SkyscraperCity banner

481 - 500 of 519 Posts

·
marboro
Joined
·
5,697 Posts
Gdybym znal tresc umowy to bym sie wypowiedzial. Zakladam jednak ze Bruski i prawnicy z ratusza zna ta umowe lepiej od osoby z internetu na ktora Ty sie powolujesz.
Ps. Wiedzialem ze miales na mysli Bruskiego choc nie wiem po co bo to nie on ta umowe ustalal. On juz tylko mogl ja zerwac a reszta to juz gdybylandia o ktorej sam pisales.
 

·
Bicycle Rider
Joined
·
2,403 Posts
Do poczytania dla wszystkich entuzjastów spalarni:

Urzędnicy z Olsztyna wyrzucili 157 mln zł w błoto. Niemal dosłownie

Mamy kolejny przykład nietrafionej inwestycji z unijnych dotacji. W Olsztynie na śmieciach mieli zarabiać, ale dopłacają - kolejne miliony.
W Olsztynie powstała nowoczesna instalacja produkująca paliwo z odpadów (Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi). Nikt jednak go nie potrzebuje i Olsztynianie muszą płacić za pozbycie się produktu, który wytwarza – podaje PortalSamorzadowy.pl.

Dokładnie fabryka paliwa z odpadów (RDF) powstała w Olszynie za 157 mln zł, środki pochodziły głównie z Unii Europejskiej. Jej przedstawiciele zapewniają, że produkuje najwyższej jakości paliwo, jednak zamiast na nim zarabiać, muszą dopłacać prywatnej firmie za odbiór.

Instalacja powstała w październiku 2015 roku. Była jedną z największych inwestycji w regionie w ostatnich latach. Paliwo tam wytworzone miało być sprzedawane m.in. do cementowni i elektrociepłowni. Za kilka lat miało być jednym z głównym źródeł ciepła dla Olsztyna.

Po roku okazało się jednak, że wszystko poszło nie tak, jak planowano. Z informacji olszyńskiego ratusza wynika, że za odbiór wyprodukowanego paliwa w III kwartale 2016 roku trzeba było zapłacić prywatnej firmie ponad 13 mln zł.

Odpady to coraz większy problem

Co ciekawe problem ze ZGOK w Olsztynie wydaje się wierzchołkiem góry lodowej. Polskie samorządy – zachęcane przez kolejne rządy – do jak największego wykorzystania środków z UE, dla przykładu w wojewódzkich planach gospodarki odpadami, do których uchwalenia zostały zobowiązane, wpisały plany budowy aż 74 spalarni. Jak podkreślał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, budowa tak dużej liczby instalacji termicznego przekształcania odpadów oznaczałaby, że spalamy większość odpadów, tymczasem większość śmieci mamy poddać recyklingowi.

Marek Goleń z SGH w Warszawie nie ma wątpliwości, że budowanie kolejnych spalarni to absurd. Jego zdaniem powinniśmy iść w odwrotną stronę. – Z inwestycjami w gospodarce odpadami w Polsce trochę jest jak w filmie Barei „Miś” – im ten miś jest droższy, tym więcej zarabiają konsultanci. I podkreślmy to: tylko konsultanci. Bo generalnie rzecz biorąc, Miś nie jest nikomu potrzebny i do wiosny sobie zgnije. Mało to niezapełnionych składowisk pozamykaliśmy? To są właśnie niepotrzebne misie barejowskie, których protokoły zniszczenia już sporządziliśmy – mówi.

Dodaje także, że zaniedbaliśmy gospodarkę odpadami, mamy z nimi problem, więc próbujemy je właśnie spalić, bo to jest organizacyjnie dość łatwe. - Ale niestety generuje to ogromne koszty. Akurat na budowaniu spalarni nieźle się zarabia, ale później trzeba je utrzymać. Do tego potrzeba sporych pieniędzy od wytwarzających odpady – powiedział dla PortalSamorzadowy.pl Marek Goleń.

Co więcej, Polsce grozi utrata części funduszy unijne na inwestycje z zakresu gospodarki odpadami. Powód znajdziemy w województwie śląskim, które zwlekało z wysłaniem wojewódzkiego planu gospodarki odpadami do Ministerstwa Środowiska. Mówi się o możliwości zablokowania funduszy unijnych w wysokości 4 mld zł.

GW
Podkreślenia moje
 

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts

·
Banned
Joined
·
5,899 Posts
^^
niezaleznie od rozstrzygniecia sadu widac jaka glupota bylo pakowanie sie w budowe spalarni( bo ma byc recykling a nie spalanie)
oraz widac po raz kolejny jak udaja sie deale z Toruniem co jednak bylo do przewidzenia bo Torun nie protestowal wiec pewnie policzyli sobie,ze interesu z tego nie bedzie a Dombrowicz z Bruskim podnieceni,ze kase dostana łykali wszysko jak mlode pelikany...no i dostali a teraz bedziemy wszyscy do tego interesu doplacac przez kilka dekad...:bash:
 

·
marboro
Joined
·
5,697 Posts
To już pewne - prezydenci Bydgoszczy i Torunia spotkają się w sądzie, by tam szukać sprawiedliwości. Rafał Bruski uważa, że Toruń dostarcza naszej spalarni zbyt mało śmieci, co jest sprzeczne z umową. 30 listopada 2015 roku zakończono budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Kosztująca niemal 500 milionów złotych spalarnia zaczęła przyjmować odpady kilka miesięcy później. Po niemal roku działalności można stwierdzić, że nie osiągnęła jeszcze pełnej mocy. - Zamknęliśmy rok pracy ZTPOK. Nie jest to jednak w pełni miarodajny okres, ponieważ, jak wiadomo, oficjalnie działamy od marca 2016 roku. Niespełna 160 tysięcy ton odpadów, które poddaliśmy utylizacji, to dobry wynik, choć moc przerobowa instalacji wynosi 180 tysięcy ton - przyznaje Piotr Kurek, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej spółki ProNatura. - Różnica - około 20 tysięcy ton - to efekt postawy gminy miasta Toruń (która, zdaniem bydgoskiego ratusza, dostarcza mniej odpadów, niż obiecała - red.). To jednak jest obecnie przedmiotem dyskusji pomiędzy prezydentami miast. Sprawy zaszły już za daleko Jednak sformułowanie „dyskusja” zarezerwowane jest raczej dla świata dyplomacji, której w tym sporze trudno oczekiwać. Sprawa bowiem zaszła już tak daleko, że włodarze obu miast - Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, i Michał Zaleski, prezydent Torunia, spotkają się w sądzie. ZOBACZ GALERIĘ - 22 listopada 2016 roku prezydent Rafał Bruski skierował do prezydenta Torunia przedsądowe wezwanie do spełnienia świadczenia. Odpowiedź była jednak negatywna. W tej chwili nasi prawnicy przygotowują pozew - zapowiada Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. Wiele wskazuje na to, że ceny „na bramie” spalarni są dla Torunia na tyle nieatrakcyjne, że woli część swoich śmieci pozbywać się w inny sposób. Bo śmieci to pieniądz. Spalarnia sprzedaje ciepło i prąd - Pracujemy w bezpiecznej i sprawdzonej technologii, która umożliwia odzysk energii cieplnej i elektrycznej. I tak w procesie tzw. kogeneracji w 2016 roku wyprodukowaliśmy blisko 420 tysięcy GJ ciepła oraz prawie 50 tysięcy MWh energii elektrycznej - wyjaśnia Piotr Kurek. 1 2 › »

Czytaj więcej: http://www.expressbydgoski.pl/aktualnosci/a/bydgoszcz-i-torun-stana-przed-sadem-o-co-poszlo-zdjecia,11725798/
Pierwsza czesc artykulu odnosnie pozwu. Drugiej nie wklejam bo to odnosnie smogu

Arafat. Z tego tekstu wynika ze Toruniowi nie na reke zarobek spalarni I pewnie chcieliby aby ten zarobek byl wliczony tak aby jeszcze do smieci ich doplacac. Zysk spalarni mialby wplynac na cene odbioru smieci. Typowy torunski szantazyk. Jakze to torunskie
 

·
Banned
Joined
·
5,899 Posts
^^
pytanie czy spalarnia ma realny zysk, czy tylko te pieniadze ze sprzedazy pradu ida na jej utrzymanie? obstawiam to drugie...
ponadto nie zapominajmy,ze cena torunskich smieci na bramie i tak jest juz dotowana bo jest taka sama jak bydgoskich a przeciez ktos( czyli de facto spalarnia, czyli Bydgoszcz) musi zaplacic za ich transport i zaladunek na terenie Torunia...
 

·
marboro
Joined
·
5,697 Posts
Podejrzewam wlasnie ze koscia niezgody jest cena na bramie Pomimo ze jest juz dotowana to chodzi pewnie aby dotowac ja jeszcze wiecej ze srodkow tych co sa za produkcje pradu ktora pewnie kole w oczy I nie jest wliczana w cene na bramie ich smieci
 

·
Registered
Joined
·
144 Posts
Najlepsze dla spalarni i naszego miasta było by znalezienie innych gmin/miast które są w stanie dostarczyć odpady do spalarni w podobnej ilości co pasożyt ( pytanie czy to możliwe? ). pewnie ekonomicznie nie wyszło by na plus ale czy teraz wychodzi? Prawnicy powinni wypowiedzieć umowę z uwagi na niewywiązywanie się z niej. Wtedy Zalewski ze swoim łysym kompanem byli by pod ścianą.Narzucić im porządne stawki i niech wybierają albo tu albo Łódź czy Gdańsk gdzie nikt się z nimi nie będzie "cyckać" a stawki za uwagi na kilometry na pewno będą wyższe.
 

·
Banned
Joined
·
5,899 Posts
^^
tylko,ze to nic nie da...bo Zaleski wcale nie musi smieci palic w naszej spalarni, taniej wyjdzie recykling plus skladowanie reszty...
oczywsicie,ze smieci mozna zwozic z innych gmin ale musisz zaproponowac niska stawke( tym nizsza i dalszy dojazd) a to sprawi,ze mieszkancy Bydgoszczy zapalca za smieci jeszcze wiecej bo straty spalarni pokryje wylacznie budzet miasta...
dodajac do tego wymagania unijne zwiazane z dotacja, kredyt, zmniejszajaca sie ilosc smieci w samej Bydgoszczy plus fochy Torunia to generalnie wdepnelismy w niezle g... za ktore zaplaci Bydgoszcz
 

·
Registered
Joined
·
144 Posts
Wszystko co piszesz rozumiem ale te fochy pasożyta nie są mi zrozumiałe. Jeśli była umowa to z umowy TRZEBA się wywiązywać. UM powinien rękoma prawników ostro się tym zająć. Mam nadzieje że P. Bruski zakładając im sprawę nie zamierza iść na ustępstwa.
 

·
Banned
Joined
·
5,899 Posts
^^
Pelna zgoda, tylko pytanie co w tej umowie jest? bo jezeli( a wklejalem kiedys takie info)jest tylko zapis,ze Torun postara sie dostarczyc smieci i zadnych kar za nie wypelnienie tego to przed sadem niewiele wskoramy...
chcialbym sie mylic, ale czarno to widze...
 

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts
Bydgoska spalarnia odpadów produkuje... nawóz na działkę. Będą go mogili kupić mieszkańcy

Dzięki temu, że bydgoszczanie pieczołowicie segregują śmieci, szczególnie odpady zielone, Pronatura wyprodukowała doskonały kompost, którym można wzmacniać ogrodowe rośliny. Nawóz organiczny pod nazwą „Pronatural” jest już oficjalnie dopuszczony do obrotu. Bydgoska firma ma na to pozwolenie od ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Czytaj więcej: http://www.expressbydgoski.pl/bydgoszcz/a/bydgoska-spalarnia-odpadow-produkuje-nawoz-na-dzialke-beda-go-mogili-kupic-mieszkancy,11755442/
 

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts
Dofinansowanie dla jedynego projektu w Polsce

Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę miejskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Projekt Bydgoszczy jako jedyny w Polsce został pozytywnie oceniony w konkursie.

Projekt został zgłoszony o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki unijnemu wsparciu miasto wybuduje trzy miejskie PSZOK-i: przy ul. Inwalidów, ul. Ołowianej-Kobaltowej i przy ul. Jasinieckiej. Projektowanie i roboty budowlane zaplanowane są na lata 2017-2018. Planowana całkowita wartość projektu wynosi 6.227.477,37 zł, z dofinansowaniem na poziomie 4.307.646,15 zł (Fundusz Spójności).

Do nowych PSZOK-ów mieszkańcy będą mogli dostarczać powstające w ich gospodarstwach domowych selektywnie zbierane odpady komunalne, z wyłączeniem zmieszanych odpadów komunalnych, metali oraz odpadów zawierających azbest. Punkty będą otwarte sześć dni w tygodniu w godzinach 8-20.

Odpady dostarczone na teren punktów będą tam czasowo magazynowane, po czym zostaną przetransportowane do dalszego przetwarzania – w pierwszej kolejności ponownego użycia, recyklingu i odzysku innymi metodami.

Elementem projektu jest budowa ścieżek edukacyjnych na terenie wszystkich trzech punktów oraz utworzenie salki edukacyjnej przy ul. Inwalidów, które będą wykorzystywane do prowadzenia zajęć edukacyjnych głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej. Na terenie projektowanych PSZOK planuje się również utworzenie pomieszczeń na przedmioty do ponownego użycia. Zepsute przedmioty dostarczone przez mieszkańców Bydgoszczy, po naprawie, będą mogły zostać ponownie wykorzystane.

http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/dofinansowanie-dla-jedynego-projektu-w-polsce/
 

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts
Bydgosko-toruńska wojna o śmieci. Toruń się ugiął.

Toruń w ubiegłym roku dostarczył dużo mniej śmieci do bydgoskiej ekoeloktrociepłowni, niż to wynikało z zawartego porozumienia. Co więcej, nadal próbował się migać. Ugiął się dopiero, gdy bydgoski ratusz zagroził sądem.

Zbudowana za ponad pół miliarda złotych gigantyczna spalarnia śmieci od początku była pomyślana jako instalacja dla Bydgoszczy i Torunia oraz gmin ościennych. Argumentowano, że łatwiej będzie dostać unijne wsparcie. Stąd w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym powstał kolos mogący przerobić 180 tys. ton rocznie. Żeby je dostarczyć, w Toruniu powstała stacja przeładunkowa. Koszt dowozu śmieci stamtąd do pieca ulokowanego kilkadziesiąt kilometrów dalej ponosi spółka ProNatura zarządzająca spalarnią, czyli solidarnie ponoszą wszyscy dostarczyciele śmieci. Cały trud finansowy i organizacyjny oraz protesty społeczne wziął na siebie bydgoski ratusz. W zamian Toruń zobowiązał się dostarczać co roku ilość odpadów wyszczególnioną w porozumieniu. W 2009 r. podpisali je prezydenci obu miast – Konstanty Dombrowicz i Michał Zaleski. Według umowy w pierwszym roku miało być 48 tys. ton, w kolejnych więcej, aż do 60 tys. w 2030 r. Ten harmonogram się nieco przesunął, bo zakładał, że spalarnia będzie działała od początku 2014 r., a została otwarta w listopadzie 2015 r.

Za mało śmieci z Torunia

Niestety, w pierwszym roku funkcjonowania ekoelektrociepłownia nie pracowała pełną parą. Powód? Toruń dostarczył tylko 35 tys. ton śmieci. To rodzi problem, bo spalarnia jest najbardziej rentowna, gdy nie ma wolnych mocy przerobowych.
Toruński magistrat zaczął jednak umywać ręce, tłumaczyć, że zapisy umowy są nieaktualne, bo zmieniło się prawo. – Po prostu nie mamy tylu odpadów, by zapewnić pokrycie zobowiązań wynikających z porozumienia – tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.
Bydgoszczy te tłumaczenia nie przekonały. – Umów trzeba dotrzymywać – powiedział stanowczo prezydent Rafał Bruski. I zagroził sąsiadom sądem. Przedsądowe wezwanie nie przyniosło efektu, dopiero groźba pozwu poskutkowała – w Toruniu śmieci się znalazły.
– Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przekaże ekoelektrociepłowni w tym roku nie mniej niż 14 tys. ton odpadów frakcji wysokoenergetycznej, które pochodzić będą z przetworzenia w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu odpadów odbieranych przez MPO spoza systemu gminnego. Łączny więc strumień przekazanych odpadów w bieżącym roku wyniesie nie mniej niż 49 tys. ton – wyjaśnia Kulbicka-Tondel.
– Nigdy z naszej strony nie chcieliśmy zaostrzać sytuacji. Doszliśmy do ściany i dlatego mówiono o pozwie. Teraz cieszymy się, że doszło do porozumienia – komentuje wiceprezydent Bydgoszczy Anna Mackiewicz.
Wyborcza” dotarła do umowy między toruńskim ratuszem a MPO, która dużo mówi o podłożu sporu. Otóż cena na „bramie” bydgoskiej spalarni wynosi 185 zł, a zakładzie utylizacji w Międzychodzie – 167 zł. Innymi słowy – każda tona dostarczona do Bydgoszczy jest droższa o 18 zł.
– Cena na „bramie” jest dla torunian korzystna – przekonuje jednak Mackiewicz.
Porozumienie z 2009 r. zostało podpisane na 30 lat z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia.

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,21700826,bydgosko-torunska-wojna-o-smieci-torun-sie-ugial.html?disableRedirects=true#BoxLokBydLink
 

·
Registered
Joined
·
2,621 Posts
Wyborcza dotarła do umowy między toruńskim ratuszem a MPO, która dużo mówi o podłożu sporu. Otóż cena na „bramie” bydgoskiej spalarni wynosi 185 zł, a zakładzie utylizacji w Międzychodzie – 167 zł. Innymi słowy – każda tona dostarczona do Bydgoszczy jest droższa o 18 zł.
– Cena na „bramie” jest dla torunian korzystna – przekonuje jednak Mackiewicz.
Porozumienie z 2009 r. zostało podpisane na 30 lat z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia.

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,21700826,bydgosko-torunska-wojna-o-smieci-torun-sie-ugial.html?disableRedirects=true#BoxLokBydLink
Ciekawe dlaczego Wyborcza nie dotarła do lokalizacji zakładu utylizacji w Międzychodzie? Różnica odległości jest 40km vs 220 km.
 

·
marboro
Joined
·
5,697 Posts
czyli juz wiemy,ze w sadzie Bruski nic nie zyska, za to my mamy pewnosc,ze bedziemy dotowac smieci z calego kraju( bedziemy placic za ich tramsport setki kilometrow tylko po to zeby cena na bramie byla atrakcyjna i ktos wogole je chcial sprzedac)
Jak widać zyskał.


Niech to będzie nauczka na przyszłość że jak wchodzić z miastem obok w jakieś wspólne projekty to trzeba sie 3 krotnie prawnie zabezpieczyć. Jak widać z nimi coś robić wspólne to tylko z pozycji siły i zawsze trzeba być nastawionym na ich przekręt. dlatego współpraca z nimi tylko w ostateczności tam gdzie bedzie się to opłacać w głównej mierze nam.Inaczej się nie da.
 
481 - 500 of 519 Posts
Top