Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 260 Posts

·
Registered
2,268 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Capitol Residence - Central Railway Station area, Serdika, Sofia

Investor: Capitol Build owned by PIMK Build
Construction: Bulcarp Ltd - Булкарп ООД
Project: IPA - Ivo Petrov Architects
Project Management: PM Project
Property Management: KMV Property Management
Plot area: 22, 735 sq.m.
TBA: 108, 000 sq.m.
Project start: April 2021
Completion: within 28 months (2023)
Purpose: Residential
Mobility: Pedestrian tunnel is planned to connect the project with the Central Railway Station and Sofia metro.

Renders:

1257949

1257843

1257829

1257940

1257847

1257850

1257852

1257855

1257859

1257944

·
Registered
2,268 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Интересно място за жилищна сграда... Все си представях офиси/търговски комплекс там.
От проекта ще се изгради директен пешеходен тунел до търговската част на Централна гара и връзка с метростанцията там.
Отделно Столична община е предвидила второстепенна улица с тунел под релсите на гарата за връзка на Предгаров площад с бул. История славянобългарска.

Тунелът за автомобили е показан с пунктир:

1260161

Навремето там искаха да правят най-голямото сити на София, но идеята пропадна, заради въздушните коридори за самолети, които прелитат над Централна гара към летището.

И накрая:

·
Registered
20,780 Posts
За тунела, говори и Здравков от последната седмица:

Здравков съобщи още, че се коментира преместване на тунела северно от Централна гара, който е заложен в ОУП, в западна посока, за да може да се развият териториите северно от гарата. „Направихме сериозно проучване на тази връзка, тя може да бъде осъществена, като се реконструира част от първи и втори коловоз на гарата. В такъв тунел може да се обезпечат пешеходно, велосипедно придвижване, както и придвижване на масов градски транспорт от бул. „История Славянобъргарска“ към бул. „Мария Луиза“ и евентуално стартиране на нова транспортно-комуникационна схема, която да промени кръстовището на бул. „Данаил Николаев“, отбеляза той.

източник

·
Registered
358 Posts
Комплексите до ТЕЦ не са безпрецедентни (Старлайт, Ваклин - в Лагера), както и тези до ЖП Транспорт (Верде - Х. Димитър).
Тук по-странното е, че има една съвкупност от обекти наоколо, които не вдъхват много жилищно усещане. Но трябва да призная - мащабът е доста голям и реално е възможност да се облагороди района драстично.

·
Registered
2,268 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Дори новосформираното сити на бул. Цариградско шосе гледа към ТЕЦ-а в Дружба.
Мащабите на проекта са масивни и ще се застрои бързо около него.

·
Registered
143 Posts
И аз не мисля, че мястото е лошо за жилищен комплекс. Е, разбира се, далеч от перфектно е, но се радвам и се надявам, че това ще повлече крак, за да се облагороди районът. За мен има потенциал, а как точно да се реализира цялостно не съм аз човекът, който може да даде компетентно мнение.
Харесва ми и как са стартирали с ценообразуването. Сравнително голям инвеститор, голям комплекс, ниски за моментното състояние на пазара цени, голям избор на апартаменти, разпределения, изложения. Само адмирации от мен
п.с. а и като фен на апартаменти по последните етажи с хубави панорамни тераси, които по принцип са рядкост заради абсурдните скосявания и "печелене на жил.квадратура", няма как да не похваля и това решение

·
Registered
7,135 Posts
Защо да не е перфектно. Ако до предгаровия площад се стига за по-малко от 10 минути пеша, ако пробият и автомобилен тунел от Хб.Ботев. Има и училище близо, поликлиники, болници, магазини .... За транспортна обезпеченост да не говорим. Единствено парк липсва, но и това не е точно така ...

·
Registered
32 Posts
Много слаби разпределения на 3-стайните апартаменти - дневни с по 313 см широчина, по 20-23 кв... и малки спални.
Разположен е м/у булевард, ЖП, ТЕЦ, бъдещ инсинератор за боклуци и гробища не изглежда като приятно място за живеене.

·
Registered
143 Posts
Много слаби разпределения на 3-стайните апартаменти - дневни с по 313 см широчина, по 20-23 кв... и малки спални.
Разположен е м/у булевард, ЖП, ТЕЦ, бъдещ инсинератор за боклуци и гробища не изглежда като приятно място за живеене.
всякакви разпределения има. двустайка с над 25 кв дневна ново строителство не мисля, че често може да се види. по-големите апартаменти са съответно с по-големи дневни/спални. има и по 42 кв дневни. както написах - на мен ми изглежда да има избор.
Локацията не е перфектна, но мога да изброя поне няколко места в София с не по-добра такава, но на почти двойни цени от тези :) Така че въпрос на бюджет, лично решение и компромиси. Няма пълно щастие

·
Registered
32 Posts
Вчера си правих труда да прегледам разпределенията, тези с огромните дневни са 4-5 стайни. В сегмента на 3-стайните жилища разпределенията са посредствени.

·
Registered
1,578 Posts
Мястото не е толкова лошо за живеене, но с тези китайски стени на по 15-16 етажа прилича на гето. Реално няма да изглежда като рендерите, а ще е нещо подобно на отвратителното ново гето в санкт петербург, макар и в умален вариант. Ако има и шум от гарата също е неприятно.

·
Registered
143 Posts
Вчера си правих труда да прегледам разпределенията, тези с огромните дневни са 4-5 стайни. В сегмента на 3-стайните жилища разпределенията са посредствени.
Бях ги разглеждал преди време още като излезе първоначално информацията. Да, 40+ дневна са в 4-стайните. Обаче в Сграда 2 дневните в тристайките са по 30 кв. А и нека не се залъгваме - такива кутийки се правят, защото това се търси и устройва максимален брой хора спрямо бюджета им. Хора, разполагащи с бюджет за 2-стаен, искат да купят 3-стаен и прочие.

Сега пак погледнах разпределения и ценовата листа. Изненадан съм колко много апартаменти вече са разпродадени/резервирани.

·
Registered
7,135 Posts
Погледни го от друга гледна точка. Никога няма да ти случи нещо от рода на Витюша Вю, нали. Освен това, не виждам чак такъв проблем с гробището. То повече ще изглежда като гора от прозорците предполагам. Аз от ТЕЦ бих се притеснявал, но щом на Ваклин при Земляне ги изкупиха, защо не и тук, където ще е много по-комуникативно. И да не забравяме, че пространството пред Централна гара трябва да се трансформира. Според мен, не е толкова лоша инвестиция.

Кеф ти ТЕЦ, кеф ти гробище, кеф ти складчета и автомивки, кеф ти ЖП Гара.
Ако това го изкупят народът наистина си заслужава да го наричат мат'риал.
Според мен тези ще повлечат крак и ще се появят и дреги подобни проекти.

·
Registered
1,469 Posts
Мястото е доста комуникативно с предвидения тунел. Кеф ти ж.п. гара на 5 минутки от вкъщи, хващаш си влака и си пътуваш из цяла България. Кеф ти метро, сума ти автобусни линии и трамваи. Дори до топ-центъра и Витошка може да отидеш пеша за не повече от 20-25 минути ходене. Освен това гледката от южните апартаменти ще е много добра. Към центъра с Ал. Невски и отзад Витоша, без да има какво да я скрива.

Може би малко неприятно ще е да се прибираш посред нощите от метрото през тия тунели, ако се навъртат всякакви съмнителни лица там. Но това е по-скоро лошо градоустройствено решение, че хората баш в центъра и до гарата са набутани под земята а булевардите и автомобилите отгоре, вместо обратното и отгоре да има паркове, площади и зеленина.

Но все пак да си го кажем, района е с доста мръсен въздух през зимата, тоя завод за отпадъци никой не може да каже какво ще излиза от него и защо трябва да е в центъра на града.

·
Registered
2,268 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Мястото е доста комуникативно с предвидения тунел. Кеф ти ж.п. гара на 5 минутки от вкъщи, хващаш си влака и си пътуваш из цяла България. Кеф ти метро, сума ти автобусни линии и трамваи. Дори до топ-центъра и Витошка може да отидеш пеша за не повече от 20-25 минути ходене. Освен това гледката от южните апартаменти ще е много добра. Към центъра с Ал. Невски и отзад Витоша, без да има какво да я скрива.
Автомобилния тунел (отделно ще има пешеходен):
1286220

1 - 20 of 260 Posts