SkyscraperCity Forum banner

[Bydgoszcz] Rewaloryzacja Śródmieścia

383801 Views 2427 Replies 149 Participants Last post by  MonteNegro
Plac w centrum miasta czeka na zabudowę. Jest pomysł

Dwa okna z czasów zaboru pruskiego blokują budowę, dzięki której wreszcie porządnie wyglądałby szpetny plac przed Rywalem. Inwestor od kilku lat bezskutecznie domaga się, aby miasto doprowadziło do ich zamurowania.

Oba małe okna na strychu domu widać świetnie z ul. Gdańskiej. Stamtąd jest także najlepszy punkt obserwacyjny na obskurne namioty handlarzy ciuchami, które od kilku miesięcy szpecą róg ul. Gdańskiej i Śniadeckich - samo centrum Bydgoszczy.

Plac przed Rywalem wygląda jak osiedlowe targowisko rodem z początku lat 90. Do naszej redakcji zgłaszają się czytelnicy, którzy domagają się uporządkowania tego zaniedbanego miejsca, ale bałagan w tym miejscu to standard od lat. - Na tym placu już dawno stałby hotel jednej ze znanych międzynarodowych sieci, ale inwestycja została wstrzymana z powodu okien, które znajdują się na szczytowej, nośnej ścianie kamienicy przy ul. Śniadeckich 2 - zaskakuje "Wyborczą" Witold Szulc, właściciel tej narożnej działki. Kupił ją pięć lat temu. - Ponieważ nie mogę zrealizować tej inwestycji, wynająłem działkę prywatnej osobie i to ona zarządza teraz tym terenem. Kupiłem ten grunt za duże pieniądze, nie mogę pozwolić sobie, żeby stała nieużywana.

Wielki baner z numerem telefonu i napisem "Wynajmę teren" wisiał także wczoraj.

"Wyborcza" znalazła przyczynę problemu. Sięga czasów sprzed 100 lat i rządów kajzera Wilhelma II. Kamienica przy Śniadeckich 2 została zbudowana w 1905 roku. Zaprojektował ją znany w Bydgoszczy niemiecki architekt Fritz Weidner. Okna na szczytowej ścianie poddaszu pojawiły się później, ale jeszcze za czasów zaboru pruskiego. - Mamy tu prawdopodobnie do czynienia z samowolą budowlaną, ale usankcjonowaną już przez czas. Okna nie powinny bowiem zostać wstawione na ścianie frontowej, która jest granicą działki - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Okna to największy problem, ale niejedyny. Z czasem w ścianie feralnej kamienicy zostały także wykute okna i drzwi na parterze budynku - to wejście do sklepu muzycznego.

- Inwestycja, którą chciałem zrealizować na mojej działce, miała przylegać do tej kamienicy. Myślałem, że zamurowanie tych okien będzie formalnością. Stało się inaczej - mówi Szulc.

Kamienica przy Śniadeckich 2 należy do Administracji Domów Miejskich. - Rzeczywiście istniejące otwory okienne usytuowane w szczytowej ścianie budynku wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Śniadeckich 2 kolidowałyby z planowaną kilka lat temu przy ul. Gdańskiej, prywatną inwestycją - przyznaje Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM. - Aby inwestycja została zrealizowana, zgodnie z aktem notarialnym z 2010 roku właściciel musi z nami zawrzeć obustronne porozumienie w sprawie zamurowania tych otworów, przed złożeniem wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę. Niestety, do teraz nie otrzymaliśmy opracowania koncepcji zagospodarowania terenu ani informacji o tym, że jest prowadzone w tej sprawie jakiekolwiek postępowanie - tłumaczy rzeczniczka.

Szulc rozkłada ręce. - Przecież miałem projekt, gotowa była już nawet wizualizacja. O tej inwestycji informowały media. A ja pisałem w sprawie okien do prezydenta i ADM. Nie dostałem odpowiedzi. Cały czas cierpliwie czekam i liczę na zdrowy rozsądek urzędników - mówi.

ADM broni się. - Nasze działania nie są podyktowane złą wolą ani tym bardziej chęcią uniemożliwienia realizacji inwestycji wpływających na poprawę estetyki naszego miasta - mówi Marszałek. - Właściciel działki powinien przedłożyć ostateczną propozycję jej zagospodarowania ADM i wspólnocie mieszkaniowej, podjąć działania związane z umożliwieniem realizacji inwestycji zgodnej z ustalonymi warunkami zabudowy z 2008 roku oraz zapisami aktu notarialnego, ze służebnością gruntową włącznie - wyjaśnia.

- Ze wspólnotą dogaduję się dobrze od kilku lat w wielu sprawach, ona jest za kompromisem. Problem jest tylko w kontaktach z ADM - mówi Szulc, który chce jak najszybciej załatwić sprawę.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, uważa, że trzeba znaleźć kompromis, a nie tylko przerzucać się papierami. - Przed wojną w tym miejscu stała kamienica, w której urodził się wybitny malarz Walter Leistikow. Planowana inwestycja nawiązywała do historycznej zabudowy. Pozwoliłaby uporządkować ważny teren w centrum miasta, a przy okazji Rywal byłby mniej eksponowany - twierdzi.

Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,17688320,Plac_w_centrum_miasta_czeka_na_zabudowe__Jest_pomysl.html#ixzz3W8ObGpOc
See less See more
1881 - 1900 of 2428 Posts
Rok 2121. Podróż z Pekinu do Paryża skróciła się do 1 godziny i 54 minut. A tymczasem w Bydgoszczy mieszkańcy głosują w referendum kopertowym gdzie ma powstać trzeci przystanek wiedeński.
 • Like
Reactions: 1
ul. Piotrowskiego 8 w rusztowaniu
 • Like
Reactions: 1
Serio na tak reprezentatywnym odcinku Gdańskiej zostawimy tę chatkę? Nie lepiej wyburzyć z niskimi sąsiadkami obok i zamiast Nowomazowieckiej uzupełnić pierzeję wysoką plombą? :oops:
To jeszcze dla zainteresowanych - w tym kwartale przyszłej Nowomazowieckiej fruwa co najmniej jedna para nietoperzy, niestety dokładny adres swojej siedziby trzymają w tajemnicy.
Albo zostawiamy chatkę, ale nie ma Nowomazowieckiej, albo burzymy pod Nowomazowiecką. Innej opcji z taką, a nie inną władzą nie ma.
 • Like
Reactions: 5
To najlepsze rozwiązanie na dziś pozwalające zachować ciągłość estetyki Gdańskiej.
73 cudem nie jest (wysokość plus oskubanie z detalu robi swoje), ale alternatywą jest to co mamy na Zbożowym Rynku - ślepe ściany, odkryte obskurne podwórka + grafitti PUFFa i śmietniki. Nikt tam pierzei z wizualizacji nie zbuduje. Powstałyby jedynie obiekty na działach "wiadomych", a na reszcie byłaby dziura i widok na rudery.

Dziwię się, żę na dzisiejszej sesji po raz kolejny posługiwano się kłamstwami pokazując rudery na zapleczu z komentarzem "to jest wartościowa zabudowa, którą niektórzy chcą chronić". Taka manipulacja uderza w osoby, które taką nieprawdę szerzą. Same podważą swoją pozycję.
See less See more
 • Like
Reactions: 5
Gdańska 73 to pewien paradoks. Zburzona kamienica "wyzwala" ślepą ścianę. Zachowana, ślepą ścianę konserwuje.
 • Wow
Reactions: 1
Jasne jest, która z opcji ślepych ścian tworzy dramatyczny efekt dla ulicy.
 • Like
Reactions: 1
Ta chatka wygląda słabo bo od dekady wisi nad nią miecz Damoklesa w postaci przeznaczenia do wyburzenia. Nikt rozsądny nie będzie robił remontu czy tym bardziej planował nadbudowy skoro w każdej chwili miasto może go wywłaszczyć specustawą drogową. Gdyby była zadbana wyglądałaby całkiem schludnie. Nic czego dobry remont nie mógłby naprawić.Był w latach 40-tych fajny projekt nadbudowy ale nigdy nie został zrealizowany. Nadbudowa by się przydała, żeby wyrównać pierzeję.
O tym, że ktoś niby bronił garaży wewnątrz kwartału czy parterowego sklepu od Pomorskiej dowiedziałem się z prezentacji na sesji. Nie wiem kto. Pierwsze słyszę. Nasze propozycje z kwietnia też zakładały wywalenie tego budynku. Ale oczywiście wygodnie było przedstawić przeciwników jako ludzi niezbyt świadomych.


See less See more
4
 • Like
 • Love
Reactions: 5
Trzeba jasno nazwać tak podane informacje kłamstwem, bo to już nie jest nawet manipulacja.
 • Like
Reactions: 2
Możliwe, że jakaś losowa, niepoinformowana osoba napisała gdzieś jakiś komentarz. Ja też mogę znaleźć gdzieś w czeluściach fejsbuka głupi komentarz zwolennika wyburzenia Gdańskiej 73 i go zaorać ku uciesze słuchaczy no ale po co? W ten sposób nie posuniemy dyskusji naprzód.
 • Like
Reactions: 3
MPU pokusiło się nawet o lukrem polany filmik.

Lukier to mało powiedziane. Produkcja science-fiction wytwórni MPU. Ślepe ściany magicznie nie są ślepe. Na prywatnych działkach, których miasto nie wywłaszcza mamy park i chodnik. Nijak się to nie ma do istniejącego projektu tej ulicy. Jeden z nielicznych realistycznych aspektów to bezsensownie szeroki pas jezdni o szerokości na oko ze 4,5 metra (nie licząc miejsc do parkowania i pasa dla rowerów).

Teoretycznie miasto może przeznaczyć prywatne działki na teren zieleni urządzonej ale to zdaje się otwiera drogę do odszkodowania dla aktualnych właścicieli. A akurat te działki należą do właścicieli firmy Moderator. Głupio taki numer robić kolegom. Za to działka, której współwłaścicielami są ludzie opisywani w prasie jako czyściciele kamienic już ładnie zabudowana :)

Już poważnie mówiąc. Bardzo bym chciał, żeby w naszym kraju planowanie przestrzenne było na takim poziomie, żeby takie rzeczy były możliwe. Wykup działek nie tylko tych potrzebnych pod drogę ale też działek okolicznych, żeby zrobić park, którego w tej części miasta brakuje. No ale zejdźmy na ziemię. Nic takiego się nie stanie. Mogę zweryfikować opinię jak miasto przedstawi realny plan w jaki sposób chce zrealizować tę wizję. Pomysł, że deweloper przeznaczy swoją działkę na park należy włożyć między bajki.

A najlepsze, że 90% tej wizji jest zgodna z jednym z wariantów naszej propozycji. Przedstawiliśmy dwie propozycje:
1. Nowy Park
2. Sięgacz (ślepa uliczka) od Pomorskiej

Ta druga wersja umożliwia zrobienie 90% tego co widać na filmie. Różnica tylko taka, że nie burzymy Gdańskiej 73 a ulica jest ślepa. Całą resztę - park, zieleń, zagospodarowanie wnętrza kwartału - można zrobić tak jak na filmie.
See less See more
 • Like
Reactions: 5
Szkoda, że MPU nie zrobiło takiego filmiku przed wyburzeniami na Rondzie Bernardyńskim. ;)
Kwiatki, rowerki, zielone ściany, byłby niezły reality check :D
 • Like
Reactions: 5
Skończy się na 6 metrach asfaltu pod wezwaniem Teologii Świętej Przepustowości, 3 bloczkach na tle ruder i podwórek i betonowej kostce wokół.
Przestrzeń miasta to jest nasze wspólne dobro, każdego z nas i jeśli ulega degradacji, to traci na tym KAŻDY Z NAS - realnie przeliczalne fundusze. Dlatego tak ważne jest, by każdy dbał o to, by ta wartość kapitału rosła. Dla siebie, swoich dzieci i tych co przyjdą po nas. Dla samozadowolenia, że zrobił dobrą rzecz i nie był tylko biernym obserwatorem. Czy, gdyby z Twojego konta znikały drobne kwoty byłbyś bezczynny? Każdy "like" czy komentarz robi różnicę, a jeśli jest energia na więcej to jeszcze lepiej. Bardzo ważne jest także to, by walcząc o dobro trzymać i klasę i szacunek do drugiego człowieka, opierać się na faktach i dostępnych danych.

Tutaj ogólnodostępne dane dotyczące już uwolnionych kwartałów i podwórek. które przypominają o aktualności łacińskiej sentencji. "
Primum non nocere
See less See more
 • Like
Reactions: 2
1881 - 1900 of 2428 Posts
Top