SkyscraperCity banner
1 - 20 of 69 Posts

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dragi forumasi,

Doslo je vreme i za moju prvu reportazu iz Kanade. :)

Naime, proslog vikenda sam putovao na Whistler, omiljeno izletiste stanovnika Vankuvera, pa eto zgodne prilike da vam slikama i recju predstavim jedno od najboljih i najpoznatijih severnoamerickih skijalista. Bice dosta i slika sa puta do Whistlera i nazad, jer je i sam put do tamo svojevrsna avantura i uzivanje.

Iako sam se dosta kretao do sada, interesantno je da za 8 meseci od kako sam dosao u Kanadu, nisam uopste mrdnuo iz Vankuvera! Svojim autom sam presao preko 1,200 km i nijedan km van grada. Nisam cak uspeo ni da saznam kako mi auto ide u 4 ili 5 brzini. :lol: Sve to jer Vankuver obuhvata ogromnu povrsinu, neprekidan niz zgrada i kuca se prostire i do 50 km i kuda god da se kreces, ti si u gradu sve vreme.

Elem, Whistler je udaljen oko 140 km od mog dela grada (Port Moody) i zgodna je prilika za jednodnevni izlet. Samo jos da se potrefi i slobodan vikend svima iz drustva i avantura moze da pocne.

Od Port Moody-ja put vodi lokalnom brzom vezom do nacionalnog autoputa br.1 a zatim regionalnim brzim putem BC 99 do samog Whistlera. Put BC 99 svojim dobrim delom ide uz jedan od mnogobrojnih fjordova Britanske Kolumbije, kao i izmedju planinskih venaca:

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Krecemo ranim jutrom. Vreme je lose a temperatura svega 14 C u junu. Uzdamo se u vremensku prognozu koja kaze da ce danas na Whistleru biti toplo i suncano.

Ukljucujemo se na lokalnu brzu vezu (Barnett highway) kojim se najlakse i najbrze stize do autoputa br.1:

Znakom dijamanta je oznacena traka rezervisana za autobuse i HOV (high occupancy vehicles). Na znaku je uvek navedeno koliko ljudi treba da ima vozilo da bi bilo HOV (u ovom slucaju ako se u autu vozi dvoje ili vise ljudi, moze se koristiti ova traka):

Ispred nas se vidi Burnaby mountain a na njenom vrhu je SFU (Simon Fraser University):

Ovde se zavrsava brza veza i prolazi se kroz severni deo Burnaby-ja:

Vozeci nizbrdo, pred nama se otvara vidik i na horizontu se moze videti centar grada - Downtown Vancouver:

Medjutim, mi ne idemo do tamo, nego ubrzo skrecemo desno i ukljucujemo se na nacionalni autoput br 1:

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Prelazimo most preko zaliva i ulazimo u Severni Vankuver:

Presli smo 23 km i jos imamo da se vozimo kroz Vankuver. Autoput br. 1 prolazi kroz sam North i West Vancouver, medjutim to je odlicno zakamuflirano:

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)

Dolazimo do tacke gde pocinje regionalni BC put br. 99. Autoput br. 1 se prekida ovde, na Ferry terminalu Horseshoebay odakle polaze trajekti za ostrvo Vankuver, gde se autoput br. 1 zatim nastavlja.

Nacionalni autoput br. 1 pocinje na krajnjem istoku Kanade - na ostrvu Newfoundland i zavrsava se na ostrvu Vancouver, cineci celinu dugu skoro 5,000 km.

Prvi prizori fjorda se vide sa puta 99:

Odavde definitivno prestaje Vankuver. Da vidimo kako je van grada:

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Celom duzinom puta 99, sa obe strane je postoji biciklisticka traka. Najnormalnije je videti ljude koji putuju na Whistler biciklom:

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)

Veci deo puta cine 2+2 trake, medjutim to nije svuda moguce zbog terena, pa nisu retke ni 2+1 ili 1+1 kombinacije:

Usputna odmaralista:

Britannia beach ...

... i muzej rudarstva:

Prvu pauzu pravimo u usputnom mestu Squamish.

Nastavljamo dalje, do Whistlera imamo jos malo:

Nastavice se ... :wave:

·
is Loading! Please wait..
4,556 Posts
Prelijepo, sve prepuno zelenila, oci ti odmaraju dok vozis autoputem. Predjeli su fenomenalni.
Dejo, cekamo nastavak reportaze;)

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Nakon gotovo 2.5 sata voznje sa usputnim stajanjima, stizemo u Whistler.

Parkiramo se u centru naselja, i krecemo u obilazak mesta:

Lokalni gradski autobus:

Hoteli:

Pocetak pesacke zone:

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Pogled na jednu od mnogobrojnih uspinjaca. Sada, van sezone, koriste je znatizeljni turisti i bajkeri, koji se njome popnu do vrha a zatim svojim biciklom spustaju dole. Sa desne strane slike se vidi staza kojom se spustaju bajkeri:

Slike iz centra naselja:

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Iz Upper Whistler-a, zicare vode na drugi vrh - Blackcomb:

Pano gde su oznacene sve zicare koje postoje u Whistleru i one koje su trenutno aktivne. Van sezone su ukljucene samo ove 3, a od njih je svakako najuzbudljivija Peak2Peak linija, koja povezuje 2 vrha:

·
Registered
5,099 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Olimpijski trg:

Whistler je poznat i kao mesto gde su odrzane Zimske olimpijske igre 2010. godine:

Mesto gde je gorela Olimpijska baklja:

Jos jedan pogled na vrh "Whistler ...

... i "Blackcomb", sa istog mesta:

Kao i na Peak2Peak zicaru koja ih spaja:

Penjanje na vrhove ostavljamo ipak za neki drugi put.

S obzirom da se vreme poboljsalo i da nas sunce ispraca iz Whistlera, u sledecem nastavku reportaze bice slike sa puta nazad, koje se totalno razlikuju od slika puta ka Whistleru.

Nastavice se ...

·
Registered
16,375 Posts
Fino fino drago mi je da si se uklopio polako postajes pravi kanadjanin srpskog srca .Cekam nastavak

·
Registered
6,864 Posts
Super reportaza Vrachar :cheers: Kanada stvarno ima lijepu prirodu, ovaj Whistler podsjeca pomalo na Durmitor. Kao da si na Zabljaku ali koji je 100 puta sredjeniji :)

1 - 20 of 69 Posts