SkyscraperCity Forum banner

[Bydgoszcz] Rewaloryzacja Śródmieścia

395498 Views 2517 Replies 151 Participants Last post by  Zamaszysty
Plac w centrum miasta czeka na zabudowę. Jest pomysł

Dwa okna z czasów zaboru pruskiego blokują budowę, dzięki której wreszcie porządnie wyglądałby szpetny plac przed Rywalem. Inwestor od kilku lat bezskutecznie domaga się, aby miasto doprowadziło do ich zamurowania.

Oba małe okna na strychu domu widać świetnie z ul. Gdańskiej. Stamtąd jest także najlepszy punkt obserwacyjny na obskurne namioty handlarzy ciuchami, które od kilku miesięcy szpecą róg ul. Gdańskiej i Śniadeckich - samo centrum Bydgoszczy.

Plac przed Rywalem wygląda jak osiedlowe targowisko rodem z początku lat 90. Do naszej redakcji zgłaszają się czytelnicy, którzy domagają się uporządkowania tego zaniedbanego miejsca, ale bałagan w tym miejscu to standard od lat. - Na tym placu już dawno stałby hotel jednej ze znanych międzynarodowych sieci, ale inwestycja została wstrzymana z powodu okien, które znajdują się na szczytowej, nośnej ścianie kamienicy przy ul. Śniadeckich 2 - zaskakuje "Wyborczą" Witold Szulc, właściciel tej narożnej działki. Kupił ją pięć lat temu. - Ponieważ nie mogę zrealizować tej inwestycji, wynająłem działkę prywatnej osobie i to ona zarządza teraz tym terenem. Kupiłem ten grunt za duże pieniądze, nie mogę pozwolić sobie, żeby stała nieużywana.

Wielki baner z numerem telefonu i napisem "Wynajmę teren" wisiał także wczoraj.

"Wyborcza" znalazła przyczynę problemu. Sięga czasów sprzed 100 lat i rządów kajzera Wilhelma II. Kamienica przy Śniadeckich 2 została zbudowana w 1905 roku. Zaprojektował ją znany w Bydgoszczy niemiecki architekt Fritz Weidner. Okna na szczytowej ścianie poddaszu pojawiły się później, ale jeszcze za czasów zaboru pruskiego. - Mamy tu prawdopodobnie do czynienia z samowolą budowlaną, ale usankcjonowaną już przez czas. Okna nie powinny bowiem zostać wstawione na ścianie frontowej, która jest granicą działki - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Okna to największy problem, ale niejedyny. Z czasem w ścianie feralnej kamienicy zostały także wykute okna i drzwi na parterze budynku - to wejście do sklepu muzycznego.

- Inwestycja, którą chciałem zrealizować na mojej działce, miała przylegać do tej kamienicy. Myślałem, że zamurowanie tych okien będzie formalnością. Stało się inaczej - mówi Szulc.

Kamienica przy Śniadeckich 2 należy do Administracji Domów Miejskich. - Rzeczywiście istniejące otwory okienne usytuowane w szczytowej ścianie budynku wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Śniadeckich 2 kolidowałyby z planowaną kilka lat temu przy ul. Gdańskiej, prywatną inwestycją - przyznaje Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM. - Aby inwestycja została zrealizowana, zgodnie z aktem notarialnym z 2010 roku właściciel musi z nami zawrzeć obustronne porozumienie w sprawie zamurowania tych otworów, przed złożeniem wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę. Niestety, do teraz nie otrzymaliśmy opracowania koncepcji zagospodarowania terenu ani informacji o tym, że jest prowadzone w tej sprawie jakiekolwiek postępowanie - tłumaczy rzeczniczka.

Szulc rozkłada ręce. - Przecież miałem projekt, gotowa była już nawet wizualizacja. O tej inwestycji informowały media. A ja pisałem w sprawie okien do prezydenta i ADM. Nie dostałem odpowiedzi. Cały czas cierpliwie czekam i liczę na zdrowy rozsądek urzędników - mówi.

ADM broni się. - Nasze działania nie są podyktowane złą wolą ani tym bardziej chęcią uniemożliwienia realizacji inwestycji wpływających na poprawę estetyki naszego miasta - mówi Marszałek. - Właściciel działki powinien przedłożyć ostateczną propozycję jej zagospodarowania ADM i wspólnocie mieszkaniowej, podjąć działania związane z umożliwieniem realizacji inwestycji zgodnej z ustalonymi warunkami zabudowy z 2008 roku oraz zapisami aktu notarialnego, ze służebnością gruntową włącznie - wyjaśnia.

- Ze wspólnotą dogaduję się dobrze od kilku lat w wielu sprawach, ona jest za kompromisem. Problem jest tylko w kontaktach z ADM - mówi Szulc, który chce jak najszybciej załatwić sprawę.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, uważa, że trzeba znaleźć kompromis, a nie tylko przerzucać się papierami. - Przed wojną w tym miejscu stała kamienica, w której urodził się wybitny malarz Walter Leistikow. Planowana inwestycja nawiązywała do historycznej zabudowy. Pozwoliłaby uporządkować ważny teren w centrum miasta, a przy okazji Rywal byłby mniej eksponowany - twierdzi.

Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,17688320,Plac_w_centrum_miasta_czeka_na_zabudowe__Jest_pomysl.html#ixzz3W8ObGpOc
See less See more
1 - 20 of 2518 Posts
Nie było willi tylko niska zabudowa o niskiej wartości. Sam plac jest, moim zdaniem, potencjalnie ciekawym elementem tej ulicy, oczywiście nie w stanie obecnym, ale miejscem dla ludzi.

Szkoda, że Rywal przechodził lifting, który już na starcie był zły. Nawet bez niego było dużo lepiej. Przykłady z Łodzi też pokazują niszczenie pierwotnego projektu wieżowców, choć sama elewacje oczywiście dużo lepsze, to jednak niszczą pierwotne założenia. Dobrze, że nasz UW tego uniknął.
Dziwi mnie, że szefowa MPU-u ma takie podejście do tkanki miejskiej i Pl. Teatralnego. Wolnej przestrzeni w centrum mamy aż za dużo. Dziur jak po paradontozie. Tutaj naturalnie pierzeje placu i Focha wymagają uzupełnienia z drugiej strony. To nadal może być ciekawa, dostępna dla ludzi przestrzeń od strony rzeki, ale od Focha i placu naturalna gabarytami zabudowa. Poza tym, jeśli myślimy o nieosiągalnym efekcie Bilbalo i ikonie to jedyne miejsce. Szkoda byłoby marnować w tak zielonym mieście jak Bydgoszcz, najcenniejszej działki na park.

No i najważniejsze. Park więcej ludzi nie przyciągnie, ponieważ obok i tak jest wyspa, ale nowy, interesujący obiekt to nowe funkcje i magnes dla ludzi, by być w centrum.
  • Like
Reactions: 5
To powinno wrócić do funkcji handlowej i dawnych koncepcji rozbudowy, które poprawiały wygląd budynku i rozszerzały o przestrzeń biurową.
  • Like
Reactions: 1
Napisz coś więcej o tych koncepcjach.
Były min. cztery. Konserwator opiniował na pewno dwie, ale nie wiem jaką decyzję podjął.

Zakładały np zmianę elewacji od 3 kondygnacji i rozbudowę górnych o przeszklone biura. Przynajmniej na jednej budynek wyglądał dużo lepiej niż obecnie. Dla mnie grzechem pierworodnym tego budynku jest forma parkingu i w przeciwieństwie do ZA trudno to zmienić. To jednak temat zaknięty lub przynajmniej zamrożony bo obecny właściciel jest bez kasy.

Ciekawy czy wypali rozbudowa Focusa, bo formy (nieregularne szklane) były bardzo ciekawe. Tracą klientów dramatycznie i muszą coś zrobić. Materializuje się też zabudowa po Torbydzie - pierzejowa od strony Focusa.
  • Like
Reactions: 2
Panele na Eltrze to jak laminat na grafice. Zresztą Projprzem obecnie ma panele.
User zTORunia napisałby to samo o okolicy dworca tylko dziesiątki lat zamieniłby na wieki. :)

Trzeba zabudować działkę przy postoju taxi - to wygląda najgorzej. Do tego lifting klocków, a kiedyś przemiana placu przed dworce na przyjazny ludziom, a nie las rurobarierek. Przy okazji przebudowy placu zniwelować schody przed wejściem do dworca.
  • Like
Reactions: 3
Szkoda jednak zwężenie tego przeszklenia. Psuje odbiór bryły od tej strony.
Nowomzowiecka to zło, które trzeba zniszczyć póki czas.
  • Like
Reactions: 3
Dziś o 19,00 w Bierhalle - spotkanie dotyczące Starego Miasta i Śródmieścia przy piwie bydgoskim.
To piękny budynek i dużo mu nie trzeba. Wystarczyło bazować na pierwotnym projekcie, w którym te podziały między oknami też były ciemne. Sam naciskałem plastyka by filary na dole, tak jak pierwotnie, też były czarne. To sprawia wrażenie unoszącej się bryły. Ma sprawę pod kontrolą, więc liczę, że tak będzie.

Ideałem byłoby przywrócenia dawnego napisu.

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgos...a-drzwi-palac-mlodziezy-w-bydgoszczy,,12.html

Wdrażam pewne ciekawe zmiany na Śródmieściu. Więcej na "wine with Bakos" - oczywiście na jarmarku. ;)
  • Like
Reactions: 3
Fajna elewacja, ale układ brył gorszy niż pierwowzór i jeszcze wypełnione podcięcie narożnika. Liczyłem, że będzie lepiej.
  • Like
Reactions: 1
Dramat, to mi przypomina niemożliwość odbudowy dachu Jedynaka. Bardzo szkodliwe zapisy.
  • Like
Reactions: 5
Wiem, że Pani Ania czyta nasze wpisy. Może odniesie się do tej sprawy.
1 - 20 of 2518 Posts
Top