DNT. Ocalenie fragmentu Zachemu zależeć też będzie od oszczędności na prądzie, oświetleniu i cieple.

Drugi pomysł to likwidacja całej firmy albo ogłoszenie jej upadłości. To drugie rozwiązanie jest dla pracowników gorsze, bo nie dostaną odpraw.

Prezes Krawczyk uznał, że w tej chwili ruch należy do związków zawodowych, którym miał wczoraj zaproponować ustalenie wysokości odpraw dla zwalnianych ludzi.

Związkowcy nie chcieli komentować tej sytuacji. Następne spotkanie z władzami Ciechu i przedstawicielami ministra skarbu zaplanowano dopiero na wrzesień.

Przypomnijmy, że zarząd Zachemu wypowiedział zbiorowy układ pracy, przygotowano także 75 wypowiedzeń. W ubiegłym tygodniu do tej liczby doszła druga, 25-osobowa grupa.

Premier ma się dowiedzieć

NSZZ „Solidarność” skierował do sądu pozew przeciwko zarządowi o uznanie wypowiedzenia układu zbiorowego za bezprawne.

Dwa dni temu związkowcy byli też u prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. - Zachem i spółki to kilka tysięcy miejsc pracy, stąd troska, z jaką traktujemy ten temat. Związkowcy poruszyli dwie kwestie: stan realizacji planu inwestycyjnego i brak przedstawienia przez zarząd planów restrukturyzacji przy jednoczesnym rozpoczęciu procesu zwolnień - mówi Piotr Kurek, rzecznik prezydenta miasta. - Prezydent wystąpi do premiera z prośbą o osobiste zainteresowanie się problemami Zachemu. Przekaże także premierowi stanowisko związkowców.

Oszczędzić na ściekach?

Także wczoraj Dariusz Krawczyk rozmawiał w Urzędzie Miasta z Grażyną Ciemniak, zastępcą prezydenta miasta. Szczegółów nie znamy, wiemy jedynie, że skupiły się na Spółce Wodnej „Kapuściska”, w której Zachem na 45 procent udziałów. Za oczyszczanie swoich ścieków płaci „Kapuściskom” 15 mln zł rocznie.

- Rozmowy dotyczyły przede wszystkim możliwości stworzenia dwóch różnych ciągów oczyszczania ścieków - mówi Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta miasta. - Komunalny ciąg byłby zarządzany przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację, a przemysłowym zajęłaby się nowo utworzona spółka.

Przypomnijmy, że miasto dąży do przejęcia oczyszczalni „Kapuściska” od czterech innych udziałowców - Zachemu, Nitrochemu, Stomilu i gminy Solec Kujawski. 9 stycznia tego roku podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Związkowcy będą bronić Zachemu. Czy premier pomoże?
- Bydgoski zakład powinien zostać wyłączony z grupy Ciech


wom, Poniedziałek, 27 Sierpnia 2012; aktualizowano: 27.08.2012 09:02

Związkowcy Grupy Chemicznej Ciech powołali ogólnopolski Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny. Chcą bronić bydgoskiego Zachemu i kilku innych spółek chemicznych.

Komitet powołano pod koniec ubiegłego tygodnia w Katowicach. Jak informuje Włodzimierz Józwiak, szef komitetu, związkowcy występują w obronie interesów pracowników w restrukturyzowanych zakładach Grupy Chemicznej Ciech.

W Katowicach uchwalono, że związki wezwą zarząd Ciechu do zaprzestania redukcji zatrudnienia w spółkach i zmniejszania wynagrodzeń. Chcą też zastopowania dążeń grupy do likwidacji bydgoskiego Zachemu i przedstawienia programu naprawczego dla spółki. Nie bez znaczenia, ich zdaniem, jest także dokończenie planowanych w niej inwestycji.

Związkowy zapowiedzieli wystąpienie, między innymi, do ministrów skarbu i finansów z wnioskami o wyłączenie Zachemu i kilku innych firm z grupy Ciech.

Do komitetu protestacyjnego może wejść jeden przedstawiciel każdego działającego w Ciechu związku zawodowego. W Zakładach Chemicznych Zachem organizacji jest pięć. Każda z nich musi indywidualnie zdecydować o dołączeniu do protestu.

Czy premier pomoże naszym zakładom?


W Zachemie trwają zwolnienia grupowe. Wypowiedzenia przygotowano dla 100 osób. W ub. tygodniu ze związkowcami spotkał się Dariusz Krawczyk, prezes GCh Ciech. Zapowiedział dwa rozwiązania dla spółki - albo wyłączenie i likwidację trzech instalacji, albo likwidację lub ogłoszenie upadłości całego zakładu.
Po rozmowach ze związkowcami interwencję u premiera Donalda Tuska zapowiedział prezydent Rafał Bruski.
Źródło: Express Bydgoski
 

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
Do 2014r. przewidziana jest realizacja inwestycji na poziomie ponad 200 mln złotych rocznie. Wartość ujętych do realizacji zadań inwestycyjnych w kolejnych latach zgodnie z prognozą wynosi odpowiednio:
2015r. – 112 mln zł,
2016r. – 98 mln zł,
2017r. – 104 mln zł,
2018r. – 83 mln zł,
2019r. – 81 mln zł,
2020r. – 83mln zł
(razem w latach 2014-2020 – 799 mln zł).
Jednocześnie uwzględniając obowiązujące samorządy zasady gospodarki finansowej oraz aktualną sytuację finansową miasta Bydgoszczy możliwość podjęcia się realizacji nowych inwestycji wynosi łącznie w latach 2014-2020 tylko ok. 100 mln złotych.
Te plany to destrukcja dla miasta :eek:hno: Już teraz miasto zostaje w tyle w stosunku np do Lublina czy Białegostoku, a będzie jeszcze gorzej.

Miało się wrażenie, że miasto straciło wiele lat za poprzednika, teraz wszystko na to, że wpadło z deszczu pod rynnę.
 

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
Jakie było zadłużenie miasta w momencie kiedy KD przejmował władze?
Pamiętać trzeba jeszcze o zadłużeniu ukrytym, patrz MWiK i idące w setki milionów inwestycje nie obciążające budżetu miasta. Gdyby to doliczyć, to byłoby grubo powyżej 60%.

Nie można mieć pretensji do obecnego prezydenta, który przejął zadłużone miasto od poprzednika. Dalszy wzrost tego zadłużenia jest naturalną konsekwecją kontynuacji inwestycji wieloletnich w tym tych współfinansowanych przez UE.
 

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
Kryterium demograficzne jest podnoszone w przypadku projektów kluczowych, ustalanych do dofinansowania przez marszałkowskich urzędników. Czyli de facto tych o największej wartości.
Niby tak, może dzielenie środków nie byłoby tak kontrowersyjne.

Tylko jak to zrobić, jak w danej osi priorytetowej podzielisz na duże, średnie miasta to zaraz się okaże, że środki zostaną rozproszone i każdy dostanie g... Bo jak podzielimy Bydgoszcz, Toruń i Włocławek to upomni się Grudziądz, załapie się Grudziądz to upomni się Inowrocław itd.

Druga wątpliwość to: co wtedy gdy w ramach danej osi priorytetowej i danego działania np.
Rozwój instytucji kultury,
któreś z miast nie zgłosi wniosku, to co z tymi pieniędzmi ? Przepadają? Czy może dane miasto ma "na siłę" wymyśleć jakiś projekt by kasę wykorzystać na byle co ?

Jak liczyć projekty, które są realizowane wspólnie przez 2 lub więcej miast? Często trudno wszystkie fundusze rozliczyć, kto ile dostał. Nie mówiąc już o tym, że udział we wspólnych projektach często jest zróżnicowany i nieproporcjonalny do liczby ludności.


Nie chcę mówić, że "nie da się" bo pewnie się da, ale na pewno nie jest to takie proste jak może się wydawać.
 

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
Jeśli dalej twierdzicie że marcin.poznań nie jest trollem to gratuluję.

Jak tak można przyjść pisać merytorycznie w wątku, opierać się na danych statystycznych, tworzyć wykresy i zestawienia*.

Toż to czysty trolling, którego nie powstydziłby się niejeden torunianin w bydgoskim wątku :D


*Nie dotyczy danych o bezrobociu.
 

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
^^
To, że wynik Bydgoszczy rośnie - super. To, że Torunia spada mnie akurat nie dziwi. Miasto odstrasza inwestorów.

Ale nie oszukujcie się, Bydgoszcz nic nie znaczy na gospodarczej mapie kraju, z Toruniem łącznie również nic nie znaczy. Wykresy Marcina są tego potwierdzeniem.
 

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
skoro nawet razem niewiele znaczymy to jaki sens ma ten zwiazek na sile? przeciez to byl zawsze glowny i jedyny argument za wspolna metropolia,ze razem bedziemy konkurowac z Poznaniem...jak widac czy razem czy osobno do Poznania brakuje nam bardzo duzo...
jednoczesnei Bydgoszcz sama notuje wzrosty i ma jakies szanse wprzyszlosci nawiazac bardziej wyrownana walke z innymi osrodkami..
Ale ja tu o konieczności związku na siłę nie piszę przecież. Co więcej, związek na siłę bądź nie na siłę niczego nie zmieni. To zawsze będzie związek na papierze. Gospodarczo zawsze będziemy daaaleko za Poznaniem czy Trójmiastem. Współpraca miast może (nie musi) trochę ten dystans zmniejszyć ale raczej w znikomym stopniu.

No i aby poprawic sobie humor zawitales do tego watku aby sobie ulzyc. No ale skoro juz pozostawiles po sobie slad ja rowniez sobie ulze.
Nie mierz innych swoją miarą...

Co do gęsi i usług sanatoryjnych się w pełni zgadzam. Nic dziwnego, że jako region jesteśmy tam gdzie jesteśmy. Będzie jeszcze gorzej.
 

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
^^
Pomijając oczywiste powiązania gospodarcze miast choćby z bliskości w jakiej się od siebie znajdują, dla celów statystycznych osobiście wolałbym by miasta prezentowane były w oddzielnych podregionach.
Czasami to zwyczajnie przeszkadza w porównywaniu do równorzędnych ośrodków w kraju.
 

· O_o
Joined
·
2,910 Posts
Zdecydowaną większość danych można już i tak przedstawiać takimi osobnymi "podregionami" jak choćby przemysł, budownictwo mieszkaniowe, demografia, rynek pracy i wiele innych. Jednak, tak jak wspomniałem, w wielu porównaniach, np. z Lublinem, Szczecinem, Białymstokiem czy Rzeszowem mogłoby to wypaść różnie...
A niechby wypadało nawet źle, ważne by mieć tego jakiś obraz (świadomość). Wtedy można ocenić czy rozwój miasta idzie w dobrym kierunku i czy konkurencja czasem nie ucieka.

To prawda, że podstawowe i najważniejsze dane są przestawiane osobno dla miast. Mimo to trafiają się ciekawe dane, w których ujmuje się nas jako jeden podregion, a chciałoby się te dane mieć dla każdego miasta oddzielnie. Tak jak w przypadku wymienionych przez Ciebie miast.
 
1 - 19 of 33 Posts
Top