SkyscraperCity banner

2901 - 2920 of 2920 Posts

·
Registered
Joined
·
3,066 Posts
expressbydgoski.pl

Zielone światło dla budowy kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Ważna inwestycja UTP też nabiera tempa
Akademia Muzyczna ma już zapewnioną pierwszą transzę pieniędzy - prawie 52 mln zł - na budowę nowego kampusu. Przetarg na wykonawcę nowego budynku dydaktycznego ogłosił z kolei Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.

O budowie nowej siedziby dla muzyków mówi się od dawna. Nowy gmach akademii ma powstać na 3-hektarowym terenie na skraju między ul. Kamienną, Chodkiewicza i Gdańską. Tę działkę wartości 9 mln zł nieodpłatnie już w grudniu 2014 r. przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. Problemem było pozyskanie pieniędzy na tę inwestycję. Na początku roku Piotr Gliński, wicepremier i zarazem minister kultury i dziedzictwa narodowego, podpisał promesę na 290 mln zł na budowę kampusu Akademii Muzycznej. Pieniądze musiały być jednak zapisane jeszcze w budżecie państwa i wieloletnim planie finansowym.
- Mamy wreszcie zielone światło dla tej budowy. Na początku kwietnia budżet centralny został zatwierdzony i prawie 52 mln zł są zagwarantowane - mówi Marek Czerski, kanclerz Akademii Muzycznej. - W czerwcu chcemy ogłosić przetarg na inżyniera kontraktu, a potem na generalnego wykonawcę inwestycji. Budynek ma być pasywny, więc konstrukcja musi tak powstawać, by nie wpływa na energooszczędność. Chcielibyśmy w październiku 2023 r. zainaugurować już nowy rok akademicki w naszej nowej siedzibie, ale podchodzimy do sprawy ostrożnie, bo do końca trudno przewidzieć, jaka sytuacja po pandemii będzie panowała na rynku budowlanym.
Przypomnijmy, że w 2020 r. Akademia Muzyczna na budowę kampusu otrzyma - zgodnie z obietnicą rządu - w 2020 r - 51 mln 878 tys. zł, a w kolejnych latach: w 2021 r. - 115 mln 51 tys. zł, w 2022 - 53 mln 473 tys. zł, a w 2023 r. - 69 mln 799 tys zł.
Do budowy nowego budynku dydaktycznego, który będzie połączony łącznikiem z Auditorium Novum w Fordonie, przygotowuje się z kolei UTP. Uczelnia ogłosiła już przetarg na wykonawcę.
- Powstaną tam, m.in. nowoczesne laboratoria i aula na 400 osób, którą będzie można podzielić na cztery sale po 100 osób - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Niestety, prace projektowe wymagały pewnych przesunięć w czasie i dlatego szacujemy, że budynek będzie gotowy w połowie 2022 r. Może to przesunięcie w czasie wyjdzie nam na dobre. Rynek budowlany się zmienia. Zwalniają się moce przerobowe firm budowlanych, bo niektóre inwestycje zostają zawieszone i może oferty złożone w przetargu będą w rozsądnych cenach. Ten budynek jest nam bardzo potrzebny, bo zależy nam, aby cały kampus był w jednym miejscu. Obecnie nasze wydziały w samej Bydgoszczy, razem z siedzibą przy ul. Kaliskiego, mieszczą się w 6 punktach miasta.
Inwestycja kosztuje ponad 44 mln zł (33 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 11 mln zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego).
 

·
Registered
Unibike/PESA/Konstal/Solbus/Mercedes/Solaris
Joined
·
7,572 Posts
Aż z radości jest nowy temat :)
 

·
Registered
Joined
·
8,856 Posts
Rektor UTP w swoim programie wyborczym zapowiada powrót do dyskusji o federalizacji uczelni, jak i przemiany UTP w politechnikę.
Co na ten temat sądzi wybrany na kolejną kadencję rektor UKW?

W tej kadencji mieliśmy bardzo pozytywne relacje z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym, ale jesteśmy różnymi uczelniami. Łączy nas w zasadzie to, że jesteśmy z Bydgoszczy i jesteśmy w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Cała reszta dość mocno nas różni. Moim zdaniem – jako obywatela Bydgoszczy – idealnym rozwiązaniem byłaby federacja uniwersytetu i politechniki. Federacja dwóch uniwersytetów jest nietypowym zjawiskiem. W Polsce i tak powstało jedynie kilka federacji uczelni – one i tak przestały być atrakcyjne i gratyfikowane przez ministerstwo.Sama federacja nie podniesie jakości ani UTP, ani UKW. Mamy niewiele pól wspólnych – z dwie, trzy dyscypliny. Pozostałe są zupełnie inne – nie pomożemy im w rozwoju zootechniki, a oni nam w rozwoju historii. Będziemy musieli sami w to inwestować i do tego jeszcze utrzymywać federacje. Musimy to dobrze przemyśleć, a czasy mamy niełatwe. Temat jest nieustannie otwarty.

W kwestii Uniwersytetu Bydgoskiego: Sami rektorzy nie mają w tej kwestii głosu decydującego. Wchodzimy tu na bardzo trudny grunt, bo jako reprezentant konferencji rektorów uniwersytetów polskich nie mogę działać przeciwko innemu uniwersytetowi.
 

·
Registered
Joined
·
2,185 Posts
UKW

Rewitalizacja ogrodu botanicznego – odtworzenie nawierzchni utwardzonych alejek spacerowych i dostosowanie ich dla osób niepełnosprawnych oraz remont i częściowa wymiana murków oporowych


Rewitalizacja ogrodu botanicznego – renowacja reliefu, remont basenów dla roślin wodnych, rozbiórka obiektów budowlanych (sanitariatu, Ziemianki), kanalizacja deszczowa (odwodnienie terenu, odprowadzenie wody z basenów dla roślin wodnych)
 

·
Registered
Joined
·
8,856 Posts
Na razie nie, w poniedziałek na UTP przyjeżdża wiceminister obrony - może wtedy będzie wiadomo coś więcej. Sam nie wiem, co by można umieścić w tych budynkach.
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
8,566 Posts
Adamski chce też zwiększyć zatrudnienie „młodej kadry” naukowej, dając im wsparcie finansowe na prowadzenie badań i jej rozwój.
To mi się najbardziej z tego tekstu podoba. Ciekawe czy ta młodsza kadra będzie miała więcej motywacji do prowadzenia prawdziwych badań, które mogłyby uczelnię trochę w rankingach podciągnąć...
 

·
Registered
Joined
·
252 Posts
Europejski grant dla Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

"Projekt z udziałem Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy znalazł się w międzynarodowym gronie beneficjentów programu Horyzont 2020, konkursu Maria Skłodowska-Curie Innovative Training Networks. (...)".

Źródło: Europejski grant dla Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

PS1. Brakuje wątku, w którym można by umieszczać informacje o osiągnięciach bydgoskich uczelni (taki ma tylko Collegium Medicum). Może zmienić tytuł tego wątku lub rozszerzyć, dodając frazę "osiągnięcia" lub "rozwój".

PS2. Tekst w Portalu kujawskim pochodzi z portalu UTP: https://utp.edu.pl/pl/uniwersytet/aktualnosci/2253-europejski-grant-dla-utp
 

·
marboro
Joined
·
5,724 Posts
Ot taki dobry gest dla sasiadow ze strony bydgoskich uczelni. ( samozaoranie)
Ciekawe kiedy bedziemy swiadkami gestu w druga strone np. Stomatologia w Bydgosczy. ( nie nie oni tacy glupi nie sa czyli nigdy gesty dobrosasiedzkie dzialaja tylko w jedna strone)
węgielny pod Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK za 60 mln zł [GALERIA]
1/14
>
tod
2020.07.01 18:55:12
Zdjęcie numer 0 w galerii - Kamień węgielny pod Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK za 60 mln zł [GALERIA]
Promocja UMK
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK odbyło się w środę (1 lipca). Dwupiętrowy budynek przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu o pow. ok. 6,5 tys. m kw. ma już fundamenty i będzie gotowy pod koniec 2021 r. W części podziemnej znajdą się klinika dla trzody chlewnej i parking, na parterze zaplanowano klinikę dla koni i bydła oraz poczekalnię dla właścicieli zwierząt, na pierwszym piętrze klinikę małych zwierząt z czterema salami operacyjnymi, na drugim segment dydaktyczny i gabinety pracowników naukowych. Na dachu ma być taras widokowy. Władze UMK zapewniają, że będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju. Budżet inwestycji to 60 mln zł. Wykonawcą jest Strabag.Studia weterynaryjne to wspólna inicjatywa UMK oraz dwóch uniwersytetów bydgoskich: Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Wyborcza.pl
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
8,566 Posts
Jak ja bym chętnie zobaczył za to u nas połączoną inwestycję UKW, UTP i BPPT w centrum integracji komercyjnych badań R&D i pracy badawczej na wydziałach akademickich. A jak UMK będzie chciało to niech się włączy też i wtedy odpowiadając niech by stało przy ulicy Toruńskiej, skoro weterynaria przy Bydgoskiej ;)
 

·
Registered
Joined
·
10 Posts
I po co takie złośliwości jestem w stanie zrozumieć AM, ale to że wet powstaje w Trn nie widzę powodu do złości należy winić władze Bydgoszczy i opieszałość rektora UTP. Polityka jak wiadomo to nie jest cnota moralna i walka o ideały trzeba czasem dla dobra wyższego współpracować z ,,rządem''.
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
8,566 Posts
Ale ja też nie sugeruję złośliwości, a jedynie trzymam kciuki żeby współpraca naszych uczelni z biznesem kwitła, a Toruńska jest po prostu blisko BPPT, tramwaju, a i z BiT city można by było zrobić połączenie przecież na przystanku kolejowym Łęgnowo, jedynie trzeba by zrobić schodki do przystanku tramwajowego na Hutniczej (280m z końca peronu kolejowego, jedynie trochę pod górkę). 😇
 
2901 - 2920 of 2920 Posts
Top