SkyscraperCity banner

1 - 20 of 69 Posts

·
Registered
1,254 Posts
Discussion Starter #1
Ljetos u julu sam po jedno 100X posjetio Montreal, grad koji zauzima posebno mjesto u mom srcu, duši i probavnom traktu.

Montreal se prostire ispod planine (više je u pitanju brdo, al' dobro) Mont-Royal po kom je i dobio ime. Geografski položaj grada vrlo je zanimljiv jer se nalazi na ostrvu Montreal (île de Montréal) oko ušća dvije rijeke (od kojih se nijedna za divno čudo ne zove Montreal :)): rijeka St. Lawrence (iliti fleuve Saint-Laurent) i rijeka Ottawa (tj. Rivière des Outaouais), a sve skupa je dio sistema kanala i prevodnica po imenu St. Lawrence Seaway (Voie maritime du Saint-Laurent) koji omogućuje prolaz brodovima iz Atlantskog okeana ka Velikim Jezerima i obratno. Tako da ako neko na Balkanu ostaje budan noćima razbijajući glavu može li se brodom iz Bara ili Herceg Novog stići do recimo Čikaga, eto samo da zna da može.

Iako su tokom početnih faza kolonizacije "Novog Svijeta" u 16., 17. i 18. vijeku Francuzi prigrabili solidan dio sjevernoameričkog kontinenta, danas im je ostao samo Kvebek, te je shodno tome i Montreal jedini veliki francuski grad u Sjevernoj Americi.

Elem, da ne smaram previše o generalijama koji se mogu naći i prostudirati bilo gdje na netu, za početak je dovoljno reći da je u pitanju grad/metropola koji vizuelno prilično odudara od ostatka Sjeverne Amerike.

Sa planine/brda Mont-Royal pruža se lijep pogled na milionski grad (milion i 600 hiljada ljudi - drugi po broju stanovnika u Kanadi).

A sa pomenutog brda/planine može se fino vidjeti i biznis četvrt Montreala.

·
Registered
1,254 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Brdo-planina Mont-Royal je zanimljivo samo za sebe jer ima puno sadržaja. Npr. na sjevernim obroncima nalazi se ogromna rimokatolička bazilika Saint Joseph's Oratory (Oratoire Saint-Joseph du Mont-Royal). U poređenju sa većinom kanadskih Engleza, kanadski Francuzi su ultra-giga-mega vjernici i katolička insignija je vidljiva bukvalno na svakom koraku.

Na vrh brda/planine nalazi se i ogromni krst koji noću svijetli.

Pored religoizno-duhovnih sadrđaja, Mont-Royal je i jedno od omiljenih izletišta.

·
Registered
1,254 Posts
Discussion Starter #3
Kada putnik-namjernik sa brda/planine Mont-Royal šljegne u civilizaciju grada Montreala, jedna od prvih stvari na koje naleti je kampus univerziteta McGill (osnovan 1821), jedne od najbolje kotiranih ustanova visokog obrazovanja u cijeloj Kanadi, a sigurno i čitavoj Sjevernoj Americi.

·
Registered
1,254 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Spomenuh li da su Francuzi ultra vjernici? Jednim od centralnih gradskih trgova po imenu Place-d'Armes dominira montrealska Notre-Dame bazilika (Basilique Notre-Dame de Montréal).

Unutrašnjost bazilike Notre-Dame.

Ostatak trga Place-d'Armes izgleda ovako (ovaj delija što se šepuri na statui je oficir francuske vojske Paul Chomedey de Maisonneuve, osnivač grada Montreala).

nastaviće se.....

·
Banned
20,779 Posts
Dobre slike skajlajna:eek:kay:
Veoma lep grad, posebno staro jezgro, ali zalosno je koliko u zadnje vreme zaostaje za Torontom. Kao da im je vreme jednostavno stalo:(

·
Smelly cat...
1,307 Posts
Drugi najveći frankofonski grad na svetu posle Pariza (neki kažu treći, iza Pariza i Kinšase). Jedan od bisera severnoameričkog kontinenta zajedno sa New Orleansom, New Yorkom i San Franciscom. :)

·
Registered
1,254 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
kakav je odnos eknomski i svaki drugi izmedju frankofonog i anglo-saksonskog dijela kanade?
Kada se kaže "anglo-saksonski dio Kanade" to je malo širi pojam jer situacija u recimo Torontu nije ni približno ista kao i situacija u Kalgariju, a pogotovo u Halifaksu ili Vankuveru ili ne znam već gdje.

Mogu da uporedim Kvebek sa dijelom Kanade u kom živim tj. provincijom Ontario, odnosno preciznije Torontom. Nemam konkretne ekonomske podatke koje bih mogao da iznesem, ali onako odokativno se vidi da je Montreal skormniji i "posniji" od Toronta. E sad, i Oslo djeluje skormnije od Toronta sto nikako ne znači da je manje bogat (upravo suprotno, mnogo je bogatiji) već samo da su Norvežani po prirodi skromniji, ali u slučaju Montreala mislim da nije to u pitanju već jednostavno manja količina novca i ekonomske aktivnosti koja cirkuliše.

Pričajući sa lokalcima u Montrealu, što "autohtonim", što Srbima imigrantima, primjetan broj ih se onako manje ili više žali. Nije da sad zapomažu na sav glas, ali ima ih u fazonu kao "evo samo još da završim ovo" štagod to "ovo" bilo "diplomiram/oženim se/da mi dijete malo poraste/itd, itd i ja se hvatam Toronta ili Amerike". Mada možda je to i neki trenutni ekonomski momenat, nemam pojma.

Što se tiče same političke situacije u Kvebeku ona definitivno nije stablina, pogotovo po standardima sjevernoameričkog kontinenta gdje praktično nema nikakvih geo-političkih potresa. Separatistički pokret je u Kvebeku veoma jak i jasno profilisan. Već su održana dva referendoma o nezavisnosti, prvi 1980., drugi 1995., i na ovom zadnjem je Kvebek za dlaku ostao u Kanadi. Trenutno je u Kvebeku na vlasti Liberalna partija koja podražava ostanak u Kanadi, ali su vrlo velike šanse da separatisti pobijede na sledećim izborima u provinciji, a onda sigurno ide i novi referendum par godina poslije njihove eventualne izborne pobjede.....

Elem, opet kažem, nemam konrektnih podataka na koje bi se pozvao, ali siguran sam da ta neizvjesna situacija odvraća investitore koji bi tamo eventualno da ulažu i onda je i ekonomska aktivnost manja, manje je i šansi za dobro zaposlenje itd, itd....

·
Smelly cat...
1,307 Posts
Ah pa ne znam da bi baš bila tako loša situacija u Quebecu, bar se moji prijatelji iz Montreala još nisu požalili niti imaju nameru da se bilokud sele. Ja bih rekao da su Kvebečani sa svojim zakonom 101 (Charter of the French language) puno više toga dobili, nego izgubili.
Istina je, da je u prvom peridu sredinom 70ih kada je francuski usvojen kao jedini zvanični jezik u provinciji, Quebec napustilo puno Anglosa koji su vodili businesse i firme, ali jebiga njihova odluka je bila takva, jer se nisu hteli ili nisu znali prilagoditi. Danas je situacija u Montrealu drukčija, oko 67% ljudi je frankofonih sa dobrim znanjem engleskog, a ostalih 33% su dvojezični, tako da nemaju baš problema sa tim. I ekonomski je baš OK, dobro nije baš ko Toronto, al je Monteal zato turistički biser, jednostavno je drukčiji, zato mi je ta tekma Toronto-Montreal nekako glupa. Meni lično je Toronto prema Montrealu užaaas.
Mnogi iz Ontaria imaju ovakvo mišljenje o Montrealu, ali rekao bih, da ako se Quebec ne bi zauzeo za sebe u vreme "Revolution tranquille", ne bi se ni uspio održati kao narod, kao jezička zajednica, možda je dobro, što im kapital tada nije bio na prvom mestu, što je inače normala za celu severnu Ameriku.

·
Registered
1,254 Posts
Discussion Starter #15
Za razliku od većine mojih prethodnih brzopoteznih posjeta Montrealu u zadnjih 10 godina tokom kojih sam zoru uglavnom dočekivao uz bocu alkoholnog pića, dvije prostitutke i face down u lokvi sopstvene povraćke (dobro sad, svega jedna od tri ponuđene opcije je u potpunosti tačna :)) ova posjeta je bila nešto duža, društvo je bilo rafiniranije te su se samim tim i aktivnosti više bazirale na afirmaciji provjerenih vrijednosti.

S tim u skladu i mjesto gdje smo odsjeli nije bilo ni nalik brlozima i ćumezima u kojima inače boravim kad sam u Montrealu.

U pitanju je nešto između hotela i hostela, u vlasništvu nekog matorog Francuza. Uglavnom, mjesto je super, praktično imaš svoj zaseban stan, a nije nešto ludački ni skupo imajući u vidu da je u samom centru grada. Pozadi ima i zajednička bašta/veranda koju dijeliš sa ostalim gostima. Elem, kulturiška od А do Ш.

·
Registered
1,254 Posts
Discussion Starter #16
Još jedno mjesto koje mi nikad ne bi palo na pamet da posjetim da nisam došao u ženskom društvu je i botanička bašta koja se nalazi u neposrednoj blizini Olimpijskog stadiona na drugom kraju grada.

Bašta ima kinesku tematiku, špvelika je i prilično je impresivna.

·
Smelly cat...
1,307 Posts
Zvonko, super forke. Možeš još ponešto napisati o gradu - o provodima, arhitekturi, bilošta.

·
Registered
1,254 Posts
Discussion Starter #20
^^ to mi je dodatni podsticaj za forumsko zalaganje te pruzanje cak i 110% svojih mogucnosti.

nego, imam jos fotki iz ovog obilaska Montreala, pa cu gledati da to ubrzo bachim na ovu temu.

a imam i dosta fotosa nastalih tokom ljetne posjete Kvebek Sitiju, pa ako ima zainteresovnih otvoricu novu temu......

1 - 20 of 69 Posts