SkyscraperCity banner

421 - 440 of 483 Posts

·
Phelot
8,279 Posts
Ze dwa tygodnie temu, wpadł mi w ręce kawałek Expressu. Na jednej ze stron jest artykuł, poświęcony wyglądowi miasta, a konkretnie zmianami, jakie proponował ówczesny prezydent miasta L.Barciszewski. W jednym przypadku, nie przekonały mnie argumentacje, w rodzaju że miasto buduje się dla przyszłych pokoleń...
Chodzi mi o projekt, który potem przedstawiony był w uchwale Rady Miasta, jak podaje gazeta. Myślę jednak, że z perspektywy minionych lat, wydaje się on jednak nietrafiony. Chodziło o wyeksponowania kościoła Klarysek. Dla tego celu miały być wyburzone takie perełki, jak np budynek z Savoyem, czy domu Hohenzollernów, dzieła J. Świecickiego.

Trudno sobie wyobrazić, jak by to mniej więcej wyglądało. Takie okazałe gmachy miały by być zburzone tylko dlatego, by zrobić w tym miejscu więcej przestrzeni.

Postanowiłem jednak pomóc wyobraźni i 'rozwalić' wspomniane budynki. I wychodzi na to, że ta przestrzeń wcale tak źle nie wygląda.
Ale świadomość, że ten wygląd jest kosztem aż takiego poświęcenia, likwidacji głównie okazałych budynków, pociesza, że do tego jednak nie doszło.

Fakt, wtedy były inne realia. Stał Teatr, a tuż za mostem, dwie inne okazałe kamienice zdobiły ten rejon. Jednak gdyby los dla nich i teatru potoczył się tą samą drogą historii, to taka mniej więcej jak poniżej 'pustka', była by 'pamiątką' po tamtych 'zmianach dla przyszłych pokoleń'. Nie wiem jak Was, ale mnie cieszy to,że ostatecznie nie doszło do realizacji tej uchwały.

Bardzo ciekawe znalezisko :) Dobrze że realizacja planu nie doszła do skutku. Jak mam być szczery, to zdziwiło mnie, że koncepcja tylu wyburzeń była na poważnie rozpatrywana. Pod względem urbanistycznym - moim zdaniem był to fatalny pomysł. Chociaż sama wizualizacja dla celów poglądowych mi się podoba :)

Warto jednak się zastanowić, dlaczego w ogóle pojawił się pomysł, by wyeksponować mały, skromny kościół Klarysek kosztem tak wielu wyburzeń. W 1938 roku żywe jeszcze było wspomnienie zaborów i dopiero co odzyskanej niepodległości. Ważne było więc kultywowanie, eksponowanie tego co polskie. Dlatego w głowie prezydenta Barciszewskiego (swoją drogą - bardzo dobrego prezydenta) mógł zrodzić się pomysł żeby wyburzyć część okazałych, ale (na nieszczęście dla nich) poniemieckich budynków i wyeksponować polskie Klaryski.

Jak się spojrzy na tę koncepcję nie z dzisiejszej perspektywy, ale z perspektywy ówczesnych bydgoszczan, to nabiera większego sensu... Ale i tak mi się nie podoba i dobrze, że nie doczekała się realizacji.

·
Registered
2,760 Posts
Poprawiłem widok o ustawienie mostu 'po staremu' i teatr. Z opisu obszaru wyburzeń można założyć, ze były by one aż do ul Pocztowej. :nuts:

(...)W 1938 roku żywe jeszcze było wspomnienie zaborów i dopiero co odzyskanej niepodległości. Ważne było więc kultywowanie, eksponowanie tego co polskie. Dlatego w głowie prezydenta Barciszewskiego (swoją drogą - bardzo dobrego prezydenta) mógł zrodzić się pomysł żeby wyburzyć część okazałych, ale (na nieszczęście dla nich) poniemieckich budynków i wyeksponować polskie Klaryski.
Skoro się zrodził jeden niedobry pomysł, 'wymiatania śladów zaborów', to mogły później pojawić się i następne pomysły na takie wyburzenia, jak np. teatr, poczta...

Postąpiono tak z Wieżą Wolności na Wzgórzu Wolności, (wcześniej zwaną Wieżą Bismarcka na Wzgórzu Bismarcka).
W prasie przedwojennej można wyczytać, że nagonka na wyburzanie, dobrze nagłaśniana, nie miała zbyt dużego poparcia wśród mieszkańców. Pojawiały się w niej też rozsądne głosy głosy. Poniżej fragment jednego z nich.

(Więcej o wieży jest na 'Bunkrze')

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
9,197 Posts
Jak już o wieży mowa, to jej fundament nadal stoi, a byłby świetny na pomnik walk i męczeństwa z rynku - będę to przy każdej nadarzające się okazji powtarzał ;)

·
Registered
190 Posts
Aż poszedłem spojrzeć przez okno ;)
Raczej to o czym myślisz, nie jest resztkami fundamentu. Jeśli, to fundament, o ile ocalał, to jest pod spodem.
Natomiast podoba mi się pomysł przeniesienia pomnika. Miejscówka świetna. Obawiam się, że niewykonalna technicznie, bez pocięcia pomnika na małe kawałki :(
Poza ołtarzem(?) nie bardzo jest miejsce na tak duży pomnik. Ew. jeszcze domek stróża do wyburzenia i na jego miejscu, tylko na to zapewne nikt się nie zgodzi.

·
Registered
2,760 Posts
Wypompowana woda z obszaru śluzy miejskiej, odsłoniła m.i. sporą ilość powbijanych w dno pali, z nie wiadomo którego roku. Jest to zagadkowe odkrycie. Stare mapy nic nie pokazują w linii wytyczonej palami.
Mogła to była ścianka tymczasowa, zbudowana w czasie jednej z faz, wielokrotnych przebudów tego miejsca. Linia tych palików celuje we wschodnią krawędź wschodnich wrót śluzy trapezowej. (Czerwona strzałka) Zielona strzałka pokazuje starą drewniana śluzę (zaznaczoną na obu mapach), zlokalizowaną trochę dalej od tego miejsca.
Jaką rolę pełniła ta palikowa ścianka i kiedy powstała?
Mamy zagadkę do rozwiązania.

·
Registered
190 Posts
To jest to miejsce, uważane jest za resztki fundamentu wieży.
Też o tym myślałem. Nie sądzę, jak na podstawę wieży jest za delikatne. Oczywiście mogę się mylić. :)

Edit:
a jednak:
Miejsce stania wieży dzisiaj

Po zburzeniu wieży w roku1928 zachowały się schody, które prowadziły do niej. Schody te prowadzą dzisiaj na Wzgórze Wolności. Stopnie schodów zaczynają przy posesji nr 86 przy ul. Toruńskiej.

Obecnie byłe miejsce stania wieży znajduje się w obrębie cmentarza (Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy). Zachował się częściowo fundament wieży – tarasu o wymiarach 22,4 m x 16,4 m i wysokości 0,8 m. Na byłym tarasie stoi obecnie pomnik (krzyż).
źródło: http://www.bismarcktuerme.de/ebene4/polen/bromberg_pl.html

część fundamentu pod, widoczny obrys części tarasu, stąd "delikatna" konstrukcja.

·
Phelot
8,279 Posts
Wypompowana woda z obszaru śluzy miejskiej, odsłoniła m.i. sporą ilość powbijanych w dno pali, z nie wiadomo którego roku. Jest to zagadkowe odkrycie. Stare mapy nic nie pokazują w linii wytyczonej palami.
Mogła to była ścianka tymczasowa, zbudowana w czasie jednej z faz, wielokrotnych przebudów tego miejsca.
Myślę, że to dobry trop. Ścianka tymczasowa mogła powstać w trakcie tych prac:

·
Registered
337 Posts
^^ Super

Budowlowładca.... Pan i Władca budowy :) kto zacz? Czy to jest Kierownik Budowy, czy Inwestor, a może ktoś jeszcze inny?

·
Registered
2,760 Posts
W listopadzie przypominano tu i ówdzie temat dobudowania czwartego kręgu opery. Stałby zapewne osobno, połączony nadziemnym łącznikiem z obecnym gmachem. Zaciekawiło mnie, jak zmieni się widok tego miejsca, gdy powstanie ten obiekt. Na poniższych 'wizkach', czwarty krąg jest 'taki sam' jak pozostałe, choć docelowo może on wyglądać inaczej.
('Widok z lotu ptaka', powstał na bazie fragmentu zdjęcia ivicy.)

·
Registered
561 Posts
Czwarty krąg musi mieć szklaną elewacje i szczęśliwie tak się go projektuje. Połączenie powinno być po ziemią.
To dobrze. Fajnie jakby przy okazji budowy IV kręgu zmieniono tynk baranek z dotychczasowej elewacji na bardziej szlachetny materiał. Można pomarzyć.

·
Registered
2,760 Posts
^^ Dzięki za dobre słowo.

Czwarty krąg musi mieć szklaną elewacje i szczęśliwie tak się go projektuje. Połączenie powinno być po ziemią.
^^ W tym przypadku krąg ten będzie wyglądał na osobny, inny obiekt. Być może o to tu chodzi i w takim przypadku zyskamy efektowny kontrast w wyglądzie całości obiektów. Przypuszczam, że jeśli został by ogłoszony konkurs na projekt czwartego kręgu, to pewnie pojawiło by się więcej ciekawych koncepcji architektonicznych. I trudno powiedzieć, co by bardziej się podobało, szkło czy piaskowiec, czy jeszcze coś innego. Możliwe, że w jakimś przypadku, czwarty krąg, również 'wtapiał by się' w aktualne, tworząc z nimi jedna całość.

·
Registered
2,760 Posts
Nie wiem, ile zachowało się widoków na tą część tego obszaru WM. Ja znam najwyżej 3. Spływająca woda z Młynówki do Kanału zbożowego, napędzała koła wodne, ulokowane zaraz za dawnym mostem. Ciekawi mnie, jak kiedyś wyglądało to miejsce, z innej perspektywy. Ten nie istniejący już most, służył jako przeprawa z grobli na wyspę. Dawne mapy, w sposób schematyczny pokazują to miejsce, dowolnie traktując np. szerokość wlotu wody, czy długość mostu Przypuszczalnie, położony był nieco ukośnie w stosunku do krawędzi młynów. Tyle można wywnioskować z map i zdjęć.
(Do rekonstrukcji widoku posłużyłem się zdjęciem ivicy. Przy okazji dodam, że większość jego zdjęć z forum poznikała. dobrze b y było gdyby znów się one pojawiły :eek:kay: )

·
Registered
2,760 Posts
^^
To niby 1940 rok, a pewne obszary pokazane są tak jak wyglądały w XIXw. Np. widzimy cegielnię Neumanna, z charakterystyczną okrągłą halą, (mieszczącą nowoczesny wtedy piec pierścieniowy). W 1940, już o cegielni dawno zapomniano, a w jej miejscu, nowym korytem płynie Brda. Podobnie 'namieszane' jest w rejonie śluzy miejskiej. Ta pokazana wygląda na nową. Miejsce dawnej śluzy trapezowej jest puste, (zaznaczone czerwonym 'x'), a Brda opływa je w sposób z czasów 'trapezówki'. Może czasy okupacji 'wymuszały' robienie takich map, by 'zmylić wrogów'...

421 - 440 of 483 Posts