SkyscraperCity banner

581 - 600 of 629 Posts

·
Registered
Joined
·
3,066 Posts
Discussion Starter #581
wyborcza.pl

Palowanie ratunkiem dla Babiej Wsi. Kolejne miesiące bez tramwajów

-W marcu rozpoczniemy budowę umocnień osuwiska na Babiej Wsi - deklaruje Mirosław Wierzbowski, prezes Nordic Development. Firma nie zmienia planów - nadal chce postawić tuż nad Brdą 16-piętrowy apartamentowiec. Mieszkania miały być oddane pod klucz we wrześniu tego roku, ale dopiero wtedy ma zakończyć się palowanie.

Budowa Nordic Astrum w Bydgoszczy, bo tak została nazwana ta inwestycja, stanęła w listopadzie 2017 r. Wtedy pękła ściana budynku przy ul. Babia Wieś 8. Tego samego dnia pogotowie gazowe stwierdziło rozszczelnienie znajdującej się pod ziemią rury i odcięło dopływ gazu. Ewakuowano mieszkańców. Prace zamarły, bo istniało podejrzenie, że ziemia zaczęła się osuwać w wyniku działania ciężkich maszyn.

Nordic Development: To nie tylko nasza wina

Tramwaje także przestały wówczas jeździć przez Babią Wieś. Po kilku dniach wróciły na starą trasę, ale w marcu znowu wybuchła bomba – powiatowy inspektor nadzoru budowlanego poinformował drogowców o przemieszczaniu się gruntów i ci musieli zamknąć torowisko. Z czasem, gdy zaczęła się przebudowa torowiska wzdłuż ul. Wojska Polskiego na Wyżynach, przywrócili ruch na pętle, ale tylko od strony ronda Toruńskiego. Przez rondo Bernardyńskie tramwaje nadal jeździć nie mogą. Za każdy dzień funkcjonowania komunikacji zastępczej ratusz żąda od inwestora 1750 zł.

– Nie tylko budowa jest przyczyną osuwiska, mamy na to ekspertyzy – broni się prezes Nordic Development Mirosław Wierzbowski. – Miasto upiera się, że to nasza wina, a tam ziemia osuwa się od pół wieku i główną przyczyną tego zjawiska był ruch tramwajowy. Nie jestem budowlańcem ani geologiem, a finansistą. Ale specjalista wytłumaczył mi to tak: ziemia się usunęła, bo w minionym roku obficie padał deszcz. Na głębokości dziewięciu metrów znajdują się dwie warstwy iłowe. To tak jakby leżały na sobie dwie kostki szarego mydła, które pod wpływem wody nasiąkły i stały się miękkie. Później swoje zrobiły obładowane ciężarówki, jeżdżące z budowy drogą, która tego nie wytrzymała, no i, powtarzam, wieloletni ruch tramwajowy.

Trudna sztuka palowania

Nordic Development deklaruje, że mimo wszystko sfinansuje budowę umocnień: – Oczywiście my pokryjemy wszystkie koszty związane z palowaniem, w tej chwili negocjujemy szczegóły z ratuszem. Myślę, że wszystko idzie nareszcie w dobrym kierunku. Na przeszkodzie tego projektu stoją skomplikowane techniczne sprawy. Trzeba stamtąd np. usunąć kilkadziesiąt drzew, bo teren pod palowanie musi być pusty. Niezbędne są pozwolenia, na które czekamy.

Wierzbowski zapowiada, że prace rozpoczną się w marcu. – Zakładamy, że potrwają do września – informuje. – Mamy już jeden projekt, który przewiduje, że powstaną dwa rzędy betonowych pali o średnicy 80 cm i długości 18 m.

Prezes Nordic Development nie kryje jednak, że rozważana jest jeszcze inna metoda. – Trudniejsza, bardziej upierdliwa, ale szybsza w realizacji – zdradza. – Ten projekt zakłada zamówienie w hucie specjalnych stalowych ram, później palownica musi wywiercić otwory o głębokości 18 m pod kątem 15 stopni, a następnie trzeba do tych otworów wlać kilkadziesiąt ton betonu. Tu pojawia się jednak istotny problem – palownica jest bardzo szeroka, istnieje zagrożenie, że gigantyczna, ciężka maszyna, kiedy wjedzie na teren budowy, wpadnie do wykopu. Najkrócej mówiąc: obecnie walczymy z trudnościami technicznymi i natury proceduralnej – podsumowuje Wierzbowski.

Firma zapewnia, że ma wykonawców, którzy są gotowi podjąć się niełatwego zadania. – Mają potężne doświadczenie w dziedzinie takich robót. Choćby od jutra mogliby wejść na plac budowy, ale pewnych spraw technicznych nie da się ominąć – dodaje Wierzbowski.

Palowanie na Babiej Wsi ma kosztować ponad milion złotych. Przypomnijmy, że dotychczasowy główny wykonawca, firma Erbud, wycofała się z inwestycji.

Dużo zależy od bydgoskiego ratusza

Co najważniejsze – są pieniądze na realizację projektu. Bo Wierzbowski zapewnia, że dziura w ziemi nad rzeką, nazwana już przez bydgoszczan „basenem”, nie będzie wiecznie straszyć. – Mam nowych inwestorów, jest wręcz kolejka, bo Bydgoszcz stała się bardzo atrakcyjna dla deweloperów. Tu jak ciepłe bułki idą mieszkania nawet po 15 tys. za m kw. – przekonuje.

Na stronie internetowej dewelopera nadal widnieje informacja, że 50-metrowy apartamentowiec z 16 kondygnacjami nadziemnymi i 210 mieszkaniami będzie gotowy we wrześniu 2019 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 73 mln zł.

Ratusz nie udziela informacji na temat budowy umocnień na miejskim terenie. – To pytania do inwestora – ucina rzeczniczka magistratu Marta Stachowiak.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, miasto ma jednak dla tej inwestycji kluczowe znaczenie. – Inwestor nadal nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości i zgody właściciela, czyli właśnie gminy na prace. Póki co nie może tam wbić łopaty. Negocjacje trwają – zdradził nam jeden z urzędników.
 

·
fallen God.
Joined
·
1,796 Posts
ten artykuł podał dużo informacji sprzecznych z poprzednimi, teraz niby wina za osuwisko leży po obu stronach, zawsze było że ND wybronił się ekspertyzami, że to nie ich wina. teraz będą palować i chcą kontynuować budowę, a ostatnio mówili, że porzucają plany budowy i chcą go sprzedać. ciekawe jaka jest prawda i jak to się wszystko zakończy.
 

·
Registered
Joined
·
1,964 Posts
Idąc tym tokiem rozumowania Nordica to przez tramwaje cała ich inwestycja ma kłopoty i zastój. I oczekiwania miasta w kwocie 1750 zł. za dzień przestoju to mogą sobie pomarzyć. Żeby na końcu nie wyszło że to Nordic sobie zażyczy odszkodowania od właśnie miasta za klapę całej inwestycji. Chciałbym zobaczyć te negocjacje bo coś się obawiam że Nordic ma prawdopodobnie jakieś życzenia wobec miasta, a z tego co pamiętam to ten odcinek torowiska też jest objęty przebudową podczas budowy Kujawskiej.
I żeby teraz nie było przypadkiem problemów tych dwóch inwestycji w tym miejscu.
 

·
Registered
Joined
·
985 Posts
Ciekawe jak to poukładają, skoro w księgach wieczystych mają wpisy o zakazie zbywania działek i wpis wszczęcia egzekucji. Nowe konsorcjum spłaci ich zobowiązania? A oni jeszcze mają prowadzić sprzedaż czyli być częścią projektu? Pachnie jakoś tak dziwnie...
Wpis zakazu zbycia nieruchomości już zniknął, pojawiają się za to kolejne wpisy wszczęcia egzekucji.

Czy ktoś może wie jakie są plany na teren koło komienicy Babia wieś 10 , do czerwca stały tam jeszcze garaże , później garaże zlikwidowano i teren wyczyszczono z zalegających tam śmieci , od tego czasu nic więcej się tam nie dzieje ?

Brdy.
Powstanie budynek mieszkalny wielorodzinny. Inwestycja jednej ze spółdzielni mieszkaniowych.
 

·
Registered
Joined
·
3 Posts
Powstanie budynek mieszkalny wielorodzinny. Inwestycja jednej ze spółdzielni mieszkaniowych.

Czy wiesz może coś więcej na temat tej inwestycji i jak wygląda sprawa palowania skarpy ? Widzę że co jakiś czas robią tam jakieś pomiary ale puki co nic więcej się nie dzieje , co do samego terenu budowy NA to woda cały czas stoi , mam wrażenie że nawet jest jej więcej , jednego dnia płynał strumyk z terenu budowy przez chodnik do Brdy , nie wróży to dobrze :eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
985 Posts
Inwestycja raczej we wczesnej fazie projektowania. Co do statusu Nordica nic nie wiem. Księga wieczysta dostępna do wyszukania w internecie bo działka była przedmiotem zamiany z miastem, które musiało opublikować te dane przed całą operacją, przez co mamy wgląd co tam się dzieje w tej i innych działkach N. ;)
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
8,566 Posts
Dobra wiadomość dla budynku, bardzo kiepska dla panoramy miasta. Jedyny prawdziwy plus to zagęszczenie miasta i nowi mieszkańcy bardzo blisko Starego Miasta, ale dla panoramy, szczególnie z ulicy Mostowej, to już wiadomość po prostu zła.
 

·
Registered
Joined
·
3,066 Posts
Discussion Starter #591
wyborcza.pl
Wieżowiec Nordic Astrum jednak powstanie. Ale wybuduje go kto inny

Kolejna wolta nad Brdą. Nordic Development sprzedaje działki na Babiej Wsi. Apartamentowiec Nordic Astrum postawią nowi właściciele. Prace mają zacząć się już w czerwcu.


Kto kupuje działki i projekt? – To tajemnica handlowa – mówi Mirosław Wierzbowski, prezes Nordic Development. – Dwóch nowych inwestorów przejmuje sto procent projektu. To ważni gracze na rynku dobrze znani w całym kraju, mają pieniądze i chcą w ciągu 24 miesięcy postawić apartamentowiec.

Kiedy wchodzą na plac budowy? – Dokumenty związane ze sprzedażą są już uruchomione, techniki transakcji nie chcę ujawnić, ale proces się toczy. Do końca maja, najpóźniej do połowy czerwca to oni już powinni być na placu budowy – mówi Wierzbowski.

Na stronie internetowej dewelopera nadal jest zamieszczona informacja, że 50-metrowy apartamentowiec z 16 kondygnacjami nadziemnymi i 210 mieszkaniami będzie gotowy we wrześniu 2019 roku. Już wiadomo, że będzie to najwcześniej czerwiec 2021 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 73 mln złotych.

Prawie dwa lata zastoju

Budowa nad Brdą stanęła w listopadzie 2017 roku. Wówczas pękła ściana budynku przy ul. Babia Wieś 8. Tego samego dnia pogotowie gazowe stwierdziło rozszczelnienie znajdującej się pod ziemią rury i odcięło dopływ gazu. Z budynku ewakuowano lokatorów, budowę wstrzymano, bo istniało podejrzenie, że to z powodu pracy przy budowie wykopu i pracy ciężkich maszyn ziemia zaczęła się osuwać. Na ulicy do dziś obowiązuje zakaz ruchu. Od tamtego czasu nie jeżdżą tamtędy tramwaje. Powód? Przemieszczanie się gruntu na Babiej Wsi. Drogowcy wprowadzili komunikację zastępczą i chcą od inwestorów pokrycia jej kosztów. Dziennie: 1750 zł.

Stanisław Skowroński, powiatowy inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał firmie Nordic Development wykonanie zabezpieczenia skarpy pomiędzy torowiskiem tramwajowym a ulicą Babia Wieś.

– Wstyd się przyznać, ale nabito mnie w butelkę – mówi Wierzbowski.

„Skarpy nie trzeba tak bardzo umacniać”

Dlaczego? Początkowo Wierzbowski znalazł firmę, która zaproponowała zamontowanie w ziemi dwóch rzędów betonowych pali o średnicy 80 cm i długości 18 metrów. Druga metoda, którą brał pod uwagę, to zamówienie w hucie specjalnych stalowych ram, które później zakopałby w otworach o głębokości 18 metrów pod kątem 15 stopni, a następnie zalał je betonem. Ale maszyny potrzebne do tego rozwiązania okazały się zbyt szerokie, by pracować na terenie budowy.

– Na te projekty wydałem niepotrzebnie ćwierć miliona złotych, których i tak nie mamy, bo firma ma obecnie kłopoty finansowe – mówi Wierzbowski. – Wykonałem te projekty pod presją miasta, starałem się, aby wszyscy byli zadowoleni i zostałem naciągnięty na duże koszty. Teraz okazało się, że palowanie jest nikomu do niczego niepotrzebne, bo nie stanowi zabezpieczenia skarpy.

Wierzbowski zlecił kolejne badania geologiczne, tym razem sytuacji przyjrzeli się specjaliści oraz naukowcy z Gdańska i Torunia. – Ściągnąłem geologów z Gdańska. Wzięli moje analizy i pomiary i powiedzieli, że to palowanie to bzdura. Usłyszałem, że zabezpieczeniem skarpy będzie wybudowanie sześciu pięter naziemnych budynku, to one swoim ciężarem mogą zabezpieczyć skarpę.

Wierzbowski uważa, że inwestycja na Babiej Wsi od początku była źle prowadzona. – Od razu powinno się zrobić ścianę szczelinową i nie byłoby osuwiska – komentuje. – W tej chwili na szczęście mamy nowe opinie. Nowi inwestorzy planują wejść na budowę w czerwcu.

– A osuwisko?

– Toruńska firma zrobi sześć odwiertów, w najgorszym wypadku będzie potrzebny zastrzyk betonowy za 150 tysięcy, a nie za milion czy więcej.

Ratusz nie udziela informacji na temat budowy umocnień na miejskim terenie. – To pytania do inwestora – mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta miasta.

Tramwaje na Babią Wieś wrócą dopiero po zakończeniu rozbudowy ul. Kujawskiej.
 

·
adaś z gór
Joined
·
3,670 Posts
https://platformazakupowa.pl/transakcja/219847
Wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej dla osuwiska przy ul. Babia Wieś

Przedmiotem zamówienia jest:

1. opracowanie projektu robót geologicznych określającego warunki geologiczno-inżynierskie powstałego osuwiska przy ul. Babia Wieś w Bydgoszczy zgodnie ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2017r., poz. 2126, z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonanie wymaga uzyskania koncesji (Dz.U. 288, poz. 1696, z późn. zm.), w tym uzyskanie decyzji zatwierdzającej ww. opracowanie przez organ administracji geologicznej oraz wszelkich zgód na wykonanie prac terenowych,

2. wykonanie wierceń w celu zbadania powierzchni poślizgu powstałego osuwiska, zgodnie z wytycznymi z Karty Rejestracyjnej Osuwiska opracowanej przez PIG Kraków 2018 r. oraz na podstawie ww. projektu robót geologicznych:

- 5 wierceń obrotowych rdzeniowanych wykonanych potrójną rdzeniówką,

- 5 sondowań CPTU zlokalizowanych w sąsiedztwie wierceń,

· minimalny metraż wierceń 60 m,

· maksymalny metraż wierceń 100 m,

· głębokość projektowanych wierceń i sondowań zależy od głębokości powierzchni poślizgu,

· otwory i sondowania należy prowadzić 3 m poniżej powierzchni poślizgu.

- badania laboratoryjne:

· 5 serii badań trójosiowego ściskania w celu określenia parametrów efektywnych i rezydualnych,

· 30 badań wytrzymałości na ścianie bez odpływu,

· na próbkach przeznaczonych do badań mechanicznych wykonanie podstawowych badań fizycznych gruntu: uziarnienie, stan itp.

3. opracowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej zgodnej z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2016 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno‑inżynierskiej (Dz. U. z 2016 r.,poz. 2033) oraz innymi obowiązującymi przepisami prawa.

4. Zakres działek 17/5, 17/16, 54,55, 52, 61 i 80 w obr. geodezyjnym 0148 oraz 34/1, 35/3, 58/2, 59/2 i 36/2 wobr. geodezyjnym 0147.

Dostępne informacje o identyfikowanym terenie.

Dla częściowo wskazanego terenu badań obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (Uchwała Nr L/1046/17Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 6 listopada 2017 r.) w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Babia Wieś – Brda - Toruńska, który ustala przeznaczenie tego terenu na:

tereny obsługi publicznego transportu zbiorowego z wydzielonym torowiskiem tramwajowym oznaczony symbolem (28.KDT) oraz tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w tym zabudowy usługowej (3.MW-U).

Teren badań to obszar obejmujący zsuw grawitacyjny uruchomiony prawdopodobnie w listopadzie 2017 r. w obrębie głębokiego wkopu na terenie działek 34/1obr. 148 i 17/5 obr. 149 oraz na obszarze powyżej wkopu. Zsuw obejmuje budynek mieszkalny przy ul. Babia Wieś 8, fragment ulicy Babia Wieś (długości około 50m) i chodników, tory tramwajowe wzdłuż tej ulicy oraz przyległe tereny zielone.Pierwsze objawy uruchomienia osuwiska w postaci uszkodzeń budynku i infrastruktury (nawierzchnia ulicy, tory tramwajowe, grodzie stalowe zabezpieczające wkop pod budynek Nordic Astrum) zaobserwowano w okresie 18-19listopada 2017 r. Osuwisko jest rozwinięte na zboczu doliny Brdy o bardzo małym nachyleniu. Obejmuje najniższą część zbocza bezpośrednio przyległą do koryta rzeki. Jest to obszar zbudowany z czwartorzędowych piasków różnej frakcji,podścielonych plioceńskimi iłami poznańskimi i węglami brunatnymi, których wychodnie znajdują się w skarpie doliny Brdy. Zostały one ponadto stwierdzone w otworach wierconych na etapie sporządzania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.Morfologia zbocza jest przekształcona przez zabudowę miejską istniejącą w tym miejscu od dziesięcioleci (budynki mieszkalne, ulica Babia Wieś, tory tramwajowe) oraz wykonanie w ostatnim okresie wkopu pod budowę obiektu Nordic Astrum. Osuwisko na powierzchni terenu przejawia się obniżeniem terenu o około10 cm w obrębie ulicy, terenów zielonych, torów tramwajowych oraz uszkodzeniami budynku mieszkalnego, spękaniem nawierzchni ulicy i chodników, wygięciem w kierunku wkopu torów tramwajowych i prawdopodobnie wygięciem grodzi stalowych zabezpieczających wkop. Osuwisko jest obecnie aktywne, co stwierdzono pomiarami inklinometrycznymi. Najgłębiej zarejestrowane przemieszczenia występują na 11,5m p.p.t.
 

·
Registered
Joined
·
3,066 Posts
Discussion Starter #597
wyborcza.pl

Dziura w ziemi na Babiej Wsi idzie pod młotek. Ponoć są chętni

Spółka Nordic Development w opałach. W piątek (19 lipca) działka na Babiej Wsi, gdzie miał stanąć luksusowy wieżowiec, pójdzie pod młotek. - Nowy właściciel zbuduje Nordic Astrum - zapewnia prezes Mirosław Wierzbowski.


Informacja o licytacji atrakcyjnych terenów nad Brdą znajduje się na stronie internetowej komornika sądowego przy sądzie rejonowym Jakuba Głuchowskiego. Teren został oszacowany na ponad 5,7 mln zł, cena wywołania wynosi niespełna 4,3 mln zł.

To będzie pierwsza licytacja nieruchomości. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, działkę porośniętą metrowymi chwastami z dziurą w ziemi wypełnioną po brzegi wodą chce kupić dwóch dużych deweloperów.

– Sprzedam działkę, a nowy właściciel postawi wieżowiec – zapowiada Mirosław Wierzbowski, prezes Nordic Development.

– Ale nieruchomość sprzedaje komornik – zauważam.

– To będzie sprzedaż przez licytację komorniczą – wyjaśnia Wierzbowski. – Później budowa ruszy pełną parą.

– Już kilka razy słyszeliśmy takie zapowiedzi...

– Tym razem jestem pewien, że projekt zostanie zrealizowany. Jest dwóch chętnych na tę działkę, to dwóch dużych deweloperów. Mają doświadczenie i pieniądze. Cała inwestycja to 100 mln zł, trzeba mieć 30 proc., aby banki pożyczyły resztę. Oni te pieniądze mają. To firmy mocne nie tylko finansowo, ale mają także doświadczenie przy realizacjach takich projektów.

– Co to za firmy? Kto kupuje działki i projekt? – dopytuję.

– Na razie to tajemnica handlowa – ucina Wierzbowski. – Dwóch nowych inwestorów przejmie 100 proc. projektu i w ciągu 24 miesięcy chce postawić apartamentowiec.

– Co poszło nie tak? – pytam.

– Miało na to wpływ wiele czynników. Główna przyczyna to czynnik pozaziemski – żartuje Wierzbowski. – Osuwisko, dobór czasu, rok poprzedzający rozpoczęcie budowy obfitował w tak intensywne opady, jakich w kraju już dawno nie było. To były największe deszcze od 30 lat. Potem 2017 r., rok wyborów, banki stały się bardziej ostrożne, zatrzymały nam finansowanie. A jak w prasie pojawiły się informacje o osuwisku, to już była katastrofa. Generalny wykonawca też się wystraszył. Później miałem na głowie prokuratora, policję, nadzór budowlany. I tak się posypało.

– A umocnienie osuwiska, gdzie kursowały tramwaje? Trzeba się wywiązać z tego zadania?

– Jest polecenie od inspektora budowlanego, aby do końca roku osuwisko zabezpieczyć betonowymi palami, ten obowiązek przejdzie na nowego właściciela – tłumaczy prezes Nordic Development.
 
581 - 600 of 629 Posts
Top