SkyscraperCity banner

1 - 20 of 109 Posts

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
W związku z rozkwitem inwestycji z zakresu kultury i sztuki (w tym modernizacji obiektów kulturalnych) w naszym mieście pozwoliłem sobie założyć wątek.

W chwili obecnej w tym zakresie realizowane są inwestycje:

1) Budowa Teatru Kameralnego
ul. GrodzkaPlanowany termin ukończenia : koniec 2019 r. (w związku z badaniami archeologicznymi termin zapewne ulegnie wydłużeniu)
Koszt inwestycji : 26 mln zł
Generalny Wykonawca : EBUD Przemysłówka Sp. z o.o.
Obiekt będzie posiadał 187 miejsc wraz z niezbędnym zapleczem etc.

2) Budowa Teatru przy IV Śluzie
ul. WrocławskaPlanowany termin ukończenia: koniec 2019 r. (w związku z przerwami w finansowaniu i w budowie termin zapewne ulegnie wydłużeniu)
Koszt inwestycji : nie wskazano
Generalny Wykonawca : nie wskazano

Obiekt będzie posiadał 600 miejsc wraz z niezbędnym zapleczem etc.


3) Rozbudowa Muzeum Okręgowego
ul. Gdańska 4Planowany termin ukończenia: połowa 2019 r.
Koszt inwestycji: 22,6 mln zł
Generalny Wykonawca: Kontbud Sp. z o.o.

Inwestycja polega na rewitalizacji obecnej części oraz rozbudowie obiektu dzięki czemu zyska m.in. nową przestrzeń ekspozycyjną, warsztatową oraz edukacyjną

4) Rewitalizacja kompleksu Młyny Rothera
Wyspa MłyńskaPlanowany termin ukończenia: 2020 r.
Koszt inwestycji: 92 mln zł
Generalny Wykonawca: Budimex SA

W obiekcie wg. zapowiedzi Urzędu Miasta mają się znaleźć m.in. „Park kultury” i „Ogrody wody. Stany skupienia”, a także "Muzeum Mózgu". Niestety brak jednoznacznej spójnej wizji i projektu ekspozycji. Do dnia dzisiejszego nie wskazano również osób odpowiedzialnych za prowadzenie docelowych placówek.

5) INNE

- Planowany remont budynku Teatru Polskiego im. H. Konieczki przy Al. Mickiewicza 2


Planowane prace przewidują m.in. zwiększenie ilości miejsc na widowni "dużej sceny" do 420 (obecnie 330 miejsc), remont pomieszczeń, rozbudowę zaplecza technicznego


- Planowany remont d. Kina Pomorzanin

Obecny właściciel : Moderator Inwestycje Sp. z o.o. wymienił poszycie dachu

- Planowany remont BWA

Obecnie trwają prace przygotowawcze. Miasto przeznaczy na ten cel 990 tys. zł . Prace mają objąć głównie elewację , w tym również montaż nowego neonu. Ponadto przeprowadzone mają zostać prace przy izolacji fundamentów, dachu, a także częściowa wymiana stolarki okiennej.
Termin rozpoczęcia prac jest jeszcze nieznany.
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Discussion Starter #2

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Discussion Starter #3
W centrum Bydgoszczy powstała Pracownia Markerspace. W piątek zaprasza na drzwi otwarte


Przy ulicy Jezuickiej 22, czyli w samym sercu Bydgoszczy powstała przestrzeń kreatywna dla rzemiosła. Dedykowana będzie ona przede wszystkim młodym twórcom. Będzie można skorzystać z mini zakładu stolarskiego, maszyny do szycia, ale też nowoczesnych technologii np. drukarki 3D.

- Niedawno do nas dotarła maszyna, która służy do wycinania i grawerowania za pomocą lasera. Mam nadzieję, że będzie często używane. Za regałem mamy natomiast malutką stolarnię – wyjaśnia Konrad Kamiński, ze Stowarzyszenia Pracownia, która przygotowywało przestrzeń kreatywną i będzie się nim opiekowało.Pracownia Makerspace powstała natomiast w ramach unijnego projektu Forget Heritage, w ramach Interreg. Liderem projektu jest włoskie miasto Genua, Polskę reprezentują w nim Bydgoszcz i Warszawa. Celem inicjatywy jest ożywianie zabytkowej i historycznej tkanki miejskiej. Samorządowcy w ramach Forget Heritage dzielą się wzajemnymi doświadczeniami.- Zabudowa na ulicy Jezuickiej powstała w innej rzeczywistości gospodarczej, tworzyła wówczas inny klimat tej części miasta. Gospodarka idzie do przodu i zmieniają się uwarunkowania. My w ramach tego projektu szukamy sensownego sposobu na wykorzystanie tego miasta – wyjaśniała zastępca prezydenta Maria Wasiak, która przyznała, że z podobnymi problemami boryka się właściwie prawie każde europejskie miasto.
Postanowiono w kamienicy przy ulicy Jezuickiej stworzyć przestrzeń kreatywną, w zorganizowanym przetargu najciekawszą ofertę na zagospodarowanie budynku przedstawiło stowarzyszenie Pracownia.

Jak działa Pracownia Makerspace będziemy mogli się przekonać w piątek o godziny 10:00 do 17:00 w ramach Drzwi Otwartych.

(...)
Za dostęp do możliwości Pracowni pobierany będzie abonament, którego wysokość nie została jeszcze ustalona. Nie ma być to jednak duża kwota, początkowo planuje się nawet promocyjne stawki. Docelowo bowiem Pracownia będzie musiała się utrzymywać bez wsparcia publicznego.
źródło: http://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/15441-w-centrum-bydgoszczy-powstala-pracowania-markerspace-w-piatek-zaprasza-na-drzwi-otwarte?fbclid=IwAR2QKgNuBVkNNDlg_Lt9COc5ZErhi__02pedyglLm8Au7tWYlCI4b_AGCP4
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Discussion Starter #5
Teatr Polski w Bydgoszczy do przebudowy. Projekt w końcu zaakceptowany
Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zaakceptowała projekt rozbudowy i przebudowy budynku Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Poprzedniemu dyrekcja TP zarzucała wiele błędów. Prace mają zakończyć się do 2021 r.

Od lat mówi się o potrzebie pilnej modernizacji Teatru Polskiego. Wybudowany w 1949 r. budynek jeszcze nigdy nie przeszedł gruntownego remontu. Konieczne jest przeprowadzenie prac we wnętrzach, w rejonie dużej sceny oraz niefunkcjonalnej już widowni. Zmiany potrzebne są na zapleczu technicznym, a także w części biurowej teatru i w foyer.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy, nadbudowy i rozbudowy budynku został rozstrzygnięty pod koniec 2015 r. W połowie 2016 r. dokument był gotowy, a kilka miesięcy później wydano nawet pozwolenie na budowę.
Jednak prace do dziś nie ruszyły. Powód? Projektu nie akceptował sam teatr. Łukasz Gajdzis, dyrektor Teatru Polskiego, wyliczał na łamach „Wyborczej” niedociągnięcia i wady projektu. – Obecnie na dużej sali jest 328 siedzeń, z dostawkami jest 400 miejsc. Na balkonie dodatkowo jest ich 97. Nowy projekt przewidywał 308 miejsc, czyli mniej niż teraz. To za mało – mówił. – Balkon to dodatkowe miejsca, ale zwykle publiczność nie jest tu wpuszczana. Jest źle zaprojektowany i słabo stąd widać.

Teatr z większą widownią.

Miasto zleciło korektę projektu. – Nowy projekt zakłada, że będzie blisko 450 miejsc dla widowni, w innym miejscu toalety, windy i podnośniki dla niepełnosprawnych – mówi Gajdzis.
Projekt zakłada, że w nowym, wybudowanym przy teatrze budynku znajdą się m.in. restauracja, pomieszczenia techniczne i sale warsztatowe. Autorem projektu jest poznańska firma Sound and Space, ta sama, która przygotowała projekt Teatru Kameralnego. Projekt nie do końca się podobał członkom Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej.
– Przekazaliśmy swoje uwagi m.in. na temat elewacji, nasze zastrzeżenia zostały uwzględnione – mówi prof. Dariusz Markowski, członek komisji. – Rozmawialiśmy z architektem dwukrotnie, sugerowaliśmy przede wszystkim kwestię zmiany kolorystyki nowego, dobudowywanego budynku. Miała być dość ciemna, a my stwierdziliśmy, żeby ona powinna być w delikatnej szarości. Budynek będzie podwyższony. Dach początkowo miał stanowić rodzaj mansardy, coś w rodzaju cięższego dachu. Chcieliśmy aby dach był dachem, a elewacja w kolorze elewacji całego budynku, aby się nie odznaczała. Dokonaliśmy także obniżenia budynku, który będzie dochodził do tego starego, poprosiliśmy o obniżenie jego, aby nabrał proporcji. Wszystkie zmiany zostały uwzględnione – mówi Markowski. – Wydaliśmy pozytywną opinię odnośnie do przebudowy i rozbudowy Teatru Polskiego.

Spektakle w Operze Nova

– Inwestycja jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, jeszcze tylko kilka spraw formalnoprawnych i wydamy oczekiwany dokument – zapowiada Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz, dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej w Bydgoszczy.

Remont i przebudowa teatru planowana jest na blisko dwa lata. Spektakle jednak będą grane. – Zadeklarowałem pomoc dyrektorowi Gajdzisowi – mówi Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. – Podałem już pierwsze dwa terminy, kiedy spektakle będą mogły się odbyć na naszej scenie.

Ratusz zapewnia, że pieniądze na remont są. Miasto zabezpieczyło na ten cel 22 mln zł w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zadanie ma być realizowane w latach 2019-2021 (3 mln – 2019 r., 10 mln zł – 2020 r., 9 mln – 2021 r.). – Inwestycja została ujęta także w Gminnym Programie Rewitalizacji – na ten cel ubiegamy się o 7 mln zł, to maksymalna kwota na tego typu inwestycje. Wniosek o dofinansowanie zostanie złożony w momencie skompletowania całej dokumentacji – w tym kosztorysu i pozwolenia na budowę. Planowany termin złożenia wniosku o dofinansowanie to sierpień 2019 r. – informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta miasta.
źródło: http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,24767767,teatr-polski-w-bydgoszczy-do-przebudowy-projekt-w-koncu-zaakceptowany.html#s=BoxLoByMT
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Discussion Starter #7
Tworzony Teatr Kameralny ma nowego dyrektora.

Teatr Kameralny w Bydgoszczy ma już dyrektora. Kim jest Mariusz Napierała?
Teatr Kameralny w Bydgoszczy będzie kierowany przez Mariusza Napierałę. Jego kandydaturę przyjął prezydent Rafał Bruski.

Komisja konkursowa wybrała w środę (28 sierpnia) kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Kameralnego. Bez sprzeciwu kandydat został zaakceptowany przez prezydenta Rafała Bruskiego. Szefem tworzonej ponownie w mieście sceny kameralnej został Mariusz Napierała.

Poza nim w drugim etapie konkursu znaleźli się: Agnieszka Jagiełło, Beata Waszak, Sławomir Czarnecki, Henryk Hryniewicki i Dariusz Kordek.

Mariusz Napierała jest rodowitym bydgoszczaninem, absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2000 r. został magistrem sztuki. Był zastępcą dyrektora w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Zawodowe doświadczenie teatralne Napierały obraca się jednak głównie wokół tworzenia scenografii – również do bydgoskich przestawień Opery Nova czy Akademii Muzycznej.

W swoim CV wymienia też „współpracę z wieloma teatrami w Polsce” – wśród nich są: Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Bałtycka w Gdańsku, Teatr Muzyczny Roma w Warszawie, Teatr Muzyczny w Poznaniu, a także teatry lalki i aktora: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, teatr Maska w Rzeszowie, teatr Groteska w Krakowie.
źródło:http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,25134866,teatr-kameralny-w-bydgoszczy-ma-dyrektora-kim-jest-mariusz.html
 

·
Registered
Joined
·
1,333 Posts
I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego.

12 – 17 listopada 2019 r. w Operze Nova w Bydgoszczy, drugiej co do wielkości scenie operowej w naszym kraju, odbędzie się I Ogólnopolski Konkurs
Organizatorami Konkursu są – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego oraz Opera Nova. Będzie to pierwszy konkurs wokalny w Północnej Polsce o tak wysokiej randze – trzy etapy, finał z orkiestrą. Do Jury zaproszeni zostali najwybitniejsi polscy śpiewacy, artyści cenieni na arenie międzynarodowej – Ewa Podleś, Stefania Toczyska, Andrzej Dobber, Mariusz Kwiecień, Rafał Siwek. W III etapie Konkursu zasiądą również dyrektorzy artystyczni wszystkich teatrów operowych i muzycznych w Polsce. Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne – 6 nagród głównych (po trzy w dwóch kategoriach – żeńskiej i męskiej), cztery wyróżnienia, ponadto bardzo ważne dla młodych adeptów sztuki wokalnej nagrody w postaci udziału w przedstawieniach operowych. Program Konkursu promuje polską literaturę muzyczną ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Stanisława Moniuszki, patrona roku 2019.

Akademia
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Discussion Starter #10
Budowa Teatru Kameralnego
oraz pierwsza jaskółka przebudowy "małego Bangladeszu" wraz z halą Targową - na ogrodzeniu terenu przyległego do hali pojawiły się bannery EBUDu oraz żółta tablica placu budowy. Co ważniejsze na biedabudach targowych pojawiło się info o przeniesieniu sprzedaży wieńców do pobliskiego lokalu (po klimatyzacji).
 

·
Registered
Joined
·
912 Posts
Gliński z Zalewskim i Żydowiczem klepnęli 600 mln na budowę gmachu pod Camerimage...a my się modlimy o 50 mln na nowy budynek Akademii Muzycznej. Mają rozmach sk....
 

·
Registered
Joined
·
392 Posts
To pokazuje jakich mamy beznadziejnych rzadzacych ktorzy zamiast starac sie aby taki gmach powstal w bdg oddali go w rece torunian. Przeciez Zydowicz od lat mowil o tym ze w Bdg powinien powstac gmach z prawdziwego zdarzenia. A my wybieramy g warty 4 krag. Pozostaje im pozazdroscic...a sobie wspolczuc kolejnej porazki.
 

·
marboro
Joined
·
5,744 Posts
To pokazuje jakich mamy beznadziejnych rzadzacych ktorzy zamiast starac sie aby taki gmach powstal w bdg oddali go w rece torunian. Przeciez Zydowicz od lat mowil o tym ze w Bdg powinien powstac gmach z prawdziwego zdarzenia. A my wybieramy g warty 4 krag. Pozostaje im pozazdroscic...a sobie wspolczuc kolejnej porazki.
Dwa trzy wdechy i uspokuj sie. A teraz fakty. Od samego poczatku tego festiwalu w Bydgoszczy miasto czynilo starania o budowe centrum u nas. Ciagle spotykalo sie z odmowa. Dopoki festival byl u nas Žydowicz odbijał sie od sciany w ministerstwie. Zrozumiał poprostu chłop ze dopoki jest u nas to nic nie dostanie. Wroc blad. Dopoki nie jest w jjednym jedynym slusznym miescie tam gdzie rzadzacy na kolana padaja przed biznesmenem w sukiencescie nic nie dostanie. Ot cala tajemnica.

Widzisz podobna sytuacje masz z hala na Zawiszy.Miasto robi wsxystko co moze aby dostac dofinansowanie ba premier rzadu obiecal a Latos ro temu zapowiedzial budowe. I co? I jajco.
 

·
Registered
Joined
·
392 Posts
U kogo Bruski sie staral zalatwic kase? Jak sie pajacuje na marszach kodu zamiast dbac o interesy miasta to sie nie ma co dziwic ze g dostal. Naprawde skonczcie juz z tym mistycznym Toruniem i jego kosmicznymi koneksjami, to u nas jest problem ze nikt nie potrafi nic zalatwic bo jeden z PiS robi na zlosc drugiemu z PO i odwrotnie.
 

·
Registered
Joined
·
4,040 Posts
U kogo Bruski sie staral zalatwic kase? Jak sie pajacuje na marszach kodu zamiast dbac o interesy miasta to sie nie ma co dziwic ze g dostal. Naprawde skonczcie juz z tym mistycznym Toruniem i jego kosmicznymi koneksjami, to u nas jest problem ze nikt nie potrafi nic zalatwic bo jeden z PiS robi na zlosc drugiemu z PO i odwrotnie.
Ktokolwiek by nie rządził Toruniem i tak ministrowie będą przyjeżdżać pajacować do biznesmena Rydzyka. Jesteś naiwny jeśli wierzysz, że zmiana na stanowisku prezydenta na którąś z pisowskich miernot zmieni sposób w jaki Bydgoszcz będzie traktowana w sytuacjach spornych z Toruniem. To są koneksje i nie są mistyczne tylko realne. Pooglądaj sobie jak się cały rząd buja z błogimi minami u Rydzyka w pierwszym rzędzie na urodzinach. To że jakaś miernota pisowska chcąc przekonać ciemny lud do głosowania na inną pisowską miernotę zasugerowała, że trzeba wybierać PiS bo nikomu innemu rząd nie da złamanego grosza dowodzi tylko jednego - PiS to bandycka partia.
 

·
Registered
Joined
·
392 Posts
Ciekawe jest ze zarówno za rządów PO jak i PiS Toruń dostaje znacznie więcej z centralnych funduszów od nas. Kasę którą dostali za rządów PO (np na most) tez zwalisz na koneksje z Rydzykiem? A u nas niezależnie kto rządzi nikt nie potrafi nic załatwić (a od wielu lat rządzi PO). Jedno co trzeba rządzącym Toruniem przyznać że nie wdają się w żadne polityczne wojenki bo wiedzą że na tym nic nie zyskają. Mają bezpartyjnego prezydenta i b dobrze na tym wychodzą. Po prostu są mądrzejsi...Jak chcesz wychwalaj sobie Bruskiego Twoja sprawa ale trzeba być naprawdę ślepy żeby nie dostrzec jaki jest słaby w tym co robi.
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
8,622 Posts
Zmiana władzy u nas na kogoś z PiS znaczyć będzie tylko tyle, że zamiast walczyć o środki słabo, nasz prezydent klęczałby w Toruniu razem z całą resztą, a pan "auta od bezdomnego" śmiałby się jeszcze głośniej.
 
1 - 20 of 109 Posts
Top