SkyscraperCity Forum banner

[Bydgoszcz] Rewaloryzacja Śródmieścia

383796 Views 2427 Replies 149 Participants Last post by  MonteNegro
Plac w centrum miasta czeka na zabudowę. Jest pomysł

Dwa okna z czasów zaboru pruskiego blokują budowę, dzięki której wreszcie porządnie wyglądałby szpetny plac przed Rywalem. Inwestor od kilku lat bezskutecznie domaga się, aby miasto doprowadziło do ich zamurowania.

Oba małe okna na strychu domu widać świetnie z ul. Gdańskiej. Stamtąd jest także najlepszy punkt obserwacyjny na obskurne namioty handlarzy ciuchami, które od kilku miesięcy szpecą róg ul. Gdańskiej i Śniadeckich - samo centrum Bydgoszczy.

Plac przed Rywalem wygląda jak osiedlowe targowisko rodem z początku lat 90. Do naszej redakcji zgłaszają się czytelnicy, którzy domagają się uporządkowania tego zaniedbanego miejsca, ale bałagan w tym miejscu to standard od lat. - Na tym placu już dawno stałby hotel jednej ze znanych międzynarodowych sieci, ale inwestycja została wstrzymana z powodu okien, które znajdują się na szczytowej, nośnej ścianie kamienicy przy ul. Śniadeckich 2 - zaskakuje "Wyborczą" Witold Szulc, właściciel tej narożnej działki. Kupił ją pięć lat temu. - Ponieważ nie mogę zrealizować tej inwestycji, wynająłem działkę prywatnej osobie i to ona zarządza teraz tym terenem. Kupiłem ten grunt za duże pieniądze, nie mogę pozwolić sobie, żeby stała nieużywana.

Wielki baner z numerem telefonu i napisem "Wynajmę teren" wisiał także wczoraj.

"Wyborcza" znalazła przyczynę problemu. Sięga czasów sprzed 100 lat i rządów kajzera Wilhelma II. Kamienica przy Śniadeckich 2 została zbudowana w 1905 roku. Zaprojektował ją znany w Bydgoszczy niemiecki architekt Fritz Weidner. Okna na szczytowej ścianie poddaszu pojawiły się później, ale jeszcze za czasów zaboru pruskiego. - Mamy tu prawdopodobnie do czynienia z samowolą budowlaną, ale usankcjonowaną już przez czas. Okna nie powinny bowiem zostać wstawione na ścianie frontowej, która jest granicą działki - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Okna to największy problem, ale niejedyny. Z czasem w ścianie feralnej kamienicy zostały także wykute okna i drzwi na parterze budynku - to wejście do sklepu muzycznego.

- Inwestycja, którą chciałem zrealizować na mojej działce, miała przylegać do tej kamienicy. Myślałem, że zamurowanie tych okien będzie formalnością. Stało się inaczej - mówi Szulc.

Kamienica przy Śniadeckich 2 należy do Administracji Domów Miejskich. - Rzeczywiście istniejące otwory okienne usytuowane w szczytowej ścianie budynku wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Śniadeckich 2 kolidowałyby z planowaną kilka lat temu przy ul. Gdańskiej, prywatną inwestycją - przyznaje Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM. - Aby inwestycja została zrealizowana, zgodnie z aktem notarialnym z 2010 roku właściciel musi z nami zawrzeć obustronne porozumienie w sprawie zamurowania tych otworów, przed złożeniem wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę. Niestety, do teraz nie otrzymaliśmy opracowania koncepcji zagospodarowania terenu ani informacji o tym, że jest prowadzone w tej sprawie jakiekolwiek postępowanie - tłumaczy rzeczniczka.

Szulc rozkłada ręce. - Przecież miałem projekt, gotowa była już nawet wizualizacja. O tej inwestycji informowały media. A ja pisałem w sprawie okien do prezydenta i ADM. Nie dostałem odpowiedzi. Cały czas cierpliwie czekam i liczę na zdrowy rozsądek urzędników - mówi.

ADM broni się. - Nasze działania nie są podyktowane złą wolą ani tym bardziej chęcią uniemożliwienia realizacji inwestycji wpływających na poprawę estetyki naszego miasta - mówi Marszałek. - Właściciel działki powinien przedłożyć ostateczną propozycję jej zagospodarowania ADM i wspólnocie mieszkaniowej, podjąć działania związane z umożliwieniem realizacji inwestycji zgodnej z ustalonymi warunkami zabudowy z 2008 roku oraz zapisami aktu notarialnego, ze służebnością gruntową włącznie - wyjaśnia.

- Ze wspólnotą dogaduję się dobrze od kilku lat w wielu sprawach, ona jest za kompromisem. Problem jest tylko w kontaktach z ADM - mówi Szulc, który chce jak najszybciej załatwić sprawę.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, uważa, że trzeba znaleźć kompromis, a nie tylko przerzucać się papierami. - Przed wojną w tym miejscu stała kamienica, w której urodził się wybitny malarz Walter Leistikow. Planowana inwestycja nawiązywała do historycznej zabudowy. Pozwoliłaby uporządkować ważny teren w centrum miasta, a przy okazji Rywal byłby mniej eksponowany - twierdzi.

Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,17688320,Plac_w_centrum_miasta_czeka_na_zabudowe__Jest_pomysl.html#ixzz3W8ObGpOc
See less See more
421 - 440 of 2428 Posts
Bydgoskie Centrum Finansowe a w środku rodzinny sklep z gaciami.

:D Przecież równie dobrze można mieć lokal na Długiej i się otworzyć w niedzielę.
  • Like
Reactions: 1
No ale posiadanie lokalu w Bydgoszcz's Trade Centre to już nie to samo co na parkingu przy Długiej :)
Głupi pomysł... Handel w niedzielę jak najbardziej, ale czy akurat do drukarni przyjdą drobni handlowcy? A za nimi klienci? :eek:hno:
Tam powinien wejść konkretny zarządca który się zna na rzeczy i wrócić z budynkiem do funkcji pierwotnej. Dobry tenant mix to podstawa - może być nawet lekko przaśnie, z pepco i biedronką :nuts: ale wtedy to się dźwignie. Do tego od placyku fajna gastronomia. To nie miejsce na aspiracje na pseudo luksusowe centrum handlowe.

Kto tym w ogóle zarządza?
See less See more
My tu gdybu gdybu, a najzdrowiej dla miasta będzie wyburzyć I zabudować od nowa. Pewnie, że inwestor stara się ratować zainwestowane pieniądze, ale to i tak padnie. Nie ma szans, żeby to ocalić...
Inwestor już dawno sprzedał ten budynek, teraz właścicielem jest jakaś bydgoska firma.
To powinno wrócić do funkcji handlowej i dawnych koncepcji rozbudowy, które poprawiały wygląd budynku i rozszerzały o przestrzeń biurową.
  • Like
Reactions: 1
Inwestor już dawno sprzedał ten budynek, teraz właścicielem jest jakaś bydgoska firma.
Ale budynek nie stał się bezpański. Jeden inwestor sprzedał, inny kupił. Umarł król, niech żyje król!

Tak długo, jak ktoś jest właścicielem, tak długo będzie chciał jakoś obiekt zagospodarować i nie ma znaczenia, czy to on jest tym, który akurat obiekt postawił.

IMO cały problem polega na tym, że komuś się wydawało, że jest co ratować i prą w ten obiekt dalej, a przecież na dłuższą metę lepiej będzie to zaorać i spalić oryginalne plany, żeby ślad po Drukarni zniknął.
See less See more
To powinno wrócić do funkcji handlowej i dawnych koncepcji rozbudowy, które poprawiały wygląd budynku i rozszerzały o przestrzeń biurową.
Napisz coś więcej o tych koncepcjach.
Ja to się nie zdziwię jak koniec końców miasto odkupi budynek i będzie się zastanawiało co tam zrobić...:nuts: a może jakieś muzeum sztuki współczesnej połączone ze starym aktualnie remontowanym Muzeum Okręgowym ?
Napisz coś więcej o tych koncepcjach.
Były min. cztery. Konserwator opiniował na pewno dwie, ale nie wiem jaką decyzję podjął.

Zakładały np zmianę elewacji od 3 kondygnacji i rozbudowę górnych o przeszklone biura. Przynajmniej na jednej budynek wyglądał dużo lepiej niż obecnie. Dla mnie grzechem pierworodnym tego budynku jest forma parkingu i w przeciwieństwie do ZA trudno to zmienić. To jednak temat zaknięty lub przynajmniej zamrożony bo obecny właściciel jest bez kasy.

Ciekawy czy wypali rozbudowa Focusa, bo formy (nieregularne szklane) były bardzo ciekawe. Tracą klientów dramatycznie i muszą coś zrobić. Materializuje się też zabudowa po Torbydzie - pierzejowa od strony Focusa.
See less See more
  • Like
Reactions: 2
Jedną z porażek Drukarni jest dramatyczny, wybetonowany plac. Tam jest idealne miejsce na oazę zieleni.
  • Like
Reactions: 5
Potwierdzam pogłoski o starcie remontu Eltry, stawiają rusztowania!!! Narazie od strony Brdy.
  • Like
Reactions: 5
Colian chodzi po biurach architektonicznych i zamawia koncepcje na Garbary, także będzie nie tylko zmiana projektu ale prawdopodobnie również biura.

Poza tym szykuje się zabudowa biurowa na narożniku Zduny-Warmińskiego-Podolska.
  • Like
Reactions: 5
Poza tym szykuje się zabudowa biurowa na narożniku Zduny-Warmińskiego-Podolska.
Tyle lat już mnie nurtowało czemu tak marnują tę nieruchomość. Oby jak najszybciej to zabudowali. Czyli co? Lines, wąskie okna i szary tynk imitujący panele na elewacji? :)
Pytanie czy tylko działka na narożnikach, czy też może wszystko razem z fabryczką zaraz obok?
Colian chodzi po biurach architektonicznych i zamawia koncepcje na Garbary, także będzie nie tylko zmiana projektu ale prawdopodobnie również biura.

Poza tym szykuje się zabudowa biurowa na narożniku Zduny-Warmińskiego-Podolska.
^^ Chyba że chodzą z pytanie...Panie...za ile nam Pan to narysuje jako PB i dlaczego tak drogo ;)...żartuję. Mam nadzieję że wzięli sobie krytykę do serca i tak w ogóle to nie ma co łazić tylko od razu do linesów jesli ma być biuro z Bydgoszczy.
See less See more
Ciekawa postać, ciekawy projekt. Honorata fotografuje detale bydgoskich kamienic i innych budynków, a następnie opisuje to na Facebooku. Niektórzy z SSC już znają, inni nie - więc polecam :) Szczególnie że to zapowiedź pewnego projektu, który wyjdzie poza internet. W rozmowie oczywiście pojawia się wątek nowych budynków i realizacji ;)

Fanpage Zaprojektowane w Bydgoszczy
https://www.facebook.com/zaprojektowanewbydgoszczy/

Na „Zaprojektowane w Bydgoszczy” poświęciłaś kilka postów bydgoskim neonom. Które z nich przywróciłabyś do życia?

Neon Savoya – bo to ikona. Bardzo ciekawy był też neon BWA – Galerii Miejskiej w Bydgoszczy. Można by go przywrócić, ponieważ coraz częściej instytucje kultury wracają do tego typu instalacji. Podoba mi się też neon sklepu obuwniczego Calypso z ulicy Gdańskiej – tam dziś również znajduje się sklep z butami. Warto tworzyć też nowe neony i stylizowane reklamy, takie jak ten na budynku dworca Bydgoszcz Leśna.

Wiemy, że plastyk miejski planuje wyeksponować prywatną kolekcję świetlnych reklam. Gdzie widzisz dobre miejsce do realizacji tego zamierzenia?

Zastanawiałam się nad tym – i bardzo się cieszę, że jest taki pomysł, ale obawiam się, czy wyeksponowanie ich w tym samym miejscu nie sprawi, że jeden neon zdominuje drugi. Wolałabym, aby były zainstalowane pojedynczo, ale to wiąże się z dużo większym nakładem finansowym.

Czy we współczesnych bydgoskich realizacjach architektonicznych jest coś wartego docenienia?

Cieszę się, że powstają w Bydgoszczy wysokie budynki. Nie powinny jednak one przytłaczać zabudowy historycznej. Nabrzeże Brdy jest więc dobrą lokalizacją dla tego typu obiektów, ale czytałam też wiele negatywnych opinii na ten temat. We współczesnych realizacjach urbanistycznych ciężko znaleźć coś dobrego – architekci pozostawiają za mało przestrzeni pomiędzy budynkami, znacznie mniej niż w okresie PRL-u. Nowe osiedla są grodzone, odcinają się od tkanki miejskiej. Zamiast tworzyć projekty o większej skali, deweloperzy patrzą tylko na swój kawałek ziemi.

Podoba mi się za to nowy budynek Dworca Głównego. Lubię go wieczorem, kiedy jest podświetlony – wygląda wtedy bardzo delikatnie. To bardzo ciekawy projekt, ponieważ nawiązuje do mojej ulubionej architektury modernistycznej i umożliwia zobaczenie dworca wyspowego.

Co sądzisz o niedawno zaprezentowanej wstępnej koncepcji Osiedla BociaNowe?


Podoba mi się, że tereny przy Rycerskiej zostaną zagospodarowane. Mam nadzieję, że Moderator pozostawi dużą część historycznej zabudowy. Infrastruktura postindustrialna ma bardzo ciekawy klimat oraz charakter i należy ją chronić.

Więcej: http://metropoliabydgoska.pl/honorata-golunska-o-bydgoszczy-pieknej-w-detalach-wywiad-2/
See less See more
  • Like
Reactions: 2
Przebudowa Krolowej Jadwigi / Dworcowa niedługo idzie do urzędu, koncepcja jeszcze się troszkę zmieniła od tej którą kiedyś wstawili na Facebooka, ale na lepsze, będziecie podjarani ;)
  • Like
Reactions: 3
421 - 440 of 2428 Posts
Top