SkyscraperCity banner

1 - 20 of 52 Posts

·
Registered
283 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W latach 20-lecia międzywojennego powstało w Bydgoszczy wiele ciekawych obiektów architektonicznych. Wśród nich wyróżniają sie dzieła Jana Kossowskiego - architekta, żyjącego i tworzącego w Bydgoszczy w latach 1928 - 58.
Oto pierwsza tura zdjeć przedstawiajacych budynki Kossowskiego - jak dla mnie - świetne.
Zdjecia współczesne konfrontuje z projektami architekta.

1. Willa przy al. Ossolińskich 5 - 1935 - dom Ludwika Stojowskiego - prokurenta oddziału Bydgoskiego Banku Związku Spółek Zarobkowych.

2. Willa przy ul. Markwarta 11 - 1937 - dom Wcława Milnera, właściciela fabryki wyrobów Metalowo-Masowych.

3. Willa przy ul. Sielanka 8a - 1933 - dom Czesława Borysa, kupca.

4. Dom czynszowy z salonem samochodowym - plac Wolności 7 - 1938 - dla firmy Antoni Butowski i spółka.

5. Dom czynszowy przy ul. Świetej Trójcy 5/5a - 1934-37 - dla firmy Eberhardt i spółka.

6. Fabryka Rowerów i Motocykli "Tornedo" 1936-37 - przebudowa (nie istnieje)

7. Przebudowa przyziemi kamienic - ul. Focha 2 i Jagiellońska 2 - 1940

Na razie tyle :) niebawem ciag dalszy ;)

·
Registered
283 Posts
Discussion Starter · #4 ·
8. Willa przy ul. Sułkowskiego 6 - 1938-39 - dla Stefana Ciszewskiego

9. Dom czynszowy, ul. 20 stycznia 1920 r. 41 - 1936 - wł. Emil Franke

10. Dom czynszowy, ul 20 stycznia 1920 r. 39 - 1936-37 - wł. Halina Walerowicz

11. Dom czynszowy, ul Zamojskiego 17 - 1936-37 - wł. Bernard Cisewski, mecenas

12. Dom czynszowy, ul. Gdańska 208 - 1937-38 - wł. Bracia Mateccy

13. Dom czynszowy, ul. Gdańska 214 - 1936-38 - wł. Hubert Mattes, producent mebli
- obecnie obiekt zdewastowany dociepleniem i zatarciem detali.

14. Willa przy ul. Jodlowej 2 - 1936-37 - dla Stanisława Kasperskiego, dyrektora Komunalnej Kasy Oszczędności

15. Willa przy ul. Jodłowej 13 - 1936-37 - dla dla Aleksandra Kallnika, prawnika

·
Registered
283 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Tak, szczególnie poraża UM na Sielnace i Gdańska 214... Przy reszcie za bardzo nie grzebano i jest nieźle generalnie - chociaz moje watpliwości co do Przedszkola - nr. 2 mam w dalszym ciągu iu wcale nie uważam ze ostatnie docieplenie wyszło temu budynkowi na dobre.

·
mmm skyscraper i love you
1,877 Posts
Bardzo dobry wątek - fajnie się ogląda te stare projekty/zdjęcia w zestawieniu z obecnym stanem.:D
Sam modernizm - patrząc na obiekty z tego czasu z perspektywy naszych czasów - jakoś mnie nie zachwyca. Ale gdysmy zyli w latach jego świetności na pewno wyglądało by to bardziej świezo, z polotem...
Tak samo jesli wiekszość z tych budynków byłaby odnowiona wg oryginalnych zamierzen projektantow wrażenie pewnie byłoby inne. Jednym słowem ratujmy nasz modernizm :D

PS. O zgrozo a ja myslałem ze niektóre z tych budynków to wczesno-PRL-owskie koszmarki...

·
Registered
283 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Może architektura ta dzisiaj nie zachwyca aż tak bardzo, ale co trzeba zauważyć, wpisuje się idealnie w obraz architektury okresu międzywojennego. A więc znaczy to ze nasi architekci byli au courant ówczesnych mód i tendencji i starali sie je wcielać w życie na naszym bydgoskim podwórku.
Niektóre z tych projektów były zmienione już w trakcje realizacji - zwróćcie uwage na brak niektórych detali (balkonów, gzymsów, okapów).
Oczywiśce, że ten brak zrozumienia - tomakow - to nie tylko TY nie miałeś świadomości o charaktertze tej architektury - prowadzi do taki cudów jak przy Gdańskiej 214...

Chyba nawet nasz konserwator nie ma świadomości... O plastyku miejskim nie wspominam, bo on żyje juz w XXI w ;)

·
fanatyczny antykibic
3,974 Posts
Całkiem fajny macie ten modernizm. Szkoda tylko, że niektóre budynki są trochę zaniedbane i okaleczone. Ratujcie swój modernizm!

Macie tego więcej? Jak tak, to czekam na zdjęcia. :cheers:

P.S. Jak ktoś lubi modernizm, to zapraszam do mojego wątku o Gdyni (link w sygnaturze). W paru setach skupiłem się na modernizmie. ;)

·
Pilanin
3,874 Posts
http://img385.imageshack.us/img385/6568/kossowski3gx9.jpg - nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na dziwną z punktu widzenia 80-lat-po :D

Fajny pomysł na wątek, fajne obiekty. Niestety nie za bardzo jeszcze cały czas doceniane i nie za bardzo większość wie jak je remontować, tak aby wyrzesać z nich to co najlepsze - już większość zauważyła, że najlepiej wyglądają te "nieruszane"

·
Registered
283 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Zaznaczam, że prezentowane obiekty są autorstwa tylko jednego architekta - samej moderny jest w Bydgoszczy wiecej.

·
fanatyczny antykibic
3,974 Posts
Zaznaczam, że prezentowane obiekty są autorstwa tylko jednego architekta - samej moderny jest w Bydgoszczy wiecej.
O rany, to aparaty w dłoń i marsz na miasto, lewa-prawa-lewa-prawa-pstryk-lewa... ;)

Załóżcie osobny wątek o bydgoskim modernizmie, albo zmieńcie tytuł temu wątkowi. Jako wielbiciel modernizmu byłbym bardzo wdzięczny za zaprezentowanie bydgoskiej moderny. Myślę, że nie tylko ja. :)

·
Registered
283 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Obiektów autorstwa Kossowskiego jest jeszcze kilka - wrzuce je w najbliższym czasie :) a nad reszta popracuje później - moze jeszcze przed świetami.

·
Registered
1,441 Posts
a czy moja ulubiona pieknie wyremontowa na willa róg ulicy Asnyka i Ossolinskich takze?
mam na mysli tą vis a vis Fortis Banku.

·
fanatyczny antykibic
3,974 Posts
Obiektów autorstwa Kossowskiego jest jeszcze kilka - wrzuce je w najbliższym czasie :) a nad reszta popracuje później - moze jeszcze przed świetami.
Będę czekał z niecierpliwością. :cheers:

·
Registered
283 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Po dłuzszej przerwie - dziś kolejne obiekty autorstwa J. Kossowskiego:

16. Willa przy ul. Moniuszki 14, 1935-37 - dla Stanisławy Szyperskiej - dość znacznie przebudowana (m.in docieplenie)

17. Dom czynszowy ul. Piotrowskiego 19 - 1936-37 - wł. Józef Piecek, inżynier;

18. Dom czynszowy ul Markwarta 22, 1933-36, wł. Józef Piecek, inżynier;

19. Willa przy ul. Asnyka 6, 1933-34 wł. Stefan Gaszyński, lekarz

20. Dom czynszowy przy ul. 20 stycznia 9, 1936-38, wł. Paweł Słomski, mistrz malarski;

1 - 20 of 52 Posts