SkyscraperCity banner

28141 - 28160 of 28228 Posts

·
Registered
Joined
·
206 Posts
Co do Pafawagu i Konstalu cieszy to że są to zakłady które produkują a nie tylko montują i są wyposażone w porządny park maszynowy. Firmy te borykały się z takimi samymi problemami ja inne z różnych branż w tamtym okresie. Jest sporo projektów które nie weszły do produkcji a były opracowywane. Pesa obecnie modernizacjami raczej łapie zapełnienie mocy produkcyjnych przed nowymi kontraktami produkcyjnymi. I oby udało im się zdobyć znaczące kontrakty.
 

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
Joined
·
10,566 Posts
Jest sporo projektów które nie weszły do produkcji a były opracowywane.
Widocznie były to kitu. W momencie w którym byłyby naprawdę wartościowe to Alstom czy Bombardier po zakupieniu zakładu nie wyrzucaliby ich do śmietnika.
 

·
Registered
Joined
·
206 Posts
W tamtych czasach było tak że udział w projektowaniu brało u nas kilka instytucji. Gdzieś nawet była chyba tu nawet lista. Zarówno Alstom jak i Bombardier miały wtedy i mają swoje szerokie portfolio produktów. Ciekawe jak się będzie to kształtowało po ich połączeniu.
.
 

·
Registered
Joined
·
242 Posts
Każdy duży zakład generuje powstawanie następnych miejsc pracy u kooperantów, w lokalnym handlu i usługach. Poza tym sprzedaż całego produktu łącznie z brandem, daje możliwość skonsumowania zysku, którego nie mają podwykonawcy, czy montownie. Oczywiście mówimy o dobrze zarządzanym przedsiębiorstwie, czego o Pesie na razie niestety nie można powiedzieć. Kopalnie to też nie jest dobry przykład, bo nie są samodzielne tylko mają politycznie zarządzaną czapę nad sobą. Nie zmienia to jednak faktu, że każde silne państwo chroni swój potencjał przemysłowy, bo kapitał jednak ma narodowość. Opowieści liberałów z lat 90-tych o konieczności wyzbycia się wszystkiego co nierentowne, najczęściej wiązały się z oddawaniem co smakowitszych kąsków za łapówki.
 

·
Registered
Joined
·
354 Posts
Mają bo? O kopalniach i wielkich stoczniach też tak mówią.
Przykład wielkich stoczni też nie jest najlepszy. Poza pierwszym bankructwem Gdańska, generalnie były one dobrze zarządzane. Do końca miały portfel zamówień na kilka lat do przodu. Co roku statku z tych stoczni zdobywały tytuły statku roku za jakieś ciekawe i innowacyjne rozwiązania. To co rozłożyło duże stocznie, to spekulacje na polskiej walucie i długi czas realizacji kontraktu. Od zawarcia umowy do przekazania jednostki mijały dwa lata, albo i więcej. Gdy zawierano kontrakt, kurs dolara do złotego wynosił jak 1 : 4. Gdy przychodził czas rozliczeń kurs wymiany wynosił 1 : 2. Nie trudno zauważyć, że w sytuacji, gdy przychody są w dolarach, a wydatki w złotych budżet przestaje się spinać. W mojej prywatnej ocenie państwo polskie powinno pomóc przetrwać (w mniej lub bardziej zaowalowanej formie) tym zakładom, tym bardziej, że po roku kurs wymiany walut zaczął wyglądać bardziej realnie.

Swoją drogą to odważna teza, że duże zakłady nie mają wpływu na gospodarkę... Mają i to duży. Ale nawet patrząc z punktu widzenia pracownika ich byt się opłaca: cywilizują choćby rynek pracy.
 

·
Trybunał Stanu
Joined
·
7,417 Posts
Nie wiem czy wtedy banki oferowały opcje walutowe, ale jeśli tak to stocznie powinny z nich korzystać. Zgodnie z doktryną "jakoś to będzie" stwierdzono pewnie, że nie ma wuja dolar nie spadnie, a jak spadnie to wtedy będziemy się martwić. Nic nie podpisuj Stefan, bo jak się zrobi kurs 1:6 to jeszcze stracimy.
 

·
Registered
Oddawać stare forum
Joined
·
522 Posts
A nie mogli podpisywać umów tak, by płatność była w $? Jak bardzo trzeba, żeby płatność była w PLN, to co za problem, by wpisać do umowy, że zapłata w złotówkach wynosząca równowartość średniego kursu NBP. Przy DUŻYCH kontraktach to nie jest jakieś niespotykane, nawet dziś.
 

·
Registered
Joined
·
815 Posts
A nie mogli podpisywać umów tak, by płatność była w $? Jak bardzo trzeba, żeby płatność była w PLN, to co za problem, by wpisać do umowy, że zapłata w złotówkach wynosząca równowartość średniego kursu NBP. Przy DUŻYCH kontraktach to nie jest jakieś niespotykane, nawet dziś.
To nie jest remedium na każdą chorobę, vide kontrakt moskiewski....
 

·
Registered
Oddawać stare forum
Joined
·
522 Posts
Kontrakt moskiewski to w ogóle był umową podwyższonego ryzyka. Składając ofertę w tym przetargu powinni to uwzględnić, albo poprzez zabezpieczenie w postaci opcji walutowych, albo wkalkulować większy zapas w cenę.
 

·
Registered
Joined
·
7,941 Posts
Taka krótka retrospektywa z podanego portalu na temat wagonów Combo. Termin niebawem wciąż aktualny :)
Mam nadzieję, ze efekt będzie taki, że "klękajcie narody", bo narodziny nowej jakości trwają już na prawdę długo.

PESA i PKP IC z umowami o wartości 2,017 mld zł. Wagony COMBO wkrótce 05.02.2021
Już niebawem flotę przewoźnika zaczną również wzmacniać wagony COMBO – wielofunkcyjne, przedziałowe pojazdy o podwyższonym standardzie, modernizowane w ramach kontraktu podpisanego i rozszerzonego w 2018 roku.

Kiedy wagony Combo? 28.07.2020
Już niebawem. Ale o szczegóły trzeba pytać producenta – tak na pytanie o dostawy wagonów Combo odpowiada Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.
I dodaje, że pierwszy wagon już jest gotowy i przechodzi testy. Co na to producent, czyli bydgoska PESA? Zapytaliśmy. Wagony zostaną przekazane przewoźnikowi do końca tego roku – odpowiada Sławomir Piątek, Członek Zarządu PESA Bydgoszcz SA.


Jest pierwszy wagon Combo 01.06.2020
Miał być gotowy w 2019 roku. Ale nie udało się. [...]
Teraz wagon o oznaczeniu 111A-30 będzie testowany. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że jest szansa, aby takie wagony zaczęły wozić pasażerów jeszcze w tym roku, być może od nowego rozkładu jazdy.


Pierwsze Griffiny i wagon COMBO dla PKP Intercity jeszcze w tym roku 13.03.2019
Także w tym roku gotowy ma być pierwszy wagon COMBO, który dla PKP Intercity modernizuje, czy można nawet zaryzykować stwierdzenie buduje,PESA. Prototyp prawdopodobnie zostanie pokazany na targach w Gdańsk, jesienią tego roku. Będzie można go wówczas zobaczyć i ocenić – stwierdził MarekChraniuk.

Pierwsze wagony COMBI jesienią 03.01.2019
Kilka dni temu na łamach InfoRail.pl pisaliśmy, że do Bydgoszczy trafił pierwszy wagon, który zostanie przebudowany na COMBI.
Jak poinformował przed końcem ubiegłego roku Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk pierwszy prototyp takiego wagonu będzie gotowy jesienią. Jak łatwo się domyśleć przewoźnik prawdopodobnie będzie chciał pokazać go na targach w Gdańsku.


PESA rusza z projektem wagonów COMBI 31.12.2018
W zakładach PESY rusza przebudowa wagonów do standardu COMBI. [...]
Jeszcze w Berlinie (we wrześniu 2018 r.) udało nam się dowiedzieć, że projekt był na deskach kreślarskich. Teraz wkracza w kolejny etap. Ten najważniejszy.


Umowy na wagony COMBI została podpisana w kwietniu 27.06.2018
W związku z zapytaniem jednego z naszych Czytelników odnośnie umowy na wagony COMBI zwróciliśmy się do PKP Intercity z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii.
Jak poinformowało nas Biuro Prasowe przewoźnika umowę na modernizację wagonów do standardu COMBI podpisano z bydgoską PESĄ pod koniec kwietnia br.


PKP Intercity wdrażają projekt wagonów COMBO. Na początek 40 31.05.2017
W październiku 2015roku PKP Intercity zaprezentowały koncepcję wagonu combi. Teraz przewoźnik rusza z realizacją projektu pod nieco zmienioną nazwą – COMBO.
 

·
Registered
Joined
·
7,941 Posts
Wagony czekają na swoją kolej, na razie na "warsztacie" są 141A-20, myślę, że po ich zakończeniu modernizacje Combo ruszą wreszcie z kopyta.
Jest jeszcze możliwość, że Intercity dogada się z Pesą i wcześniej ruszą modernizacje drugiej serii 111A-20, a Combo będą w "miedzyczasie".
 
28141 - 28160 of 28228 Posts
Top