SkyscraperCity Forum banner

[Bydgoszcz] Rewaloryzacja Śródmieścia

376389 2417
Plac w centrum miasta czeka na zabudowę. Jest pomysł

Dwa okna z czasów zaboru pruskiego blokują budowę, dzięki której wreszcie porządnie wyglądałby szpetny plac przed Rywalem. Inwestor od kilku lat bezskutecznie domaga się, aby miasto doprowadziło do ich zamurowania.

Oba małe okna na strychu domu widać świetnie z ul. Gdańskiej. Stamtąd jest także najlepszy punkt obserwacyjny na obskurne namioty handlarzy ciuchami, które od kilku miesięcy szpecą róg ul. Gdańskiej i Śniadeckich - samo centrum Bydgoszczy.

Plac przed Rywalem wygląda jak osiedlowe targowisko rodem z początku lat 90. Do naszej redakcji zgłaszają się czytelnicy, którzy domagają się uporządkowania tego zaniedbanego miejsca, ale bałagan w tym miejscu to standard od lat. - Na tym placu już dawno stałby hotel jednej ze znanych międzynarodowych sieci, ale inwestycja została wstrzymana z powodu okien, które znajdują się na szczytowej, nośnej ścianie kamienicy przy ul. Śniadeckich 2 - zaskakuje "Wyborczą" Witold Szulc, właściciel tej narożnej działki. Kupił ją pięć lat temu. - Ponieważ nie mogę zrealizować tej inwestycji, wynająłem działkę prywatnej osobie i to ona zarządza teraz tym terenem. Kupiłem ten grunt za duże pieniądze, nie mogę pozwolić sobie, żeby stała nieużywana.

Wielki baner z numerem telefonu i napisem "Wynajmę teren" wisiał także wczoraj.

"Wyborcza" znalazła przyczynę problemu. Sięga czasów sprzed 100 lat i rządów kajzera Wilhelma II. Kamienica przy Śniadeckich 2 została zbudowana w 1905 roku. Zaprojektował ją znany w Bydgoszczy niemiecki architekt Fritz Weidner. Okna na szczytowej ścianie poddaszu pojawiły się później, ale jeszcze za czasów zaboru pruskiego. - Mamy tu prawdopodobnie do czynienia z samowolą budowlaną, ale usankcjonowaną już przez czas. Okna nie powinny bowiem zostać wstawione na ścianie frontowej, która jest granicą działki - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Okna to największy problem, ale niejedyny. Z czasem w ścianie feralnej kamienicy zostały także wykute okna i drzwi na parterze budynku - to wejście do sklepu muzycznego.

- Inwestycja, którą chciałem zrealizować na mojej działce, miała przylegać do tej kamienicy. Myślałem, że zamurowanie tych okien będzie formalnością. Stało się inaczej - mówi Szulc.

Kamienica przy Śniadeckich 2 należy do Administracji Domów Miejskich. - Rzeczywiście istniejące otwory okienne usytuowane w szczytowej ścianie budynku wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Śniadeckich 2 kolidowałyby z planowaną kilka lat temu przy ul. Gdańskiej, prywatną inwestycją - przyznaje Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM. - Aby inwestycja została zrealizowana, zgodnie z aktem notarialnym z 2010 roku właściciel musi z nami zawrzeć obustronne porozumienie w sprawie zamurowania tych otworów, przed złożeniem wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę. Niestety, do teraz nie otrzymaliśmy opracowania koncepcji zagospodarowania terenu ani informacji o tym, że jest prowadzone w tej sprawie jakiekolwiek postępowanie - tłumaczy rzeczniczka.

Szulc rozkłada ręce. - Przecież miałem projekt, gotowa była już nawet wizualizacja. O tej inwestycji informowały media. A ja pisałem w sprawie okien do prezydenta i ADM. Nie dostałem odpowiedzi. Cały czas cierpliwie czekam i liczę na zdrowy rozsądek urzędników - mówi.

ADM broni się. - Nasze działania nie są podyktowane złą wolą ani tym bardziej chęcią uniemożliwienia realizacji inwestycji wpływających na poprawę estetyki naszego miasta - mówi Marszałek. - Właściciel działki powinien przedłożyć ostateczną propozycję jej zagospodarowania ADM i wspólnocie mieszkaniowej, podjąć działania związane z umożliwieniem realizacji inwestycji zgodnej z ustalonymi warunkami zabudowy z 2008 roku oraz zapisami aktu notarialnego, ze służebnością gruntową włącznie - wyjaśnia.

- Ze wspólnotą dogaduję się dobrze od kilku lat w wielu sprawach, ona jest za kompromisem. Problem jest tylko w kontaktach z ADM - mówi Szulc, który chce jak najszybciej załatwić sprawę.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, uważa, że trzeba znaleźć kompromis, a nie tylko przerzucać się papierami. - Przed wojną w tym miejscu stała kamienica, w której urodził się wybitny malarz Walter Leistikow. Planowana inwestycja nawiązywała do historycznej zabudowy. Pozwoliłaby uporządkować ważny teren w centrum miasta, a przy okazji Rywal byłby mniej eksponowany - twierdzi.

Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,17688320,Plac_w_centrum_miasta_czeka_na_zabudowe__Jest_pomysl.html#ixzz3W8ObGpOc
1 - 20 of 53 Posts
^^

... razem z blokiem Społem...

  • Like
Reactions: .901170/
^^

Grafik płakał, jak przygotowywał tę wizkę :nuts: Krzywo wklejony budynek, przewymiarowany, nieudolnie dodani przechodnie...

Poniżej ujęcie z drugiej strony:Swoją drogą jak się patrzy na taki obrazek to pierwsza myśl przychodząca do głowy: Bruski, do domu!

^^

wg Pomorskiej DIN Biuro Projektowe

Jeśli hotel przy Gdańskiej, to tylko z wieżą

U zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich może powstać hotel. Chce go wybudować bydgoski przedsiębiorca.

Skwer w pobliżu domu towarowego Rywal, na którym obecnie znajduje się kamienno-betonowy kwietnik, może zmienić się nie do poznania. Budowę hotelu w tym miejscu jest gotowy sfinansować biznesmen Witold Szulc.

Z wyższym narożnikiem
Budynek miałby tworzyć fasadę wzdłuż ulicy Śniadeckich do samego chodnika przy skrzyżowaniu z Gdańską. - To jedyne logiczne rozwiązanie - mówi Szulc. - Tylko przez zachowanie nieprzerwanej zabudowy można zachować architektoniczny ład w centrum miasta. Zresztą konsultowałem już projekt z architektem miasta.

Narożnik nowej kamienicy miałby zostać podwyższony, tak, by tworzył małą wieżę. - Projekt, który przedłożył mi pan Szulc wymaga jeszcze dopracowania. Wyniesienie narożnika budynku poza linię pozostałej części dachu sprawi, że budynek będzie harmonizował z innymi, sąsiednimi kamienicami - tłumaczy Robert Łucka, dyrektor wydziału nadzoru budowlanego bydgoskiego ratusza. - Poza tym podobne rozwiązania są widoczne w wielu innych miejscach naszego miasta. Jako przykład może posłużyć choćby kamienica na skraju Gdańskiej i placu Wolności, w której mieści się restauracja Mc Donald's. Zdania bydgoszczan na temat planów zagospodarowania placu w sąsiedztwie "Rywala" są podzielone. - Mieszkam w tym mieście od kilkudziesięciu lat - mówi pan Eugeniusz Przyborski. - Owszem, fontanna, która tu przedtem stała, była fatalna, ale przecież wystarczy zbudować ładniejszą. Po co od razu nowy budynek?

Pozostanie pasaż?
Z kolei pani Mariola Czyżewska nie ma nic przeciwko nowej kamienicy: - Dlaczego nie? Przecież te wszystkie puste place w centrum Bydgoszczy powstały sztucznie w czasie wojny, lub zaraz po niej. Dlaczego mamy się pogodzić z tym, że nasze miasto jest w ten sposób okaleczone? Inwestor chce pozostawić wolną przestrzeń, która pozwoli zachować stare wejście właścicielowi sklepu muzycznego przy ul. Śniadekich: - Mój budynek byłby połączony z tą kamienicą, ale na wysokości pierwszego piętra. Poniżej powstałby zadaszony pasaż - dodaje. Zanim jednak ruszą prace budowlane w tym miejscu miasta, inwestor musi odkupić grunt od gminy. - Uporządkowanie formalności łącznie z uzyskaniem zgody na rozpoczęcie budowy może zająć trochę czasu. Prace mogłyby ruszyć zatem dopiero za około dwa lata - szacuje Szulc.

Przetarg w grudniu
Robert Łucka zaznacza: - O ile mi wiadomo, pan Szulc nie jest jedyną osobą zainteresowaną kupnem tej działki. Nie ma co się dziwić. To bardzo atrakcyjne miejsce. Nie ma też wątpliwości, że prędzej, czy później plac w pobliżu Rywala będzie zabudowany. Przetarg w sprawie sprzedaży tego gruntu zostanie ogłoszony prawdopodobnie w grudniu. Jest szansa, że wypięknieją też kamienice na odcinku ulicy Gdańskiej od skrzyżowania ze Śniadeckich do Mickiewicza. Są one ujęte na rezerwowej liście nieruchomości, które czekają na remont w ramach Lokalnego Funduszu Rewitalizacji.

Czytaj więcej: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/b...tel-przy-gdanskiej-to-tylko-z-wieza,id,t.html
^^

Z wiki:

Gros (staropolskie: tuzin tuzinów) – inna nazwa liczby 144, zwykle używana w kontekście liczności – np. gros jajek.
  • Like
Reactions: mateusz.el
^^
^^


Pewnie tak :)

Pytanie, czy oryginał nie lepszy?
^^
^^
Wygląda nieźle. Choć oczywiście trzeba poczekać na wykończeniówkę. Przykładem ul. Dworcowa.
Świetnie, że płytki na chodniku układają we wzór bydgoski - w karo. Bardzo mi się ten układ podoba, szkoda, że chyba po raz pierwszy w nowej realizacji...

Edit: to zdjęcie miażdży :)

  • Like
Reactions: Magres


Znak B-41 „zakaz ruchu pieszych" stosuje się w celu wyeliminowania pieszych z drogi w tych miejscach, w których ich obecność ze względu na warunki lokalne, np. brak chodnika i duży ruch samochodów, zwłaszcza ciężarowych, może stwarzać niebezpieczeństwo nie tylko dla nich, ale i dla ruchu pojazdów. Znak dotyczy tej strony drogi, po której jest umieszczony. Jeżeli zakaz ma dotyczyć całej drogi, znaki B-41 umieszcza się po obu jej stronach.
:banana:
  • Like
Reactions: -Wanted-
^^

Szkoda, że projekt nie przewiduje powrotu do oryginalnej wersji przyziemia - tej z podporami w kształcie litery V:A poza tym widać, że poza kolorem to cała reszta będzie zachowana.
Niestety Dworcowa - mimo naprawdę niezłego potencjału i - miejscami - wielkomiejskiego formatu, pod względem handlowym szoruje po dnie od dekad wręcz.

Centrum chińskie, tanie obuwie, komisy, lombardy, "Wirnik", "Jelita, Przyprawy i Artykuły Rzeźnickie" ... :nuts:

Brakuje też gastronomii na Dworcowej (chociaż w Soprano często brak wolnych miejsc, więc potencjał jest).
Właśnie zaprowadził mnie tam sobotni spacer i tak sobie pomyślałam jaka piękna plomba by była, ile jest miejsca na tej działce na zabudowę w głąb. Ładnieje tamten fragment Dworcowej, sporo nowych elewacji, bardzo fajnie zrobionych.
Żeby nie było zbyt sielankowo - sklepy przy tej ulicy to masakra. Chyba jakaś fala zamknięć ostatnio tam przeszła, tyle pozaklejanych witryn. A jakość tego co zostało... ho ho...
Jeśli do tej pory istniało jakiekolwiek planowanie, to ja za takie plany dziękuję:

(...)
Wyobraź sobie, że teraz można będzie wstawić 14-piętrową plombę w środku 4-piętrowej pierzei i zrobić parking przed frontem. (...)
Hotel na Gdańskiej

^^

Jasne, też bym tak chciał. Ile w warunkach bydgoskich dajesz czasu na wyrównanie wysokości i pozbycie się kurników? Dwie dekady? Trzy?
  • Like
Reactions: -Wanted-
^^

Beton w ZDMiKP ma się znakomicie:

– Wprowadzenie dwóch kierunków ruchu na ul. Świętojańskiej wymagałoby przebudowy układu komunikacyjnego, zarówno samochodowego, jak i przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej, Świętojańskiej i Mickiewicza – mówi Krzysztof Kosiedowski. – Kierowcy przyzwyczaili się, że Świętojańska jest jednokierunkowa. Poza tym, byłby kłopot z parkowaniem. Samochody dowożące na przykład węgiel dla mieszkańców, dostarczające towary do sklepów zablokowałyby chodniki po południowej i północnej stronie ulicy. Nie można kosztem ułatwienia życia mieszkańców jednej ulicy skomplikować go mieszkańcom sąsiedniej. Rodzi to niepotrzebne konflikty.(...)
http://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/remont-ulicy-cieszkowskiego-deptaku-nie-bedzie
Ja bym poszedł dalej i zlikwidował po jednym z pasów na Mickiewicza.

https://www.google.pl/maps/@53.1321...4!1sBBGA3FO-MRWr7xEDu0-mFw!2e0!7i13312!8i6656

Na cholerę nam potrzeba dwupasmowej arterii przy jednej z najpiękniejszych ulic w mieście?
^^

Gdańska oczywiście.

Ulica szeroka na 25 metrów. W niej się mieści 6 (sześć!) pasów dla samochodów. I po około 2,5 m dla pieszych...

Widać priorytety. Salon miasta normalnie...

^^

Może Miejsce na Twoją reklamę? :dunno:
Pałac Młodzieży:

Pałac 2 by Kamil Fita, on Flickr
(...)
"Uwolnić Basię Poleszuk" na Pałacu Młodzieży
09:53, 16.11.2018 | ech

(...) Na remontowanym Pałacu Młodzieży ukazał się, jadącym do pracy pasażerom tramwajów i samochodami ul. Jagiellońską, transparent z napisem: "Uwolnić Basię Poleszuk". Transparent szybko został usunięty. Wyjaśnijmy, że Barbara Poleszuk, 26-letnia działaczka związana ze środowiskiem narodowców w Hajnówce, została prawomocnie skazana i odbywa karę 4 miesięcy więzienia. (...)
:nuts:

^^
A co do fotki PM z 1974 r. - elewacja już od początku była taka zabrudzona?
Kolor się zmienił, ale bryka wyjeżdżająca z garażu - została :troll:
Zmiana koloru wyjdzie chyba na dobre.
^^
^^

Phi tam. Jakie rzadko :lol:

Google Maps:
^^

Zależy w jakiej perspektywie czasowej patrzysz :troll:

(...)
wulkan...
Kolejna prestiżowa inwestycja przy Gdańskiej:

Nowy market Aldi rośnie już w Bydgoszczy. Przy samej ul. Gdańskiej
geo
1 lipca 2019 | 08:06

Czwarty w Bydgoszczy market niemieckiej sieci Aldi powstaje przy ul. Gdańskiej 133.

Przez wiele lat działka przy ul. Gdańskiej 133 leżała odłogiem. Czasami dzieci grały tu w piłkę. Swoje samochody stawiali okoliczni mieszkańcy. Koniec z tym. Z kopyta ruszyła bowiem budowa niemieckiego dyskontu sieci Aldi. Ekipy spieszą się, bo inwestor podkręcił mocno termin oddania sklepu. Według planów miałby być gotowy jeszcze w tym roku przed świętami Bożego Narodzenia. W najgorszym wypadku w grę wchodzi początek 2020. (...)

https://www.google.com/maps/@53.136...4!1sR7R-dee5AruaZJDl_qgdNQ!2e0!7i13312!8i6656

Cieszy wyrównanie do pierzei i nawiązanie do wysokości sąsiadek :troll:
1 - 20 of 53 Posts
Top