SkyscraperCity banner

3941 - 3960 of 4057 Posts

·
Registered
57 Posts
Widzę, że moderator zrobił porządek - mam nadzieję, że nie kontynuuję całkowitego offtopic - jeżeli tak to nie obrażę się na usunięcie. Jedyne czym mogę podsumować jako były mieszkaniec regionu Koszalina - że Toruń i Bydgoszcz nie mają na co narzekać - jedno ma jeden urząd, drugie drugi - ale znaczenie w regionie mają obydwa i przede wszystkim region istnieje. O ile dobrze pamiętam Koszalin ze Słupskiem wiele lat temu nie chciał się dogadać i województwa nie utworzono. Teraz są dwa miasta niby średnie, ale bez znaczenia, słabo rozwijające się, każde prawie bez powiązań ze stolicą swojego rejonu (mówię także o mieszkańcach).

·
Registered
Underground out of Voland.
8,104 Posts
Czy Ty wiesz, że dawno temu (w latach 80.) to Koszalin był destynacją dla ludzi z Bydgoszczy pod względem kształcenia? Polibuda w Koszu robiła swoje. Starszy brat kumpla z osiedla studiował ówdzie i ów kumpel był święcie przekonany, że Koszalin jest większy od Bydgoszczy. No bo w końcu starszy brat tam wyjechał na mityczne studia. Co prawda, miał wtedy lat chyba 7 a ja 9 (a student około 19 pewnie), ale czym skorupka za młodu, no wiecie rozumiecie.
Ja też za dziecka odkryłem, że Bydgoszcz jest ósmym największym miastem w kraju i że jest większa od "tych-legendarnych-Katowic" i byłem w szoku, bo zewsząd były informacje, a jak coś dotyczyło Bydgoszczy to niusy typu "dwugłowe cielę zeżarło działacza Solidarności RI".
Jak w okolicach pucharu 1991 pokazywali mecze ekstraklasy w jakichś wiadomościach sportowych po tradycyjnym DTV (jak się okazuje, Wiadomości TVP to kontynuacja Dziennika TV z PRL i tyle) i wszystkie guwniakizabrze, legływszawa, skisłypokrakuw, chujniegdańsk, pizdewłuć przegreywały z innymi zdechamipozłam, żbąkswrocław i pogłąbszczecina i zewsząd relacje były, ale z Bydgoszczy jakimś cudem nie było, choć ośrodek telewizyjny właśnie się tworzył na miejscu, a ten gdański do roboty się nie kwapił i kasety z nagraniami do Wszawy poszły, to się w ogólnopolskiej telewizji ostatecznie nie pokazały.
Jak to wkrewiony 11-latek, na znak protestu podarłem plan Warszawy, oplułem go, i ostatecznie spuściłem w sraczu.
I tak żyłem do 1998, aż ujawniły się o wiele gorsze i groźniejsze demony. CDN.

·
Registered
549 Posts
Cieszy wynik Bydgoszczy i okolic, ale boli fakt, że nie mamy w województwie żadnego powiatu ziemskiego (poza bydgoskim) z indeksem pow. 96 %. Liczyłem w tej kwestii na powiat świecki, który poza większymi miastami województwa zawsze był prymusem. Dziwi też słaby wynik powiatu nakielskiego i żnińskiego, które IMO radzą sobie całkiem nieźle i są dobrze skomunikowane.

·
Registered
8,104 Posts
Ogólnie wynik kraju dość ciężki, szokuje zwłaszcza Pomorskie. Porównajcie sobie z latami wcześniejszymi, zwłaszcza sprzed podłej zmiany. No, ale bynajmniej na bombelki dajom, a od wczoraj będzie ich coraz wincyj, zwłaszcza tych z anancefalią. No, ale 10 mln ludzi jest żywym dowodem na to, że można funkcjonować bez mózgu. Przepraszam za politykę z rana, ale po sobie widzę, że nie tyle nominalnie, ale i realnie mam na koniec miesiąca mniej, niż 6 lat temu. No i spójrzcie na kurs PLN...

·
Registered
3,085 Posts
Wydaje mi się, że to będzie się coraz mocniej polaryzować. Bogate, przez to bardziej liberalne i oświecone, duże ośrodki miejskie oraz zacofana, żyjąca z dnia na dzień prowincja w której będzie narastać frustracja wykorzystywana przez skrajne poglądy prawicowe. To już się dzieje niestety.
Życie społeczne zawsze jest związane z sytuacją ekonomiczną, dlatego mimo słabej sytuacji demograficznej, czy wskaźników dotyczących ilości powierzchni biurowej należy cieszyć się z tego, że wskaźnik średnich zarobków rośnie bardzo szybko na tle innych miast (w tym sensie, że gonimy oczywiście ;) ) bo to będzie miało przełożenie na jakość życia i poglądy samych mieszkańców.
Oczywiście, można się wkurzać, że Poznań, Gdańsk czy Wrocław odjeżdżają nam coraz szybciej. Ale jeśli spojrzymy w drugą stronę na takie miasta jak Koszalin, Włocławek czy Grudziądz to my odlatujemy od nich równie szybko co Wrocław od nas.
Wiadomo również, że poprzez pewne uwarunkowania Bydgoszcz nie ma łatwo by konkurować z Trójmiastem czy Poznaniem. Nie pomaga nam również kultura suburbanizacji (która swoją drogą świadczy też o zamożności mieszkańców). Jednak obserwując to, jak z roku na rok na starym mieście rozkwita życie można naprawdę dojść do optymistycznych wniosków. Czekam na to jak ruszą Młyny Rothera, jak skończy się pandemia i znów będzie można organizować imprezy plenerowe jak "rzeka muzyki" (fajnie by było gdyby w UM był jakiś fundusz na małe imprezy muzyczne na Wyspie Młyńkskiej organizowane przez społeczników - różne rodzaje muzyki mogły by stworzyć realny pogląd na to, że Bydgoszcz to miasto muzyki), jak otworzy się hala targowa do której już prowadzi ciekawie kulinarna ulica Magdzińskiego.

Aktywne życie miejskie zawsze będzie wiązało się z rozwojem ekonomicznym mieszkańców. I wracając do tej ostatniej mapki, można być optymistą. Bydgoszcz plus powiat to ponad 460 tys mieszkańców będących w strefie minimum żółtej (wiem, że dzisiaj kojarzy się to z czymś innm ;) ) Dla porównania zobaczcie Białystok, Lublin, Kielce czy naszego sąsiada.

·
Registered
1,645 Posts
Dokładnie tak, zajebiści będą bardziej zajebistsi, bo już się rozpędzili i lecą, a słabi nie będą mieli już siły żeby doskoczyć i dogonić, w tym jednak Bydgoszcz, niestety...

Z podwórka konsultacji społecznych: tam gdzie miasta już się nauczyły tej gry a mieszkańcy nauczyli pilnować, obecny sytuacja wirusowa uaktywniła nowe pomysły (np. geoankieta online), a tam gdzie zawsze to było traktowane jak zło konieczne (np. Bydgoszcz) przeniesiono po prostu spotkania z realu do online (oczywiście już w godzinach pracy), nie zastanawiając się w żadnej sposób jak je uatrakcyjnić by zwiększyć zaangażowanie mieszkańców, bo po co, jeszcze będą nam się mądrzyć...

·
Registered
832 Posts
Cieszy wynik Bydgoszczy i okolic, ale boli fakt, że nie mamy w województwie żadnego powiatu ziemskiego (poza bydgoskim) z indeksem pow. 96 %. Liczyłem w tej kwestii na powiat świecki, który poza większymi miastami województwa zawsze był prymusem. Dziwi też słaby wynik powiatu nakielskiego i żnińskiego, które IMO radzą sobie całkiem nieźle i są dobrze skomunikowane.
Dobra komunikacja to nie wszystko o czym świadczy chociażby Toruń, który gospodarczo praktycznie nic nie zyskał po otwarciu A1

·
Registered
8,104 Posts
Za to Kutno po zbudowaniu A1 bryluje w gospodarce magazynowej. W każdym razie, lepiej jest mieć dobre położenie, niż gorsze.

·
Registered
3,252 Posts
Discussion Starter #3,952
Bydgoszcz II miejsce

·
Registered
1,645 Posts
... bo brali udział w projekcie o "partycypacji w planowaniu" - badacze wyjechali, konsultacje wróciły do starych biernych działań, bo po co się męczyć? Przecież wiadomo, że plany zagospodarowania nie są dla ludzi tam mieszkających tylko dla urzędu, przecież nie mieszkańcy płacą pensję tylko prezydent :D

·
Registered
9,199 Posts
Nowa hala CGH Polska.

Dynamiczny rozwój CGH Polska sprawił, że firma podjęła decyzję o rozbudowie zakładu o nową halę malarni. W ramach inwestycji wartej 13 mln zł powstał nowoczesny budynek o powierzchni 2 650 mkw z częścią techniczną, wielotonażowym magazynem farb, mieszalnią farb i częścią socjalną. Jedna z linii jest całkowicie przeznaczona do wytwarzania zbiorników podziemnych, które stanowią prawie połowę produkcji bydgoskiego zakładu.

·
Registered
3,252 Posts
Discussion Starter #3,956

3941 - 3960 of 4057 Posts