SkyscraperCity banner

1 - 20 of 345 Posts

·
Registered
Underground out of Voland.
8,415 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Chciałbym, by w tym temacie pojawiały się informacje na temat jak obecnie ma się zaawansowanie prac nad komunikacją podmiejską Bydgoszczy. To jedna z najważniejszych kwestii dotyczących rozwoju metropolii, a Bydgoszcz jest niestety dość w tyle za innymi dużymi miastami pod tym względem. Od końca PRL właściwie nic się nie zmieniło, poza sezonowymi liniami do Ostromecka i wydzielonymi kursami 92 do Murowańca. Komunikacja stoi w miejscu, a rozbudowa suburbii - bynajmniej. Sytuację ratują prywatni przewoźnicy, ale wiadomo, że to nie załatwia w całości sprawy :)
Na początek chciałbym przedstawić moją propozycję pierwszych podmiejskich linii autobusowych podlegających ZDMiKP.

Skomunikowane mamy najbliżej leżące Bydgoszczy miejscowości: Osielsko/Niemcz, Łochowo/Łochowice, Białe Błota/Murowaniec (istniejąca linia 92), Przyłęki, Brzoza, Solec Kujawski, Ostromecko.
Wiem, że wszystko rozbija się o pieniądze, a wszystko bez piniędzy to... Ale uważam, że rozwój komunikacji podmiejskiej to inwestycja w przyszłość. Nie wszyscy mieszkańcy Osielska czy Łochowa do Bydgoszczy śmigają suvami.

·
Registered
9,390 Posts
Przedłużenie 52 do Niemcza, 84 do Osielska, 56 do Łochowa/Łochowic to najbardziej ciekawe i potrzebne projekty, ja przede wszystkim dogadałbym się co do finansowania i wprowadziłbym takie same opłaty jak na terenie miasta. Kierunek Ostromecka i Solca uważam za niepewny, nie wiem jak w Solcu z cenami FRBusa i PKS, a Ostromecko co pokazuje sezonowa 91, średnio jest spragnione takiej komunikacji, według mnie.

·
BUS & KM Bydgoszcz
3,721 Posts
Gmina Białe Błota negocjuje z ZDMiKP linie do Przyłęk przez Białe Błota. Linia miała by ruszyć 1 stycznia 2013. Całkiem możliwe że linia znajdzie sie w pakiecie przetargowym z linią 92. Na razie nie ma szans by w 2013 została przedłużona linia 56 do Łochowic. Choć trójwieś (Lisi Ogon-Łochowo-Łochowice) sie rozbudowują cały czas.

Gmina Osielsko tak samo nadal negocjuje z ZDMiKP linie na swoim terenie.

Mam nadzieje że jeśli ruszą linie to inne gminy zaczną myśleć o takich połączeniach.

·
Registered
Underground out of Voland.
8,415 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Dokładnie. Dane z PKSów. To rozwinięcie tego co pisałem o dojeżdżaniu suvami. Przecież podobnie możnaby powiedzieć o Opławcu czy Piaskach - choćby masa młodzieży dojeżdża do szkół. I "od wieków" robi to autobusami.

·
Registered
1,343 Posts
Dokładnie. Dane z PKSów. To rozwinięcie tego co pisałem o dojeżdżaniu suvami. Przecież podobnie możnaby powiedzieć o Opławcu czy Piaskach - choćby masa młodzieży dojeżdża do szkół. I "od wieków" robi to autobusami.
Ja bym nawet zastanowił się o wydłużeniu linii do Unisławia( poparte danymi/analizami). Ponad 10% ludzi(pracujących) dojeżdża do pracy w Bydgoszczy.

·
Registered
1,594 Posts
Przedłużenie 52 do Niemcza
A po jakiego grzyba taki tasiemiec? :nuts:
Niech 52 zostanie jak jest do Podkowy w granicach miasta a do Osielska/Niemcza ZDMiKP proponował linię podmiejską z Leśnego oraz wydłużenie 84. Dojazd do węzła przesiadkowego wystarczy, po co przedrażać koszty utrzymania linii :)

(...) Dlatego drogowcy zaproponowali inne rozwiązania, które Antosik zaprezentował wójtowi Wojciechowi Sypniewskiemu. Ani jedna, ani druga strona nie chcą zdradzić szczegółów, bo - jak wyjaśniają urzędnicy - najpierw należy dokładnie wyliczyć koszty takiego przedsięwzięcia. Wiadomo jednak, że w koncepcji bydgoszczan pojawiają się aż dwie linie autobusowe. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że obecna linia nr 84, która jeździ z ronda Jagiellonów na granicę Bydgoszczy i Osielska, mogłaby mieć przedłużoną trasę przez Niemcz do Żołędowa lub Maksymilianowa. Z kolei od Osiedla Leśnego do ul. Wiązowej w Osielsku kursowałaby zupełnie nowa linia nr 83.

- W Myślęcinku pasażerowie mogliby się przesiadać do tramwajów, a na Osiedlu Leśnym do kilku autobusów. Celowo nie wydłużalibyśmy tej linii do centrum, bo w okolice ronda Jagiellonów dojeżdża wiele innych, a poza tym znacznie podwyższyłoby to koszty - wyjaśnia nasz rozmówca z Zarządu Dróg. (...)

http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszc...o_Osielska__Trwaja_rozmowy.html#ixzz22mh4eTMm
83 Osiedle Leśne - Osielsko
84 Dworzec Autobusowy - Niemcz - Żołędowo/Maksymilianowo

Koszt 1,8 mln zł - gmina się wycofała z rozmów :D

·
BAN.NED
1,522 Posts
Linię do Brzozy lepiej byłoby przedłużyć do Nowej Wsi Wielkiej-wsiada tu o wiele wiecej osób do PKS-u niż w Brzozie.

·
Registered
9,390 Posts
Znaczy ja myślałem o tych propozycjach co padały wiosną o przedłużeniu 52, a tam tasiemiec :) Jakby wypaliła to lepszy rydz niż nic.

·
Registered
1,343 Posts
Tzn. to jest całkowity roczny koszt uruchomienia dwóch linii, gmina Osielsko miała zapłacić 30% tej kwoty... :D
Przecież to śmieszna suma wychodzi...rozumiem, że Bydgoszcz miała zapłacić 100% kwoty...?Dziwne,że gazety nie zainteresowały się tym,bo pewnie mieszkańcy gminy chcieliby wiedzieć ile kosztuje ich wygoda, której nie mogą mieć...

·
BUS & KM Bydgoszcz
3,721 Posts
Kolejny odcinek podjazdowego serialu "FR Bus kontra PKS Bydgoszcz":

Czołowe zderzenia cenowe

Przewoźnicy na podbydgoskich trasach rywalizują o klienta nie przebierając w środkach.

FR Bus twierdzi, że PKS Bydgoszcz stosuje ceny dumpingowe. PKS odpowiada, że ceny wynikają z kosztów utrzymania linii. Faktem jest, że na tych samych trasach za bilety zapłacimy bardzo różne kwoty.

Rozpiętości cenowe są ogromne. Choćby na trasie Bydgoszcz-Koronowo, gdzie rywalizacja o klienta między przewoźnikami jest niezwykle zacięta. Kupując bilet w spółce FR Bus zapłacimy 6,50 zł. W kasie PKS Bydgoszcz bilet na tę samą trasę kosztuje 6 zł. Tu jeszcze różnica jest nieznaczna, ale gdy spojrzymy na cennik PKS Szczecinek (10 zł za trasę Bydgoszcz-Koronowo) i PKS Chojnice (9,50 zł), można chwycić się za głowę.

- Nic dziwnego, że na tym odcinku autobusy z Chojnic czy Szczecinka wożą powietrze - komentuje Andrzej Nowicki, regularnie dojeżdżający do pracy z Bydgoszczy.

Na popularnej w sezonie letnim linii Koronowo-Pieczyska różnice w cenach są wyraźne. Bilet w FR Bus kosztuje 3,50 zł, a w bydgoskim PKS - 2 zł. Z kolei na trasie Bydgoszcz-Borówno Plaża 5 zł zapłacimy w FR Bus, a 3,50 zł w PKS Bydgoszcz.

- Od wielu ju lat powtarzam, że PKS Bydgoszcz stosuje ceny dumpingowe, czyli poniżej kosztów własnych, według zasady „zabić konkurencję” - uważa Waldemar Szufrajda, główny udziałowiec firmy FR Bus. - Warto zwrócić uwagę na fakt, że na liniach, które również i my obsługujemy, ceny PKS-u są zawsze niższe. Tam, gdzie nas nie ma, za tę samą liczbę kilometrów klienci musza płacić o wiele więcej. Tak jest na przykład na linii Bydgoszcz-Świecie - dodaje Szufrajda. Jego zdaniem, bydgoskie przedsiębiorstwo stać na to, by na 20 procentach linii, gdzie ma konkurentów, zejść z cenami poniżej progu opłacalności, bo na pozostałych 80 procentach może to sobie „odrobić”.

Sprawa trafiła nawet do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale FR Bus nic tam nie wskórał.

W bydgoskim przedsiębiorstwie PKS rozmawialiśmy ze Zbigniewem Pasicielem, kierownikiem działu przewozów pasażerskich, który wyjaśnił jednak, że stosuje jedynie ceny ustalane odgórnie.

Z kolei kierownik Działu Marketingu PKS Bydgoszcz Marcin Pankau stwierdził w rozmowie, której nie chciał autoryzować, że ceny biletów wynikają z kalkulacji kosztów na poszczególnych liniach i nie ma mowy o dumpingu.

Na stronach internetowych można sprawdzić, że nie na wszystkich trasach bydgoski PKS jest tańszy. Za połączenie Bydgoszczy z Solcem Kujawskim FR Bus żąda 4 zł, a jego większy konkurent o 50 groszy więcej. Na linii 404 Bydgoszcz-Mrocza firma przewozowa 3Z pobiera opłatę 6,80 zł, PKS Bydgoszcz - 6,50 lub 7,40 (w zależności od przebiegu trasy), PKS Chojnice - 11,50 zł, PKS Człuchów - 12,50 zł, PKS „Polonus” Warszawa - 13 zł, a za bilet na linię pośpieszną obsługiwaną przez PKS Koszalin zapłacimy 21 zł.

Najtańsze są bilety z firmy 3Z na linii 407 Bydgoszcz-Nakło - 6 zł. W PKS Bydgoszcz ta sama trasa kosztuje 6,30 lub 7,80 zł, a za kursy pośpieszne PKS „Polonus” Warszawa, Veolia Transport oraz przedsiębiorstwa PKS z Piły, Koszalina i Białegostoku zapłacimy od 10 do 18 zł.

Na linii 412 z Bydgoszczy do Sicienka bilet kosztuje 4,50 zł (obsługuje 3Z). Bydgoski PKS za tę samą trasę żąda 4,70 zł.

Express Bydgoski
http://www.express.bydgoski.pl/look...e=2209&NrSection=1&NrArticle=229112&IdTag=575

·
Poland/France/Denmark
1,522 Posts
Ja jeżdżąc do Torunia też zazwyczaj wybierałem PKS Bydgoszcz.
Ceny różne, między 7,60 a nawet 13zł, gdzie zazwyczaj PKS Bydgoszcz jest tym najtańszym.

·
Registered
1,170 Posts
Wynegocjowali, od 1.01.2013 [95] Błonie - Białe Błota - Przyłęki :D
no teraz to chyba najwyższy czas na dyskusję, nad numeracją linii podmiejskich..
zaczyna się robić bałagan!

91 - wakacyjna
92 - podmiejska
93 - na razie 'zwykła'
94 - przyspieszona
95 - podmiejska

coś tu nie halo - BAŁAGAN !!!

1 - 20 of 345 Posts