SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 6619 Posts

·
Registered
Joined
·
3,871 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Chyba czas na osobny wątek:

Express Bydgoski

Tramwajem do Fordonu przez nowe ronda

Kończą się prace koncepcyjne przy budowie linii tramwajowej do Fordonu. Nad stacją Bydgoszcz Wschód przerzucona zostanie półkilometrowa estakada.W przyszłym roku projektanci chcą zająć się głównie niezbędnymi pozwoleniami i decyzjami. Budowa ruszy w połowie 2012 r. Inwestycja ma już finansowe podstawy. - W grę wciąż wchodzą jeszcze dwa rozwiązania - mówi wiceprezydent Bydgoszczy, Lucyna Kojder-Szweda. - Obligację przychodowe mamy już uzgodnione z bankiem PKO SA. Jednak wolimy, by za wkład własny posłużył nam kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rodzi on mniejsze obciążenia finansowe. Złożyliśmy już niezbędne dokumenty. Czekamy na wizytę przedstawicieli banku na początku grudnia, którzy ocenią naszą wiarygodność.

Przebieg trasy pozostaje bez zmian: Lewińskiego-Akademicka-Andersa. Nad północną jezdnią Fordońskiej, Kamienną i stacją Bydgoszcz Wschód wybudowana zostanie estakada. Na niej zostaną też zlokalizowane przystanki. W ten sposób powstanie zintegrowany węzeł przesiadkowy tramwaj-kolej. To jeden z najważniejszych elementów projektu BiT City. Ma on lepiej połączyć Bydgoszcz z Toruniem. Perony kolejowe zostaną także przebudowane i wydłużone do 400 metrów, tak by mogły się tam zatrzymywać wszystkie składy. Na estakadę o długości 530 metrów oprócz schodów będzie można dostać się także windą. Perony tramwajowe i kolejowe będą zadaszone. Na węźle znajdą się także miejsca dla małych punktów handlowych, gastronomicznych.

Najwięcej zmian czeka jednak kierowców. Przy okazji budowy torowiska dwie jezdnie powstaną na Akademickiej, między Jasiniecką a Igrzyskową. - Kilka istniejących skrzyżowań zostanie przebudowane na niewielkie ronda - mówi Andrzej Sawaszczuk, projektant odpowiedzialny za branżę drogową. - Pierwsze powstanie na połączeniu ul. Inwalidów z Lewińskiego i Harcerską. Następne na skrzyżowaniach ulicy Andersa z Kleeberga, Wolnej, Piłsudskiego i Geodetów. Przy okazji powstaną też dwie nowe ulice. Przedłużenie Andersa do Geodetów oraz przedłużenie ul. Orląt Lwowskich do Piłsudskiego. Zmieni się charakter ul. Wyzwolenia między Andersa a Orląt Lwowskich. Zostanie ona odcięta od Andersa i będzie pełniła funkcję drogi osiedlowej (przedłużenie ul. GOPR). Na skrzyżowaniu Orląt Lwowskich z Wyzwolenia powstanie jeszcze jedno rondo. - Zastanawiamy się jeszcze, jak ostatecznie będą wyglądać pętle awaryjne - wyjaśnia Jerzy Klier, odpowiedzialny za branżę torową. - Istniejącą końcówkę na Wyścigowej przeniesiemy na wschodnią stronę ulicy. Kolejny węzeł przesiadkowy pojawi się na Przylesiu przy skrzyżowaniu Akademicka-Korfantego. Awaryjna pętla powstanie też przy skrzyżowaniu Andersa z Piłsudskiego. W rejonie ul. Geodetów powstanie końcowy przystanek. W sąsiedztwie pętli w przyszłości będzie można zbudować też zajezdnię.

Prace nad torowiskiem powinny zacząć się w połowie 2012 roku, a zakończyć dwa lata później. Inwestycja ma kosztować około 420 mln zł, ale ostateczna kwota będzie znana po przetargu.
 

·
Inhabitant Fordonu
Joined
·
316 Posts
założony watek ?? To nie powstanie :) Trochę to śmieszne że tylko na odcinku 2,5 km Akademicka będzie 2 pasmowa w dwie strony , ciekawe kiedy na całej długości łącznie z Andersa. Rondo na Inwalidów Lewińskiego może się przydać tam jest dziwne skrzyżowanie na Andersa Kleebarga jeszcze gorsze. Przedłużenie Andersa planowane już chyba 20 lat temu (kiedyś chyba Michał ch. wstawiał fotki z całej trasy) . Orląt Lwowskich chyba bardziej przedłuża do mniej wiecej teraźniejszego skrzyżowania Andersa z Piłsudskiego ( pozostałe sprzed 20 lat krawężniki tak sugerują ps. będą mieli dość dużą różnice poziomów). Ogólnie miałem nadzieję że plan będzie z większym rozmachem :) Ciekawe jak tramwaj będzie zasuwał jak co jakiś czas będą skrzyżowania . Czy zielona fala i pierwszeństwo tramu zrobi różnice ?? Ale najbarziej mi szkoda żę Andersa i Akademicka nie staną się w całej długości 2x2.
 

·
yet another transit geek
Joined
·
3,376 Posts
Ale najbarziej mi szkoda żę Andersa i Akademicka nie staną się w całej długości 2x2.
Zasadniczo też żałuję, ale lepszy tramwaj obok jezdni 1x2 niż 2x2 z pasem "pod tramwaj" w środku który potem tak zostaje na dekady (Szubińska na ten przykład). Zauważ też, że to jest inwestycja z kategorii "szynowy publiczny transport zbiorowy" a nie "kołowy prywatny transport indywidualny".


I rzeczywiście nie wiem czy nie należałoby poczekać z wątkiem na projekt budowlany przynajmniej :)
 

·
Registered
Joined
·
3,871 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Nie narzekajcie, materiałów na ten temat jest ostatnio sporo, więc przyda się wątek w którym będzie można poczytać o tej właśnie inwestycji. :)

Trochę historii:

1996:
Coraz bardziej wydaje się perspektywa, że do 2000 roku zostanie wybudowana linia tramwajowa do Fordonu. Finansowa analiza przedsięwzięcia przeprowadzona przez zespół specjalistów z ZDMiKP wykazała, że warto ponieść wysokie nakłady na ten cel – nowa linia powinna być rentowna, a wydatki na jej realizację zwrócą się po 13 latach. Cała inwestycja wraz z zakupem 50 nowych tramwajów będzie kosztować 30 mln zł.

Luty 1997:
Cała inwestycja ma kosztować ok. 48 mln zł. W przyszłym roku powinna być gotowa dokumentacja nowego torowiska, a wszystko dopięto od strony prawnej z wykupem gruntów włącznie. Budowa samej linii potrwa około dwóch lat i zakończy się być może w 1999 roku.

Wrzesień 1997:
Przetarg na projekt linii tramwajowej do Fordonu został unieważniony (zgłosiła się tylko jedna firma gotowa wykonać projekt).

Październik 1997:
Pierwszy tramwaj do Fordonu ma ruszyć w 2004-2005 roku. Koszt inwestycji oszacowano na 56 mln zł (koszt linii na Kujawskiej 3 mln a do Dworca PKP 10, 7 mln zł).

Luty 1998:
Dokumentację i szacunek kosztów budowy linii tramwajowej do Fordonu wykona Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego. W ZDMiKP mówią, że być może budowa linii rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa od dwóch do dwóch i pół roku. Koszt ok. 51, 3 mln zł.

Marzec 1999:
Nie będzie prawdopodobnie w tym roku wykonywana dokumentacja techniczna linii tramwajowej. Nie ma realnej szansy, a by budowę linii rozpocząć w 2000 roku. Tylko pierwszy etap (Wyścigowa – Osiedle Bohaterów) ma kosztować 110 mln zł.

Listopad 1999:
Koszt I etapu linii tramwajowej ma kosztować 135 mln zł. Wiosną władze miejskie chcą rozpocząć budowę linii, która zakończyć się ma do roku 2000.

Marzec 2000:
Wybudowanie linii tramwajowej do Fordonu staje się coraz bardziej realne. Do Bydgoszczy przyjeżdżają przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na rozmowy z wiceprezydent Grażyną Ciemniak. Kredyt udzielony byłby na 12-15 lat z 2-4-letnią prolongatą spłaty. Koszt budowy 120-160 mln zł.

Prezydent Roman Jasiakiewicz przebywa w Minneapolis w USA. Firma Lemna International Corporation jest zainteresowana finansowaniem budowy linii tramwajowej.

Czerwiec 2000:
Lemna International pożyczy pieniądze na budowę linii. Być może jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana umowa. Po podpisaniu porozumienia potrzebny będzie jeszcze rok na zakończenie prac przygotowawczo-projektowych. Kolejne dwa lata zajmie budowa połączenia. Koszt ponad 200 mln zł. Inwestorem ma być MZK.

Październik 2000:
Amerykanie postawili inwestorowi czyli MZK bardzo trudne warunki finansowe. Kredyt w wysokości 50 mln dolarów miałby zostać spłacony w ciągu 10 lat. Władze miasta zastanawiają się czy zgodzić się na tę propozycję. MZK proponują rozłożyć raty na 15-16 lat, aby zmniejszyć roczne obciążenia z tytułu obsługi zadłużenia.

Czerwiec 2001:
Nie wiadomo czy w ogóle dojdzie do budowy linii tramwajowej. Koszt inwestycji (240 mln zł) jest zbyt duży a warunki finansowe zaproponowane przez Lemnę niekorzystne dla miasta. 

·
Registered
Joined
·
2,762 Posts
Trochę historii:

1996:
Trochę historii to można było zacząć od około 1980 roku gdy w gazecie (chyba w Trybunie Ludu) pojawił się artykuł o planowanej budowie linii tramwajowej do Fordonu. Miałem ten wycinek, ale niestety podczas przeprowadzki 14 lat temu gdzieś podziałem całą teczkę z artykułami gazetowymi.
 

·
yet another transit geek
Joined
·
3,376 Posts
Trochę historii to można było zacząć od około 1980 roku gdy w gazecie (chyba w Trybunie Ludu) pojawił się artykuł o planowanej budowie linii tramwajowej do Fordonu.
Ooo, tak w ogóle to można by o tym pewnie całą książkę napisać, Bo plany są bardziej sprecyzowane jeszcze z 1975, a ogólne to jeszcze z lat 50...

Że tylko przypomnę:

http://dl.dropbox.com/u/13684535/skm-1975.jpg
 

·
Inhabitant Fordonu
Joined
·
316 Posts
Tak trochę na marginesie i trochę może nie z tramwajem związane , ale czy w związku z budową pomyślany jest remont Akademickiej i Andersa ?? Są w pożal się Boże stanie.
 

·
Registered
Underground out of Voland.
Joined
·
8,732 Posts
Dobry wrzut, dzięki. Dobry pomysł mieli - przedłużenie tramwaju z Chodkiewicza oraz z Toruńskiej Witebską. Ale 2 rodzaje szerokości torów to IMO szaleństwo było.

EDIT: Yyyyyyy, zgadza się tylko Witebska :) A ta trasa "nad" Chodkiewicza to co? Kamienna?
 

·
yet another transit geek
Joined
·
3,376 Posts
Kto z userów znających się na tematyce tramwajowej wytłumaczy mi motywy likwidacji linii tramwajowej w początkowym ciągu Gdańskiej i na Chodkiewicza?
Ideologia. Tramwaj bez wydzielonego torowiska jest złem wcielonym i trzeba zlikwidować. To tak od lat 50. do 70. panowało, czasem się jeszcze czkawką odzywa.

EDIT: Yyyyyyy, zgadza się tylko Witebska :) A ta trasa "nad" Chodkiewicza to co? Kamienna?
Ta, górna pętla od Grunwaldzkiej przez Graniczną, Zygmunta Augusta, Kamienną.
A dwie szerokości to jedna z porażek, zawsze mnie wkurza jak sobie przypomnę położone i rozebrane na Szubińskiej tory.

Wracając do tematu wątku i dzielenia skóry na niedźwiedziu - zastanawia mnie czy będą oddawać linię do Fordonu do eksploatacji etapami, w końcu są pętle pośrednie.
 

·
Registered
Joined
·
3,349 Posts
A dwie szerokości to jedna z porażek, zawsze mnie wkurza jak sobie przypomnę położone i rozebrane na Szubińskiej tory.
Ile tych torów ułożono, nie było chyba nawet 500 metrów?
Więcej było na Wojska Polskiego. Są tam jeszcze jakieś ślady normalnego toru (w postaci dłuższych drewnianych podkładów), czy już wszystko wymienione na nowe?
 

·
Registered
Underground out of Voland.
Joined
·
8,732 Posts
Ile tych torów ułożono, nie było chyba nawet 500 metrów?
Chyba trochę więcej, ale miałem wrażenie, że zaczynali od Błonia strony.

Wracając do tematu wątku i dzielenia skóry na niedźwiedziu - zastanawia mnie czy będą oddawać linię do Fordonu do eksploatacji etapami, w końcu są pętle pośrednie.
Pewnie tak, ale na pierwszy etap poczekamy najdłużej - nie skończą go chyba na wysokości ul. Harcerskiej? Najszybciej obstawiałbym Akademicka-Korfantego.
 

·
o mój Śląsku
Joined
·
5,876 Posts
Tam się przecież nic nie dzieje :)
 
1 - 20 of 6619 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top