SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 325 Posts

·
Registered
Joined
·
11,055 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Osiedle BociaNowe

Inwestor: Moderator Inwestycje
Lokalizacja: Teren pomiędzy ulicą Rycerską i Pomorską, osiedle Bocianowo, północne Śródmieście Bydgoszczy


MAPA


Początek budowy: 2019 rok
Liczba mieszkań: 1200-1500.

O inwestycji

W ostatnich miesiącach Moderator Inwestycje scalał grunty pod nową inwestycje. W wyniku przejęć terenu od różnych podmiotów, deweloperowi udało się pozyskać działki o łącznej powierzchni 5 hektarów, położonych pomiędzy ulicami Rycerską, Świecką i Pomorską. Na początku grudnia 2017 roku spółka złożyła wniosek o pozwolenie na prace rozbiórkowe obiektu magazynowego (niegdyś będącego siedzibą dworca towarowego), znajdującego się tuż obok bocznicy kolejowej.

Moderator włączył mieszkańców Bydgoszczy w proces tworzenia koncepcji nowej inwestycji. W lutym odbył się konkurs na nazwę osiedla – spośród ponad dwóch tysięcy propozycji deweloper wybrał Osiedle BociaNowe – nazwę której autorką jest Martyna Janicka.

18 kwietnia 2018 roku inwestor przestawił podczas briefingu prasowego, koncepcje architektoniczne osiedla BociaNowe. Przedstawione projekty biur architektonicznych WXCA oraz Archhouse mają wstępny, roboczy charakter i stanowią podstawę do dalszej dyskusji. Jej efektem - za kilka miesięcy - będzie projekt finalny. Na terenie ma powstać od 1200 do 1500 mieszkań. Aktualnie trwa też sporządzanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Wiadomo już, że w ramach realizacji osiedla planowane jest wyburzenie hali dawnego dworca towarowego, pełniącej obecnie funkcję magazynów – nie jest jednak wykluczone, że pozostawiona zostanie jej część, znajdująca się najbliżej pętli Rycerska. Moderator zamierza za to odnowić budynek administracyjny składu celnego, znajdujący się na samym froncie przyszłego osiedla. Obiekt miałby pełnić funkcję „bramy” nowego kompleksu, w której znajdą się lokale usługowe i handlowe.

ZDJĘCIA
Teren przyszłego osiedla - widoczna hala magazynowa i budynek składu celnego. Fot. Krystian Dobosz (forumowicz krystiand) - blog Bydgoszcz w budowie


Wyburzony zostanie też opuszczony, dwupiętrowy budynek za halą, z którego wykonałem zdjęcie.


Wnętrze hali.


Wizualizacje wstępnych koncepcji projektowych.
Wizja warszawskiej pracowni WXCA - http://www.wxca.pl

Koncepcja projektowa bydgoskiej pracowni Archhouse - autorów m. in. projektu budynku River Tower [65 m]


Więcej informacji:
http://moderator-inwestycje.pl/aktualnosci/rycerska-ozyje-osiedle-bocianowe

http://www.bwb.info.pl/2018/04/bocianowe-wstepna-koncepcja-inwestycji.html

http://metropoliabydgoska.pl/pierws...budowa-ruszy-w-przyszlym-roku-wizualizacje-2/
 

·
Somewhere Back In Time
Joined
·
8,026 Posts
Moderator: koncepcje Wxca z Warszawy i bydgoskiej Archhouse.Start wiosną przyszłego roku, będą podziemne parkingi. Wnętrze osiedla wyłączone z ruchu. Realizacja przez 7-8 lat.Niebawem wizki i więcej info ode mnie i Krystiana.
Jeśli będzie grodzone to krecha będzie jak z Bydzi to...Bydzi po obwodzie ziemi....dłuższej się ni da. ;)
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
11,053 Posts

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Szukamy najlepszych rozwiązań. Konfrontujemy projekty różnych biur. To są koncepcje wstępne. Możliwe, że pojawią się kolejne.

@ModInwest

Dlaczego pokazujecie dwie wersje - warszawską i bydgoską? Będziecie dopiero wybierać architektów z tej dwójki czy jedni zrobią koncepcję całości a drudzy będą projektować budynki?
 

·
Registered
Joined
·
2,697 Posts
Jak rozumiem, ilość drzew i brak bocznicy kolejowej (ew. rozbudowanej WZki) mają "uwiarygodnić" projekt? Faktycznie, że przydałaby się jakaś dominanta (lub nawet dwie po rogach działki).

Sporym mankamentem będą też pozostałe budynki (te z drugiej połowy XX w. - barak i hala), które będą ostro kontrastowały z nowym osiedlem: https://www.google.com/maps/@53.136...4!1sziTf6qMhoa13wt3xxN0q8A!2e0!7i13312!8i6656

Edyta: Szkoda,że Moderatorowi nie udało się wykupić jeszcze tego budynku: https://www.google.com/maps/@53.136...4!1ssvu6-X28RBhgzPkVoHiSgw!2e0!7i13312!8i6656
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
11,053 Posts
Dominanta to jedno, ale druga sprawa teraz jak patrzę na układ budynków, to wrażenie jakby @ModInvest chcieli zmaksymalizować liczbę mieszkańców z oknami i/lub balkonami wychodzącymi na trasę W-Z, która niedługo będzie o wiele szersza i bardziej obciążona ruchem.

Nie wiem ... może analizy akustyczne pokazały, że dzięki temu w całej reszcie osiedla będzie efekt wyciszający dzięki temu (no i wszystkie budynki wysokie są po północy, więc minimalizuje się tutaj zacienienie reszty osiedla, to akurat na plus), ale przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć jaka jest tutaj Wasza (MI) logika w budowaniu ściany prawie identycznych wieżowców? O ile sam fakt ich powstania mnie cieszy i to bardzo, bo akurat tam jest na nie świetne miejsce, to nie wiem czemu wszystkie takie same i wszystkie w szeregu. Nie boicie się wizualnego efektu jak w PRL? Wszystkie bloki z identycznej płyty, wszystkie identycznych gabarytów i identycznego kształtu, koloru itd...

IMO albo można przełamać to zróżnicowaniem elewacji, albo większą gradacją wysokości. Propozycja @Czapka moim zdaniem ma sporo sensu, żeby dwie dominanty po kilkanaście metrów wyższe od reszty "wież" były na obu końcach działki.

Ot, takie luźne przemyślenia.

PS:
Widzę na projekcie coś a'la "centralny plac", względnie blisko dworca towarowego. Tam może być całkiem ładna przestrzeń, więc chętnie bym więcej wizualizacji zobaczył! :)
 

·
Registered
Joined
·
11,055 Posts
Discussion Starter · #20 ·


Archhouse

W ramach inwestycji nastąpi wyburzenie hali dawnego dworca towarowego, pełniącej obecnie funkcję magazynów – nie jest jednak wykluczone, że pozostawiona zostanie jej część, znajdująca się najbliżej pętli Rycerska. Moderator zamierza za to odnowić budynek administracyjny składu celnego, znajdujący się na samym froncie przyszłego osiedla. Na wizualizacji pracowni WXCA możemy zobaczyć, że obiekt miałby pełnić funkcję „bramy” nowego kompleksu, w której znajdą się lokale usługowe i handlowe.

Istotnym elementem, który wpłynie na kształt osiedla, jest przygotowywany przez Miejską Pracownię Urbanistyczną plan miejscowy dla terenu Bocianowa. Zakłada on przedłużenie ulicy Chocimskiej do ulicy Zygmunta Augusta, ale z tego co udało się nam dowiedzieć, na razie nie znalazły się w nim zapisy, które umożliwiłyby połączenie tramwajowe pętli Rycerska z ulicą Gdańską. O pozostawienie rezerwy pod budowę linii w miejscu przeznaczonej do likwidacji bocznicy kolejowej apelowało wielu mieszkańców, biorących udział w konsultacjach społecznych w sprawie rozbudowy trasy W-Z. Nowy plan zagospodarowania ma zostać uchwalony na przełomie 2018 i 2019 roku. Gudell podkreśla, że miejscy urbaniści są w stałym kontakcie z deweloperem. Odbyli też spotkanie z przedstawicielami warszawskiej pracowni WXCA.

– Droga między ulicą Chocimską a Zygmunta Augusta jest dla nas bardzo ważna. Będzie ona główną drogą publiczną obsługującą całe nasze osiedle. Dostosować realizacje obiektów do drogi, której nie ma, jest bardzo ciężko. Będziemy naciskać na miasto, aby jak najszybciej zrealizowało inwestycję drogową – stwierdził właściciel Moderatora.

Początek budowy pierwszego etapu Osiedla BociaNowe ma nastąpić wiosną przyszłego roku. Inwestycja zacznie się od strony ulicy Pomorskiej, sukcesywnie obejmując tereny w kierunku pętli tramwajowej. Nowe obiekty mają być wyposażone w parkingi podziemne – część miejsc będzie jednak zlokalizowana na powierzchni, po stronie trasy W-Z. – Wnętrze osiedla będzie absolutnie wyłączone z ruchu kołowego. To ma być przestrzeń tylko dla pieszych i rowerzystów – zapewnia Gudell
Więcej wizek i infosów:
http://metropoliabydgoska.pl/pierws...budowa-ruszy-w-przyszlym-roku-wizualizacje-2/
 
1 - 20 of 325 Posts
Top