SkyscraperCity banner

501 - 519 of 519 Posts

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts
Odpady z Nakła trafią do bydgoskiej spalarni

Miasto podpisało porozumienie z gminą Nakło w sprawie przetwarzania odpadów komunalnych. Tym samym Nakło dołączyło do listy gmin, które będą utylizować odpady w bydgoskim Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych „ProNatura”.

Porozumienie międzygminne w sprawie przejęcia przez Bydgoszcz zadań własnych Gminy Nakło w zakresie realizacji obowiązku utrzymania i eksploatacji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych zostało podpisane 29 grudnia w ratuszu przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i burmistrza Nakła Sławomira Napierałę. W spotkaniu wzięli udział także Konrad Mikołajski – Prezes zarządu ProNatura oraz dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi – Adam Musiała.

Ostatnio podpisaliśmy porozumienie z gminą Koronowo. Bardzo się cieszę, że do listy gmin, które będą utylizować odpady w bydgoskiej spalarni dołączy dziś Nakło
- powiedział prezydent Rafał Bruski.

Odpady z Nakła będą kierowane do bydgoskiej spalarni. Szacuje się, że będzie to około dziewięciu tysięcy ton – podkreśla Prezes Zarządu ProNatura Konrad Mikołajski. Co ważne, gmina Nakło od pewnego czasu współpracowała z bydgoską ProNaturą, a teraz na mocy porozumienia dołączyła do kolejnych gmin w ramach współpracy metropolitarnej.

http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/odpady-z-nakla-trafia-do-bydgoskiej-spalarni/
 

·
Registered
Joined
·
2,442 Posts
Pamiętam jak budowano tak wielką spalarnię śmieci w Bydgoszczy to z wszystkich stron była sama krytyka (na forum niestety też) że po co nam taka wielka i droga (a bardzo dużo dostaliśmy dofinansowania z UE).

Teraz okazuje się że wszyscy się mylili a decyzja Bruskiego to strzał w 10.

Bydgoszcz teraz nie ma takich problemów ze śmieciami jak inne miasta w Polsce,możemy jeszcze na tym zarobić a składowiska wokół Bydgoszczy nie płoną...bo ich nie ma -są niepotrzebne.

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,85548,23843461,smieci-w-gminach-zaczynaja-juz-dymic-to-bedzie-problem-wiekszy.html#Z_BoxGWImg

Magazyn Rzeszów
Śmieci w gminach zaczynają już dymić. "To będzie problem większy niż afrykański pomór świń"
Marek Kruczek
1 września 2018 | 09:08PGE- Podkarpaciu grozi śmieciowa katastrofa. Przebije nawet ASF. My mamy 110 ton odpadów, które już dymią, i nie mamy ich gdzie odwieźć - alarmuje Boguchwała. Rzeszowska spalarnia odpadów, która miała wystartować 1 lipca, ciągle nie działa. Działa za to stworzony przez urząd marszałkowski plan gospodarki odpadami, który na razie powoduje śmieciowe zatory

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowy Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego obowiązuje od początku lipca. Gminy od tej daty nie mogą wywozić odpadów poza swój region. Podkarpacie, pod kątem gospodarki odpadami, zostało podzielone na pięć regionów.

– Do 1 lipca mogliśmy odwozić odpady poza region i tak robiliśmy. Odwoziliśmy odpady do Kozodrzy, a to region zachodni, my jesteśmy w centralnym. Od 1 lipca my i inne gminy regionu centralnego mieliśmy odstawiać odpady do instalacji termicznego przetwarzania ITPOE (Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii – red.), która powstaje w Rzeszowie. Oddanie jednak znacznie się opóźnia. Tymczasem tydzień temu instalacja w Kozodrzy wypełniła się i przestała przyjmować. W podobnej sytuacji jest wiele samorządów na całym Podkarpaciu. Co teraz mamy zrobić? Mamy 110 ton odpadów, które już dymią. Grozi nam śmieciowa katastrofa. Przebije nawet ASF – mówił w środę Marek Janda, prezes przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej GoKom w Boguchwale.

Góry odpadów, potworny smród i szczury. Obok bloki i przedszkole. Mieszkańcy Boguchwały przerażeni
Dodawał, że w każdy poniedziałek otrzymuje z PGE GiEK maila. – Piszą, że z przykrością informują, iż nie mogą przyjąć odpadów. Do odwołania.

Nowe zasady segregacji śmieci

Skazani na jednego odbiorcę
Właśnie do Boguchwały zjechali w środę przedstawiciele gmin, które mają ogromny problem z odpadami. Spotkali się tam z przedstawicielami PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która buduje spalarnię odpadów, oraz z urzędnikami urzędu marszałkowskiego. Samorządowcy mieli wiele pretensji. Przede wszystkim do urzędników.

– To wy musicie znaleźć rozwiązanie. Bo wy skazaliście nas na taką sytuację. Co my mamy powiedzieć naszym mieszkańcom? Zasady stworzone przez was obowiązują, ale powstały z założeniem, że działa spalarnia w Rzeszowie. Ta jednak nie działa, a my przecież produkujemy odpady. Reguły stworzone przez urząd marszałkowski blokują nam możliwość odwożenia ich do instalacji zastępczych – mówili samorządowcy.

Przedstawiciel Świlczy precyzował: – 28 czerwca podczas konwentu wójtów, burmistrzów i prezydentów było już wiadomo, że rzeszowska instalacja nie ruszy 1 lipca. Alarmowaliśmy. Wtedy trzeba było działać, szukać alternatyw. Usłyszeliśmy, że za dwa tygodnie instalacja wystartuje. Minęły dwa miesiące i mamy wielki problem. Uprzedzaliśmy o tym, jak może skończyć się skazywanie gmin na współpracę z jednym odbiorcą odpadów. Teraz oczekujemy konkretów. Tu i teraz. Od was. W przeciwnym ...
 

·
Registered
Joined
·
1,683 Posts
Pamiętam jak budowano tak wielką spalarnię śmieci w Bydgoszczy to z wszystkich stron była sama krytyka (na forum niestety też) że po co nam taka wielka i droga (a bardzo dużo dostaliśmy dofinansowania z UE).

Teraz okazuje się że wszyscy się mylili a decyzja Bruskiego to strzał w 10.
Gwoli ścisłości. Spalarnia w obecnym kształcie powstała dzięki Dombrowiczowi. Dużo osób krytykowało jej wielkość i chciało by Bruski, zmienił plany i zbudował mniejszą spalarnię.
Więc strzał w 10 Bruskiego tyczy się tylko nie zmienianiu projektu ekipy Dombrowicza ;)
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
8,461 Posts
O ile dobrze pamiętam, nadal jest problem z za małą ilością śmieci z samej Bydgoszczy, by spalarnia mogła pracować w optymalnych warunkach.
 

·
Registered
Joined
·
1,683 Posts
A może ktoś policzyć o ile mniej płacimy za wywóz śmieci i za ciepło w domu?
Bo argumentem było że spalarnia będzie produkowała ciepło i przyniesie oszczędności dla mieszkańców :)
 

·
Bicycle Rider
Joined
·
2,403 Posts
^^

Obniżka? Jaka obniżka. Ja za selektywny wywóz śmieci płace rocznie 624 PLN (podwyżka w 2017 r. o 48 PLN/rok).

Bardziej niż niższe ceny wolałbym całkowitego wyłączenia elektrociepłowni na Jachcicach. Bądź co bądź to centrum miasta. Ktoś wie, czy są takie plany?
 

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts
Podróż do wnętrza wielkiej śmieciowej góry. Co można w niej znaleźć?

Kiedyś wszystkie drogi, którymi jeździły śmieciarki, prowadziły ku gminnym składowiskom odpadów. Dziś, dzięki selekcji odpadów, krajobraz i skład wysypisk się zmienia.

...

W Toruniu Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych produkuje energię elektryczną na potrzeby własne. W Bydgoszczy, gdzie od 2016 roku działa Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, zamiana odpadów na energię prowadzona jest na skalę przemysłową.

- Wydajność Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych to 180000 ton rocznie - mówi Piotr Kurek, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej spółki Pro Natura, która sprawuje pieczę nad spalarnią. - Zastosowana technologia pozwala na produkcję energii cieplnej i elektrycznej oraz waloryzację żużli.

Odpady, które trafiają do spalarni, są tam witane bardzo gorąco. Temperatura w komorze spalania przekracza tysiąc stopni Celsjusza. Co tam konkretnie trafia?

- W Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych termicznie przekształcane są zmieszane odpady komunalne, odpady powstałe po doczyszczeniu selektywnej zbiórki, palne odpady wielkogabarytowe oraz odpady z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych - wylicza Piotr Kurek z Pro Natury. - Instalacja powstała w ramach porozumienia 15 gmin, miasta Bydgoszcz i miasta Toruń, po to by objąć swoim zasięgiem działania ponad 700 tys. mieszkańców tego obszaru.

Strzał w dziesiątkę

Obszar może z tego powodu odetchnąć i liczyć oszczędności, ponieważ w gospodarce odpadami najbardziej kosztowne jest ich przetrzymywanie. W Polsce dodatkowo obowiązuje zakaz przechowywania odpadów o kaloryczności powyżej sześciu megadżuli, czyli mebli czy łatwopalnych folii.

- Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni - potwierdza Piotr Rozwadowski z toruńskiego MPO. - Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, spalarnia okazała się naprawdę doskonałym rozwiązaniem. Jest najtańszym sposobem zagospodarowania tej frakcji.

Inne samorządy próbują sobie radzić m.in. spalając odpady w cementowniach. Pozostali muszą ponosić koszty transportu znacznych ładunków na znaczne odległości. I z roku na rok ich sytuacja pod tym względem się pogarsza. Społeczeństwo się bogaci, a doskonałą miarą tego są na przykład liczby dotyczące utylizowanych mebli. W Toruniu przed 2013 rokiem MPO odbierało około 300 ton mebli rocznie. W tym roku czyściciele miasta spodziewają się, że liczba ta dobije do czterech tysięcy ton! Skalę tego wzrostu widać zresztą nie tylko w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych. Przy wielu wiatach śmietnikowych rosną barykady z wyrzuconych mebli, niekiedy przekraczające rozmiarami same wiaty. Dotychczasowy system wywozu odpadów wielkogabarytowych już dawno przestał być wystarczający. W przyszłym tygodniu, na listopadowej sesji Rady Miasta Torunia, ma się to zresztą zmienić.

...

https://plus.nowosci.com.pl/podroz-do-wnetrza-wielkiej-smieciowej-gory-co-mozna-w-niej-znalezc/ar/c1-14583527
 

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ma 4 lata
...
Instalacja nie tylko unieszkodliwia, ale jednocześnie odzyskuje zawartą w odpadach energię, zamieniając ją na prąd i ciepło. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej wyniosła prawie 255 tys. MWh, a energii cieplnej ponad 2 miliony GJ. Łączna moc cieplna jaką jest w stanie wygenerować ZTPOK wynosi 27,7 MW z jednoczesnym udziałem mocy generowanej do sieci energetycznej na poziomie 9,2 MW. Ilości te mogą zapewnić ciepłą wodę, ogrzewanie i prąd elektryczny dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Bydgoszczy.
...
https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/zaklad-termicznego-przeksztalcania-odpadow-komuna/
 

·
Registered
Joined
·
1,683 Posts

·
Registered
Joined
·
2,158 Posts
Spalają z pełną mocą już od czterech lat. Chcieliby palić więcej

Ta inwestycja od początku budziła ogromne emocje i sprzeciw społeczny. Obawiano się wyrzucenia grubych milionów w błoto i potencjalnych szkód środowiskowych. Dziś wiadomo, że obawy były bezpodstawne.

Po czterech latach działania spalarni ProNatura niewiele osób wyobraża sobie system odbioru odpadów bez jej obecności. Cała jej moc przerobowa, 180 tysięcy ton rocznie, jest wykorzystywana. A śmieci jest coraz więcej.

https://plus.expressbydgoski.pl/spalaja-z-pelna-moca-juz-od-czterech-lat-chcieliby-palic-wiecej/ar/c1-14835562
 
501 - 519 of 519 Posts
Top