SkyscraperCity banner

1 - 20 of 28 Posts

·
Registered
1,251 Posts
Discussion Starter #1
Quebec City (Ville de Québec), po meni, uz Viktoriju, najljepsi grad u Kanadi je takodje glavni grad provincije Kvebek.

Ima oko 500 hiljada stanovnika.

Na indijanskoj zemlji ga je osnovao moreplovac Samuel de Champlain (poznat i kao otac Nove Francuske) pocetkom 17. vijeka.

Nalazi se na sjevernoj obali rijeke St. Lawrence (fleuve Saint-Laurent) prije njenog prelaska u St. Lawrence zaliv i ulivanja u Atlantski okean.

Ovo je zgrada glavne zeljeznicke stanice....

zatim bliza okolina zgrade zeljeznicke stanice...

...i nesto dalja okolina zeljeznicke stanice.

Centralno mjesto u gradu zauzima Stari Kvebek tj. Vieux-Québec koji se odnosi na teritoriju unutar gradskih zidina kada je Kvebek osnovan. On se dalje neformalno dijeli na Gornji i Donji Grad tj. Haute-Ville i Basse-Ville koji su povezani zicarom, kao i "casse-cou" iliti "vratolom" stepenicama. Doduse i Gornji i Donji grad izlaze van gradskih zidina, ali da ne cjepidlacim....

Elem, 'ajmo malo Gornji

...pa sad malo Donji

·
Registered
1,251 Posts
Discussion Starter #5

·
Banned
84 Posts
hahah, you're absolutely right.

That's actually Ottawa. I included it with the Quebec batch by mistake becuase at first glance it looks so much like Quebec City. :)
Hahaha prepostavljo sam da je Ottawa a nisam odavno bio u starom gradu pa sam mislio da je ta zgradurina Parlament Provincije Quebec-a. Jos me je zajebalo na tablici rezervisano za autobuse pise na francuskom "fin" pa sam poso i vjerovat da je Quebec a nikako da skolpim debi moglo da bude :eek:hno:

·
Registered
1,251 Posts
Discussion Starter #7
wow izgleda tako evropski, nikad ne bih rekao da je kanada. svidja mi se jako.
Grad je prelijep zaista. Kao sto rekoh, od ovoga sto sam ja vidio po Kanadi, uz Viktoriju ubjedljivo najljepsi.

·
Registered
1,251 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Nacionalni muzej lijepih umjetnosti Kvebeka (Musée national des beaux-arts du Québec) nalazi se u Gornjem Gradu neposredno izvan gradskih zidina. Mjesto na kom se muzej nalazi zove se Plains of Abraham i bilo je popriste velike bitke sredinom 18. vijeka - sudar kolonijalnih sila Kraljevine Velike Britanije i Kraljevine Francuske. Britanci su pobijedili.

Elem, muzej se sastoji od tri paviljona od kojih je jedan ranije (tokom 19. vijeka) bio zatvor.

U Gornjem Gradu se takodje nalazi zgrada parlamenta provincije Kvebek koja je unutar gradskih zidina.

Okolina zgrade parlamenta.

·
Registered
1,251 Posts
Discussion Starter #12
Jos uvijek smo u Gornjem Gradu....

Tu se nalazi i gradska vijecnica....

...a u neposrednoj blizini vijecnice je saborna crkva Basilique-cathédrale Notre-Dame de Québec.

I jos par kadrova iz Gornjeg Grada prije nego sto se prebacim na Donji i okolinu.

·
Torontonian 4ever
9,891 Posts
Quebec City je daleko najlepsi grad u Kanadi, a iza Buenos Aires najlepsi grad u Severnu/Juznu Ameriku.

Kad se secam kako mi klinci pre 5 godina picili uz brdo i bacali blato na profesorke dole hahahaha!!

·
Smelly cat...
1,307 Posts
Zbilja je prekrasan.... samo što je hladaaaan u 3pm....

1 - 20 of 28 Posts