SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 62 Posts

·
Silesia
Joined
·
452 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Przygotowałem fotorelację Bytomia (ze zdjęć znalezionych w sieci) - miasta niegdyś pięknego i bogatego, obecnie przeżywajacego spory kryzys.

Bytom liczy niecałe 200 tyś mieszkańców (w latach 80' miał ok. 225 tyś.), położony jest w samym centrum Górnego Śląska, między Katowicami, Chorzowem, Rudą Śl. i Zabrzem.

Na początek, dla zainteresowanych - trochę historii Bytomia (wikipedia):

Bytom - blisko 900-letnia historia sięga czasów wczesnego średniowiecza. W XI wieku na terenie dzisiejszego wzgórza św. Małgorzaty powstał gród obronny, wokół którego z czasem rozwinęła się osada targowa, będąca zalążkiem przyszłego miasta. Od najdawniejszych lat o rozwoju miasta decydował nie tylko handel, ale również bogate złoża srebra, ołowiu i węgla. Pierwsza pisana wzmianka o Bytomiu pochodzi z przywileju nadanego zakonowi benedyktynów z Tyńca, przez legata papieskiego Idziego w 1125 roku. Na mocy tego dokumentu mieli oni prawo pobierać w Bytomiu opłaty targowe, a także prowadzić dwie tutejsze karczmy.
Po śmierci Bolesława Krzywoustego i podziale dzielnicowym w 1138 roku Bytom pozostał w granicach dzielnicy senioralnej, która w 1146 roku przypadła Bolesławowi Kędzierzawemu. Nie później niż w 1170 roku ufundował on na wzgórzu Małgorzaty murowany kościół.
Ze względu na duże znaczenie strategiczne Bytom został prawdopodobnie już w drugiej połowie XII wieku siedzibą kasztelanii. Jednakże polityka księcia raciborskiego Mieszka Plątonogiego, w którego władanie Bytom przeszedł w roku 1177/1179, a który dążył wszelkimi środkami do zdobycia Krakowa sprawiała, że stary gród bytomski był narażony na liczne najazdy. W skutek tego został prawdopodobnie doszczętnie zniszczony i odbudowany dopiero około roku 1200, również przez Mieszka Plątonogiego.
W 1281r. powstało księstwo bytomskie, którego pierwszym władcą został Kazimierz Bytomski. Kazimierz jako pierwszy spośród synów Władysława Opolskiego poparł króla czeskiego Wacława II w jego walce z królem Polski Władysławem Łokietkiem i złożył mu hołd lenny w 1289 roku, wcielając tym samym księstwo bytomskie do królestwa Czech.
W roku 1697 ziemia bytomska uzyskała status Wolnego Państwa Stanowego.
W wyniku I wojny śląskiej (1740-1742) Bytom został przyłączony do Prus. W roku 1860 powiat bytomski zamieszkiwało ponad 145 tysięcy osób. Był to wówczas największy pod względem liczby mieszkańców powiat państwa pruskiego.
W wyniku podziału Górnego Śląska 15 czerwca 1922 roku większa część miasta i powiatu pozostała w granicach Niemiec. W latach 1922-1931 Bytom był siedzibą Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej.
27 stycznia 1945 miało miejsce zdobycie miasta przez oddziały Armii Czerwonej. Zdemontowano wówczas i rozgrabiono zakłady przemysłowe, a 12 lutego 1945 roku internowano i wywieziono do ZSRR wszystkich mężczyzn w wieku od 16 do 50 lat.

Rynek (tzw. plac czerwony)

Ulice, place i kamienice:Opera Śląska:

Szkola muzyczna:Za szybą liceum:

Pałacyki (m.in. siedziba Liberty Plus GSM):

Ks. Marii Panny (XII - XV wiek):Ks. sw. Trojcy:

Ks. sw. Jacka (na wzór bazyliki w Limburgu):Ks. sw. Barbary:

Nietypowy kosciol:UM:Widok ogólny:

Bytomskie Muzeum Górnośląskie (bud. przedwojenny):

Osiedla:Elektrocieplownia i kopalnia:

Bytom Karb i kolej waskotorowa:Pozostale:

Na terenie gorniczego Bytomia znajduje sie Rezerwat Przyrody Segiet (to przy okazji najwyzszy punkt Bytomia, i jedno z najzimniejszych miejsc na Gornym Slasku:) obok znajduja sie Dolomity):


 

·
Register User
Joined
·
1,688 Posts
miasto piekne nieco zeszpoecone . ogólnie miasta sląskie bardzo przypadły mi do gustu. Mam pytanie co masz na mysli piszac że miasto przezywa kryzys. Demograficzny finanasowy??ogóonie miasto bardzo fajne , kawał łona natury baseny stoki..starówka.super
 

·
Silesia
Joined
·
452 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Wlasnie, Bytom bylby rewelacyjny pod niemal kazdym wzgledem, gdyby nie to "oszpecenie" i obecne kryzysy. A jest ich wiele: nieudolne, leniwe, skorumpowane sldowskie wladzie miasta przez to m.in. bardzo malo inwestycji i ogolny syf w miescie, chyba najwyzsze na G.Slasku bezrobocie, wlasciwie zero perspektyw, do tego zapadanie sie terenu na skutek szkod gorniczych, itd. Ogolny kryzys najlepiej widac po liczbie mieszkancow, ktora nascie lat temu wynosila 225 tys a obecnie bodajze... 185tys.
 

·
Ale głupi ci Rzymianie
Joined
·
1,898 Posts
Świetne zdjęcia! Bytom naprawdę fajny, tylko te komunistyczne kloce :/ Ale doprawdy powyżej oczekiwań :)
 

·
Registered
Joined
·
287 Posts
wisza90 said:
miasto piekne nieco zeszpoecone . ogólnie miasta sląskie bardzo przypadły mi do gustu. Mam pytanie co masz na mysli piszac że miasto przezywa kryzys. Demograficzny finanasowy??ogóonie miasto bardzo fajne , kawał łona natury baseny stoki..starówka.super

W Bytomiu w latach 90-tych pozamykano praktycznie wiekszosc zakladow przemyslowych ( z malymi wyjatkami, ale mimo wszystko ) - efekt jest taki ze obecnie bezrobocie w miescie wynosi okolo 26 % i jest jednym z najwyzszych na Slasku. Nie ma tu strefy ekonomicznej jak w Tychach czy Gliwicach lub Sosnowcu - nie powstaja zadne wieksze nowe zaklady pracy.

W zwiazku z takim rynkiem pracy w miescie wygenerowaly sie dzielnice biedy - dosc obrazowym przykladem jest dzielnica Bobrek - bedaca tematem opracowan socjologicznych.
Ogolnie to o Bobrku - nie przesadzajac - mozna powiedziec tyle : "jak na amerykanskim filmie". Reszte mozna sobie dospiewac. I niestety nie ma w tym ani szczypty przesady. To bardzo smutne.

Miasto sie wyludnia. Prognozy do roku 2030 :
2002 2005 2010 2015 2020 2025 2030
Bytom 192,6 187,1 176,6 164,9 152,4 139,3 126,1
za GUS http://www.stat.gov.pl/dane_spol-gosp/ludnosc/prognoza_ludnosci/3tablice/polmiasta.xls
tu moze bez komentarza

Jesli chodzi o kamienice i tkanke miejska w centrum - Bytom jest najpiekniejszym miastem na Slasku i ma najbardziej 'wypasione' budynki w ilosci znacznej! Ich stan obecny pozostawia wiele do zyczenia i zasmuca. Jeszcze kilka lat takiej polityki a zaczna sie zawalenia. Bytom w latach 80-tych przeszedl tzw 'bytomskie trzesienie ziemii' - byly to bardzo czeste tapnienia i siadanie calego centrum miasta w zwiazku z fedrowaniem kopaln.

Miasto mimo wszystko ma niesamowity potencjal i mogloby go wykorzystac. Za pozno nie jest. Mimo takiego stanu i struktury spolecznej organizowane sa tam ciekawe i cenione imprezy kulturalne.

Trzymam kciuki za to miasto zeby wyszlo na prosta.
 

·
GKW/SMM
Joined
·
283 Posts
Bardzo lubię to miasto...tam sie urodziłem :)
Najbardziej mi żal rozbieranych własnie wież wyciagowych kopalni Rozbark tuż przy wjeździe do miasta od strony Chorzowa....były niejako wizytówką Bytomia....że mają nieudolne władze, to się niestety potwierdza....niech jeszcze zniszczą waskotorówkę...ich przed, przed ostatnią wizytówkę (oprócz elektrowni i ledwie stojacej kopalni Szombierki) :bash:
 

·
Registered
Joined
·
3,332 Posts
no gdybym miał komuś polecać odwiedzenie któregoś z dużych miast Górnego Śląska to polecam śródmieście Bytomia. Nie jest tak źle jak malują to miasto. Architektura przednia zarówna ta wczesniejsza XIX wieczna jak i modernistyczna. Naprawdę polecam. Kamieniczki mimo że w większości zaniedbane mają w sobie urok.
Owszem zaniedbanie i niedoinwestowanie jest duże. Przedewszystkim to widać po infrastrukturze . Ale niestety to dotyczy głównie całej zachodniej części GOP-u.
W czasach komuny głównie pieniądze szły na Zagłębie i wschodnią część GOP-u jak Katowice czy Tychy i to widać.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
pare fotek z skromnego fragmentu polnocnej czesci srodmiescia:
zabytkowy tramwaj ktory obsluguje regularna linie jedna z najkrotszy w Europie bo zaledwie 3przystankowa. Podroz jest bardzo klimatyczna :)
wieze jednego z kosciolow


pierzeja :)


i kolejna


i kolejna


fragment jednego ze szpitali


budynek na Placu Akademickim


dawny budynek Polizei obecnie nalezy zdaje sie do Akademi Medycznej


podcienia tegoz budynku


zblizenie na jakas kamienice


i pierzeja


wnetrze klatki schodowej


i jeszcze raz kosciol


wnetrze innej klatki schodowej


szkola


fotki robione pod koniec kwietnia przez d-8

wkrotce wrzuce troche wiecej z innych wypadow do Beuthen :)
 

·
Iroquois of Europe
Joined
·
10,189 Posts
Skoro to miasto jest takie piękne w czasach kryzysu, to życzę mu powrotu do swojej świetności. :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
3,332 Posts
no niestety Bytom ma przypiętą czarną łatkę. Mało się kto tym miastem w mediach interesuje a jak już coś piszą o Bytomiu to w świetle odlatywania tynków i ścian z kamienic, korupcji podczas wyborów lub kłótni pomiędzy głównymi oponentami.
Powoli to miasto staje się miastem na uboczu co też ma swoje zalety. Nie przebiegają już tu główne szlaki komunikacyjne przez co mieszkańcy sródmieścia mogą nieco odetchnąć. M. in. dlatego tutaj najbardziej wywołała burzę przejście A1 przez to miasto.
Przemysł upadł a rozwój będzie raczej się koncentrować pomiędzy A4, DTŚ, kolei wschód- zachód które przechodzą przez wszystkie miasta starej części przemysłowej oprócz właśnie Bytomia. Dlatego perspektywy może nie są dobre ale jakoś są dopasowane do tego starego miasta które było zaniedbywane po 45. Gliwice choć mają politechnikę też były zaniedbywane a teraz gdy przeżywają rozwój niektórzy mieszkańcy przeklinają na czym świat stoi bo za rozwojem nie nadąża infrastruktura miejska choćby np. drogi.
 

·
Registered
Joined
·
4,427 Posts
Moim zdaniem szansa dla Bytomia i nie tylko Bytomia by była budowa lini metra łączącej go z Katowicami. Wiadomo, że metro przyciaga inwestycje, do tego samo w sobie zwiększa ilośc miejsc pracy, do tego jedna z bolączek Bytomia jest jego słaba komunikacja z Katowicami.
 

·
Registered
Joined
·
3,119 Posts
@Wisza obawiam sie ze to nierealny pomysl. W takim wypadku stracilbyby Katowice, Dabrowa Gornicza i Gliwice, bo musialby lozyc kase na biedniejsze miasta. Ale te z kolei raczej, by nie zyskaly, bo jedno miasto musi miec jedno centrum - wiec i tak pewnie wszytko toczyloby sie w Katowicach.

GOP urbanistycznie nie jest jednym miastem i nie powinien byc nim administracyjnie. Miedyz miastami GOP sa wielkie kontrasty i roznice na kazdym polu - zatem jedna wladza dla wszystkich jest niemozliwa.

Co do fotek - to fascynuje mnie ten kosciol. Te wierze sa niesamowite wrecz.
 

·
Registered
Joined
·
4,427 Posts
miglanc said:
@Wisza obawiam sie ze to nierealny pomysl. W takim wypadku stracilbyby Katowice, Dabrowa Gornicza i Gliwice, bo musialby lozyc kase na biedniejsze miasta. Ale te z kolei raczej, by nie zyskaly, bo jedno miasto musi miec jedno centrum - wiec i tak pewnie wszytko toczyloby sie w Katowicach.

GOP urbanistycznie nie jest jednym miastem i nie powinien byc nim administracyjnie. Miedyz miastami GOP sa wielkie kontrasty i roznice na kazdym polu - zatem jedna wladza dla wszystkich jest niemozliwa.

Co do fotek - to fascynuje mnie ten kosciol. Te wierze sa niesamowite wrecz.

Miglanc, historia pokazuje, ze miasta gopu sie łacza ... Tak było w przeszłości i teraz tez tak będzie. Zreszta jest to napisane w GZM, takie sa plany. Wiadomo, ze nie nastapi to z dnia na dzien, ale kierunek integracji jest oczywisty !
 
1 - 20 of 62 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top