SkyscraperCity Forum banner
5901 - 5920 of 28886 Posts

·
Moderator
31,435 Posts
Łatwiej - pozostaną wolne moce produkcyjne więc będzie można walczyć do upadłego o małę kontrakty w kraju byle tylko nie dopuścić konkurencji do koryta.
To nie polityka, taki jest naturalny cel konkurencji w gospodarce wolnorynkowej. Ale wydaje mi się, że właśnie mniejsze przetargi - przynajmniej tam, gdzie nie będzie bydgoszczanom zależało na wygranej - mogą być odpuszczane (chyba że miałyby być to pojazdy typu Link).

·
Registered
3,349 Posts
To nie polityka, taki jest naturalny cel konkurencji w gospodarce wolnorynkowej. Ale wydaje mi się, że właśnie mniejsze przetargi - przynajmniej tam, gdzie nie będzie bydgoszczanom zależało na wygranej - mogą być odpuszczane (chyba że miałyby być to pojazdy typu Link).
Zresztą zgodnie z życiową zasadą że przy ucztującym dużym zwierzu wyżywią się też mniejsze.
(Tylko muszą uważać żeby nie zostały niechcący zadeptane.) :)

·
Registered
1,151 Posts
Moim zdaniem PESA będzie bardzo ostro grała z Newagiem, mając takie zabezpieczenie jak kontrakt z DB. Wskazuje na to chociażby ostatni manewr w przetargu na Śląsku, a nawet rezygnacja z odwołania w Olsztynie. Pomijając niezbyt korzystny dla Pesy SIWZ, gdyby doszło do ewentualnego nowego przetargu Newag mógłby jednak coś ugrać, a tak Pesa zdecydowała się nie mieszać i pogodzić z mniejszym złem w postaci Solarisa. Dodatkowo zamówienia krajowe są zwykle niewielkie, po kilka, kilkanaście sztuk. To żadne wyzwanie i praktycznie żaden wysiłek jeżeli chodzi o wykorzystanie mocy produkcyjnych, szczególnie mając elastyczne platformy w postaci Elfa i Linka oraz Swinga i Twista. Myślenie, że PESA nagle rozsiądzie się wygodnie w fotelu z widokiem na rynki zachodnie i zacznie odpuszczać w kraju to według mnie pobożne życzenia. Niewykorzystanie okazji do podduszenia jedynego liczącego się rywala na krajowym rynku kolejowym byłoby kuriozalne. Co innego gdyby podmiotów było więcej.

·
Registered
4,401 Posts
^^ Poniżej progu opłacalności PESA nie zejdzie. Kontrakt z DB nie został podpisany po to, żeby kolejne produkty oferować po zaniżonych cenach. Newag również aż tak mały nie jest, żeby PESA miała go ot tak wycyckać. ZNLE już podpisuje kontrakty na Dragona, oraz oddaje na testy Griffina do PKP, co stawia go w bardziej uprzywilejowanej sytuacji na rynku lokomotyw, i to bydgoska firma musi od samego początku nadrabiać dystans.

Poza tym kontrakty zagraniczne to większa kasa, i jeżeli w PESie będą mieli widoki na takowe, to właśnie one będą priorytetem, nie niszczenie lokalnej konkurencji.

·
Registered
861 Posts
PESIE konkurencja ze strony NEWAGu jest wręcz potrzebna. Inaczej nie byłoby "impulsu" do dzialania i wyprzedzania konkurencji no chyba że od razu wskakujemy na poziom światowy i walczymy z największymi. Kto okaże się lepszy w biznesie i pomyśle wyjdzie w praniu. Myślę że zdrowa konkurencja jest lepsza niz monopol. Póki co PESA jest o krok lub dwa przed NEWAGIEM i utrzymuje stałe tempo. Ktoś powiedział że Griffin jest do przodu. Owszem to pierwszy produkt NEWAGu który wychodzi i nie ma opóźnienia w stosunku do PESY. Na rynku krajowym będzie więc ostra walka o klienta a to dobre dla np PKP która ma stary tabor. Moim jednak zdaniem Grifin wysiada przy Gamie chociaż jak zwykle wszystko wyjdzie w praniu tj po eksploatacji próbnej.

·
Fluorescent Adolescent
3,409 Posts
Link w malowaniu DB (wizualizacja jest, choć ma być inny):
Co to ma znaczyć?! To jest najlepiej wyglądający produkt tej firmy, niech nie ważą się przy nim majstrować! Link wygląda świetnie, w niemieckim malowaniu w ogóle bajka - tak ma być!
Dziś w pracy powiedziałem o tym kontrakcie Niemce - co by nie powiedzieć, to zaliczyła lekki szok gdy się dowiedziała o tym że DB będzie polskimi pociągami jeździć :lol:

·
Registered
4,401 Posts
A Griffin ma silnik spalinowy i jeździ bez zasilania elektrycznego?
Takie EU07 też nie mają spalinowego, i dają radę ;). Można powiedzieć nawet więcej: tam gdzie napęd spalinowy nie będzie potrzebny, będzie tylko zbędnym balastem, minimalnie podnoszącym koszta podróży ;).

·
Bydgoszcz w budowie
19,112 Posts
Swarożyc;95639919 said:
Takie EU07 też nie mają spalinowego, i dają radę ;). Można powiedzieć nawet więcej: tam gdzie napęd spalinowy nie będzie potrzebny, będzie tylko zbędnym balastem, minimalnie podnoszącym koszta podróży ;).
Teraz obracasz plusy w minusy. Wcześniej twierdziłeś, że PESA odpuści mniejsze przetargi w Polsce, bo ma przecież DB. Co nie zrobi PESA to i tak można to obrócić i wychodzi, że NEWAG ma lepiej :lol:

·
Registered
4,401 Posts
Teraz obracasz plusy w minusy. Wcześniej twierdziłeś, że PESA odpuści mniejsze przetargi w Polsce, bo ma przecież DB. Co nie zrobi PESA to i tak można to obrócić i wychodzi, że NEWAG ma lepiej :lol:
Tym razem piłem do przesadnego jarania nową lokomotywą. Owszem, mi też się podoba, ale żeby od razu pisać, że jest 500 razy lepsza i 200 razy ładniejsza od Griffina, to lekka przesada ;). Zresztą w ZNL-owskim wątku mamy podobną sytuację tylko w drugą stronę :lol:.

·
Registered
3,349 Posts
Swarożyc;95640834 said:
Tym razem piłem do przesadnego jarania nową lokomotywą. Owszem, mi też się podoba, ale żeby od razu pisać, że jest 500 razy lepsza i 200 razy ładniejsza od Griffina, to lekka przesada ;). Zresztą w ZNL-owskim wątku mamy podobną sytuację tylko w drugą stronę :lol:.
...A WIBOWIT JEST LEPSZY. *)

Najlepszym sposobem na głupie posty jest "się nimi nie jarać".
Skoro wiesz że gdzie indziej jest źle, to nie importuj tego dalej.

*) Była kiedyś taka reklama w telewizji która zawsze nadawana była jako ostatnia po serii innych reklam "cudownych ofert".

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
10,095 Posts
Swarożyc;95639919 said:
Jasne ... super ...

Jest jednak mały detal, że o ile w Europie znaczna większość linii kolejowych jest zelektryfikowana, tak często mamy do czynienia z bocznicami do zakładów przemysłowych, których nie opłaca się elektryfikować, albo nawet nie da z powodu potrzeby operowania suwnicami itp.

W takiej sytuacji przejechanie 500m bocznicy z prędkością manewrową na silniku spalinowym jest wielkim plusem, bo zmniejsza koszta znacząco (oprócz bocznicy korzysta się z elektrycznego napędu, który jest o wiele tańszy) i firma nie musi płacić za korzystanie np. z lokomotywy spalinowej na całej trasie zamówionej przez siebie dostawy.

Kolejnym argumentem jest też o wiele większe bezpieczeństwo, bo w razie jakiejkolwiek awarii zasilania w trakcji lokomotywa taka jest w stanie dotrzeć do odcinka nie pozbawionego zasilania, albo usunąć się z drogi na czas naprawy bez potrzeby czekania na pomocniczą lokomotywę spalinową.

A i pewnie znalazłoby się kilka kolejnych argumentów gdyby się zastanowić :)

·
Registered
8,917 Posts
Argumentów jest dużo, rozwiązanie niemal idealne, jest jeden, dość tajemniczy problem. 2 lata temu utytuowany Bombardier pokazał Traxxa Last Mile. Zgadnijcie ile takich lokomotyw sprzedali od tego czasu? 0, zero, null, ani jednej.

·
Registered
4,401 Posts
Jasne ... super ...

Jest jednak mały detal, że o ile w Europie znaczna większość linii kolejowych jest zelektryfikowana, tak często mamy do czynienia z bocznicami do zakładów przemysłowych, których nie opłaca się elektryfikować, albo nawet nie da z powodu potrzeby operowania suwnicami itp.

W takiej sytuacji przejechanie 500m bocznicy z prędkością manewrową na silniku spalinowym jest wielkim plusem, bo zmniejsza koszta znacząco (oprócz bocznicy korzysta się z elektrycznego napędu, który jest o wiele tańszy) i firma nie musi płacić za korzystanie np. z lokomotywy spalinowej na całej trasie zamówionej przez siebie dostawy.

Kolejnym argumentem jest też o wiele większe bezpieczeństwo, bo w razie jakiejkolwiek awarii zasilania w trakcji lokomotywa taka jest w stanie dotrzeć do odcinka nie pozbawionego zasilania, albo usunąć się z drogi na czas naprawy bez potrzeby czekania na pomocniczą lokomotywę spalinową.

A i pewnie znalazłoby się kilka kolejnych argumentów gdyby się zastanowić :)
Brak elektryfikacji na bocznicach to atut Gamy, z tym że z Griffinem nie będzie konkurować w tym segmencie, a ja o tej konkurencji właśnie ;).

Co do awarii trakcji: nie wiem jak często się to zdarza. Ale jeżeli np. PIC zamówi nowe loki, to najprawdopodobniej będą jeździć na zmodernizowanych szlakach, na których będą mogły osiągnąć te 190 km/h. Pytanie - jakie jest prawdopodobieństwo awarii nowej trakcji na tych trasach?

5901 - 5920 of 28886 Posts