Rywal nadaje się do wyburzenia, bo jest arcyszkaradny ...
Tak wpadło mi to trochę przypadkiem w ręce, ale jak już koniecznie trzeba było robić totalną rewolucję na elewacjach, to świetny przykład płynie z Hamburga i myślę, że w wielu innych miejscach świetnie by się sprawdził także w Bydgoszczy taki kierunek. Może i nie "klon" rozwiązania, ale tak samo odważne podejście do elewacji:
Bo rewitalizacja i remont nie są synonimami ... BA! Da się zrewitalizować miejsce nie robiąc w ogóle remontów, bo to wszystko jest kwestia funkcjonalno-organizacyjna, a nie estetyczna.Już chyba wszyscy wiedzą, że same remonty nawierzchni ulic i świeże malowanie elewacji kamienic nie wystarczą.
Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszc...rcu-i-wzdluz-ul-kujawskiej.html#ixzz3i7cLazsOMiasto stawia na estetykę przy dworcu i wzdłuż ul. Kujawskiej
Ratusz rusza do walki o poprawę estetyki przy ul. Kujawskiej i w okolicach dworca Bydgoszcz Główna.
Te dwie przestrzenie stały się właśnie strategicznymi dla władz miasta. Powód jest prosty - to lokalizacje największych inwestycji. Nowy gmach dworca głównego pnie się w górę, Kujawską wkrótce pojedzie tramwaj. Ratusz nie chce, by świeżość tych inwestycji kontrastowała z zaniedbaną okolicą.
Dlatego prezydent Rafał Bruski zlecił opracowanie kompleksowego planu naprawczego tych okolic. Mają go przedstawić pod koniec sierpnia. W teren poszedł cały szereg urzędników, m.in.: plastyk miejski, inspektor nadzoru budowlanego, przedstawiciele Administracji Domów Miejskich, wydziału mienia i geodezji.
Pierwsze ustalenia już są. Jeszcze w tym roku wypięknieją dwie kamienice w okolicy dworca. Gminny budynek przy Dworcowej 89 będzie termomodernizowany. To ostatnia kamienica po lewej, której boczna elewacja jest widoczna od strony dworca. Remont czeka też należącą do wspólnoty mieszkaniowej kamienicę z numerem 71.
Marek Iwiński, plastyk miasta, do priorytetów zaliczył m.in. uporządkowanie terenu po byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Zygmunta Augusta. W tej sprawie interweniował już u kanclerza Bydgoskiej Szkoły Wyższej, która jest jej właścicielem. Zajezdnia szpeci (potłuczone szybki, skruszała cegła, rdza na elementach metalowych, prowizorycznie ogrodzenie) i służy jako tymczasowy parking oraz magazyn materiałów na czas budowy dworca. Kanclerz zadeklarował porządki. - Naprawi ogrodzenie, przedstawił gotowy projekt rewitalizacji - opowiada Iwiński.
Na uczelnianych wizualizacjach zajezdnia wygląda efektownie: dużo przeszkleń, klinkier w elewacji.
- Wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków rozważamy możliwość przekształcenia zajezdni w obiekt rejestrowy - mówi Iwiński. - To otworzyłoby właścicielom drogę do pozyskania dofinansowania na rewitalizację.
Iwiński zamierza interweniować też w sprawie małej architektury - kiosków i piekarni przy dworcu, a także reklam.
Były wieżowiec Eltry i budynek, w którym mieści się chińskie centrum handlowe, będą największym problemem. - Są w prywatnych rękach, mamy ograniczone możliwości działania - mówi Iwiński. - W przypadku nieestetycznych reklam z pomocą przyjdzie ustawa krajobrazowa. Jeśli zacznie obowiązywać jesienią, w ciągu pół roku powinniśmy się z nimi uporać. Ale w sprawie elewacji - pozostają nam negocjacje.
Jest światełko w tunelu. Wieżowcem Eltry zainteresował się Stanisław Skowroński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Przyjrzał się okolicom dworca i wytypował "budynki powodujące oszpecenie otoczenia", czyli takie, których właścicielom, zgodnie z prawem, można nakazać remont elewacji. Takie nakazy dotąd inspektor wydawał kamienicznikom z ulicy Długiej. Na liście szpetnych kamienic z okolic dworca jest ich 15, w tym osiem przy ul. Dworcowej i cztery przy Królowej Jadwigi. Urzędnicy jeszcze nie zdecydowali, które nakaz dostaną. Z ich właścicielami zamierzają rozmawiać.
Ratusz wykonał już też dokumentację fotograficzną szpetoty przy ul. Kujawskiej. Co tu się zmieni? - W tym rejonie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania, to ułatwia działania. Nakazałem usunięcie wszystkiego, co z nim niezgodne - opowiada Iwiński. - To m.in. duże banery reklamowe, czy prowizoryczne ogrodzenia. Wysłałem dziesięć nakazów, zaproponuję, by po zdjęciu banerów, przedsiębiorcy reklamowali się na ścianie retro.
Budynki przy Kujawskiej przejrzeli już ADM (do niej należą tylko dwie kamienice) i nadzór budowlany. Ten ostatni interweniuje w sprawie stanu technicznego budynków z numerami 26 i 28. Wydał nakaz rozbiórki kamienicy z numerem 32.
W połowie sierpnia wszyscy zaangażowani w projekt urzędnicy spotkają się i opracują konkretny harmonogram działań przy Kujawskiej i w okolicach dworca Bydgoszcz Główna.
- To nie jest tak, że dotąd się nimi nie zajmowaliśmy. Ale teraz nasze działania będą bardziej skoordynowane, urzędnicy pójdą wspólnym frontem - mówi Iwiński. I wylicza swoje interwencje z minionych miesięcy: usunięcie szpetnej reklamy z bocznej elewacji kamienicy przy ul. Dworcowej 89, zastąpienie szpetnego ogrodzenia przy Zygmunta Augusta 20 - estetycznym, czy nakłonienie właścicieli biznesów przy Królowej Jadwigi do umieszczenia jednakowych, brązowych tabliczek informujących o prowadzonej działalności na odmalowanej ścianie kamienicy, w której mieści się apteka.
Nie obiecujTemat hotelu przy Rywalu powraca!
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/51,35590,21980424.html?i=0