SkyscraperCity banner

1 - 20 of 483 Posts

·
Piczer
Joined
·
2,616 Posts
Discussion Starter #1
Myślę, że dobrze pokazać Bydgoszcz poprzez mapki, plany, schematy – w ten sposób poszerzyć swą wiedzę o mieście, ale również zobaczyć jak ono z tej perspektywy jest i było przedstawiane – zobaczyć co uległo zmianie, jak miasto się rozwijało i rozwija. Zachęcam wszystkich posiadających „odpowiednie materiały” do umieszczania ich właśnie tutaj.

Na początek kilka najnowszych mapek z niedawno opublikowanych informatorów (w postaci tematycznych ośmiu folderów, zawierających również ciekawe zdjęcia) wydanych przez Wydział Kultury i Promocji Miasta... - zamieszczone mapki mają opis w j.ang., także widać, że myśli się o turystach :)


Mapka 1 ukazująca sąsiadów Bydgoszczy z folderu Attractive NeighourhoodMapka 2 ukazująca obiekty wiążące się z położeniem Bydgoszczy w aspekcie rzek Brdy i Wisły oraz Kanału Bydgoskiego z folderu Water RouteMapka 3 ukazująca muzyczną Bydgoszcz z folderu City of Music and Music LoversMapka 4 ukazująca Bydgoszcz w aspekcie historii i sztuki z folderu Around History and Art – na mapce u góry zaznaczone było również Muzeum Wojska Polskiego, ale nie zmieściło mi się w kadrze... :)Mapka 5 ukazująca godne uwagi kościoły Bydgoszczy z folderu Churches of BydgoszczMapka 6 ukazująca obiekty, miejsca, rzeźby związane z historią Bydgoszczy, poświęcone pamięci o dawnych wydarzeniach, osobach z folderu Retained in MemoryMapka 7 ukazująca przykłady urokliwej architektury Bydgoszczy z folderu Not only Art Nouveau
 

·
cognosce te ipsum
Joined
·
1,845 Posts
ciekawy temat. oby się rozwinął. :)

nowopowstałe mapki z materiałów promocyjnych miasta, powiedziałbym że są 'takie sobie'. z drugiej strony, lepsze to niż nic. ;)
 

·
Piczer
Joined
·
2,616 Posts
Discussion Starter #3
Kontynuując temat mapek Bydgoszczy...
...spójrzmy nieco na Wyspę Młyńską1 – Dawny magazyn zbożowy, konstrukcji szkieletowej, wypełniony czerwoną cegłą, pochodzi z początku XIX w. Obecnie znajduje się tu Karczma Młyńska.

2 – „Biały Spichrz” – konstrukcji szkieletowej, zbudowany ok. 1780 r. z gotycką piwnicą z drugiej połowy XV w. Obecnie znajduje się w nim dział historii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

3 – Dawny stary młyn wodny z roku 1861 wzniesiony wg projektu F.Wulffa. Obok młyna było międzywodzie – przepust wody na koło młyńskie, zasypany w latach 60-tych XX wieku. W przyszłym roku budynek młyna ma zostać zaadoptowany na Centrum Pracy i Przedsiębiorczości i na nowo wykonane międzywodzie.

4 – Dom przy ul. Mennica 4 pochodzący z roku 1816. W jego piwnicach znajdowała się mennica, w której w latach 1594-1688 produkowano monety. Budynek w przyszłym roku ma doczekać się renowacji. Ciekawostką jest fakt, iż koło budynku nr 4 przebiega 18 południk (zaznaczony jest głazem i modelem ziemi).

5 – Kaszarnia z XVIII w. z dobudowanym w XIX w. budynkiem siłowni. Na tym miejscu już w XIV w. stał młyn wodny.

6 – Dawny dom dyrekcji młynów królewskich. Czeka na odnowienie - najprawdopodobniej w ciągu 2 lat.

7 – Dom mieszkalny.

8 – Młyn wodny Rothera z roku 1849 zbudowany z czerwonej cegły i dwa szkieletowej konstrukcji magazyny zbożowe. Czekają na dokończenie renowacji. W budynkach planuje się utworzenie hotelu z zapleczem rekreacyjnym, usługowym. Projekt będzie realizowany w najbliższych latach. Obok kanału zbożowego mieści się przystań wioślarska zbudowana w latach 30-tych XX w.(przebudowana 20 lat później).
 

·
Piczer
Joined
·
2,616 Posts
Discussion Starter #4
W jednym z bardziej udanych turystycznych przewodników po Bydgoszczy przedstawione są 3 propozycje tras zwiedzania miasta...

Pierwsza prowadzi przez Stare Miasto – przewodnik daje nam na to 3 godziny. Na tym obszarze zachowały się najstarsze obiekty Bydgoszczy: katedra, kościół pobernardyński, resztki obwarowań miejskich, spichrze z XVIII-XIX w. oraz m.in. barokowy gmach dawnego kolegium jezuickiego (od 1879 r. pełniący funkcje ratusza).


Drugą trasą podziwiamy Śródmieście – mamy na to wg autora 3,5-4 godzin. Idziemy centralną, reprezentacyjną arterią miasta – ul. Gdańską, poprzez tereny zielone (parki im. Kazimierza Wielkiego, Jana Kochanowskiego i Wincentego Witosa) i zespół urbanistyczno-architektoniczny „Sielanka”. W zabudowie tego obszaru wyróżnia się szereg obiektów wzniesionych w formach eklektycznych, secesyjnych i modernistycznych. Zgrupowane są tu najważniejsze instytucje kulturalne i naukowe miasta – m.in. Filharmonia Pomorska, Akademia Muzyczna, Muzeum Okręgowe, Salon wystawowy BWA, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, ciekawe architektonicznie obiekty sakralne: gotycko-renesansowy kościół Wniebowzięcia NMP, monumentalna neoklasycystyczna Bazylika Mniejsza oraz neoromański kościół Piotra i Pawła.


Trasa w meandrach Brdy to trzecia propozycja - obejmuje ona północno-zachodnią część centrum miasta. Przewodnik daje nam 1,5 godziny na spacer, podczas którego mijamy śluzę miejską stanowiącą fragment Kanału Bydgoskiego (zbudowanego w latach 1773-1774), malownicze planty wzdłuż tzw. Starego kanału Bydgoskiego, Multikino, kompleks Wyższej Szkoły Gospodarczej, budynek Archiwum Państwowego oraz gmach dawnej dyrekcji kolejowej w stylu manieryzmu niderlandzkiego a także kościoły: neobarokowy NSPJ oraz ewangelicko-augsnurski Zbawiciela w stylu eklektycznego gotyku, przed którym stoi rzeźba Chrystusa wzorowana na posągu dłuta Bartela Thorvaldsena w Kopenhadze.


:)
 

·
Piczer
Joined
·
2,616 Posts
Discussion Starter #7
^^ Może nie bezpośrednio, ale jest tu mowa również o architekturze i urbanistyce... Taki spłaszczony obraz miasta... :)

Kontynuując...
...poznajemy kolejne miejsca – Leśny Park Kultury i Wypoczynku... :)

Znajduje się w północnej części Bydgoszczy, ma powierzchnię 800 ha.
Na jego obszarze znajduje się m.in.:
- Ogród Fauny Polskiej (300 zwierząt reprezentujących ponad 100 gatunków występujących w Polsce ssaków, płazów i ptaków),
- Ogród Botaniczny na obszarze 100 ha (część ogrodu stanowi las bukowy-grabowo-dębowy; arboretum leśno-parkowe z miejscami wypoczynkowymi i widokowymi; rośliny z różnych stref klimatycznych, naturalne źródło i stawy; wspaniały skalnik),
- Ośrodek Rekreacji Konnej (zajęcia pod opieką instruktorów w krytych ujeżdżalniach – także hipoterapia i rehabilitacja; zawody hipiczne i biegi myśliwskie, przejażdżki bryczkami, pikniki i kuligi),
- Park Rozrywki – Lunapark, w jego obrębie skatepark,
- Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej
- Wyciągi narciarskie i tor saneczkowy,
- Tor dla rowerów górskich,
- Korty tenisowe,
- Ścieżka zdrowia, ścieżka dydaktyczna,
- Kolejka wąskotorowaPark służy głównie rekreacji, wypoczynkowi i kulturze fizycznej, dodatkowo pełni funkcję wystawowo-dydaktyczną. Na jego obszarze ma być wybudowany aquapark – zobaczymy jak to będzie...
 

·
Piczer
Joined
·
2,616 Posts
Discussion Starter #8
Tym razem przyglądniemy się sztucznym oczom miasta...
...czyli miejski monitoring – lokalizacja kamer... :)__________________________________
na podst.: Gazeta Wyborcza, 02.11.2006 r.
 

·
cognosce te ipsum
Joined
·
1,845 Posts
^^ w artykule piszą ponadto, że dzięki tak dużej ilości nowych kamer, zatrudnienie przy monitoringu znajdzie ponad 40 osób (w tym niepełnosprawnych). :)

przydałaby się też kamera na Dworcowej (o lepszym jej oświetleniu nie wspominając).
 

·
Registered
Joined
·
647 Posts
dekomunizacja nazw ulic

minęło 20 lat od wcześniejszej mapki z okresu międzywojennego mamy rok 1956 , jak zmieniły się nazwy ulic, Bydgoszcz tez dostała piętno stalinizmu
 

·
PIT
Joined
·
495 Posts
Proponuję teraz przebyć podróż w czasie.

Początki.
XIV-wieczne miasto położone na wyspie obok zamku królewskiego.Rekonstrukcja planu Bydgoszczy staropolskiej wykonany w 1890 r. przez Niemców.A tak widział Bydgoszcz Erik Dahlberg w 1657 r. podczas wymarszu króla Szwecji Karola Gustawa na wojnę z Danią. Wymarsz nastąpił spod Bydgoszczy, co nie jest powszechnie znane. W ten sposób Szwedzi opuścili Polskę.Bydgoszcz w momencie przejścia pod władzę pruską. Plan Gretha z 1774 r.
Część działek jest pustych, zwłaszcza przy ul. Długiej i Pod Blankami, ale stał jeszcze ratusz na Rynku i część murów miejskich.A tak wyglądała okolica Bydgoszczy w 1798 r.
To pierwsza mapa topograficzna (wykonana na podstawie pomiarów) naszego obszaru, dzieło pruskiego hrabiego Friedricha Leopolda von Schröttera.
Zalesienie było jeszcze większe niż obecnie, ale nieznacznie.To plan Lindnera z 1809 r. z podkolorowanymi ciekami i traktami oraz zarysem zanikłej fosy miejskiej i zamkowej.
Bydgoszcz wówczas była "na fali". Kanał Bydgoszki i awans administracyjny (stolica departamentu bydgoskiego Księstwa Warszawskiego) zrobiły swoje.Plan Bydgoszczy z 1876 r.
Widać, jak zabudowało się Śródmieście. Bydgoszcz wkracza w najbardziej ekspansywną epokę swego rozwoju. Plac Piastowski to Elisabeth Markt, jest już Nowy Rynek (Neuer Markt), most na Bernardyńskiej.Plan z 1904 r., ale przedstawiający stan z końca XIX w.
Linia kolejowa do Torunia, jest w trakcie budowy.Bydgoszcz z 1933 r. Dotarła do Wisły, a nawet ją przekroczyła (Zawiśle).Bydgoszcz za panowania Hitlera. Plan z 1941 r.
Wszystkie nazwy zmieniono na niemieckie. Zawiśle wyrzucono z obszaru Bydgoszczy.A tak Bydgoszcz się rozwijała w okresie 1346-1920...i w okresie nowożytnym (do 1961 r.). Nie ujęto tutaj poszerzenia miasta o Fordon w dwóch turach 1973 i 1977.
Największy przyrost rozmiaru miasta był w 1920 r. Zabudowywanie tego obszaru trwało cały XX wiek.
 

·
PIT
Joined
·
495 Posts
Przeglądając mapy zwróćcie uwagę na szczegóły:
- historyczne rozplanowanie naszego Starego Miasta.
- związek Bydgoszczy staropolskiej z ciekami wodnymi
- kształt Wyspy Młyńskiej
- baseny portowe ("Hafen") na Okolu
- historyczny przebieg głównych traktów itd

Jeden z nich - ul. Kujawska-Karpacka-Glinki biegła w kier. Solca i Torunia. Jest obecnie odcięta od miasta przez Zachem.
 

·
Registered
Joined
·
1,116 Posts
^^ swietne mapy ....dzieki :cheers: ....pewnie musiales sie sporo nachodzic po antykwariatach:) ?

jesli idzie o ksztalt wyspy i cieki to tak mapka jest swietnie to ukazuje:

^^ jeden z tych ciekow na wyspie (miedzywodzie) bedzie odtwozony ...byloby super (chociaz wiem, ze to tylko marzenia) gdyby odtwozyli fragment miejskiej fosy (jest taki maly odcinek w podworku jednej z kamienic przy ul. pod blankami zaraz przy bylym pubie bromberg) przy murach
 

·
Registered
Joined
·
652 Posts
Pit, super mapki!

Ta jest szczególnie interesująca :DCzy ktoś może potwierdzić, że obszar nr 1 to planowany w tamtym czasie przebieg kanału? Że obszar nr 3 to planowane czy może niegdyś istniejące fortyfikacje :D? W taki sam sposób zaznaczono niektóre budowle, które do dzisiaj istnieją!!!
I ostatnie pytanie - co to jest za obiekt oznaczony nr 2? Na pewno nie hala, bo ten okres jest za wczesny i nie ten kształt. Obiekt musiał być dość ważny skoro na innej mapce jest zaznaczony na czarno.


Tak samo jestem ciekaw czy budynek zaznaczony na tej mapie,


jest tym który do dzisiaj istnieje? Zarys obiektu/działki jest taki sam jak dzisiaj, tyle że część od strony mostu została już rozebrana. Jeżeli tak by było to powinien znaleźć się w rejestrze zabytków (patrzcie na datę) :D Może warto by było odsłonić budowę szachulcową i trochę kasy miejskiej władować w remont? W końcu na najurokliwszych starych pocztówkach Wenecji pełni ważną rolę :D Mi się ten budynek mimo strasznej dewastacji całkiem podoba :D I nie chciałbym aby spotkał go taki los jak galeriowca.

 

·
Registered
Joined
·
1,116 Posts
^^ nr 2: w miejscu gdzie stoi hala wczesniej stal kosciol niemieckich ewangalikow....byl taki sobie ....zosala rozebrany, a ewangelicy wybudowali sobie nowy ...ten na placu koscieleckich
...
mam nadzieje, ze odrestauruja ten urokliwy budyneczek na wenecji...a co do galeriowca to gdzies kiedys czytalem, ze mial byc od odbudowany...
 
1 - 20 of 483 Posts
Top