Skyscraper City Forum banner
1 - 10 of 10 Posts

·
Let's learn to survive!
5,421 Posts
Discussion Starter · #1 ·
EGE Yapı, Emlak Konut GYO arsasında yeni bir projeye başlıyor. İstanbul Yedikule’de demiryolu araçlarının bakım onarım faaliyetlerinin gerçekleştirildiği tarihi cer atölyelerinin yer aldığı arazide hayata geçecek ‘Cer İstanbul’ projesinde konut, ofis, otel ve ticari birimler yer alacak. 1871’de açılan cer atölyeleri 1997’de kapatılmış ve tarihi yapılar atıl kalmıştı. Emlak Konut 40 bin metrekarelik arsa için 5 yıl önce bir ihale düzenlemiş ve ihaleyi de Ege Yapı kazanmıştı. Uzun süren ön hazırlık aşamasında sonra Yedikule projesi için düğmeye basıldı. 24 ayda teslim edilecek projede 5’i tescilli bina olmak üzere toplam 10 yatay blok yer alacak.

Projede ilgili bakanlık, belediye ve kurumlarla detaylı çalışmalar yapıldığını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Çok titiz bir çalışma oldu. Yeri geldi elle kazı yapıldı. Bu yenileme projesiyle atıl kalmış yapılar hayat buluyor. 5 yıl önce 306 milyon satış toplam geliri ve 106 milyon Emlak Konut payı olarak ihale yapılmıştı. Bugün ise beklenen satış toplam geliri ise 700 milyon lira. 5 yılda 2.5 kat değer kazandı. Üstelik ülkede yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen bu artış oldu. Bu da gösteriyor ki gayrimenkul hala yatırım aracı ve doğru proje diğer yatırım araçlarına kıyasla daha çok kazandırıyor” dedi.

Projedeki tarihi yapıların restore edileceğini belirten Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı,”Silueti bozmayacak bir yapı dili kullanılıyor. Tarihi yapılardan biri otel olacak ve dünyaca ünlü bir zincir ile görüşmeler sürüyor” dedi. Cer İstanbul’da 1+1’den 6+1’e kadar değişen tipte 125 konut yer alacak. Konutların metrekare fiyatı ise 11 bin ile 20 bin lira arasında değişiyor.

Hurriyet

Ankara'daki CerModern'in büyüğü ve çok fonksiyonlusu olacak gibi.(konut, iş merkezi, otel vs.)

·
Moderator
30,846 Posts
ben şunu anlamadım, kültürel etkinliklerin yapılacağı mekânların dibinde konut mu olacak?
Ben ikide bir yabancıların dibimde olduğu bir yerde yaşamak istemezdim. Ofis olsa daha mantıklı olurdu.

• Like
Reactions: RickSanchez

·
Registered
337 Posts
Çokiyi bildiğim bir yer. Orda asıl ilginç olan surların tam üstüne nasıl konut izni verdikleri şaşırtıcı.restore edilen yerler tarihi olarak adlandırılan tarihi olup olmadığı tartışılan tcdd nin yıllar önce terk ettiği yer. Et ve balık kurumuda vardı orda zamanla harabe oldu. Lakin okısım gazhanenin yanı sur olan kısım orda tek katlı bina dışında bina yapılamazı geçtik tarihi dokuya zarar vereceği için konut bina yapılamaz.

Eski binaları restore edip arayada eski binalarla ilgili birşey uydurup ev koymuşlardı. Sahilden ermeni kilisesininki önemli bir kilisedir ermeniler için arkasından dar bir yolla aşıklar yolu dediğimiz kilise ile sur arasından çıkılır. Bu meydan tam surun üstündedir.

·
Registered
337 Posts
Resimde 3 tane yanyana ev görülen yerin hemen arkasından marmaray yeraltına inmeye başlıyor. Yukardada taşıt köprüsü var ilerde oraya ayrıca sirkesi yedikule teren hattı projesi var. Resim içinde en ilginci ibb otobüs çöplüğü ve gaz hanenin yıkılmadığı görülüyor. Onlara ait değilse çok etkilemesede oraya ne yapılacağı önem kazanacaktır bunu kenara not yazmak lazım.

Kısaca surların üstüne yapılmış içinden tren geçen proje.

Pozitif tarfları ise dedikelri gibi hertaraftan bağımsız, tarihin içinde , gezi alanlarında hatta 2 katlı olmasına rağmen evlerde yukardan müthiş bir deniz manzarası oluşacaktır, önü herne kadar sahil yolu olsada surun üstünde yüksekte olduğundan görüntüyü çok etkilemeyip sahil şeridi ve yeşillik hakim konumda olacak.

Şehrin içinde her yere yakın / her yerden bağımsız / şehirden ayrı / şehrin içinde yaşam sunuyorlar.
fiyatları oralarda şimdiye kadar olan projelerin çok üstünde bir rakam olacaktır diye düşünüyorum.

1 - 10 of 10 Posts