SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 145 Posts

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wątek założono dlatego, że przez nabliższe lata sukcesywnie będzie prowadzona rewitalizacja wszystkich parków w Bytomiu. W tej chwili odnowiono Park Mickiewicza, trwają prace przy zabytkowym parku na Szombierkach. Także trwają prace przy porządkowaniu Ludowego Parku "Miechowice". Po za tym bardzo zawansowane są roboty przy rewitalizacji parku Kahla w centrum miasta.

Zapraszam do wypowiedzi w tym temacie :) Fotki mile widziane.
Oto jak wygladał park przed wojną :)


Rewitalizacja Parku Miejskiego w Bytomiu
Do końca sierpnia ma być wiadomo, jak będzie wyglądał po rewitalizacji zabytkowy bytomski Park Miejski im. Kachla. Kiedyś był uważany za najpiękniejszy na Śląsku. Ma wrócić do dawnej świetności.

Budowę parku miejskiego w centrum Bytomia rozpoczęto w 1840 roku. Krajobrazowy park pełen uroczych zakątków i wypielęgnowanych roślin, który powstał na terenach dawnych wyrobisk górniczych, należał do najpiękniejszych takich miejsc na Śląsku. Z dawnej świetności zachowało się jednak niewiele.
Romantyczna Góra Miłości zarosła drzewami, sztuczny strumyk wysechł, a Grota Krasnoludków została zdewastowana.

Władze Bytomia postanowiły przywrócić parkowi oryginalny kształt i dawny czar. Administrujący nim Miejski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania jego powierzchni.

- Koncepcja ma dotyczyć całego parku, ale wyznaczyliśmy kilka charakterystycznych punktów, na których architekci powinni się skupić najmocniej i przedstawić ich wizualizacje - mówi Robert Białas, zastępca dyrektora MZDiM. Uczestnicy konkursu mają wymyślić, jak bez naruszania zabytkowych walorów parku Kachla zagospodarować Górę Miłości, okolice stawów, muszli koncertowej i fontanny.

W planach jest odbudowanie układu ścieżek w ich historycznym kształcie i zbudowanie kortów tenisowych przy ul. Tarnogórskiej. Teraz znajduje się tam największy w mieście plac zabaw. - Dzieci nie ucierpią. Trzy nowe place zabaw dla różnych grup wiekowych powstaną tuż obok. Najpierw zrobimy to, dopiero później zaczniemy prace przy budowie kortów - zapewnia Białas.

Źródło: www.miasta.gazeta.pl/katowice
Wizualizaje będą w połowie grudnia.
 

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Park z perspektywą
Wpisał: Agnieszka Skowronek
01.12.2010.
Planowana jest rewitalizacja trzech bytomskich parków krajobrazowych. W przypadku parku miejskiego im. Franciszka Kachla i parku Fazaniec zakończono drugi etap prac – przygotowanie projektów wykonawczych i przedstawienie ich głównemu konserwatorowi zabytków. Wnioski zostały zatwierdzone. Przed Miejskim Zakładem Dróg i Mostów kolejny etap działań - pozyskanie funduszy. Nie jest to mała inwestycja. Koszt renowacji parku Kachla szacowany jest wstępnie na 30 mln zł.
Wszystkie bytomskie parki to obiekty zabytkowe. Decyzję o podjęciu jakichkolwiek prac należy skonsultować z konserwatorem zabytków, a do zrobienia jest bardzo dużo. Park im. F. Kachla od wielu lat nie był pielęgnowany. Wykonywano jedynie podstawowe czynności, takie jak koszenie trawy, grabienie liści, utrzymanie elementarnej czystości. Zaniedbano opiekę nad drzewostanem, roślinami. W związku z tym park krajobrazowy zamienił się w mały, miejski las. Jest zgoda na wycięcie ponad 2000 drzew, MZDiM zdaje sobie sprawę z kontrowersji jakie może wzbudzić ta wycinka. Bytomianie oczekują odnowienia parku, zagospodarowania przestrzeni, a z drugiej strony odczuwają lęk, czy prowadzone prace pójdą w dobrym kierunku. Dla wielu osób park, to ulubione miejsce zabaw z czasów dzieciństwa. Jako, że w 1992 roku Park Miejski im. Franciszka Kachla wpisany został do rejestru zabytków województwa śląskiego ujęcie historyczne będzie punktem odniesienia dla zaplanowanych prac. Wykonawca projektu firma Plus8, odtwarzanie historycznej infrastruktury (ścieżek, zabudowań) połączyła ze stworzeniem warunków sprzyjających do rozwoju nowych ekosystemów. Renowacja parku potrwa kilka lat, prace przeprowadzane będą etapami. Zachowane zostaną najważniejsze elementy dawnego parku: góra miłości, staw południowy, grota krasnoludków, grecki zakątek. W miejscu spalonego w 1982 roku kościółka św. Wawrzyńca powstanie tak zwany zielony kościół; kształt dawnego kościoła zaznaczony zostanie lekką, drewnianą konstrukcją.
Mniej popularny, chociaż atrakcyjniejszy pod względem różnorodności przyrodniczej park Fazaniec figuruje w rejestrze zabytków od 1987 roku. Jest on interesującym przykładem parku krajobrazowego unikalnego w skali kraju i regionu. Plan renowacji parku, stworzony przez Wojciecha Kocuja, w założeniu nawiązuje do przedwojennego charakteru, zacisznego zieleńca, który w swej pierwotnej funkcji pełnił role bażanciarni. Jednak obecnie zielone tereny Fazańca zamieszkują ptaki wpisane do międzynarodowej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. To raj dla ornitologów i miłośników dzikiej przyrody. Większa część projektu przebudowy obejmuje uregulowanie spacerowej strefy leśnej z gruntowymi ścieżkami, trasą do Nordic Walkingu, trasą rowerową. Strefa położona bliżej wejścia do parku spełniać będzie funkcję przestrzeni rekreacyjnej z zieloną plażą nad ciekiem wodnym, placem zabaw itp. Park połączy ofertę czynnego i spokojniejszego spędzenia wolnego czasu. Jeśli uda się szybko pozyskać fundusze czeka nas w Bytomiu kolejny remont, lecz z jakże ciekawą perspektywą.
Projekt rewitalizacji parku Fazaniec


Projekt rewitalizacji parku im. F. Kachla.

http://www.mediana.nazwa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3710&Itemid=56

EDIT

Jest projekt i wizualizacja naszych parków.

Pomysł na zabytkowy park
Projekt zabrzańskiego studia architektonicznego Plus 8 łączący nowoczesne rozwiązania z nawiązaniem do zabytkowych walorów XIX parku krajobrazowego, zaprezentowano 26 listopada w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.


To już kolejne spotkanie wokół koncepcji zagospodarowania terenu zabytkowego Parku Miejskiego im. F. Kachla po zorganizowanej we wrześniu pokonkursowej prezentacji projektów zgłoszonych na zorganizowany przez MZDiM konkurs na najciekawsze rozwiązanie urbanistyczno-architektoniczne.

Autorska koncepcja zagospodarowania terenu zaprezentowana przez Plus 8 objęła przebudowę części północnej parku (okolice stawu od ul. Olimpijskiej oraz alei biegnącej wzdłuż kortów tenisowych) oraz takich charakterystycznych miejsc, jak: Góra Miłości, teren muszli koncertowej czy ogród różany (nieopodal Centrum Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom).

Szczegółową koncepcją objęto najmłodszą część parku, przeznaczoną na rekreację, w tym dwa znajdujące się na terenie parku stawy. Dla stawu od ul. Olimpijskiej, choć nie należy do zabytkowego kompleksu, w projekcie przewidziano przebudowę linii brzegowej, tak, by umożliwić spacerowiczom zejście w kierunku stawu, budowę 3 pomostów widokowych oraz nowej wysepki.

Z wnioskiem o dofinansowanie tego przedsięwzięcia MZDiM wystąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków. Wniosek o dotację na prace zieleniarskie złożono do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Warto zaznaczyć, że planowany koszt robót związanych z zielenią to 30 mln zł.
http://www.bytom.pl/pl/12/1291286795/
 

·
Registered
Joined
·
109 Posts
Więcej o Parku Kachla i jego odtworzeniu łącznie z wizualizacjami

http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=21019

"Zgodnie z projektem Concept Garden, odtworzony ma zostać historyczny układ parkowych alei oraz romantyczne zakątki – „Góra Miłości” ze spływającym z jej szczytu strumieniem zakończonym oczkiem wodnym, „Grota Krasnoludków”, ogród różany i fontanny. W miejscu zabytkowego kościoła, który spłonął w latach 80-tych, pojawi się jego ekologiczny odpowiednik – zachowany zarys fundamentów architekci wykorzystali do stworzenia kameralnego wnętrza otoczonego ścianami z gęstej zieleni. Jednym z najważniejszych nowych obiektów ma być amfiteatr. Obecny – z lat 70-tych ubiegłego wieku – zostanie zastąpiony lekką konstrukcją, przypominającą zachodzące na siebie liście albo płatki kwiatów. Za sceną ma się znaleźć ogród botaniczny."

Jeśli zrobią to porządnie może być to wspaniałe miejsce :)
 

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
W Miechowicach też już chyba zaczęli, ostatnio ścięli duuuże drzewo.
W Miechowickim Parku Ludowym wycięto dużo młodych, dziko rosnących drzew i krzewów. Głównie Topole. Te duże drzewo to też Topola, w środku solidnie dzirurawa, że do tej pory się nie przewróciła ;)

Ogłoszono też przetarg na wyłonienie wykonawcy, który by się podjął zabezpieczenia zamku w parku, jako stałej ruiny.
Ostanie czasy zamek nieustannie podupada. Zdemontowano wszelkie elementy metalowe, które w jakis sposób podrzymywały go przed rozpadnieciem. Ale cóż metalowe "ankry", to łakomy kąsek dla "metalowców-złomiarzy" :bash:
Aby nie być gołosłownym;


Natomiast na rotundzie pozostał tylko ślad po wzmocnieniach :(
Ps. Jeśli ktoś by miał wcześniejsze zdjęcia związane z tematem, to bardzo prosimy o wrzucenie na forum. Zpewne wszyscy się ucieszymy. :banana:
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
32,659 Posts
http://www.mmsilesia.pl/12719/2010/...zualizacje?category=news&districtChanged=true

W Bytomiu mają pomysł na nowy wygląd Parku Miejskiego.

Zabytkowy Park Miejski imienia F. Kachla ma być na nowo zagospodarowany. W zeszłym tygodniu przedstawiono koncepcję zabrzańskiego studia architektonicznego Plus 8. Łączy on nowoczesne rozwiązania, a jednocześnie nawiązuje do aspektów zabytkowych XIX wiecznego parku.

Według nowej koncepcji zakłada się przebudowę północnej części parku oraz miejsc które są wizytówkami bytomskiego parku: Góry Miłości, muszli koncertowej i ogrodu różanego.

Koncepcja zakłada również zagospodarowanie dwóch stawów, zakłada przebudowę linii brzegowej, budowę pomostów widokowych i nowej wysepki.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu złożył do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dotację na prace zieleniarskie. To od decyzji o dotacji w dużej mienie będzie zależał termin przebudowy parku. Szacowany koszt inwestycji to 30 mln złotych.
Wizki:
 

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #7 ·

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
Między innymi o projekcie rewitalicacjii Parku Fazaniec w Bytomiu-Szombierkach:

 

·
Registered
Joined
·
89 Posts
Ostatnio biegałęm na nartach w Fazańcu. Świetne miejsce, wytyczyłem na oko 3 trasy biegowe. Łatwą pętle, średnio-trudną trase z podjazdem i trudna, skrajem wąwozu pętle z podchodzeniem i zjazdami
 

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
Pole golfowe - Szombierki, bez większych zmian :+

 

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Park im. Kachla w Bytomiu czeka solidna rewitalizacja. A inne?

2011-03-31, Aktualizacja: wczoraj 17:25

Dziennik Zachodni Katarzyna Nylec
Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Sprawdzamy nasze miejskie parki i pytamy, jakiego kształtu nabiorą zielone obszary miasta w tym sezonie.
Już kilka kresek na termometrze powyżej zera i pierwsze promienie słoneczne. Takie połączenie kusi nas, by wreszcie wybudzić duszę z zimowego marazmu i zaczerpnąć świeżego powietrza. Gdzie? Sprawdziliśmy zielone płuca naszego miasta, czyli miejsca, w którym choć przez kilka minut można rozkoszować się wiosną z dala od odgłosów mknących głównymi ulicami ciężarówek.

Pan Ryszard Krawczyk na codzienne spacerem ze swoim psem Aronem wybiera Parku Miejskim im. Franciszka Kachla. Tutaj jego pupil może biegać do woli, bo to nasz największy bytomski park. - Nie narzekam na brak skwerów czy terenów
zielonych w mieście.
Widać, że jest czysto i schludnie. Przydałoby się jedynie nieco więcej koszy na śmieci. Czasem trzeba przemierzać kilkaset metrów, nim znajdziemy choć jeden kubeł - uważa pan Ryszard.

Zapowiada się na to, że obszerne "płuca" Bytomia wezmą drugi oddech. W parku im. Kachla urzędnicy planują w tym roku nasadzić 80 drzew, 9 tys. 200 krzewów (wliczając w to żywopłoty), obsadzenie 200 metrów kwadratowych roślinami okrywowymi. Na miano parków z prawdziwego zdarzenia zasługują z pewnością te, gdzie na chwilę relaksu można liczyć w otoczeniu oczek wodnych lub innych zbiorników.

Jeśli uda się pozyskać pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Marszałkowskiego, czeka nas przebudowa stawu północnego w Parku Miejskim. By rozpocząć inwestycję konieczne jest jednak przygotowanie między innymi ekspertyzy faunistycznej stawu. Na zadania związane z rewitalizacją naszych parków zagwarantowano na ten rok w budżecie 443 tys. 483 zł. Dzięki kasie z WFOŚiGW w wysokości 150 tys. 57 zł uda się zrewaloryzować Park im. Kachla.

W czasie wiosennych spacerów jest czym oko nacieszyć, bo na terenie Bytomia posadzono do tej pory 60 tysięcy sztuk kwiatów cebulowych (w tym: szafirki, krokusy, narcyzy i tulipany). Uważni wypatrzą w całej tej plejadzie ciekawe odmiany kwiatów takie jak: "White Dream", "Passionale", a przede wszystkim: "Queen of Night". Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się czarny tulipan.

Zeszły rok należał do pracowitych pod względem przebudowy obszarów zielonych. Nowe oblicze zyskały te przy Placu Sikorskiego (wydano 251 tys. 475 zł), Placu Targalskiego (44 tys. 431 zł), Skwer Modrzewskiego - zakup i montaż elementów małej architektury pochłonął kwotę w wysokości 32 tys. 452 zł. Ogrodnicze przeróbki dotyczyły także Placu Sobieskiego oraz Rodła.

Wraz z nadejściem wiosny przewidziano dostawę kwiatów jednorocznych na kwotę: 45 tys. złotych, dostawę krzewów i bylin na dosadzenia istniejących rabat i na stworzenie nowych. Miasto wyda na ten cel 42 tys. 650 zł.

Podpisano również umowę na wykonanie i montaż niskich ogrodzeń rabatowych na terenie Bytomia na kwotę 28 tys. 724 złotych. - Ogrodzenia są zamontowane na ul. Wrocławskiej, rabata przy szalecie w Parku i przy przystanku tramwajowym, a także na skwerze: Strzelców, Woźniaka, Piłsudskiego. Będą zamontowane na Placu Targalskiego oraz naprzeciw Banku Śląskiego przy ulicy Strzelców Bytomskich - wyjaśnia Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
http://bytom.naszemiasto.pl/artykul...zacja-a-inne,id,t.html#8cafdc481be6d6a8,1,3,5
 

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze - Miechowicka Ostoja Leśna

Bytomscy rajcy na ostatniej sesji magistratu ustanowili uchwałę powołującą do życia "Miechowicką Ostoję Leśną". Będzie ona częścią Lasu Bytomskiego.Uchwała Rady Miasta została podjęta 25 stycznia 2012 roku. Za zespół przyrodniczo-krajoznawczy pod nazwą Miechowicka Ostoja Leśna, został uznany obszar lasu na terenie Gminy Bytom o powierzchni około 305,6 ha, położony w północno-zachodniej części miasta Bytomia, którego zasięg wyznaczają: od północy - ulica Stolarzowicka, od południa - ulica ks. Jana Frenzla, od wschodu - granice zabudowy osiedla Miechowice i od zachodu - granica miasta Bytomia i Zabrza oraz fragment koryta Potoku Rokitnickiego.

Na obszarach zespołów przyrodniczo-krajobrazowych zabrania się:
- niszczenia, uszkadzania lub przekształcania terenu,Platan klonolistny, pomnik przyrody im. Jana III Sobieskiego znajdujący się obok miechowickiego pałacu / Fot. Piotr A.Jeleń
- wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpożarowym,
- uszkadzania i zanieczyszczenia gleby,
- dokonywania zmian stosunków wodnych,
- likwidowania, zasypywania i przekształcania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych
- wylewania gnojowicy
- zmiany sposobu użytkowania ziemi
- umyślnego zabijania dzikich zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką,
- umieszczania tablic reklamowych.http://www.wiadomosci24.pl/artykul/...ze_miechowicka_ostoja_224754.html#plus-663511
 

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Antyrzeźba powstaje w Bytomiu
Zielony 'Bezrobotny' stanie przy ul. Łagiewnickiej 15, naprzeciwko urzędu pracy. - miniaturaMiejsce jest już wybrane, niebawem przyjadą sadzonki i będzie można zacząć sadzić rzeźbę. Rafał Jakubowicz zbuduje w Bytomiu zieloną instalację "Bezrobotny".
Praca Rafała Jakubowicza w powstanie w Bytomiu w ramach prowadzonego przez CSW Kronika programu "Prace Społeczne".

Jego podstawowym założeniem jest stawiać pytania o społeczną użyteczność sztuki. W tym przypadku to zadanie potraktowano całkiem dosłownie. Prowokacyjnie dosłownie. Autorem pracy "Bezrobotny", która stanie przed gmachem urzędu pracy w Bytomiu jest Rafał Jakubowicz, jeden z najbardziej istotnych polskich artystów ostatnich lat.


Jego najgłośniejszą pracą jest przygotowana w 2002 roku "Arbeitsdisziplin" składająca się z lightboxu i pocztówki z fotografią znajdującej się pod Poznaniem fabryki Volkswagena oraz wideo, na którym artysta podgląda przechadzającego się wzdłuż ogrodzenia z drutu kolczastego fabryki strażnika.

Niewinna w gruncie rzeczy rejestracja nabrała całkiem nowych, groźnych znaczeń. Obrazy niemieckiej fabryki z wieżą przypominającą komin, otoczonej drutem kolczastym i pilnowanej przez strażników budziły skojarzenia z obozem koncentracyjnym.

Choć do tego jednego wątku całej pracy Jakubowicza nie można było sprowadzić, to projekt wzbudził ogromne protesty jeszcze zanim został zaprezentowany. Po naciskach ze strony urzędników i przedstawicieli Volkswagena do wystawy nie doszło. Artysta nie złagodził jednak swojego języka. - Do dzisiaj jest jedną z najbardziej bezkompromisowych postaci w polskiej sztuce - mówi Stanisław Ruksza, kurator bytomskiej wystawy Jakubowicza.

Projekt "Bezrobotny" będzie składał się z kilku części. W Kronice będzie można oglądać jego dokumentację, a stanowiąca główny element rzeźba stanie przy ul. Łagiewnickiej 15, naprzeciwko urzędu pracy.

Będzie nawiązywała do litografii Władysława Strzemińskiego z 1938 roku "Bezrobotni II". Artysta wykorzysta jedną z przedstawionych przez Strzemińskiego postaci, której obrys zostanie powiększony i zrealizowany w formie plenerowej rzeźby wykonanej z żywopłotu. Żaden element nie jest tutaj przypadkowy.

- Jakubowicz odnosi się w tej pracy ironicznie do nachalnego wkraczania w przestrzeń publiczną z realizacjami artystycznymi traktowanymi jak przynależne reprezentacyjnym lokalizacjom miejskie gadżety. Przyjęło się uważać, że to metoda na zmianę wizerunku miasta. Pojawia się pytanie czy ta zmiana dotyczy wszystkich grup mieszkańców czy tylko tych uprzywilejowanych? - mówi Ruksza.

Tym razem zmienić ma się niereprezentacyjna przestrzeń, ale będzie to wymagało kooperacji jej użytkowników. Zielony "Bezrobotny" to tak naprawdę antyrzeźba - nietrwała, podlegająca przemianom i wymagająca stałej pielęgnacji. W założeniu miałby się tym zająć jeden z klientów bytomskiego urzędu pracy.

Wystawa zostanie otwarta w Kronice 13 października o godz. 19. Tego samego wieczoru zaplanowano także wernisaż drugiej wystawy - "Jad" Natalii Romik oraz koncert zespołów The Abstinents i Gówno. Rankiem 13 października w dworca PKP w Bytomiu rusza wycieczka kolejowa śladami upadłych potęg i pionierów przemysłu w ramach projektu Alternative Silesia.
http://cjg.gazeta.pl/CJG_Katowice/1,104386,12657801,Antyrzezba_powstaje_w_Bytomiu.html
 

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Tym razem zapraszam na krótką, jesienną wycieczkę szlakiem: "Ciekawe drzewa Lasu Miechowickiego".


Szlak znakowany jest kolorem czerwonym i biegnie fragmentem ul. Relaksowej, potem przy granicy lasu lekkim ukosem skręca w lewo, gdzie wspólnie z czerwonym szlakiem rowerowym, przebiega ciekawym leśnym duktem wśród wielu egzotycznych drzew, przez jakiś kilometr. Potem delikatnym łukiem od lewej strony omija Dolinę Trzech Stawów, gdzie spotyka się z żółtym szlakiem prowadzącym ze Stacji PKP - Bytom Północ do Grzybowic. W okolicy Domu Opieki "Wędrowiec" szlak skręca w prawo, w Drogę Różaną, by po ok 300 m. dotrzeć do Stawu Różanego. Przechodząc kładką przez potoczek, dalej szlak prowadzi do Drogi Ronota, którą po około 700m. obok leśniczówki dotrzemy do punktu wyjścia.

Oto kilka fotek ze ścieżki dydaktycznej.
:)Więcej na: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/2012/10/miechowice-szlak-dydaktyczny.html
 

·
One of the lost ones...
Joined
·
2,462 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Zapraszam do krótkich odwiedzin.

Park Ludowy w Miechowicach
Miechowicki park ludowy był dawnym przypałacowym ogrodem leśnym, który rozciągał się wokół zamku Tiele - Wincklerów.

Budowę pałacu w Miechowicach rozpoczął Ignacy Domes w 1817 roku. Do jego przebudowy doprowadził w 1844 roku Franciszek Winckler oraz w 1860 Hubert von Tiele Winckler. W latach 1840-1850 ogród pałacowy połączono z przylegającym do niego lasem, zachowując układ kompozycyjny. Został wpisany do rejestru zabytków w 1995 roku.

Wpisany do rejestru w 1995 roku park usytuowany jest pomiędzy ulicami Racjonalizatorów, Frenzla, Dzierzonia a ogródkami działkowymi. Jego powierzchnia wynosi 13,95ha i porasta ją prześwietlona, ponad 100 letnia buczyna.

(info zaczerpnięto ze strony u.m.Bytom)

Uważam, że już sama nazwa parku, która de facto została nadana po wojnie temu urokliwemu miejscu jest wielkim nieporozumieniem i kojarzy się z okresem minionego systemu. Nastała wtedy swoista moda, lub zamierzona politycznie propaganda, aby nadawać nowe nazwy miejscom kojarzonym z kapitalizmem i okupantem z czasów ostatniej wojny.

Dlatego piękny wówczas park i pałac dzisiaj przedstawiają widok, jakby wojna przed chwilą się skończyła lub jeszcze trwa.

Park miechowicki stanowi wspólnie z pałacem jeden organizm, bo w takim celu został założony, aby dla hrabiowskiego rodu Tiele - Wincklerów był miejscem odpoczynku i rekreacji.
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/2012/11/miechowice-park-ludowy-w-roznych_26.htmlPlan ówczesnego parku wraz przyległymi terenami, które stanowi zaplecze gospodarczeBryła pałacu w okresie międzywojennymNa początek zamieszczam mapkę, która będzie pomocna w odszukaniu niektórych miejsc.
(opracowanie z magazynu bytomskiego VII )
Stan obecny pałacu z widoczną od strony ulicy Dzierżonia - "Wieżą Wodną". Właśnie tu była doprowadzona woda na potrzeby 'zamku' z byłej kopalni Maria.W Tej chwili, pomimo licznych ubytków w drzewostanie zabytkowego parku, możemy dalej podziwiać piękne i dorodne okazy drzew oraz krzewów.
Jednym z najbardziej cennych okazów jest widoczny na zdjęciu Miłorząb Japoński, którego pień ma ponad 2,2m.
Platan klonolistny, któremu nadano imię: Jan III Sobieski

Niemniej to ten okaz jest najbardziej godny podziwu. Jego pień wynosi ok. 6m w obwodzie i należy do największych na Śląsku
Krąg czterech (do niedawna pięć) okazałych Dębów, które zostały posadzone na pamiątkę każdego urodzonego potomka rodu Tiele - Wincklerów.W parku miechowickim zlokalizowano 53 gatunki wartościowych drzew, uważanych za ozdobne.Tu już parkowe przygotowania do zimyZapraszam ! Więcej na: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/2012/11/miechowice-park-ludowy-w-roznych_26.html
 
1 - 20 of 145 Posts
Top