SkyscraperCity banner

621 - 629 of 629 Posts

·
Registered
Joined
·
3,066 Posts
Discussion Starter #622
wyborcza.pl

Nordic Astrum tylko na plakacie. Nikt nie buduje wieżowca na Babiej Wsi

Na placu budowy Nordic Astrum hula wiatr. Tylko na wiszącym na ogrodzeniu wypłowiałym plakacie można zobaczyć, że w tym miejscu miał stanąć luksusowy apartamentowiec.

Teren wokół potężnej budowy przy ul. Babia Wieś jest coraz bardziej zaniedbany. Znikają kolejne fragmenty ogrodzenia z płyt paździerzowych. Z gigantycznego bajora, które powstało podczas pierwszego etapu prac budowlanych, woda przelewa się do Brdy. Na wiszącym na ogrodzeniu wypłowiałym plakacie można zobaczyć, że w tym miejscu miał stanąć luksusowy apartamentowiec. 50-metrowy budynek z 16 kondygnacjami i ponad 200 mieszkaniami miał być gotowy w tym roku.

W kwietniu tego roku Nordic Development z powodu trudności finansowych sprzedał działkę na Brdą. Nowy właściciel zapowiedział, że w czerwcu tego roku inwestycja ruszy. Tymczasem na placu jest nadal pusto.

- Referendarz sądowy nakazał rozpisać przetarg jeszcze raz - mówi Mirosław Wierzbowski, prezes Nordic Development. - Sędzia przewodniczący nie zgodził się i sprawa utknęła. Nowy właściciel działki ma związane ręce. 20 grudnia mam spotkanie w tej sprawie, może w końcu uda się tą transakcję formalnie zakończyć - mówi Wierzbowski.

Budowa nad Brdą stanęła w listopadzie 2017 roku. Wówczas pękła ściana budynku przy ul. Babia Wieś 8. Tego samego dnia pogotowie gazowe stwierdziło rozszczelnienie znajdującej się pod ziemią rury i odcięło dopływ gazu. Z budynku ewakuowano lokatorów, budowę wstrzymano, bo istniało podejrzenie, że to z powodu pracy przy budowie wykopu i pracy ciężkich maszyn ziemia zaczęła się osuwać. Na ulicy do dziś obowiązuje zakaz ruchu. Od tamtego czasu nie jeżdżą tamtędy tramwaje. Powód? Przemieszczanie się gruntu na Babiej Wsi. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał umocnienie skarpy, zobowiązany jest do tego nowy inwestor. Musi to zrobić, aby rozpocząć budowę.
 

·
Registered
Joined
·
911 Posts

"Działka pod wieżowiec na Babiej Wsi ponownie pod młotek. Poprzedni nabywca chciał zapłacić zbyt mało.
Sąd nakazał powtórzenie licytacji działki nad Brdą w centrum Bydgoszczy, na której miał stanąć apartamentowiec Nordic Astrum. Pod koniec lipca nieruchomość ponownie pójdzie pod młotek.
Działkę, na której nad Brdą w centrum Bydgoszczy ma stanąć apartamentowiec Nordic Astrum, kupiła w lipcu 2019 roku spółka B-29 z Radzymina. Prezes Leszek Potentas zaproponował za nieruchomość 4,4 mln zł.
Mirosław Wierzbowski, prezes Nordic Development, firmy, która sobie z tą inwestycją nie poradziła, wniósł do sądu skargę, bo uważał, że cena jest zbyt niska. – To cena brutto, a miała być netto – komentował.
– Sąd uznał, że kwotę oszacowania należy podnieść o należny podatek VAT. To poskutkowało tym, że musiałem uwzględnić wskazówki sądu i podnieść wycenę nieruchomości – mówi Jakub Głuchowski, komornik przy Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.
Działka jest w opłakanym stanie, złodzieje rozgrabili część paździerzowego ogrodzenia, wszędzie leży pełno śmieci i butelek. Ale jest tam życie, każdego dnia roznosi się po okolicy kumkanie żab.
– To pewnie tylko kwestia czasu, aż wydarzy się tam coś złego – komentują spacerowicze. – Teren nie jest odpowiednio zabezpieczony, a dzieciaki lubią wszędzie wejść, a teraz gorąco i tylko czekać, aż skusi je spokojne lustro wody...."

Może ktoś to kupi i ucywilizuje?
 

·
Registered
Joined
·
985 Posts
Ja poważnie rozważam podejście do licytacji.
Zwracam uwagę, że to jest licytacja tylko 1z2 działek na której miał stanąć Astrum.
 

·
Registered
Joined
·
985 Posts
Też powinna być licytowana. Ale przez to, że są licytowane osobno istnieje zagrożenie, że nie trafią w te same ręce. Pal licho kontynuacje astrum, ale nowy projekt tej skali raczej ciężki do realizacji.
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
8,566 Posts
Lubię wieżowce, ale tu się zgadzam z Bakosem. Wolałbym, żeby tam stało max 6 pięter z przystanią, niż kilkanaście na całej powierzchni działki. A nawet jak powstanie również 55m, ale na sprzedanej połówce, to chociaż plus taki, że proporcje budynku będą o niebo lepsze dzięki temu.
 

·
Registered
Unibike/PESA/Konstal/Solbus/Mercedes/Solaris
Joined
·
7,572 Posts
Dokładnie tak, nawet ja czuję ulgę, że obowiązujący projekt można oddalić, zmienić i ulepszyć. W Bydgoszczy wysoko - tak! Ale nie za wszelką cenę. Tam jest miejsce na naprawdę ciekawy zespół budynków. A dobra architektura w tym miejscu to obowiązek.
 
621 - 629 of 629 Posts
Top