SkyscraperCity Forum banner

[Bydgoszcz] Rewaloryzacja Śródmieścia

383794 Views 2427 Replies 149 Participants Last post by  MonteNegro
Plac w centrum miasta czeka na zabudowę. Jest pomysł

Dwa okna z czasów zaboru pruskiego blokują budowę, dzięki której wreszcie porządnie wyglądałby szpetny plac przed Rywalem. Inwestor od kilku lat bezskutecznie domaga się, aby miasto doprowadziło do ich zamurowania.

Oba małe okna na strychu domu widać świetnie z ul. Gdańskiej. Stamtąd jest także najlepszy punkt obserwacyjny na obskurne namioty handlarzy ciuchami, które od kilku miesięcy szpecą róg ul. Gdańskiej i Śniadeckich - samo centrum Bydgoszczy.

Plac przed Rywalem wygląda jak osiedlowe targowisko rodem z początku lat 90. Do naszej redakcji zgłaszają się czytelnicy, którzy domagają się uporządkowania tego zaniedbanego miejsca, ale bałagan w tym miejscu to standard od lat. - Na tym placu już dawno stałby hotel jednej ze znanych międzynarodowych sieci, ale inwestycja została wstrzymana z powodu okien, które znajdują się na szczytowej, nośnej ścianie kamienicy przy ul. Śniadeckich 2 - zaskakuje "Wyborczą" Witold Szulc, właściciel tej narożnej działki. Kupił ją pięć lat temu. - Ponieważ nie mogę zrealizować tej inwestycji, wynająłem działkę prywatnej osobie i to ona zarządza teraz tym terenem. Kupiłem ten grunt za duże pieniądze, nie mogę pozwolić sobie, żeby stała nieużywana.

Wielki baner z numerem telefonu i napisem "Wynajmę teren" wisiał także wczoraj.

"Wyborcza" znalazła przyczynę problemu. Sięga czasów sprzed 100 lat i rządów kajzera Wilhelma II. Kamienica przy Śniadeckich 2 została zbudowana w 1905 roku. Zaprojektował ją znany w Bydgoszczy niemiecki architekt Fritz Weidner. Okna na szczytowej ścianie poddaszu pojawiły się później, ale jeszcze za czasów zaboru pruskiego. - Mamy tu prawdopodobnie do czynienia z samowolą budowlaną, ale usankcjonowaną już przez czas. Okna nie powinny bowiem zostać wstawione na ścianie frontowej, która jest granicą działki - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Okna to największy problem, ale niejedyny. Z czasem w ścianie feralnej kamienicy zostały także wykute okna i drzwi na parterze budynku - to wejście do sklepu muzycznego.

- Inwestycja, którą chciałem zrealizować na mojej działce, miała przylegać do tej kamienicy. Myślałem, że zamurowanie tych okien będzie formalnością. Stało się inaczej - mówi Szulc.

Kamienica przy Śniadeckich 2 należy do Administracji Domów Miejskich. - Rzeczywiście istniejące otwory okienne usytuowane w szczytowej ścianie budynku wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Śniadeckich 2 kolidowałyby z planowaną kilka lat temu przy ul. Gdańskiej, prywatną inwestycją - przyznaje Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM. - Aby inwestycja została zrealizowana, zgodnie z aktem notarialnym z 2010 roku właściciel musi z nami zawrzeć obustronne porozumienie w sprawie zamurowania tych otworów, przed złożeniem wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę. Niestety, do teraz nie otrzymaliśmy opracowania koncepcji zagospodarowania terenu ani informacji o tym, że jest prowadzone w tej sprawie jakiekolwiek postępowanie - tłumaczy rzeczniczka.

Szulc rozkłada ręce. - Przecież miałem projekt, gotowa była już nawet wizualizacja. O tej inwestycji informowały media. A ja pisałem w sprawie okien do prezydenta i ADM. Nie dostałem odpowiedzi. Cały czas cierpliwie czekam i liczę na zdrowy rozsądek urzędników - mówi.

ADM broni się. - Nasze działania nie są podyktowane złą wolą ani tym bardziej chęcią uniemożliwienia realizacji inwestycji wpływających na poprawę estetyki naszego miasta - mówi Marszałek. - Właściciel działki powinien przedłożyć ostateczną propozycję jej zagospodarowania ADM i wspólnocie mieszkaniowej, podjąć działania związane z umożliwieniem realizacji inwestycji zgodnej z ustalonymi warunkami zabudowy z 2008 roku oraz zapisami aktu notarialnego, ze służebnością gruntową włącznie - wyjaśnia.

- Ze wspólnotą dogaduję się dobrze od kilku lat w wielu sprawach, ona jest za kompromisem. Problem jest tylko w kontaktach z ADM - mówi Szulc, który chce jak najszybciej załatwić sprawę.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, uważa, że trzeba znaleźć kompromis, a nie tylko przerzucać się papierami. - Przed wojną w tym miejscu stała kamienica, w której urodził się wybitny malarz Walter Leistikow. Planowana inwestycja nawiązywała do historycznej zabudowy. Pozwoliłaby uporządkować ważny teren w centrum miasta, a przy okazji Rywal byłby mniej eksponowany - twierdzi.

Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,17688320,Plac_w_centrum_miasta_czeka_na_zabudowe__Jest_pomysl.html#ixzz3W8ObGpOc
See less See more
721 - 740 of 2428 Posts
Lokalizacja zbiornika


Nowe wieści z sesji: plan ma powstać max w rok, stanowiska mają być nowe, bo obecna "estetyka" nie podoba się naszemu ulubionemu konserwatorowi wojewódzkiemu, – Obiekty, które stoją tam obecnie, nie zdobią miasta. Chcemy zmian w estetyce – stwierdził Bruski.
See less See more
Sytuacja pod kontrolą za nim zrobiła się głośna w mediach. Myślę, że finalnie nie tylko będzie dobrze, ale lepiej dla wszystkich niż obecnie.
Trochę OT - są gdzieś takie dokładne lokalizację pozostałych zbiorników w mieście?
Przesunięcie kwiaciarni (gdziekolwiek) powinno iść w parze z likwidacją parkingu i otwarciem pl. Wolności na ulicę Gdańską. Nową szeroką aleję można obsadzić drzewami (w miejscu parkingu), poustawiać ławeczki, kwietniki, może nawet jakaś mała fontanna. Postałby piękny skwerek na reprezentacyjnym odcinku Gdańskiej...
See less See more
 • Like
Reactions: 5
Sytuacja pod kontrolą za nim zrobiła się głośna w mediach. Myślę, że finalnie nie tylko będzie dobrze, ale lepiej dla wszystkich niż obecnie.
Czy to ma coś wspólnego z nazwą "rynek kwiatowy"?
wyborcza,pl

Ruina po fabryce Jutrzenki ożyje. "Wizualizacja jest bardzo atrakcyjna"

Zmiany na ul. Warmińskiego. Firma GM Architekci kupiła ruinę po fabryce czekolady. - Starą strukturę chcemy zachować, na jej bazie powstanie efektowny, wielofunkcyjny budynek - zapewnia Szymon Muszyński z GM Architekci.Poprzemysłowe budynki przy ul. Warmińskiego 7-9, w ścisłym centrum Bydgoszczy, nieopodal Opery Nova, niszczały przez lata. Obskurne ściany, mnóstwo śmieci, dziury w dachu i ogrodzeniu – tak dziś wygląda dawna Fabryka Wyrobów Cukierniczych Braci Tysler. Założyli ją w 1922 roku. Gdy wybuchła II wojna światowa, zakład przejęli Niemcy. Po okupacji stał się częścią zjednoczenia Jutrzenka i pod tą marką funkcjonował przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Ostatni właściciel kamienicy w 2017 roku chciał ruinę rozebrać. Ale miejski konserwator zabytków na rozbiórkę się nie zgodził.

– Obiekt jest w gminnej ewidencji zabytków. Owszem, jego stan pozostawia wiele do życzenia, ale może znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zainwestować i zmieni jego wygląd – mówił Sławomir Marcysiak.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, na kupno ruiny z pozrywanymi stropami zdecydowała się renomowana bydgoska firma GM Architekci. Ta sama, która projektowała prawie wszystkie budynki dla Adama Sowy przy ul. Mostowej i okolicy.

Z poszanowaniem historii

– Wpłynął do nas już wniosek o pozwolenie na budowę – potwierdza nasze ustalenia Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz, dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej w Urzędzie Miejskim. Główny architekt miasta chwali projekt. – Planowana jest rozbudowa, przebudowa i zabudowa, wstępna wizualizacja jest bardzo atrakcyjna. Świetnie wkomponuje się w okolicę – mówi Łaskarzewska-Karczmarz.

Szymon Muszyński z firmy GM Architekci o planach rewitalizacji starej fabryki mówi niechętnie. – Na razie nie chcemy ujawniać żadnych szczegółów – ucina. – Planowana jest rewitalizacja przestrzeni i struktury starej fabryki. Z przyjemnością pokażemy wizualizację, kiedy otrzymamy pozwolenie na budowę. Mamy ciekawych sąsiadów, oczywiście nasza inwestycja jest na mniejszą skalę, ale będzie równie atrakcyjna. Budynek będzie ładny, odnoszący się do historycznej struktury. Przeszliśmy już w tej sprawie uzgodnienia pozytywne z miejskim konserwatorem zabytków.

Sąsiad: Nowy Port

Sąsiedzi, o których mówi Muszyński, to firma AWZ Developer, która pod koniec maja pochwaliła się projektem nowego osiedla naprzeciwko Opery Nova. Inwestycja powstaje na działce między ul. Focha, Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego.
See less See more
 • Like
Reactions: 5
Kolejna prestiżowa inwestycja przy Gdańskiej:

Nowy market Aldi rośnie już w Bydgoszczy. Przy samej ul. Gdańskiej
geo
1 lipca 2019 | 08:06

Czwarty w Bydgoszczy market niemieckiej sieci Aldi powstaje przy ul. Gdańskiej 133.

Przez wiele lat działka przy ul. Gdańskiej 133 leżała odłogiem. Czasami dzieci grały tu w piłkę. Swoje samochody stawiali okoliczni mieszkańcy. Koniec z tym. Z kopyta ruszyła bowiem budowa niemieckiego dyskontu sieci Aldi. Ekipy spieszą się, bo inwestor podkręcił mocno termin oddania sklepu. Według planów miałby być gotowy jeszcze w tym roku przed świętami Bożego Narodzenia. W najgorszym wypadku w grę wchodzi początek 2020. (...)

https://www.google.com/maps/@53.136...4!1sR7R-dee5AruaZJDl_qgdNQ!2e0!7i13312!8i6656

Cieszy wyrównanie do pierzei i nawiązanie do wysokości sąsiadek :troll:
See less See more
 • Like
Reactions: 3
Kolejna prestiżowa inwestycja przy Gdańskiej:https://www.google.com/maps/@53.136...4!1sR7R-dee5AruaZJDl_qgdNQ!2e0!7i13312!8i6656

Cieszy wyrównanie do pierzei i nawiązanie do wysokości sąsiadek :troll:
Oczywiscie na wyroznienie I pochwale zasluguja starannie dobrane materialy ktore idealnie beda wspolgrac z historyczna zabudowa najwazniejszej ulicy w miescie.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Jedynym pocieszeniem jest, fakt, że kiedyś szybko pójdzie wyburzanie tego sklepu.
 • Like
Reactions: 1
Z wizki wygląda, że sklep będzie w podwórzu, a między kamienicami powstanie droga dojazdowa. Można będzie sobie zobaczyć jak pięknie wyglądałaby tfu Nowomazowiecka.
 • Like
Reactions: 3
Wyborcza też nie może się zdecydować, najpierw punktują konserwatora za lokomotywownię, a teraz piszą o budowie Aldi na Gdańskiej jak by co najmniej ratusz na rynku miałby być odbudowany
Wizja Nowomazowieckiej ok 5min. jest bardzo niepokojąca. Uzyskamy taką dziurę jak powyżej. Potrzebna będzie zmasowana akcja.

https://www.youtube.com/watch?v=mRqI5beimes
 • Like
Reactions: 3
Mnie bardziej bulwersują słowa lektora: "rozbudowa ul. Grudziądzkiej". Jak, gdzie, w którą stronę? Co z Nowym Rynkiem? Burzymy dalej? Poznańska jako deptak z tramwajem a Grudziądzką robimy dwukierunkową odzyskując Nowy Rynek- taka powinna być wizja na przyszłość. Ring musi być przeniesiony na Piękną i Solskiego, starówkę trzeba przeciągnąć do naturalnej granicy czyli skarpy.
W radykalnej opcji Grudziądzką zamknąłbym na Podgórnej (czyli tak jak było przed barbarzyńskim przebiciem w 1975 r.), z dostępem do sądów i prokuratury tylko od Wałów Jagiellońskich (oczywiście tylko południowa jezdnia, północna zamieniona w torowisko wraz z nowym traktem spacerowym. Dziura w Nowym Rynku do zabudowy... Marzenia... :(
See less See more
 • Like
Reactions: 5
Kolejna prestiżowa inwestycja przy Gdańskiej:https://www.google.com/maps/@53.136...4!1sR7R-dee5AruaZJDl_qgdNQ!2e0!7i13312!8i6656

Cieszy wyrównanie do pierzei i nawiązanie do wysokości sąsiadek :troll:
Nie doceniłem inwencji urzędników i projektantów. Będzie i wyrównanie i nawiązanie:Ruszyła budowa sklepu sieci Aldi. Od ulicy Gdańskiej do dyskontu zapraszać będzie ściana kurtynowa
07:33, 04.07.2019 | echWkomponowanie sklepu sieci marketów Aldi w nieruchomość przy ulicy Gdańskiej 133 nie było takie proste jak przypadku innych lokalizacji w Bydgoszczy. Wejście do dyskontu od ulicy Gdańskiej i Kościuszki prowadzić będzie przez tzw. ściany kurtynowe.

(...)

Niemiecki inwestor kilka miesięcy prowadził z miastem negocjacje co do sposobu zagospodarowania terenu przeznaczonego na sklep. Wkomponowanie dyskontu w nieruchomość nie było łatwe, gdyż od reprezentacyjnej ulicy miasta - Gdańskiej, obejmowała pusty plac zachodniej pierzei ulicy Gdańskiej. Ostatecznie zdecydowano, że sklep wybudowany zostanie w głębi nieruchomości, a wyrwa w pierzei ulicy Gdańskiej wypełniona zostanie tzw ścianą kurtynową. Podobne wypełnienie w zabudowie pierzejowej zostanie zastosowane w ulicy Kościuszki. - Warunkiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu handlowego jest wyprzedzająca realizacja tychże ścian - zastrzega rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy Marta Stachowiak.
:banana:
See less See more
 • Like
Reactions: 4
Oby ta ściana kurtynowa (dobra koncepcja, szanuję) nie została po tygodniu przykryta szmatą reklamową z najnowszymi promocjami sklepu.
 • Like
Reactions: 5
Jest całkiem ok jak na to miejsce, serio. Lepsze podziały niż u Sowy od Podwala :)
To już mogli tam postawić budynek w pierzei z szeroka bramą na parterze.
 • Like
Reactions: 5
Wow odbudują u nas Pałac Saski :troll:

A tak na serio to zawsze to lepiej niż puste ściany po bokach i wjazd nie daj Boże ze szlabanami :)

To już mogli tam postawić budynek w pierzei z szeroka bramą na parterze.
To byłoby nieporównywalnie droższe
 • Like
Reactions: 2
721 - 740 of 2428 Posts
Top