SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 828 Posts

·
**** Skyscraperus
Joined
·
22,381 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Głos młodej Bydgoszczy

Zespół młodych bydgoskich architektów z pracowni GM Architekci Sp. z o.o. z Bydgoszczy zwyciężył w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zabudowy Zachodniej Pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku.


- To bardzo ważny dzień dla Bydgoszczy – powiedział jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. – Mam nadzieję, że werdykt zadowoli wszystkich. Chcemy uzyskać nową przestrzeń w naszym mieście, która będzie budować nowe oblicze Bydgoszczy. Powstanie budynek, który będzie pełnił funkcję m.in. siedziby przyszłej metropolii. Wszystkie funkcje obiektu są ważne dla miasta. Powstanie przestrzeń otwarta na ludzi, przestrzeń jawnych obrad Rady Miasta, miejsce pozwalające upamiętnić bydgoszczan, którzy w tym miejscu zginęli z rąk hitlerowców i przestrzeń upamiętniającą istniejącą tu kiedyś świątynię – powiedział prezydent.

Na konkurs wpłynęły 52 prace. Oceniał je sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Konrada Kuczy-Kuczyńskiego, wybitnego polskiego architekta, laureata Honorowej Nagrody SARP (Stowarzyszenie Architektów RP), który ogłosił wyniki. Prace zostały zaszyfrowane, dlatego nazwy zwycięskich pracowni jednocześnie poznali zarówno członkowie jury, jak i uczestniczący w ogłoszeniu werdyktu goście.

Decyzją sądu konkursowego I nagrodę i 200 tys. zł przyznano zespołowi pracowni GM Architekci Sp. z o.o. z Bydgoszczy w składzie: Maciej Gajownik, Joanna Janusz-Stępak, Agata Łuczaj, Szymon Muszyński, Przemek Gawęda, Zbigniew Rąbalski, Marcin Sajdak, Darek Witucki i Paweł Zarecki. – Cieszymy się, że to nam jury przyznało pierwszą nagrodę – powiedział w imieniu zwycięskiej pracowni Szymon Muszyński. – To dla nas szczególna nagroda, bo wszyscy członkowie zespołu pochodzą z Bydgoszczy. Stary Rynek jest dla nas istotnym miejscem. Mamy nadzieję, że te funkcje i rozwiązania, które zaproponowaliśmy, spotkają się z oczekiwaniami bydgoszczan – dodał.

Wizualizacje przedstawiające zwycięską pracę:


Uzasadnienie wyboru przedstawił prof. Konrad Kucza-Kuczyński. – Szukaliśmy pracy, w której m.in. odnaleźć można relację zabudowy z płytą Starego Rynku, w której widoczne jest przenikanie się parteru pozwalające na otwarcie budynku na rynek. Pracy, która zawiera zaznaczenie przestrzenne śladów po zburzonym kościele oraz martyrologicznej pamięci tego miejsca – mówił profesor. – Nagrodzona praca proponuje w miejscu dawnego kościoła transparentną, wielofunkcyjną salę obrad na 350 osób. Nie mamy 100-procentowej pewności, jak wyglądają fundamenty kościoła, ale trzeba zrobić wszystko, aby je wyeksponować. Ten projekt na to pozwala dzięki zaplanowanemu obniżeniu posadzki – dodał przewodniczący jury.

Pozostałe wyróżnione prace:

- II nagroda – JEMS Architekci z Warszawy


- III nagroda – Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych AiB Sp. z o.o. z Warszawy


- dwa równorzędne wyróżnienia: HS99 Herman i Śmierzewski z Koszalina oraz Architekton – Ostrowscy Architekci z Katowic
- wyróżnienie dodatkowe za koncepcję ruchomej płaszczyzny wody – Arch-Deco Sp. z o.o. z Gdyni


Wszystkie nadesłane na konkurs 52 prace można oglądać w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej od wtorku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, a w weekendy od godz. 11.00 do 18.00.

http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/G_os_m_odej_Bydgoszczy.aspx#1

Galeria z dużymi wizualizacjami:

http://www.bydgoszcz.pl/po_godzinach/galeria/wyniki-konkursu-architektonicznego-2009.aspx
 

·
**** Skyscraperus
Joined
·
22,381 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
I miejsce:

GM Architekci z Bydgoszczy.

Krótkie przypomnienie o co chodzi:

www.bydgoszcz.pl said:
Najlepsi zaprojektują Zachodnią Pierzeję

Za nami pierwsze spotkanie Sądu Konkursowego rozpatrującego zgłoszenia chętnych do zaprojektowania Zachodniej Pierzei bydgoskiego Rynku. Wszystkie 142 wnioski są zgodne z regulaminem.
Kapituła Konkursowa, pod przewodnictwem profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego – kierownika Katedry Podstaw Kształtowania Architektonicznego Politechniki Warszawskiej, zakończyła pierwsze obrady. Kwalifikowano złożone wniosków do dalszego rozpatrywania. Wszystkie zgłoszenia są poprawne formalnie i zostały przyjęte do drugiego etapu postępowania. Na konkurs wpłynęły 142 wnioski, między innymi z zagranicy i od cieszących się największym uznaniem fachowców polskich pracowni. Sąd Konkursowy zajął się również przygotowaniem odpowiedzi na pytania zadane przez wnioskodawców.

Do 10 czerwca 2009 roku oczekuje się na projekty od zakwalifikowanych pracowni. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 200.000 złotych oraz zlecenie opracowania projektu wykonawczego.
Pół setki pomysłów na Stary Rynek

Aż 52 projekty zabudowy zachodniej pierzei Starego Rynku i odnowy jego płyty wpłynęły do bydgoskiego ratusza. Rozstrzygnięcie konkursu, w którym biorą udział najważniejsze polskie pracownie architektoniczne, nastąpi w ciągu miesiąca.


Na razie wszystkie prace są tajne. Zarówno Grzegorz Rosa, szef Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, jak i miejski architekt Grzegorz Łucka przekonują, że nie wiedzą, jakie prace i od kogo wpłynęły na konkurs. Do ratusza dotarły w wielkich, zalakowanych teczkach. W środku znajdują się opisy techniczne, rzuty, przekroje i wizualizacje.

- Są one zakodowane, opieczętowane. W przyszłym tygodniu trafią do Białego Spichrza, gdzie przejdą pierwsze sito - wyjaśnia Łucka. - Będzie wówczas wiadomo, które prace nie spełniają wymogów formalnych i je będzie można wyeliminować. A nad resztą będzie obradowało jury.

Prac jest tak dużo, że jedno posiedzenie na pewno nie wystarczy. Łucka przypomina, że w czasie konkursu na marinę na Wyspie Młyńskiej było osiem projektów, a jurorzy spotykali się cztery razy. Jednak Rosa przekonuje, że w ciągu miesiąca poznamy wyniki konkursu.

- Myślę, że architekci bardzo poważnie podeszli do tematu. W końcu nie jest to opracowanie studyjne, a zwycięski projekt ma ogromne szanse na realizację - podkreśla Rosa. - Jednak do chwili rozstrzygnięcia tego konkursu nie ma szansy, żebyśmy pokazali projekty. Przedstawimy jedynie pracę, która zwycięży.

Przewodniczącym jury konkursu architektonicznego jest wybitny architekt prof. Konrad Kucza-Kuczyński. Już w czasie ostatniej wizyty w Bydgoszczy podkreślał, że zainteresowanie bydgoskim konkursem jest ogromne. Świadczył o tym fakt, że swój akces zgłosiły 142 pracownie. Duże grono z nich zdecydowało się o przesłaniu swoich prac do olejnego etapu. A jest o co walczyć. Zwycięzca najlepszej propozycji w konkursie otrzyma nagrodę w wysokości 200 tys. zł oraz zaproszenie do wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej o wartości maksymalnej 2,5 mln zł.

Urząd Miasta chce odbudować zachodnią pierzeję oraz wyremontować płytę Starego Rynku. Według wstępnych założeń, gmach przed ratuszem nie będzie odtworzeniem zabudowy sprzed II wojny światowej, lecz nowoczesną budowlą konweniującą z historycznym otoczeniem. W środku znajdą się m.in. muzeum martyrologii, galeria, kawiarnia i wydziały Urzędu Miasta. Maksymalny koszt inwestycji został określony na poziomie 63 mln zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić m.in. ze sprzedaży budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej oraz obiektu po Teatrze Kameralnym na Rybim Rynku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
 

·
cubism
Joined
·
534 Posts
wiem Zonc, że chcesz Ty tu powrzucać zdjęcia, ale nie mogłem się powstrzymać, toć to "hit dnia" w Bydgoszczy

Zwycięski projekt GM Architekci
zdjęcia z gazety.pl 

·
**** Skyscraperus
Joined
·
22,381 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Poczekajcie na inne rzuty. Intense jest zadowolony, ja chyba też. Te dwie wizualizacje mało pokazują - podoba mi się rozwiązanie z płytą rynku.
 

·
marboro
Joined
·
6,971 Posts
No nie spelnily sie wszystkie obawy. Klocek niczym majacy powstac biurowiec na Fordonskiej no i te lampy pasujace do starego miasta jak....... Nie nie wiecej nie pisze bo krew mnie zalewa zasrana komsja
 

·
Registered
Joined
·
354 Posts
OMG :/ co ma znaczyć ten prostokątny szklany klocek na środku??! to jest ta dominanta nad rynkiem? a płyta rynku żywcem wzięta z paryskiego betonowo-szklanego la defense..
ja jestem rozczarowany, choć miałem ogromne nadzieje. Chyba jednak najlepiej by było gdyby tej pierzei nie odbudowywali, niech zostawią tak jak jest, niech ktoś się za to weźmie za 20 - 30 lat.Tak będzie lepiej dla tego miasta..
beznadzieja :/
 

·
Registered
Joined
·
206 Posts
Takie budynki stawiano w latach 70-tych w 100-200 tysiecznych miastach jako urzędy wojewódzkie. Teraz od biedy mógłby to być jakis peryferyjny biurowiec, ale nie jest to projekt który tchnie nowego ducha w architektoniczny ład śródmieścia. Rozczarowanie. Wśród prac było kilka ciekawszych projektów np. ten z fasadą z wody.
 

·
PIT
Joined
·
495 Posts
Skoro zwolennicy nowoczesnej architektury tak sceptycznie oceniają ten projekt, to co mają powiedzieć tradycjonaliści ?

Wydaje mi się, że większość piszących tu osób oczekiwała nawiązania do istniejącej architektury Rynku, a nie wprowadzania "szklanej rewolucji".

Obawiam się, że powtarzamy budowę kaskady. Twór nie zdał próby czasu, bo był wyobcowany architektonicznie.

Zamiast tracić czas i pienądze, należało dokonać rekonstrukcji dawnej pierzei, ewentualnie w jakiś sposób ją zretuszować i zaufać w ten sposób wzorcowi sprawdzonemu przez 300 lat użytkowania.
 

·
Phelot
Joined
·
8,278 Posts


Widać nawiązanie do przedwojennej pierzei - jeden budynek po prawej, trzy kolejne "szklane kamienice" po lewej, a pośrodku najwyższy budynek. Tak samo jak przed zburzeniem pierzei. Tak tylko to piszę w razie jakby ktoś(zwłaszcza spoza Bydgoszczy) nie zauważył tego nawiązania.

Ogólnie jednak jestem mocno zawiedziony :( Nie widzieliśmy jeszcze wszystkich rzutów, ale nie sądzę, żeby mogły jakoś znacząco wpłynąć na negatywne oceny. Czy ten projekt bardzo się różni od tego co przedstawiło MPU? Dla mnie jest tak samo słaby, jak tamten, przez wszystkich równo skrytykowany. To ma być najlepszy projekt spośród ponad 50 prac?! Nie było nic lepszego? Nie wierzę, że pozostałe prace są jeszcze gorsze...
 

·
Banned
Joined
·
683 Posts
Dla mnie tragedia, przynajmniej na tych dwóch wizualkach. Czekam na więcej. Jestem ciekaw opinii Dawida.
Naprawdę mi się nie podoba. O Boże, modlę się o to żeby tych dwóch budynków nie sprzedali to się kasa nie znajdzie na budowę.
A może się mylę? Może będzie ok? Proszę, błagam, żeby było.
Ja tego nie chcę.
 

·
Registered
Joined
·
577 Posts
Jeśli to jest najlepsza propozycja na zagospodarowanie Starego Rynku, to można tylko współczuć szanownej komisji... Oglądanie pozostałych prac musiało przyprawiać o konwulsje...
 

·
Bydgoszcz w budowie
Joined
·
19,156 Posts
To jakiś żart? :bash:
no to mam nadzieje, ze na projekcie się skończy :bash: toć to będzie tak pasować do SR jak... nie dokończę, bo jeszcze jakiegoś briga bym zarobił :lol:

Zgadzam się z Pitem1233
Obawiam się, że powtarzamy budowę kaskady. Twór nie zdał próby czasu, bo był wyobcowany architektonicznie.
Nie byłem zwolennikiem odbudowy pierzei, ale szczerze mówiąc lepsza odbudowa niż takie coś :bash:
 
1 - 20 of 828 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top