SkyscraperCity Forum banner
481 - 488 of 488 Posts
Dziwnie wyglądają 'fundamenty' ewangelickiej fary. Odkopane na Magdzińskiego 'mury', mają charakterystyczne 'łoża'. Byłem kiedyś w jednej starej kotłowni. Na takowych, acz podobnych, osadzone były kotły grzewcze... A może ten kościół, miał w piwnicy kotłownię? (Byłem też kiedyś w piwnicy kościoła na Warszawskiej. Tam, pod ołtarzem, były pozostałości innego kotła i dawnego systemu grzewczego) Odległość między tymi murami to ok 6m. budynek kościoła był zapewne sporo szerszy...
 
Wczoraj, w nieco deszczową niedzielę, przejechałem się na Magdzińskiego, by zobaczyć, 'co tam nowego'...
Za pokazanymi wyżej 'dwoma fundamentami', (tymi z 'łożami do kotłów'), pojawiło się coś do oczyszczenia, co może okazać się właściwym fundamentem, 'wschodnim' - 'tyłem' kościoła. Co to jest, to może będzie wiadomo za tydzień ? Poniżej, na zdjęciu, na pierwszym planie, jest ten właśnie zagadkowy 'murek', (ze stojacymi na nim wiaderkami).
Na następnej fotce są znajdujące się dosyć głęboko, ciekawe, drewniane, spore belki...
 
Jestem 'pod wrażeniem', tak jak bym cofnął się w czasie o 50 lat... 10 lat temu, na Bunkrze, (może tu też), przypomniałem, o nakręcaniu na Wyspie Młyńskiej scen do filmu "5 i 1/2 bladego Józka". Pisałem tak: (skopiuję) "
PIĘĆ I PÓŁ BLADEGO JÓZKA - taki tytuł ma bardzo mało znany film, do którego jedną ze scen, nakręcano 'na młynach'. W 1971 roku, ze szczytowego, południowego okna, na drugim pietrze w SP 47, do której chodziłem, mieliśmy, (ja i inni uczniowie), ciekawy widok. Na Brdzie, (Młynówce), tuż za posterunkiem wodnej MO, pojawił się domek. Stał na pontonie, lub tratwie. Przypominał wiejską chatę. Po lekcjach, chodziliśmy tam popatrzyć, jak przebiega budowa planu filmowego... Gdy wszystko było już gotowe, to chyba wszystkie sceny, nakręcane były tam po zachodzie słońca. Kilka razy to obserwowałem. Dobrze pamiętam 'akcję z płonącą rurą'. Może jakieś 50 metrów za kładką Klenczona, był prostopadle nad Młynówką, zbudowany i zawieszony, może jakieś 5 metrów nad wodą 'rurociąg'. Pirotechnicy nasypali do niego 'piasku zmieszanego z benzyną'. (Na całym odcinku, jego górna część była w tym celu rozpruta) No i oczywiście też był podpalony. Z tej chaty 'ewakuowano' zwierzęta, konie owce... Potem ją na wodzie obrócono i z prądem popłynęła wprost, w płonącą rurę... Zanim domek się zapalił, chata była na nowo przyciągana w miejsce 'startu' i ujęcia powtarzano... Te fotosy znalazłem na stronie Filmoteki Narodowej. Jest ich około 40, często podobnych do siebie. Nie ma w opisach słowa, że to Bydgoszcz. No i na koniec dodam, że ówczesny cenzor, całą tu nakręcaną scenę, zwyczajnie 'wyciął'...
W zachowanej wersji tego filmu, tylko w jednym miejscu, w jednym momencie i to jeszcze na zbliżeniu, widać płonący ten domek. W filmie nazwany jest 'magazynem'. Pada informacja, że 'płonie magazyn'.
Jak dotąd, nie spotkałem nikogo, kto by pamiętał nakręcanie tam tych scen. Ciesze się, ze udało mi się znaleźć te fotosy. :)

 
Tydzień temu i wczoraj, byłem na Magdzińskiego. Udając się tam wczoraj, budowałem sobie oczami wyobraźni, nowe ciekawostki w wykopie... Niestety, to już koniec 'odkryć'. "Fundamenty' zostały zniszczone i całość wykopu jest już prawie zasypana. Nawet nie wiem czy cel, (zbudowanie tam zbiornika retencyjnego), został zrealizowany.
Poniżej: - ostatnie zdjęcie sprzed tygodnia, pokazujące ślady działalności dawnych mieszkańców

i wczorajsze, ostatnie fazy zasypywania wykopu.
 
481 - 488 of 488 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top