SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1002 Posts

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #1 ·
odnosnie tej planowanej inwestycji na Placu Kosciuszki w Bytomiu:Konferencja prasowa

Data konferencji: 10 maja 2006 (środa)
Czas konferencji: godz. 13.00 - 14.00
Miejsce konferencji: Sala Sesyjna w Urzędzie Miasta w Bytomiu, ul. Parkowa 2

Prezydent Miasta oficjalnie ogłosi wyniki przetargu na zakup i zabudowę jednego z najważniejszych kwartałów w sercu Bytomia. Plac Kościuszki w ścisłym centrum miasta zostanie całkowicie odbudowany i zrewitalizowany w sposób unikalny w skali kraju.

Zwycięzca przetargu, firma Braaten+Pedersen+Partners, przedstawi szczegółowe plany związane z pionierskim planem inwestycji o charakterze centrotwórczym.

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji prasowej (połączonej z pokazem multimedialnym) poświęconej zabudowie Placu Kościuszki w Bytomiu. Podczas spotkania udzielone zostaną m.in. odpowiedzi na pytania:

Dlaczego władze miasta zdecydowały się ogłosić przetarg i jak sformułowano warunki?
Co naprawdę powstanie na Placu Kościuszki?
Jakie korzyści przyniesie mieszkańcom Bytomia nowa inwestycja?
Na czym polega innowacyjność projektu?
Jak będzie wyglądać nowy obiekt?

W konferencji prasowej wezmą udział m.in.:
Prezydent Miasta Bytom - Krzysztof Wójcik
Przewodniczący Komisji Przetargowej - Mieczysław Panek
Dyrektor Braaten+Pedersen+Partners - Jan Olav Braaten
musze przyznac ze na tych wizualkach dotychczas zaprezentowanych wyglada to bardzo dobrze

i jeszcze z:


Jak dowiedzieliśmy się od Bożeny Fedas-Frączek – dyrektora ds. rozwoju firmy „Braaten+Pedersen” prace budowlane na placu Kościuszki ruszą w marcu przyszłego roku. – Do tego czasu musimy uzyskać pozwolenie na budowę, wybrać wykonawcę robót, a także przede wszystkim przeprowadzić niezbędne badania archeologiczne w obrębie placu Kościuszki. Taki obowiązek nakładają na nas przepisy, a my z pewnością się z niego wywiążemy – stwierdza Bożena Fedas-Frączek. Zgodnie z planem oraz zobowiązaniem złożonym przez „Braaten+Pedersen” inwestycja powinna się zakończyć jesienią 2008 roku.
Jeden z głównych bytomskich placów będzie wówczas wyglądał zupełnie inaczej, niż obecnie. Pustą od trzydziestu lat przestrzeń wypełni nowoczesny obiekt o charakterze handlowo-usługowo-rozrywkowym. Główne, ozdobione fontanną wejście do niego znajdzie się u wylotu ulicy Dworcowej. Kierowcy będą mogli wjeżdżać do obiektu i wyjeżdżać z niego wyłącznie z drugiej strony – od ulicy Kwietniewskiego. Parkingi dla samochodów ulokowane zostaną pod ziemią na dwóch piętrach. Tę część budowli wypełni poza tym sklep ogólnospożywczy. – Pragnę uspokoić i rozwiać wątpliwości. Nie będzie to supermarket, ale sklep typu delikatesowego o powierzchni do 1200 metrów kwadratowych – tłumaczy przedstawiciel duńskiej spółki. Na tym samym poziomie swe miejsce znajdą nieduże punkty handlowe i usługowe. Powyżej powstanie spora galeria handlowa z dwoma głównymi deptakami, którą utworzą ekskluzywne sklepy, głównie z ubraniami, a także obuwiem. Nie zabraknie też miejsca dla barów oraz restauracji. Piętro najwyższe przeznaczono dla „Cinema City” dysponującego ośmioma salami kinowymi. Odwiedzając obiekt będziemy mogli poza tym pobawić się w kręgielni i zajrzeć do sal bilardowych.
Środek placu Kościuszki przykryje ogromna szklana kopuła. W jej ogólnodostępnym wnętrzu ustawione mają być ławki ukryte wśród odpowiednio zaplanowanej, bogatej zieleni. Ta przestrzeń będzie poza tym pełniła rolę wielkiej galerii sztuki. Tu swą ofertę zaprezentują najbardziej prestiżowe placówki kulturalne naszego miasta, tu też organizowane mogą być różnego rodzaju imprezy. Lewą stronę placu (patrząc od ul. Dworcowej) zapełni ogród zimowy, czyli coś w rodzaju palmiarni. – Nasza oferta zagospodarowania placu Kościuszki jest bardzo dokładnie przemyślana i dopracowana – mówi Bożena Fedas-Frączek. – Uważam, że proponowane przez nas rozwiązania spełniają oczekiwania społeczne i są zgodne z zapisami prawa lokalnego. Zrobimy wszystko, by przywrócić temu miejscu dawna rangę i znaczenie. Plac Kościuszki był przecież kiedyś nazywany bulwarem. Dzięki naszej inwestycji stanie się nim na nowo, a mieszkańcy – nie tylko zresztą Bytomia – znajdą tu dla siebie sporo atrakcji.
Zagospodarowywaniu placu Tadzia towarzyszyć będą prace prowadzone w sąsiadującej z nim części „Kwartału”(rejon pomiędzy ulicami Kwietniewskiegio, Webera, Browarnianą i Jainty), którą spółka „Braaten+Pedersen” kupiła już wcześniej. Ostatnio szpecący centrum naszego miasta i regularnie plądrowany przez złodziei złomu obszar otoczono estetyczną srebrną blachą. – Prowadzimy tam prace porządkowe i przygotowujemy teren pod inwestycję – wyjaśnia Bożena Fedas-Frączek. – Chcemy wybudować coś w rodzaju zaplecza dla naszego głównego obiektu mającego powstać na placu Kościuszki. Myślę tu o parkingu, biurowcach, czy niewielkich sklepach. Inwestycje prowadzone na placu Kościuszki i wewnątrzmusze przyznac ze z tego co mozna przeczytac i zobaczyc zapowiada sie to calkiem ciekawie :D :D :D
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #8 ·
z GW:

Na placu Kościuszki w Bytomiu powstanie oszklona galeria handlowa


Zobacz powiększenie
Projekt galerii w Bytomiu

Tomasz Głogowski 10-05-2006 , ostatnia aktualizacja 10-05-2006 22:12

Władze Bytomia sprzedały duńskiej firmie Braaten+Pedersen plac Kościuszki. Powstanie tu nietypowa galeria handlowa z przeszklonym pasażem. Gmach nawiązujący do stylistyki przedwojennego Bytomia ma całkowicie zmienić oblicze miasta.

Sprzedaż placu Kościuszki wzbudziła spore kontrowersje, ale Krzysztof Wójcik, prezydent Bytomia, broni się, że teren ten już od lat 70. przeznaczony był pod działalność handlową. - Powstało wiele projektów, ale żadnego nie udało się zrealizować. Doszliśmy do wniosku, że tylko prywatny inwestor może zmienić to miejsce - tłumaczył wczoraj Wójcik.

Przetarg na kupno placu Kościuszki wygrała duńska firma developerska Braaten+Pedersen. Za działkę o powierzchni 10 tys. m. kw. zapłaci 15 mln zł. Umowa zostanie podpisana lada dzień.

Do końca 2008 roku plac Kościuszki ma zmienić się nie do poznania. Duńczycy zapowiadają, że nie stworzą tu kolejnego, typowego centrum handlowego. Powstanie za to potężny przeszklony kwartał z wewnętrznym placem, ogrodami zimowymi i architekturą nawiązującą do przedwojennego Bytomia. W środku znajdzie się tylko jeden większy sklep spożywczy. Nie będzie to jednak supermarket, ale sklep oferujący towary z wyższej półki. Powierzchnia pozostałych sklepów nie przekroczy natomiast 1200 m. kw.

W galerii będzie kino, kręgielnia, pralnia, zegarmistrz, a nawet... szewc. Mocną stroną mają być dziesiątki kawiarń i restauracji czynnych do późnego wieczora. - Chcemy stworzyć nową, prestiżową przestrzeń w mieście - zapowiada Jan Olaf Braaten, jeden z inwestorów.

Zmieniony plac Kościuszki ma przede wszystkim ożywić pozostałą część Bytomia - rynek i dochodzące do niego ulice. Po godz. 18. większość z nich zamiera, a sklepy są zamknięte. - Tak zaprojektowaliśmy budynek, że wszystkie witryny sklepowe i kawiarniane będą przeszklone i widoczne z ulicy. Chcemy, aby w przyszłości tu koncentrowało się życie i z czasem przeniosło się też do centrum - mówi architekt Marek Gadowski.

Dlatego nie zapomniano również o biurach: swoje siedziby mają tu mieć notariusze, adwokaci, a część powierzchni zarezerwowano też dla gabinetów lekarskich.

Jan Olaf Braaten nie chciał wczoraj zdradzić, ile będzie kosztowało zbudowanie na placu Kościuszki handlowej galerii. Wiadomo jedynie, że będzie to więcej niż 50 mln euro. Pieniądze na budowę wyłożą banki.

Jak zapewniają inwestorzy budowy nie opóźnią szkody górnicze. Jak wiadomo, Bytom zapada się od lat, część kamienic nadaje się tylko do rozbiórki. - Pod placem Kościuszki już od dawna nie ma eksploatacji górniczej. Nie przewidujemy żadnych niespodzianek - zapewniali wczoraj przedstawiciele Braaten+Pedersen.

Okoliczni kupcy, początkowo niechętni sprzedaży placu Kościuszki, gdy obejrzeli plany, zaczynają się powoli przekonywać do tej inwestycji. - Może też na tym skorzystamy - mówią

 

·
GKW/SMM
Joined
·
283 Posts
Dzięki tej inwestycji miasto mojego urodzenia ma szansę na odbicie się od dna....a Bytom potencjał ma....w końcu 200 tys mieszkańców :) ....jak na Polskę 1 liga
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #10 ·


BYTOM Centrum handlowo-rozrywkowe

Galeria wymyślona po duńsku


W samym sercu Bytomia powstanie duża galeria handlowo-rozrywkowa, która ma ożywić zamierające wieczorami miasto.Władze samorządowe Bytomia (woj. śląskie) zamierzają sprzedać plac Kościuszki, znajdujący się w samym centrum miasta, duńskiej firmie deweloperskiej Braaten+Pedersen, która wygrała przetarg i przedstawiła najbardziej atrakcyjną koncepcję zabudowy placu.

- W Europie jest tendencja do ożywiania opuszczonych centrów miast. Mieszkańcy przywykli do zakupów w supermarketach na obrzeżach, dlatego centra miast opustoszały. Warto to zmienić - mówił Olaf Braaten, szef firmy Braaten+Pedersen.

Do przetargu ogłoszonego przez miasto stanęło dwóch inwestorów: Echo Investment z Kielc i wspomniana duńska firma Braaten+Pedersen. Wybrana została oferta tej ostatniej spółki. Duńczycy zaoferowali wyższą cenę. Za plac o powierzchni 10 tys. mkw. - 15 mln zł, co szef duńskiej firmy określił jako cenę bardzo wysoką.

Na dwóch podziemnych kondygnacjach przewidziano parking na 290 miejsc i punkty usługowe. Sklepy, kawiarnie i restauracje zajmą parterową część obiektu. Powyżej znajdą się galerie sztuki, wieloekranowe kino, a także sale teatralne. Najwyższe piętro będzie przeznaczone na biura i apartamenty. Inwestor spodziewa się, że ulokują się tam głównie kancelarie prawne i gabinety medyczne.

Barbara Cieszewska
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
Firma Braaten+Pedersen Plus Partners wygrała przetarg na zakup i przebudowę Placu Kościuszki w BytomiuFirma Braaten+Pedersen Plus Partners wygrała przetarg na zakup i zabudowę Placu Kościuszki w Bytomiu. Za kwotę 15 milionów złotych spółka nabyła kwartał o powierzchni 10 000 m2 zlokalizowany w centrum miasta. Na terenie Placu Kościuszki powstanie obiekt handlowo-usługowy z wieloekranowym kinem, elementami kulturalnymi oraz przestrzenią biurową.

Projekt realizowany przez Braaten+Pedersen polega na całkowitej odbudowie fragmentu (kwartału) ścisłego centrum miasta Bytom. Firma ma na celu przeobrażenie Placu Kościuszki w wielofunkcyjną galerię z wewnętrznym placem publicznym.

- Rewitalizacja Placu Kościuszki w Bytomiu przyniesie korzyści całemu miastu – mówi Jan Olav Braaten, Dyrektor firmy Braaten+Pedersen Plus Partners – Sieci handlowe oraz mniejsi kupcy znajdą tu swoich nabywców. Z kolei mieszkańcy Bytomia i okolic zyskają znakomite miejsce dla spędzania wolnego czasu i robienia zakupów - dodaje.

Inwestycja na Placu Kościuszki będzie obiektem wielopoziomowym. Na dwóch piętrach podziemnych znajdą się parking, sklepy oraz punkty usługowe. Kolejna kondygnacja to przestrzeń zarezerwowana pod sklepy, restauracje i kawiarnie. Powyżej znajdzie się poziom przeznaczony dla celów kulturalnych (widowiska teatralne, galerie sztuki, wieloekranowe kino) oraz punkty gastronomiczne. Najwyższe piętro to miejsce na powierzchnie biurowe i apartamenty.

Stałe zatrudnienie związane z inwestycją w Bytomiu znajdzie ok 850 osób. Po uruchomieniu obiektu pracę w zlokalizowanych tam placówkach znajdą przede wszystkim sprzedawcy oraz osoby zajmujące się promocją oraz prezentacjami produktów i usług.

Bytom, zlokalizowany w obszarze aglomeracji śląskiej (obszar Górnoślaskiego Okręgu Przemysłowego – GOP), liczy 188 000 mieszkańców. Miasto oddalone jest od stolicy regionu – Katowic o 20 kilometrów i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór.

***

Braaten+Pedersen jest międzynarodową firmą deweloperską, z siedzibą główną w Danii. Firma specjalizuje się w rozwijaniu i realizowaniu wielofunkcyjnych centrów handlowych w przestrzeni śródmiejskiej. W Polsce firma funkcjonuje pod nazwą Braaten + Pedersen Plus Partners. Deweloper posiada 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu i rozwijaniu inwestycji o charakterze handlowo-usługowo-rozrywkowym w krajach Europy Środkowej i Skandynawii. Firma uczestniczy w kreowaniu nowych projektów w centrach miast oraz zajmuje się modernizacją i rewitalizacją obiektów już istniejących.

plus nowe wizualki


 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,460 Posts
Naprawde ciekawie wygląda. Tylko, żeby nie zaczęło się przy realizacji spore obniżanie kosztów i żeby z oszkleń nie zostały same okienka. Ale podoba mi się.
 

·
Registered
Joined
·
4,274 Posts
Lokalizacja świetna a i projekt prezentuje się bardzo dobrze :) Chciałbym, by tak wyglądała GK przy Pawiej w Krakowie, ale niestety my będziemy mieć betonowy bunkier a jak widać da się zaprojektować coś fajnego do centrum miasta. Życzę powodzenia i by w rzeczywistości wyglądało równie dobrze (jesli nie lepiej) jak na renderach.
 

·
Iroquois of Europe
Joined
·
10,203 Posts
Zapowiada się świetnie. Gratulacje dla Bytomia. :eek:kay:


Bytom Square Revitalization

17 May 2006

The international developer company Braaten+Pedersen, the winner in the tender for the purchase and reconstruction of Kościuszko Square in Bytom, prepared investment project to create a modern trade/services/entertainment center and office space as well as city space-a meetings and recreation venue. The facility will be a multi-function gallery with an inner public square. The planned project will involve revitalization of a development quarter of about 10,000 sq m in area pulled down in the 1970s. The lot will be restored to its city-center character with development harmonizing with surroundings. The investment plan also provides for the option of exposing fragments of discovered medieval city walls in the basement of the facility.

The project will have a multiplex cinema of 5,000 sq m, an entertainment section with a bowling alley, billiards and amusement arcade, a food court of nearly 3,000 sq m, an office part for lease of 2,300 sq m, and also small and medium-sized service and trade outlets of 13,200 sq m in space. Plans do not provide for any supermarket here, but there will be place for exhibitions and a split-level underground garage for 290 spaces. The total space of the investment project exceeds 47,000 sq m.

The investment's architectural concept was drafted at the ArKus Biuro Projektowo-Doradcze studio from Gliwice. The interiors will be designed by London's Haskoll studio. The opening has been planned for 2008/09.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #18 ·
jest juz oficjalna strona tej inwestycji:
http://www.plackosciuszki.pl/

kilka informacji:
Koncepcja programowa

*
Planowana inwestycja będzie się składać z szeregu budynków miejskich, które przywrócą historyczną rolę Placu Kościuszki jako podstawowej przestrzeni miejskiej i centralnego punktu przemieszczania się mieszkańców Bytomia.
*
Ulice Jainty, Piekarska i Dzieci Lwowskich zostaną przedefiniowane jako główne arterie miejskie z aktywnymi pierzejami, spełniające w ten sposób swoją historyczną rolę ulic śródmiejskich.
*
Nowe ulice włączą się do Placu Kościuszki w osi północ-południe, nadając w ten sposób nowy wymiar istniejącemu układowi ulic.
*
Pierwsza z nich – „ulica Insurekcji”- stanowi przedłużenie ulicy Dworcowej i zapewnia widok z Placu Kościuszki na Kościół Świętej Trójcy. Druga – „ulica Korpusu Kadetów” - jest usytuowana pomiędzy ulicami Katowicką i Józefczaka, łącząc je i zapewniając widok na ulicę Jainty.
*
Planowana inwestycja będzie w pełni zintegrowana z otaczającymi ulicami, zapewniając ciągłe przejście z istniejącej części miasta do nowo wykreowanych przestrzeni publicznych.
*
Zgodnie z projektem, mniejsze uliczki lokalne włączą się w oś Wschód – Zachód. Celem tego było zapewnienie w ramach planowanej inwestycji szeregu przestrzeni publicznych, które mają wyraźną hierarchię pomiędzy głównymi trasami, razem z delikatniejszą strukturą ulic lokalnych.
*
Ta sieć przestrzeni publicznych zapewnia mieszkańcom Bytomia dowolność połączeń, oferujących szeroki wybór możliwości lokalnego przemieszczania się w ramach ich codziennego życia.
*
Najbardziej zwarte i dobrze powiązane miasta rozwijają się w oparciu o dobrze skomunikowany model układu ulic i przestrzeni publicznych.
*
Każda ulica stanowi powiązaną część krajobrazu miejskiego, ze swoją własną rolą i własnymi funkcjami.
*
Przestrzenie publiczne są określane przez budynki. Celem projektu było stworzenie szeregu wyraźnie określonych budynków, z których każdy będzie miał swój własny, indywidualny charakter. Strategia ta zapewnia różnorodność i w ten sposób wpasowuje się w otoczenie.
*
W samym sercu planowanej inwestycji jest przewidziana większa przestrzeń publiczna, która będzie służyć jako centralne miejsce spotkań dla różnych celów. Patio wraz z pasażem o wysokości czterech pięter i wymiarach 60 m x 25 m jest przykryte charakterystycznym dachem, zapewniającym całoroczną osłonę przed opadami.
*
Celem planowanej inwestycji jest rewitalizacja centralnej dzielnicy Bytomia. Będzie ona pełniła rolę katalizatora, który przyciągnie dalsze inwestycje do sąsiednich obszarów. Zachęci ona również mieszkańców do powrotu do centrum miasta.Nowa inwestycja motorem napędowym miasta

Rozwój rynku handlu i usług wiąże się nierozerwalnie ze zwiększaniem się wymagań i potrzeb klientów. Dobra organizacja sprzedaży, dogodne godziny otwarcia placówek, uprzejma i kompetentna obsługa, a także estetyczne i bezpieczne otoczenie i dostępność komunikacyjna to podstawowe elementy wpływające na wybór miejsca, z którego korzystają osoby robiące zakupy lub korzystające z usług rozrywkowych i kulturalnych.
Koncentracja w planowanym obiekcie funkcji handlowo-usługowych, a także rozrywkowo-rekreacyjnych i kulturalnych jest zatem zgodna z kształtującymi się preferencjami konsumentów. Obiekt będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców Śródmieścia oraz dzielnicy Rozbark Bytomia, którzy obecnie korzystają z usług oferowanych przez obiekty wielkopowierzchniowe zlokalizowane na obrzeżach miasta.
Mieszkańcy Bytomia otrzymają obiekt, w którym będą mogli nie tylko robić zakupy, ale także spędzać czas wolny w kinie, kręgielni, kawiarniach i restauracjach, skorzystać z usług pralni, szewca, fotografa, zegarmistrza, biura podróży itp. W obiekcie znajdą się również powierzchnie biurowe przeznaczone do wynajmu dla np. notariuszy, adwokatów, radców prawnych oraz pod usługi medyczne – np. gabinet stomatologiczny, gabinety lekarzy różnych specjalności.

Do centrum miasta powróci zatem duża liczba dobrze sytuowanych klientów, co spowoduje ożywienie życia konsumenckiego w Śródmieściu. To zjawisko będzie szansą dla istniejącej już sieci placówek handlowych na podniesienie standardu usług i pozyskanie nowych klientów.
Realizacja takiego obiektu w Śródmieściu spowoduje, że centrum Bytomia stanie się faktycznie CENTRUM MIASTA, a mieszkańcy i osoby przyjezdne chętnie będą je odwiedzać, nie tylko by dokonać zakupów, ale również by spędzić wolny czas i spotkać się ze znajomymi.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #20 ·


Na zakupy i na spacer

Za 2 lata na placu Kościuszki w Bytomiu powstanie centrum handlowe, kulturalne i usługowe. Znajdzie w nim pracę 850 osób

Plac Kościuszki w Bytomiu to ścisłe centrum miasta. Kiedyś zabudowany kamienicami, które były tak zaniedbane, że w latach 70. trzeba je było wyburzyć. Przez tyle lat na placu były trawniki i ławki. Okalające plac ulice wypełniają stare kamienice, zabytkowy kościół, budynek sądu. Teraz w ich sąsiedztwie powstanie nowoczesny kompleks.
Inwestor, międzynarodowa firma deweloperska „Braaten+Pedersen” specjalizuje się w wielofunkcyjnych centrach handlowych
budowanych w śródmieściach. Budowa bytomskiego centrum rozpocznie się wiosną 2007 r. Już zaczęły się rozmowy z potencjalnymi najemcami powierzchni.
W centrum nie będzie hipermarketu. Jego rolę mają pełnić delikatesy. Poza nimi ma tu powstać cała masa różnych sklepów. Będzie też część kawiarniano-restauracyjna z tarasami. Przeszklona przestrzeń między budynkami zamieni się w zimowe ogrody. Część kompleksu inwestor przeznaczył pod usługi. Chce, by odwiedzający centrum klient znalazł tu szewca, pralnię chemiczną, zegarmistrza, zakład fotograficzny, biuro podróży. Fragment powierzchni biurowej został przeznaczony pod wynajem na gabinety lekarskie. Mile widziana będzie też kancelaria adwokacka i notarialna.
W planie zagospodarowania centrum znalazł się multipleks z kilkoma salami kinowymi. Obok niego przewidziano kręgielnię i salon bilardowy. Tu też powstanie sala wystawowa i widowiskowa.
Centrum będzie miało 3 poziomy naziemne i dwa podziemne. Pod ziemią powstanie parking na 290 samochodów, do którego będzie się wjeżdżać od ulicy Kwietniewskiego. Istnieje możliwość, że stawiając fundament ekipa budowlana dotrze do średniowiecznych murów obronnych miasta. Gdyby udało się je odkryć, zostaną wyeksponowane w podziemiach centrum.
– Planowana inwestycja z pewnością zmieni oblicze centrum Bytomia, podniesie jego atrakcyjność w stosunku do innych miast aglomeracji śląskiej, rozwiąże potrzeby parkingowe w strefie śródmiejskiej i uatrakcyjni centrum miasta – wylicza Marcin Młodożeniec, reprezentujący inwestora. – Otwarcie centrum zaplanowano na jesień 2008 roku.

JP
 
1 - 20 of 1002 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top