SkyscraperCity banner

7761 - 7780 of 8029 Posts

·
Registered
Underground out of Voland.
Joined
·
7,929 Posts
Kilkanaście lat temu mieliśmy wariantozę w numeracji linii, ale swego czasu ktoś w Zarządzie odnalazł rozum i później ten niecny proceder ukrócono. A teraz widzę, że tradycja w Zarządzie jednak silniejsza. Żenada.

Zawsze lepsze kilka numerów linii, nawet jeśli różnią się choćby jednym przystankiem zasięgu. A 4 tabliczki z rozkładami zamiast jednej to koszty planktonowe.
 

·
Dzień dobry!
Ruch Ośmiu Gwiazd
Joined
·
2,025 Posts
Zawsze lepsze kilka numerów linii, nawet jeśli różnią się choćby jednym przystankiem zasięgu. A 4 tabliczki z rozkładami zamiast jednej to koszty planktonowe.
Nie chodzi o koszty, tylko o... czytelność.

Warianty linii nie są niczym złym, jeżeli nie wprowadza się tzw. "wjazdów kieszeniowych" (czyli inny przebieg wariantu "w środku" linii). Tak było z połączeniem 69 przez Centrum Onkologii, dlatego organizator postanowił ją rozdzielić na inną linię - 89, ponieważ korzystający byli zdezorientowani. Co najciekawsze czasem trafiam na komentarze na bydgoskich fanpejdżach, bądź portalach dlaczego te dwie linie mają wspólną trasę ;)

A dlaczego kolejne numery nie są korzystne? Ponieważ pasażer musi sprawdzić dużo więcej rozkładów jazdy, co ma wpływ np. w szybkim podjęciu decyzji o wsiadaniu do pojazdu, kiedy podjeżdża na przystanek. Również w aplikacji, czy na stronie internetowej sprawdzenie rozkładów jest trudniejsze. Ponadto inną numeracją kara się pasażerów na 4/5 trasy - tak jak w przypadku wskazanej linii nr 56. Podstawowym celem podroży są Glinki i tam jest największa częstotliwość. I to interesuje największą liczbę korzystających. Jeżeli chcesz jechać dalej, dopiero patrzysz na inne warianty*. Ponadto taki sposób oznakowania ma wymiar praktyczny pod względem zarządzania - w Polsce jedną z najbardziej pożądanych spraw w komunikacji miejskiej są linie bezpośrednie. Powoduje to najczęściej prośby pasażerów, aby przesuwać konkretne kursy lub dokładać kolejne. Wtedy skoordynowanie połączeń na sieci komunikacyjnej jest znacznie trudniejsze, a manipulowanie pojedynczej linii z mniejszą częstotliwością jest znacznie prostsze. A obecnie organizator ma argument - na linii nr 56 musi być 15-/20-minutowy takt, co jest gwarantem rytmiczności nawet pomimo innych miejsc docelowych.

*Oczywiście linia nr 56 nie jest ideałem (wjazdy na Garbary są tymi wjazdami kieszeniowymi, na szczęście jest to zjawisko incydentalne w dni powszednie).
 

·
Registered
Joined
·
3,209 Posts
znowu nie da się, a w ogóle to odwalcie się od nas...

wyborcza.pl

Tramwaje nr 4 i 8 jeżdżą gęsiego. Można to łatwo poprawić, ale drogowcy nie zmienią rozkładów
Miłośnik komunikacji publicznej Tymon Myga z Bydgoszczy zaproponował ulepszenie rozkładów jazdy tramwajów nr 4 i 8, których kursy w wakacje pokrywają się. Co na to drogowcy? - Dziękujemy za sugestie. Nie wykluczamy ich wdrożenia w przyszłości - odpowiedzieli.

Po wprowadzeniu wakacyjnego rozkładu jazdy tramwaju nr 8, jego kursy z węzła Szarych Szeregów w Bydgoszczy w godzinach szczytu praktycznie pokrywają się z „czwórką", a później następuje prawie 20-minutowa przerwa. Oba tramwaje jadą razem aż do ronda Jagiellonów. Dla przykładu mamy takie sekwencje: 6.14, 6.15, 6.34, 6.35, 6.54, 5.56 oraz 14.14, 14.16, 14.34, 14.36, 14.54, 14.56. Sprawy nie załatwia tramwaj nr 2, kursujący przez ten sam węzeł, bo ma wjazd na Babią Wieś, więc pasażerowie jadący dalej nie zyskują na czasie.

Podobnie było w ferie zimowe, o czym pisaliśmy, ale drogowcy nie wyciągnęli wniosków. Miłośnik transportu zbiorowego, 16-letni bydgoszczanin Tymon Myga zauważył, że można to łatwo poprawić. – Wystarczy przesunąć „czwórkę” o pięć minut później, a ósemkę” o trzy-cztery minuty wcześniej – mówi. – Bez zmian pozostaje liczba brygad i czas pracy - zastrzega.

Ta ostatnia uwaga jest nie bez znaczenia. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wysunął taki zarzut, gdy Myga wysłał ulepszone niedzielne rozkłady jazdy. Nie zraził się tym, że drogowcy puścili jego uwagi mimo uszu.

Nowe propozycje 16-latka w formie rozkładów przesłaliśmy na początku lipcu. Na odpowiedź musieliśmy trochę poczekać, aż przyszedł taki mail od rzecznika Tomasza Okońskiego: – Pragniemy podziękować za przesłane sugestie. Zostaną zweryfikowane zgodnie z procedurami obowiązującymi w ZDMiKP. W przypadku stwierdzenia zasadności merytorycznej, techniczno-eksploatacyjnej i finansowej przesłanych propozycji, nie wykluczamy w przyszłości ich ewentualnego wdrożenia w ramach kompleksowych działań optymalizacyjnych. Pragniemy również nadmienić, że w sprawie rozkładów jazdy jesteśmy w stałym kontakcie z mieszkańcami, a w szczególności radami osiedli, natomiast w sprawach eksploatacyjnych z operatorami obsługującymi dane linie.
 

·
Registered
Joined
·
1,548 Posts
Wiedeńskie na Gdańskiej:

(informacje publiczne uzyskane drogą informacji publicznej można upubliczniać) :D


369237"Łącznie zaproponowano lokalizację 11 przystanków. Każdy z nich oznaczono indywidualnym symbolem: − Ni - przystanki dla tramwajów jadących w kierunku północnym − Si - przystanki dla tramwajów jadących w kierunku południowym. Na ogół przystanki dla obu kierunków są połączone w pary. Wyjątek stanowi przystanek przy ulicy Jagiellońskiej, przed skrzyżowaniem z Gdańską. Stanowiłby on parę z przystankiem wybudowanym już na wlocie ulicy Focha i służyłby tylko tramwajom, jadącym w kierunku ronda Grunwaldzkiego.
Ramowa lokalizacja przystanków jest oczywiście pochodną analizy potrzeb komunikacyjnych. Poszukując odpowiedniego usytuowania peronów, uwzględniono następujące czynniki:
a) dostosowanie do istniejących zjazdów: W praktyce ogromną rolę odgrywa możliwość wpisania przystanku wiedeńskiego pomiędzy istniejące zjazdy. Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy pod tym kątem, wybrano jedne z nielicznych miejsc, które pozwalają umieścić wyniesione perony o długości 28 - 33 m bez blokowania zjazdów.
b) wkomponowanie w planowany program rozwoju komunikacji masowej: Uwzględniając planowaną funkcję ciągu Chodkiewicza - Chocimska, dwa przystanki zlokalizowano przy skrzyżowaniu tych ulic z Gdańską.
c) powiązanie nowej pary przystanków z wlotem przyszłej ulicy 14.KD-D: Wraz z budową siedziby Akademii Muzycznej ma powstać nowa ulica 14.KD-D. Przy jej wlocie zaproponowano usytuowanie przystanków N6 i S6. Lokalizacja ta wychodzi naprzeciw przewidywanej aktywizacji tego obszaru. Równocześnie zapewni zagęszczenie przystanków na odcinku, na którym dotychczas odległość wynosiła ok. 520 m.

Budowa każdego z "przystanków wiedeńskich" będzie polegała na: − wykonaniu peronu dla pasażerów wsiadających do tramwaju, poprzez wyniesienie nawierzchni przylegającej do prawej strony, − przebudowie chodnika na długości przystanku tramwajowego i dostosowaniu go do nowego rozwiązania wysokościowego.
W zależności od warunków proponuje się zastosowanie dwóch rodzajów przystanków:
- typ A - peron wyodrębniony - na przystankach N1 i S1
Typ ten stosuje się tylko na dwóch przystankach zlokalizowanych pomiędzy ul. Jagiellońską a Parkową. Ze względu na charakter tego odcinka ulicy, nie dopuszcza się ruchu kołowego po peronie. Pasażerowie będą mogli przebywać na części przylegającej do torowiska również oczekując na tramwaj. W obrębie przystanku N1 konieczne wyniesienie peronu będzie „płynne” i zostanie uzyskane poprzez przebudowę całego chodnika oraz części placu przed Bydgoskim Centrum Finansowym. Po przeciwnej stronie ulicy – na przystanku S1 - pomiędzy peronem a zasadniczym ciągiem chodnikowym będzie kilkunastocentymetrowy uskok, a wejście na peron będzie zapewnione przez krótkie pochylnie.
- typ B - peron przejazdowy - na wszystkich pozostałych przystankach
Typ ten przewiduje dopuszczenie ruchu pojazdów po peronie przystanków - pasażerowie wchodzą na peron dopiero po podjechaniu tramwaju, a wcześniej oczekują na części chodnikowej.

Konsekwencją budowy "przystanków wiedeńskich" będzie m.in.:
⇒ konieczność likwidacji bus pasa na ulicy Jagiellońskiej. Autobus nie zmieści się pomiędzy wyniesionym peronem a tramwajem jadącym z przeciwka
⇒ zakazanie pojazdom ciężarowym i autobusom jazdy po lewej stronie wyniesionych peronów w ulicy Gdańskiej i Jagiellońskiej (takie rozwiązanie jest już zastosowane na przystanku wiedeńskim na wlocie ul. Focha). Szerokość pomiędzy wyniesionym peronem a tramwajem jadącym z przeciwka byłaby zbyt mała - pojazdy ciężarowe i autobusy będą musiały przejeżdżać po nawierzchni wyniesionego peronu. Zakaz taki nie będzie dotyczył autobusów komunikacji zastępczej, jeśli takie zostaną wprowadzone zamiast taboru tramwajowego."

Szczegóły możliwe paczką mailem.
 

·
Registered
Joined
·
1,548 Posts
Bardzo dobre rozwiązanie, od dawna brakowało przystanku przy Rywalu, a i na Bocianowie jest w planach (roz)budowa dużego osiedla. To są wszystko dodatkowi pasażerowie i dodatkowe bilety.
Problemem dla prędkości tramwajów są niezsynchronizowane sygnalizacje, wystające parkowanie i wtłaczanie ruchu z/na Trasę WZ. Nie mówiąc już o pilnej konieczności budowy peronów wiedeńskich, bo chyba nie o to chodzi by wszędzie teraz doklejać progi?
To jest centrum miasta, gdzie komunikacja publiczna powinna być maksymalnie dostępna. Tylko tak można wtedy argumentować "przyjedź tramwajem, nie samochodem". A wystarczy spojrzeć ile jest zawsze ludzi i pod Drukarnią i na Placu Wolności - obydwa się dobrze sprawdzają i w efekcie rozłożenia ruchu na dwa przystanki obsługa pasażerów na każdym trwa krócej.
 

·
Registered
Underground out of Voland.
Joined
·
7,929 Posts
Tylko ten N0 przeniósłbym bliżej pl. Teatralnego, na wysokość obecnego przystanku wiedeńskiego w przeciwnym kierunku. A tak, wysiadając i chcąc iść w kierunku Starego Miasta trzeba pokonać jedną jezdnię więcej.
 

·
Registered
Joined
·
1,548 Posts
cytując: "Pewnie że byłoby lepiej, ale jest trudniej z rezerwą miejsca na wyprowadzenie aut ze skrzyżowania Focha-Gdańska-Mostowa. Nie można też zrobić wąskiego korytarza z dwóch wiedeńskich naprzeciw siebie."
 

·
Registered
Joined
·
755 Posts
"Nie można też zrobić wąskiego korytarza z dwóch wiedeńskich naprzeciw siebie."
Podoba mi się ta teoria. Umieściłbym ją w tej samej szufladzie co "nie można represjonowac kierowców, wymuszaniem przestrzegania przepisów dot. parkowania, bo to nasi wyborcy"

Guzik prawda, wybocy jeżdżą autami, ale wsi ościennych...
 

·
Registered
Joined
·
1,548 Posts
Ale ja mówię serio: technicznie mamy w mieście wyjątkowo blisko siebie położone tory (nie rozstaw, tylko oba kierunki) i jak jedzie tramwaj z naprzeciwka to na wewnętrznym pasie przy wiedeńskim już autobus/ciężarówka się fizycznie nie zmieszczą. Dlatego m.in. był naruszony krawężnik wiedeńskiego na Focha - pojazd ciężarowy próbował uciekać przed tramwajem z naprzeciwka, bo tramwaj nie ma jak. W innych miastach torowiska rozstawione są z reguły szerzej i zmieści się np. człowiek między pudłami, u nas nie. Dwa wiedeńskie naprzeciw siebie potęgowałyby ten problem. Dlatego na Gdańskiej wszystkie przeciwległe przystanki mają być rozsunięte.
Za podejrzewanie mnie, że nie chciałbym represjonować kierowców, i to w samym centrum, chyba się obrażę ;)
 

·
Registered
Joined
·
755 Posts
Obrażać się nie musisz, bo to nie był atak na Ciebie. Twój cytat zrozumiałem jako "wymysł" ZDMiKP;)

Zawsze mi się wydawało, że przez pasy z torowiskiem, tor przebiega w osi pasa ruchu. Łącząc z tym co piszesz wynikałoby, że albo jednak nie w osi, albo pudło tramwaju jest na tyle wąskie, względem pasa ruchu (konstal 805Na - 2400mm, Pesa 122N/122NaB/121NaB - 2350mm+25mm/stronę na osłony wózków), że trzeba "wejść" z przystankiem wiedeńskim na pas ruchu po którym porusza się tramwaj, żeby wymiana pasażerów była wygodna.

Ale tak z drugiej strony, jeśli kierujący musi uciekać, przed tramwajem jadącym z naprzeciwka i niszczy przy tym infrastrukturę z drugiej strony, to coś jest tu nie tak, albo infrastruktura nie trzyma wymiarów, albo pojazdu uciekającego tam w ogóle nie powinno być:unsure:
 

·
Registered
Joined
·
189 Posts
...
Ale tak z drugiej strony, jeśli kierujący musi uciekać, przed tramwajem jadącym z naprzeciwka i niszczy przy tym infrastrukturę z drugiej strony, to coś jest tu nie tak, albo infrastruktura nie trzyma wymiarów, albo pojazdu uciekającego tam w ogóle nie powinno być:unsure:
To drugie. O ile pamiętam, w Polsce obowiązuje ruch prawostronny ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,548 Posts
To był autocytat fejsbukowy :)
Owszem, szerokość pudła też dlatego wiedeński poszerza swój pas a zwęża sąsiedni, i owszem pojazdu uciekającego nie powinno tam być - przed wiedeńskim na Focha jest znak, że powyżej pewnej szerokości jazda tylko pasem zewnętrznym. A że jegomość bał się też jechać po górce to zahaczył.
 

·
Registered
Joined
·
55 Posts
znowu nie da się, a w ogóle to odwalcie się od nas...

wyborcza.pl

Tramwaje nr 4 i 8 jeżdżą gęsiego. Można to łatwo poprawić, ale drogowcy nie zmienią rozkładów
Miłośnik komunikacji publicznej Tymon Myga z Bydgoszczy zaproponował ulepszenie rozkładów jazdy tramwajów nr 4 i 8, których kursy w wakacje pokrywają się. Co na to drogowcy? - Dziękujemy za sugestie. Nie wykluczamy ich wdrożenia w przyszłości - odpowiedzieli.
...

Nowe propozycje 16-latka w formie rozkładów przesłaliśmy na początku lipcu. Na odpowiedź musieliśmy trochę poczekać, aż przyszedł taki mail od rzecznika Tomasza Okońskiego: – Pragniemy podziękować za przesłane sugestie. Zostaną zweryfikowane zgodnie z procedurami obowiązującymi w ZDMiKP. W przypadku stwierdzenia zasadności merytorycznej, techniczno-eksploatacyjnej i finansowej przesłanych propozycji, nie wykluczamy w przyszłości ich ewentualnego wdrożenia w ramach kompleksowych działań optymalizacyjnych. Pragniemy również nadmienić, że w sprawie rozkładów jazdy jesteśmy w stałym kontakcie z mieszkańcami, a w szczególności radami osiedli, natomiast w sprawach eksploatacyjnych z operatorami obsługującymi dane linie.
To pokazuje jak niekompetentne osoby tam pracują....
Ja jako dziecko tez lubilem "bawić się" w takie rzeczy, układac rozkłady i rozrysowywac linie komunikacyjne w miescie 😁😁😁
Tu się Tymon ładnie napracował (widac, ze interesuje sie takimi rzeczami), wszystko przemyslal, a oni go ... zlali. Ludzie, ktorzy pobieraja za to pieniadze nie potrafia nawet w przecietnym stopniu ulozyc rozkladow, a mlody czlowiek robi to za darmo, hobbystycznie i 100 razy lepiej od nich. Cos tu bardzo jest nie halo ...
Ale niestety przywyklem do bylejakosci w tym miescie w roznych dziedzinach.

Swoja droga naprawde ciekawe rozwiazania proponuje ZDMIKP. Z jednej strony tyle sie mowi o panujacej epidemii, a wprowadzone zostaly:
  • wakacyjne rozklady jazdy
  • ograniczono ilosc tramwajow na odcinku Fordon - Garbary
  • nie zapewniono dodatkowej komunikacji zastepczej na Nakielskiej na czas trwania remontu torowiska.
Czyli ludzi jeszcze bardziej maja sie gniezdzic w komunikacji ...
Nie kazdy jest slepy i glupi, jak sie niektorym "na stolkach" wydaje.

Dobrze, ze mam chociaz ten rower 😄
 

·
Registered
Joined
·
755 Posts
To jest walka z pandemią w zbiorkomie. Zdmikp po prostu chce ludzi zniechęcić do transportu, żeby nie przebywali w tłoku. Tylko to jest działanie długofalowe. Ba działają tak od dawna, więc przewidzieli aktualny kryzys sanitarny.
 

·
Urodzony bydgoszczanin
Joined
·
3,463 Posts
Wracam z pracy akurat 90ką o 15:10 z Garbar, jako, że jakiś czas temu poucinali kursy to poprzedni autobus z Garbar na Wilczak to 62 o 14.48, nie muszę wam mówić jak wygląda ta 90ka,tym bardziej, że to autobus jadący poza Bydgoszcz, igły nie idzie wcisnąć,w innych godzinach w szczycie jest jeszcze lepiej. 62 jedzie o XX.48,a następny 62 dopiero XX.18, pół godziny luki w transporcie Garbary - Wilczak w ramach ,,komunikacji zastępczej", której nie ma. A Ty człowieku albo dygaj z buta na Rondo Grunwaldzkie albo wsiadź do samochodu i nie narzekaj. ZDMiKP k....
 

·
Registered
Joined
·
2,940 Posts
To był autocytat fejsbukowy :)
Owszem, szerokość pudła też dlatego wiedeński poszerza swój pas a zwęża sąsiedni, i owszem pojazdu uciekającego nie powinno tam być - przed wiedeńskim na Focha jest znak, że powyżej pewnej szerokości jazda tylko pasem zewnętrznym. A że jegomość bał się też jechać po górce to zahaczył.
Szkoda, że nie pomyśleli o rozsunięciu np podczas remontu torowiska na Focha. Ciekawe, czy jest planowany jakiś remont torowiska na Gdańskiej.
 
7761 - 7780 of 8029 Posts
Top