SkyscraperCity Forum banner
1 - 18 of 172 Posts

· Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
11,169 Posts
Sam biurowiec, gdyby go wyremontować i dać mu współczesną elewację, to wcale by nie był zły budynek. Przypominają mi się wieżowce w Łodzi, które takie metamorfozy przechodziły.

Przykłady takich metamorfoz:
PRZED - http://www.agg.pl/_uploads/thumb/up...RED TOWER-4_10_mmm_jpg_99999_467_normal_1.jpg
PO - http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/tb/mc/ylla/lsfBBbiip15epiRSZB.jpg

PRZED - http://www.urbanity.pl/photos/31/69/43169.jpg
PO - http://www.urbanity.pl/images/building/36/4/364_207.jpg

A tutaj PRZED I PO na jednym obrazku - wieżowiec ze swoim "bliżniakiem" - jeden przebudowany, drugi "po staremu".
http://www.intersoft.pl/gfx/big/orion_800.jpg

Dlatego też nie burzyłbym tego wieżowca, tylko raczej wymusił jego absolutną modernizację. I nie takie "trochę lepiej" jak to miało miejsce w Fordonie z budynkiem Bydgosta, a kompletna przebudowa z nową elewacją itd.

11,169 Posts
^^
A jest jakaś fotka tej "cofniętej kamienicy"? Wygląda mi to, jakby tam była willa trochę jak te koło radia.

11,169 Posts
O właśnie o tę część ze sklepem "Wawel" mi chodziło. Swoją drogą nie wiedziałem, że i taki przybytek mieliśmy ... wychodzi na to, że pojawienie się w Bydgoszczy "Bą Bą" nawet jest jakimś nawiązaniem do tradycji ;)

11,169 Posts
Myślę, że efekt "seledynu" jest potęgowany przez wszechobecne mandarynkowe oświetlenie. Jak wymiana na LED nabierze tempa, to i most Bernardyński przestanie tak się wyróżniać.

11,169 Posts
Tak wpadło mi to trochę przypadkiem w ręce, ale jak już koniecznie trzeba było robić totalną rewolucję na elewacjach, to świetny przykład płynie z Hamburga i myślę, że w wielu innych miejscach świetnie by się sprawdził także w Bydgoszczy taki kierunek. Może i nie "klon" rozwiązania, ale tak samo odważne podejście do elewacji:

http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,18397916,schlump-one-hamburska-modernizacja-starego-biurowca.html

11,169 Posts
Już chyba wszyscy wiedzą, że same remonty nawierzchni ulic i świeże malowanie elewacji kamienic nie wystarczą.
Bo rewitalizacja i remont nie są synonimami ... BA! Da się zrewitalizować miejsce nie robiąc w ogóle remontów, bo to wszystko jest kwestia funkcjonalno-organizacyjna, a nie estetyczna.

11,169 Posts
Co nadal nie musi znaczyć, że nie zrobią z tego biurowca. Długo się już noszą plotki przecież, że tam mają być powierzchnie biurowe w miejsce obecnych handlowych, a gdyby tamten teren z budynkiem zgarnęła Drukarnia, to tylko mogliby tym bardziej w takim kierunku pójść.

11,169 Posts
Bardzo dobre wiadomości!

Miasto stawia na estetykę przy dworcu i wzdłuż ul. Kujawskiej

Ratusz rusza do walki o poprawę estetyki przy ul. Kujawskiej i w okolicach dworca Bydgoszcz Główna.

Te dwie przestrzenie stały się właśnie strategicznymi dla władz miasta. Powód jest prosty - to lokalizacje największych inwestycji. Nowy gmach dworca głównego pnie się w górę, Kujawską wkrótce pojedzie tramwaj. Ratusz nie chce, by świeżość tych inwestycji kontrastowała z zaniedbaną okolicą.

Dlatego prezydent Rafał Bruski zlecił opracowanie kompleksowego planu naprawczego tych okolic. Mają go przedstawić pod koniec sierpnia. W teren poszedł cały szereg urzędników, m.in.: plastyk miejski, inspektor nadzoru budowlanego, przedstawiciele Administracji Domów Miejskich, wydziału mienia i geodezji.

Pierwsze ustalenia już są. Jeszcze w tym roku wypięknieją dwie kamienice w okolicy dworca. Gminny budynek przy Dworcowej 89 będzie termomodernizowany. To ostatnia kamienica po lewej, której boczna elewacja jest widoczna od strony dworca. Remont czeka też należącą do wspólnoty mieszkaniowej kamienicę z numerem 71.

Marek Iwiński, plastyk miasta, do priorytetów zaliczył m.in. uporządkowanie terenu po byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Zygmunta Augusta. W tej sprawie interweniował już u kanclerza Bydgoskiej Szkoły Wyższej, która jest jej właścicielem. Zajezdnia szpeci (potłuczone szybki, skruszała cegła, rdza na elementach metalowych, prowizorycznie ogrodzenie) i służy jako tymczasowy parking oraz magazyn materiałów na czas budowy dworca. Kanclerz zadeklarował porządki. - Naprawi ogrodzenie, przedstawił gotowy projekt rewitalizacji - opowiada Iwiński.

Na uczelnianych wizualizacjach zajezdnia wygląda efektownie: dużo przeszkleń, klinkier w elewacji.

- Wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków rozważamy możliwość przekształcenia zajezdni w obiekt rejestrowy - mówi Iwiński. - To otworzyłoby właścicielom drogę do pozyskania dofinansowania na rewitalizację.

Iwiński zamierza interweniować też w sprawie małej architektury - kiosków i piekarni przy dworcu, a także reklam.

Były wieżowiec Eltry i budynek, w którym mieści się chińskie centrum handlowe, będą największym problemem. - Są w prywatnych rękach, mamy ograniczone możliwości działania - mówi Iwiński. - W przypadku nieestetycznych reklam z pomocą przyjdzie ustawa krajobrazowa. Jeśli zacznie obowiązywać jesienią, w ciągu pół roku powinniśmy się z nimi uporać. Ale w sprawie elewacji - pozostają nam negocjacje.

Jest światełko w tunelu. Wieżowcem Eltry zainteresował się Stanisław Skowroński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Przyjrzał się okolicom dworca i wytypował "budynki powodujące oszpecenie otoczenia", czyli takie, których właścicielom, zgodnie z prawem, można nakazać remont elewacji. Takie nakazy dotąd inspektor wydawał kamienicznikom z ulicy Długiej. Na liście szpetnych kamienic z okolic dworca jest ich 15, w tym osiem przy ul. Dworcowej i cztery przy Królowej Jadwigi. Urzędnicy jeszcze nie zdecydowali, które nakaz dostaną. Z ich właścicielami zamierzają rozmawiać.

Ratusz wykonał już też dokumentację fotograficzną szpetoty przy ul. Kujawskiej. Co tu się zmieni? - W tym rejonie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania, to ułatwia działania. Nakazałem usunięcie wszystkiego, co z nim niezgodne - opowiada Iwiński. - To m.in. duże banery reklamowe, czy prowizoryczne ogrodzenia. Wysłałem dziesięć nakazów, zaproponuję, by po zdjęciu banerów, przedsiębiorcy reklamowali się na ścianie retro.

Budynki przy Kujawskiej przejrzeli już ADM (do niej należą tylko dwie kamienice) i nadzór budowlany. Ten ostatni interweniuje w sprawie stanu technicznego budynków z numerami 26 i 28. Wydał nakaz rozbiórki kamienicy z numerem 32.

W połowie sierpnia wszyscy zaangażowani w projekt urzędnicy spotkają się i opracują konkretny harmonogram działań przy Kujawskiej i w okolicach dworca Bydgoszcz Główna.

- To nie jest tak, że dotąd się nimi nie zajmowaliśmy. Ale teraz nasze działania będą bardziej skoordynowane, urzędnicy pójdą wspólnym frontem - mówi Iwiński. I wylicza swoje interwencje z minionych miesięcy: usunięcie szpetnej reklamy z bocznej elewacji kamienicy przy ul. Dworcowej 89, zastąpienie szpetnego ogrodzenia przy Zygmunta Augusta 20 - estetycznym, czy nakłonienie właścicieli biznesów przy Królowej Jadwigi do umieszczenia jednakowych, brązowych tabliczek informujących o prowadzonej działalności na odmalowanej ścianie kamienicy, w której mieści się apteka.
Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszc...rcu-i-wzdluz-ul-kujawskiej.html#ixzz3i7cLazsO

Czyli podsumowując:
- Wysiadka na nowym, ładnym dworcu przestanie już tak mocno przerażać i okolica zacznie powoli ładnieć
- Eltra MOŻE dostanie nakaz remontu elewacji, co dla mnie jest jak estetyczna atamówka dla śródmieścia ;)
- Powstanie nowa retrościana? Trzymajmy kciuki! :)

11,169 Posts
Aż taka posucha w Bydgoszczy na salki? No to nic tylko zrzutka i zakładamy salkę, będzie biznes ;)

11,169 Posts
^^
Gdyby pod placem zrobić parking, to by był pretekst, by samochody wywalić z całej Gdańskiej w promieniu kilku przecznic. No ale ... nie da się zrobić parkingu pod, bo niedasie, bo niestać, bo przecież jest na ulicy miejsce, to po co pod nią?

11,169 Posts
A po co wycinać cokolwiek ... wystarczy obrys obecnej "różowej" kostki ze zdjęcia + cała ta przestrzeń pod jezdnią ulicy Gdańskiej. Nie trzeba "wchodzić" w park przecież, żeby zrobić parking z miejscem na cztery rzędy aut.

EDIT:

11,169 Posts
Da dwa-trzy razy tyle miejsc, co zabierze, a jeśli będzie mieć dwa poziomy, to da wieele więcej.

11,169 Posts
Nie obiecuj ;)

Ja bym nerkę (prawie) oddał, byle cokolwiek Rywala zasłoniło. To jedno z najszpetniejszych miejsc w mieście i pomnik dziadostwa drobnego handlu oraz januszowych interesów ... :(

EDIT:
Nie wiem co sądzić o komentarzach pod tekstem gazety. Czy to tylko trolling, czy ludzie kompletnie nie mają pojęcia o czym piszą. Jedni, że to szpetny socrealizm (?!), inni, że to fatalne miejsce na hotel, bo to miejsce rekreacji i wypoczynku (?!). Albo ze mną jest coś nie tak, albo ja już nie wiem co to jest rekreacja.i jak się wypoczywa... chyba, że to komentarz od bywalca.ogródka piwnego, który tam stał (nie wiem czy nadal.jest).

11,169 Posts
Jak na Bydgoszcz, to jest to pawilon mogący spokojnie stawać w szranki o miano "perły" modernizmu. Może nie jest to perła w skali kraju, ale w Bydgoszczy to jeden z niewielu dobrych modernistycznych obiektów, które faktycznie WARTO zachować! :)

11,169 Posts
Na starym mieście sklepy muszą też działać do godziny 20 czy 21, żeby tam ludzie chodzili równie chętnie co do galerii (względnie). Problem w tym, że jak miasto nie wprowadzi jakiegoś programu typu "starówka otwarta wieczorem", który dałby szansę na zatrudnienie dodatkowego pracownika tym sklepom, to właściciele sami tego nie zrobią, bo pewnie i tak ledwo zipią finansowo. Może jako platne staże tam, gdzie się da (praktycznie tylko punkty usługowe), może jako zwolnienie z 5% czynszu za.każdą godzinę otwarcia po godz. 17, albo jakąś nawet dotacją. Ta ostatnia opcja najpewniej wymagałaby utworzenia na obszarze starego miasta jakiejś specjalnej strefy, żeby nie łamać żadnych przepisów, ale na bank jest to jakoś wykonalne.

1 - 18 of 172 Posts