Skyscraper City Forum banner
3001 - 3020 of 6619 Posts

·
Registered
3,672 Posts
Discussion Starter · #3,001 ·
U nas to jeszcze jest na zasadzie "ważne, że coś kupują". Teraz nawet nie było nikogo kto pomyślałby o skrętnych wózkach. Teraz wszyscy rozkładają ręce. A wcześniej było "to miasto a nie MZK kupują tramwaje, co nam do tego", a miasto "MZK nie zwracało uwagi na to jakie mają być wózki".

·
Registered
2,078 Posts
Info od znajomego - ruszyły prace na północnej nitce Akademickiej, tam gdzie tramwaje mają wjeżdżać na awaryjną pętle przy Korfantego.
Robią podtorze na Igrzyskowej w kierunku Kaliskiego.Na Igrzyskowej kładą szyny.Pod wiaduktem też robią podtorze i Wyzwolenia/Andesa też robią podtorze w kierunku pętli Piłsudskiego.
Ogólnie zasuwają w Fordonie.

·
Registered
2,078 Posts
Czasowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Rejewskiego – Akademicka – Matki Teresy z Kalkuty

Z informacji przekazanych przez wykonawcę prac związanych z budową linii tramwajowej do Fordonu, uprzejmie informujemy, o dnia 30 października zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Rejewskiego – Akademicka – Matki Teresy z Kalkuty, która będzie polegała na dopuszczeniu ruchu kołowego na jezdni zachodniej ul. Rejewskiego (w kierunku ul. Fordońskiej) oraz przeniesieniu ruchu kołowego w kierunku Fordonu na wschodnią jezdnię ulicy Rejewskiego. Jednocześnie w dalszym ciągu (jak w chwili obecnej) będzie zamknięta południowa jezdnia ul. Akademickiej. Opisana organizacja ruchu będzie obowiązywała do dnia 31.05.2015 r. Prosimy o stosowanie się czasowego oznakowania w opisanym obszarze ulic, a za utrudnienia w ruchu serdecznie przepraszamy.

Czy dobrze zrozumiałem Akademicka(południowa strona) zamknięta do 31-05-2014.

Wieści ze strony Tramwaj Fordon.

·
o mój Śląsku
6,009 Posts
A czy na tej budowie pracują w weekendy?

·
Registered
47 Posts
Witajcie,

Od jakiegoś czasu obserwuję ten wątek, jak i to co dzieje się na ulicach fordonu. Mam pewne obawy/wątpliwości, i chciałbym, żebyście mi je
albo rozwiali i powiedzieli, ze jestem sceptykiem,
albo rozwiali i powiedzieli że te stan przejściowy i to wszystko zniknie,
albo w najgorszym wypadku, potwierdzili że nie jestem w błędzie i dalej żyjemy w Polsce.

W tym celu, założyłem tutaj konto, i mam nadzieje, że uda się Wam, jako specjalistom / osobom bardziej zainteresowanym, rozwiać te wątpliwości, takiemu laikowi jak ja. Ale do meritum:

Wątpliwość nr 1
Tory. Mam wrażenie, że na każdej wysokości są one ułożone krzywo. Wgięcia, wgłębienia, wypuklenia, zakrzywienia. Czy one będą jeszcze 'prostowane'? Czy to moje złudzenie optyczne? Czy tak faktycznie jest, ale Tramwaj i tak po nich pojedzie 70km/h? Pięknym przykładem, mogą być tu np zdjęcia #33 #36 autorstwa Misio-Jul z tego wpisu: p=118332133&postcount=2889
lub podkłady z 3ciej fotki autorstwa low1 z tego wpisu: p=116347064&postcount=2482

Wątpliwość nr 2
Jezdnia
W każdym, remontowanym fragmencie drogi, ten asfalt ma dziury, koleiny, hoopy, wybrzuszenia. Zaczynając od Fordońskiej / wjazdu na kładke [ ale tam, trwają jeszcze prace] po choćby to jak wygląda asfalt przy wjeździe do marketu Carrefour. A zupełnym majstersztykiem jest to, co znajduje się przy przystanku autobusowym przy ul. Prejsa zdj #1 p=114551336&postcount=2107

Wątpliwość nr 3
Kładka
Czy podjazd na kładke zostanie jakoś dodatkowo zabezpieczony? W chwili obecnej jest tam wyłącznie nasyp, na który wylano zdaje się już beton. Nie wiem, może to tylko jakieś moje chore urojenia, ale tylko czekać aż kilku nawalonych gości wracając z imprezy / jadąc na pobliską stację po dodatkowy alkohol, wpadnie na pomysł by dwoma łopatami to rozkopać.
#5 p=114551336&postcount=2107 [Tu oczywiście, MOCNO wyolbrzymiam, ale wydaje mi się, że powinno być to jakoś lepiej zabezpieczone]
Przy starcie budowy kładki, padł temat, że są korzystne warunki i nie trzeba wykonywać 'palowania' pod podpory. Rozumiem, że nie było takiej konieczności, ale czy nie warto było tego przeprowadzić, by remont przeprowadzić za 50 lat, a nie za 20?

Wątpliwość nr 4
Terminy
NA sam koniec, mam wrażenie, że wszystko co musi zostać przygotowane profesjonalnie, tak jak powinno mieć to miejsce w momencie oddania inwestycji, jest realizowane z solidnym opóźnieniem. Choćby zajezdnia na wyścigowej. Zdaje się, ze początkowe terminy zakładały koniec września, teraz mówi się o 15 grudnia. Skrzyżowanie Akademickiej z Rejewskiego w teorii na 5 listopada [ to i tak już opóźnienie], a szczerze wątpię by było to realne patrząc choćby na to zdjęcie
#1 p=118697669&postcount=3007

I inne smaczki, gdzie praca w teorii jest zrobiona, ale nie jest wykonana na 100%, tak by było widać nową inwestycję, a nie drogę która remont miała jeszcze w poprzednim ustroju.

Zastanawiam się, czy cała inwestycja jest do zrealizowania w terminie, czy też zostanie oddana, by kasa z Unii nie przepadła, a na następny dzień zgłosić reklamację, na naprawę której, wykonawca będzie miał 6 miesięcy..

Bardzo dziękuje z góry, za wszystkie komentarze - również te krytyczne - podkreślę jeszcze raz, jestem przeciętnym mieszkańcem, nie specjalistą. Pozdrawiam

P.S
Jako nowy uzytkownik, nie mogę wstawiać pełnych linków do zdjęc / postów z poprzednich stron, stąd ucięte linki

·
Registered
2,358 Posts
Witajcie,

Od jakiegoś czasu obserwuję ten wątek, jak i to co dzieje się na ulicach fordonu. Mam pewne obawy/wątpliwości, i chciałbym, żebyście mi je
albo rozwiali i powiedzieli, ze jestem sceptykiem,
albo rozwiali i powiedzieli że te stan przejściowy i to wszystko zniknie,
albo w najgorszym wypadku, potwierdzili że nie jestem w błędzie i dalej żyjemy w Polsce.

W tym celu, założyłem tutaj konto, i mam nadzieje, że uda się Wam, jako specjalistom / osobom bardziej zainteresowanym, rozwiać te wątpliwości, takiemu laikowi jak ja. Ale do meritum:

Wątpliwość nr 1
Tory. Mam wrażenie, że na każdej wysokości są one ułożone krzywo. Wgięcia, wgłębienia, wypuklenia, zakrzywienia. Czy one będą jeszcze 'prostowane'? Czy to moje złudzenie optyczne? Czy tak faktycznie jest, ale Tramwaj i tak po nich pojedzie 70km/h? Pięknym przykładem, mogą być tu np zdjęcia #33 #36 autorstwa Misio-Jul z tego wpisu: p=118332133&postcount=2889
lub podkłady z 3ciej fotki autorstwa low1 z tego wpisu: p=116347064&postcount=2482

Wątpliwość nr 2
Jezdnia
W każdym, remontowanym fragmencie drogi, ten asfalt ma dziury, koleiny, hoopy, wybrzuszenia. Zaczynając od Fordońskiej / wjazdu na kładke [ ale tam, trwają jeszcze prace] po choćby to jak wygląda asfalt przy wjeździe do marketu Carrefour. A zupełnym majstersztykiem jest to, co znajduje się przy przystanku autobusowym przy ul. Prejsa zdj #1 p=114551336&postcount=2107

Wątpliwość nr 3
Kładka
Czy podjazd na kładke zostanie jakoś dodatkowo zabezpieczony? W chwili obecnej jest tam wyłącznie nasyp, na który wylano zdaje się już beton. Nie wiem, może to tylko jakieś moje chore urojenia, ale tylko czekać aż kilku nawalonych gości wracając z imprezy / jadąc na pobliską stację po dodatkowy alkohol, wpadnie na pomysł by dwoma łopatami to rozkopać.
#5 p=114551336&postcount=2107 [Tu oczywiście, MOCNO wyolbrzymiam, ale wydaje mi się, że powinno być to jakoś lepiej zabezpieczone]
Przy starcie budowy kładki, padł temat, że są korzystne warunki i nie trzeba wykonywać 'palowania' pod podpory. Rozumiem, że nie było takiej konieczności, ale czy nie warto było tego przeprowadzić, by remont przeprowadzić za 50 lat, a nie za 20?

Wątpliwość nr 4
Terminy
NA sam koniec, mam wrażenie, że wszystko co musi zostać przygotowane profesjonalnie, tak jak powinno mieć to miejsce w momencie oddania inwestycji, jest realizowane z solidnym opóźnieniem. Choćby zajezdnia na wyścigowej. Zdaje się, ze początkowe terminy zakładały koniec września, teraz mówi się o 15 grudnia. Skrzyżowanie Akademickiej z Rejewskiego w teorii na 5 listopada [ to i tak już opóźnienie], a szczerze wątpię by było to realne patrząc choćby na to zdjęcie
#1 p=118697669&postcount=3007

I inne smaczki, gdzie praca w teorii jest zrobiona, ale nie jest wykonana na 100%, tak by było widać nową inwestycję, a nie drogę która remont miała jeszcze w poprzednim ustroju.

Zastanawiam się, czy cała inwestycja jest do zrealizowania w terminie, czy też zostanie oddana, by kasa z Unii nie przepadła, a na następny dzień zgłosić reklamację, na naprawę której, wykonawca będzie miał 6 miesięcy..

Bardzo dziękuje z góry, za wszystkie komentarze - również te krytyczne - podkreślę jeszcze raz, jestem przeciętnym mieszkańcem, nie specjalistą. Pozdrawiam

P.S
Jako nowy uzytkownik, nie mogę wstawiać pełnych linków do zdjęc / postów z poprzednich stron, stąd ucięte linki
będzie Pan zadowolony:) poczekaj do końca prac, na pewno się wyrobiom!:)

·
Registered
9,575 Posts
Tory będą jeszcze wyrównywane i odpowiednio mocowane, nie wszystkie odcinki są jeszcze ze sobą spięte. Teren też jest trochę zróżnicowany, choć początkowe wrażenie podczas budowy drugiej nitki Akademickiej było takie, że droga faluje i jest krzywa - wszystko to okazało się złudzeniem potęgowanym optyką aparatów.

Co do wybrzuszeń, w większości miejsc asfalt nie ma jeszcze warstwy ścieralnej, ma ona zostać położona w przyszłym roku po zakończeniu wszystkich prac - po pierwsze ze względu na to, że w okolicach budowy panuje duży ruch ciężkich pojazdów i nie ma co niszczyć warstwy ścieralnej, po drugie tymczasowe oznakowanie. Garb przy Korfantego jest problemantyczny, ale według TF miał zostać usunięty jeszcze w tym roku.

Co do opóźnień, sam jestem z nich niezadowolony i wiem że ma na to wpływ raczej mała liczba pracowników, ktoś pewnie będzie się czepiał ale po prostu niższa cena oznacza mniej ludzi. Ale przeciągające się prace na osiedlowej uliczce jaką jest Rupniewskiego, poślizgi na Rejewskiego, czy sprawy na Wyścigowej nie zadowalają. Oczywiście, praca idzie zgodnie z planem, postęp jaki zaszedł przez rok jest ogromny i wypada trzymać kciuki za ciepłą zimę, która na pewno sprawi że poślizg zostanie nadrobiony. 22 października 2015 wszystko ma być gotowe. Tego się trzymajmy.

Mnie jedynie dziwi, że połowa jezdni Akademickiej nadal będzie miała starą podbudowę.

·
Registered
47 Posts
Tory będą jeszcze wyrównywane i odpowiednio mocowane
Czy nie można było tego zrobić w momencie ich kładzenia? Czy to standardowa procedura i tak wygląda proces układania nowych torów, najpierw się kładzie na rok i później następuje całości - w tym przypadku 10 km - ich korekta?

Garb przy Korfantego jest problemantyczny, ale według TF miał zostać usunięty jeszcze w tym roku
No właśnie.. wg TF w tym roku. Obawiam się, że tu również wystąpi opóźnienie.

22 października 2015 wszystko ma być gotowe. Tego się trzymajmy.
poczekaj do końca prac, na pewno się wyrobiom!:)
Oby!

·
Registered
14,751 Posts
Czy nie można było tego zrobić w momencie ich kładzenia? Czy to standardowa procedura i tak wygląda proces układania nowych torów, najpierw się kładzie na rok i później następuje całości - w tym przypadku 10 km - ich korekta?
Tak właśnie wygląda proces kładzenia torów, także na liniach kolejowych. To, że tory leżą krzywo w niczym nie przeszkadza - stal jest elastyczna i nie odkształca się trwale z tego powodu. Nawet po 20 latach takiego leżenia da się tory wyrównać. Żeby wyrównać tory trzeba wjechać podbijarką (na zdjęciu wąskotorowa podbijarka używana podczas jednego z remontów w Łodzi):

Jeżeli wykonawca nie ma własnej podbijarki (większość firm ich nie posiada a szczególnie dotyczy to mniej popularnych maszyn przystosowanych do pracy na wąskich torach), to musi ją wypożyczyć i zapłacić też za transport i rozładunek. W takim przypadku nie opłaci się wypożyczać i wielokrotnie sprowadzać podbijarki do wyrównywania pojedynczych i nie połączonych ze sobą odcinków torowisk. Wykonawca musiałby ją pożyczać i przywozić kilkukrotnie - płacąc za każdym razem dodatkowo za transport i rozładunek albo wypożyczyć na długi okres i płacić nawet za czas kiedy będzie stała bezczynnie w bazie. Do tego dochodzi też problem z transportowaniem jej przestawianiem pomiędzy gotowymi odcinkami i torami.
Dlatego w większości przypadków podbijarka wjeżdża na tory dopiero wtedy gdy linia jest już w całości przejezdna i wyrównuje ją od razu w całości.

Dodam jeszcze, że Polsce chyba nadal żadna firma nie posiada nowoczesnych i profesjonalnych podbijarek wąskotorowych i np. do Łodzi podbijarka przyjeżdżała z Niemiec. Z przedsiębiorstw tramwajowych profesjonalne podbijarki mają tylko Tramwaje Warszawskie (kupiona w latach 90) i Tramwaje Śląskie (OIDP chyba z lat 70) reszta albo wypożycza albo korzysta urządzeń ręcznych lub małych przestarzałych podbijarek ciągniętych przez wagony techniczne

·
Registered
2,078 Posts
Zastanawia mnie jedna rzecz dlaczego wykopuje się dziury wtedy gdy już jest zrobione podtorze i torowisko? dlaczego nie można zrobić tego w pierwszej kolejności?
^^
Tutaj też zaczynali od Lewińskiego idąc z pracą do Łoskonia .Więc na Lewińskiego wiercili otwory już gotowym podtorzu a na Łoskoniu i wcześniej tam gdzie nie jeszcze nie podtorza.I chyba to nie ma znaczenia i tak muszą wykonać mocowania pod słupy na trasie.Właśnie teraz robią podpory pod słupy koło wiaduktu gdzie jeszcze nie ma podtorza .A i tak na koniec dopiero pojedzie podbijarka i wszystko ułoży,że nie będzie śladu.
Tutaj tylko postawić słupy założyć siec trakcyjna ,potem podbijarka i chyba gotowe(w takim szybkim uproszczeniu)

3001 - 3020 of 6619 Posts