SkyscraperCity banner

1 - 20 of 992 Posts

·
Registered
Joined
·
1,105 Posts
Discussion Starter #1
To już pewne: miasto powiększy Polonię

Stadion Polonii będzie rozbudowany. Inwestycja będzie kosztować ok. 50 mln zł. Połowę wyłoży Ministerstwo Sportu, a resztę Urząd Miasta. - Pieniądze będą. Szukamy tylko najlepszego źródła finansowania - obiecał wczoraj Konstanty Dombrowicz, prezydent Bydgoszczy.

Lepszy stadion to większa szansa na Grand Prix


To zwiększa szansę naszego miasta na przedłużenie umowy z angielską firmą BSI/IMG na organizację żużlowego Grand Prix. Obecna wygasa za rok. Potem trzeba będzie negocjować kolejny kontrakt, a chętnych do goszczenia turnieju GP jest coraz więcej. Pierwszy w kolejce czeka Toruń, który zbudował nowy stadion za prawie 100 mln zł i już zaczął negocjacje z Anglikami.

Bydgoszcz chce zmodernizować stary stadion przy ul. Sportowej. Celem prac jest powiększenie widowni do 22-25 tys. miejsc. Roboty mają się zakończyć w roku 2010, akurat gdy miasto będzie się starać o nowy kontrakt na Grand Prix.
za gazeta.pl

Fragmenty wywiadu z panem Andrzejem Witkowskim, prezesem Polskiego Związku Motorowego:

Wojciech Borakiewicz: W jaki sposób powstawała lista miast, w których rząd będzie finansował rozbudowę żużlowych stadionów?

Andrzej Witkowski: Otrzymałem trzy tygodnie temu pismo z Ministerstwa Sportu i Turystyki z prośbą o zaopiniowanie wniosków dotyczących inwestycji w sporcie żużlowym, z którymi występowały do rządu samorządy i prezydenci miast.

Jako Polski Związek Motorowy wydaliśmy opinię, że są one dla nas sprawą priorytetową i to już na najbliższe dwa lata. Od wielu lat są przecież w Polsce organizowane mistrzostwa świata na żużlu: turnieje Grand Prix i zawody o Drużynowy Puchar Świata. Wniosek do ministerstwa złożył też prezydent Bydgoszczy.


Na jakie pieniądze z budżetu ministerstwa może liczyć bydgoska Polonia?

- Ministerstwo może sfinansować budowę do 50 proc. jej kosztów. Nie chcę operować konkretną kwotą w przypadku Bydgoszczy czy Ostrowa. Muszę poprzestać na tym procentowym podziale. To może być połowa zaplanowanej inwestycji. Konkretne środki przydziela już specjalny zespół działający przy Ministerstwie Sportu.


Jak szybko zostaną one przydzielone?


- Wchodzą w grę lata 2009-2010, więc to już właściwie teraz. Wiem, że w przypadku Polonii chodzi najpierw o rozpoczęcie budowy budynku warsztatowego i to nawet już w tym roku. A za rok zaplanowana jest główna inwestycja w postaci nowej trybuny istotnie zwiększającej pojemność stadionu.


Na ile realna jest realizacja tego projektu przez Ministerstwo Sportu? W tym samym czasie trwają przecież przygotowania do Euro 2012 i ministerstwo wesprze kwotami idącymi w setki milionów złotych budowę stadionów piłkarskich. To może przeszkodzić w planach dotyczących żużla.


- Projekt jest absolutnie realny. Nie ma zagrożenia. Mamy też poparcie parlamentu. Komisja sejmowa sportu i turystyki poparła wnioski PZMot o zwiększenie inwestycji w sport żużlowy, biorąc pod uwagę jego popularność, co widać po frekwencji na stadionach oraz społeczną akceptację. Jestem optymistą i uważam, że Bydgoszcz otrzyma środki finansowe na 2009 i 2010 rok potrzebne do modernizacji swego stadionu.
źródło: gazeta.pl

Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego jest areną zmagań sportowców Polonii Bydgoszcz, a także reprezentantów Polski. Od 1998 roku nieprzerwanie rozgrywane są na nim turnieje SGP. W 1995 roku rozegrane na nim zawody o Dużynowe Mistrzostwo Świata na żużlu.

Na tym stadionie mecze w piłkarskiej ekstraklasie rozgrywali piłkarze Polonii. Tutaj żużlowcy świętowali 7 tytułów Drużynowego Mistrza Polski.

W 1996 roku stadion wzbogacił się o maszty oświetleniowe. W 1998 roku ruszyła budowa nowej trybuny głównej, która stała się dosyć rozpoznawalnym elementem stadionu. W tym roku sprzed tejże trybuny zniknął charakterystyczny mur wyznaczający wejście na stadion, zastąpiony nowym ogrodzeniem.

Obecnie pojemność stadionu szacuje się na 15 tysięcy osób. Ze względu na duże odległości trybun od toru oraz ich niewielki kąt nachylenia kibice od lat narzekali na niski komfort oglądania zawodów. W 2007 roku, wraz z podpisaniem nowej umowy z właścicielem praw do zawodów z cyklu Grand Prix prezydent Dombrowicz zobowiązał się do przeprowadzenia gruntownej modernizacji Stadionu Miejskiego.

Sprawa stadionu na pewien czas ucichła, ale wygląda na to, że zapowiedź prezesa PZMot w sprawie dofinansowania inwestycji przy ul. Sportowej przyspieszy to, na co czekają kibice. Obecnie mówi się o kwocie 50 milionów złotych, za które miałaby powstać nowa trybuna naprzeciw obecnej trybuny głównej. Wspomina się również o kolejnych etapach modernizacji, które miałyby polegać na przysunięciu i podwyższeniu trybun na łukach.

Myślę, że tak duża inwestycja zasługuje na osobny wątek.

Obecnie stadion wygląda mniej więcej (w porównaniu z tym zdjęciem, stadion wzbogacił się o krzesełka na pierwszym łuku) tak :Jak będzie wyglądał po modernizacji?
 

·
Registered
Joined
·
1,391 Posts
no tu nie ma jeszcze tej wspaniałej Biedronki przed wejściem głównym, która zabrała kilkanaście miejsc parkingowych i pasuje do tego miejsca jak pięść do nosa:D ale sam jestem ciekaw co takiego wymyślą w związku z modernizacją tego obiektu
 

·
Banned
Joined
·
1,461 Posts
Dla porownania: Modernizacja Stadionu żużlowego im. Edwarda Jancarza w GorzowieStadionu żużlowego im. Edwarda Jancarza w Gorzowie w liczbach
Nowe elementy:

Wykonawcy: sześć firm, sześciu kierowników budowy i trzech inspektorów nadzoru.11,2 tys. indywidualnych, plastikowych siedzeń na starych wałach i tak zwanej wysokiej trybunie wzdłuż przeciwległej prostej;
w tym 7 tys. miejsc pod dachem;

sztuczne oświetlenie toru o mocy 1,2 tys. luksów;

nowe drogi dojazdowe i zmodernizowany parking;

nowe nagłośnienie, monitoring obiektu, loża prasowa, a także system internetowej sprzedaży biletów i elektronicznej kontroli wejść na stadion.
Całkowity koszt modernizacji: 16,5 mln zł, pochodzących w całości z miejskiego budżetu.
Inwestor: OSiR
Stadion dwupoziomowy ale tylko na jednej prostej:


 

·
Homo Skyscraperus
Joined
·
22,175 Posts
Zatem 22,4 tys. miejsca w tym 14 tys. pod dachem powinno kosztować 37 mln zł. U nas musiałoby być więcej miejsc na trybunie piętrowej, a to podnosi koszty. Wygląda na to, że 50 mln to realna suma. Skora jakaś firma uważa, że nie ... trzeba z niej zrezygnować i zabrać tych tańszych. W Gorzowie byłem i mi się podobało.
 

·
Bydgoszcz w budowie
Joined
·
18,423 Posts
no tu nie ma jeszcze tej wspaniałej Biedronki przed wejściem głównym, która zabrała kilkanaście miejsc parkingowych i pasuje do tego miejsca jak pięść do nosa:D ale sam jestem ciekaw co takiego wymyślą w związku z modernizacją tego obiektu
nie wiem czy zabrała, bo w tym miejscu gdzie teraz jest biedronka, była trawa - no chyba, że to były te miejsca parkingowe :p

No i na zdjęciu widać jeszcze rozpoczętą "budowę" drugiego toru - dla szkółki (ten mały) jak było parę lat temu tak jest teraz :bash:
 

·
Registered
Joined
·
1,391 Posts
ja byłem w toruniu i powiem wam, że to dopiero robi wrażenie... wszystko widać z każdego miejsca, i ten huk... coś wspaniałego...
 

·
Registered
Joined
·
78 Posts
Jestem ciekaw skąd miasto pozyska 50% kosztów budowy trybuny - 25 mln złotych.
Niemniej inwestycja budowy tej trybuny jest potrzebna, bo komfort oglądania zawodów na Sportowej pozostawia dziś wiele do życzenia.
 

·
Registered
Joined
·
677 Posts
Może modernizacja będzie podobna do tej jak zrobiono ze stadionem lekkoatletycznym? Projekt jest, a te 20 tysięcy miejsc też by było. ;)
 

·
Registered
Joined
·
78 Posts
Koncepcja zakłada oglądanie zawodów z miejsc, z których najniższe położone mają byc na 2.5 metra powyżej poziomu terenu.
Z racji położenia obiektu (centrum miasta) moim zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby utworzenie lokali handlowo-usługowych na parterze od strony ulicy Jurasza (utworzenie ulicy dojazdowej z miejscami parkingowymi. Wynajem lokali handlowo-usługowych pozwoliłby jakąś zrekompensować utrzymanie stadionu, a może również klubu żużlowego. Z racji, że trybuna byłaby dosyć szeroka i wysoka być może na I piętrze takiej trybuny od strony nowej uliczki mieściłyby się lokale biurowe (albo jakieś kluby fitness, siłownie itd.)?
 

·
Bydgoszcz w budowie
Joined
·
18,423 Posts
każdy jest ciekawy, ale nawet konkursu na projekt nie ogłoszono, więc poczekamy może coś będzie. Ale aktualnie jak mają być jakieś przebudowy na stadionach żużlowych to zazwyczaj są dwie kondygnacje (chodzi o Toruń, Gorzów, plany Zielonej i Rzeszowa i marzenia Lublina)
 

·
Registered
Joined
·
1,391 Posts
to by się wiązało z większymi kosztami budowy, a na to raczej kasy nie ma, więc chyba nici z takiego planu... ale pomysł dobry;)
 

·
Banned
Joined
·
1,461 Posts
każdy jest ciekawy, ale nawet konkursu na projekt nie ogłoszono, więc poczekamy może coś będzie. Ale aktualnie jak mają być jakieś przebudowy na stadionach żużlowych to zazwyczaj są dwie kondygnacje (chodzi o Toruń, Gorzów, plany Zielonej i Rzeszowa i marzenia Lublina)
w toruniu budowali stadion od podstaw
tez jestem zwolennikiem 2 kondygnacji, tak wiec czekajmy na projekt :)
 

·
Registered
Joined
·
1,288 Posts
Zielonej Górze ma być stadion na 20 tysięcy.(Obecnie 15) i według czyjejś wizji stadion ma mieć jeden poziom trybun. Obecny wał ziemny+dalsze rzędy żelbeton. W Bydgoszczy może by to jakoś wyszło, ale u Nas jest duża różnica terenu.
 

·
Bydgoszcz w budowie
Joined
·
18,423 Posts
w toruniu budowali stadion od podstaw
tez jestem zwolennikiem 2 kondygnacji, tak wiec czekajmy na projekt :)
użyłem skrótu myślowego chodziło o: przebudowy/budowy :cheers:

wolałbym dwie kondygnacje, ale jak będzie to i tak będzie o niebo lepiej niż jest teraz ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,391 Posts
taki troszkę OT ale widzieliście petycję na stornie netfansów:D hehe podoba mi się tekst "odwałoć Leszka Tillingera za spowodowanie niebezpiecznej sytuacji w klubie":D hehe no teraz już nie jest anonimowo:)
 

·
Banned
Joined
·
1,461 Posts
Dla przykladu:Stadion Stali Rzeszów

Pojemność: 20 150
Kluby: ZKS Stal Rzeszów
Kraj: Polska
Miasto: Rzeszów
Koszt: 150mln zł
Czas budowy: 2007-2009
Projekt: prof. Stanisław Kuś (Politechnika Rzeszowska) / ATJ Architekci
Data projektu: 2006/2007
W ramach projektu: zadaszenie toru żużlowego, podgrzewana murawa, wielopoziomowy parking na 2068 aut i 10 autokarów.


^^ bardzo ciekawy projekt, tylko ze rok 2007 juz dawno minal :D
i pojemnosc stadionu wieksza niz tego wybudowanego w toruniu :)
 

·
Bydgoszcz w budowie
Joined
·
18,423 Posts
@tylko_bydgoszcz te plany przebudowy stadionu w Rzeszowie dawno nieaktualne ;) pod koniec ubiegłego roku był inny pomysł - coś w stylu Gorzowa, czyli tylko część trybun przebudować, a później reszta. Tak jak teraz w Bydgoszczy pewnie zrobią :p
 
1 - 20 of 992 Posts
Top