Skyscraper City Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
1,937 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Chamonix, Vevey, Freiburg - krótka wizyta

Przy okazji wizyty w Alpach udało mi się zobaczyć te trzy miejscowości. Zaczynamy od Chamonix-Mont-Blanc, mekki sportów zimowych i alpinizmu.

1. Widok na placyk przy którym znajduje się centrum informacji turystycznej. W tel widać kolej linową na Aiguille du Mid.

2.

3.W tle za kościółkiem szczyt Le Brévent popularny wśród paralotniarzy.

4.

5.

6.

7.

8.

9.Pomnik pierwszych zdobywców Mont Blanc

10.

cdn

·
Let's go digging
7,968 Posts

·
Registered
1,937 Posts
Discussion Starter · #3 ·
11. Kolejny pomnik, niestety nie wiem kogo :(

12.

13. A tutaj główn ulica handlowa w Chamonix, coś jak Krupówki w zakopanym tylko utrzymana w lepszym guście ;) Królują punkty gastronomiczne i sklepy ze sprzętem sportowym.

14.

15.

16. Szczyt Midi widziany z Chamonix

17. I stacja kolejki, przyjemność wyjechania na górę kosztuje około 45 euro.

18. Z Chamonix to wszystko. Na koniec jeszcze tylko panorama doliny z góry.

cdn

·
Kolejorz fan
932 Posts
Eh, nie cierpię Nestle, po tym jak zabrali Goplanie markę Princessa, zresztą Shoeller też zniknął z rynku przez nich. I teraz są jakieś idotyczne lody typu rożek z wafelkiem Princessa w środku... A zwykłego czekoladowego na patyku to już można tylko w Lidlu dostać. Jak mówiłem nie cierpię Nestle:)

·
Let's go digging
7,968 Posts
A teraz kilka fotek z Vavey w Szwajcarii. Piękna miejscowość, niestety spędziłem w niej niecałą godzinę przy dość pochmurnym niebie.
To w sumie i tak chyba dłużej niż ja :) Za to jadłem w Vevey pyszny obiadek w knajpce nieco w lewo od promenady z fotki #24

·
Registered
1,937 Posts
Discussion Starter · #11 ·
^^ Przekopiuje w takim razie swoje dwa psoty z wątku o pieszej turystyce górskiej.

To teraz coś ja wrzucę. Na początek Włochy, Dolina Aosty i Gran Paradiso (4061). Wejście na szczyt rozłożyliśmy na dwa dni, można zrobić w jeden ale my nie mieliśmy aklimatyzacji.

Początek podejścia:

Widoki z okolic schroniska:

Schronisko Rifugio Victorio Emanuele II (2735).

cdn.
No to lecimy dalej:

Tutaj widoczny lodowiec i droga omijająca największe szczeliny:

A tu już zachód słońca:

Rankiem pięknie widać Mont Blanc:

A tutaj już zdjęcie z wysokości około 3800.

I kilka zdjęć ze szczytu:

Widać Matternhorna i Monte Rosę:

A to już zdjęcia zrobione podczas zejścia:

Z Gran Paradiso to wszystko :)

·
Registered
1,937 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Po dłuższej przerwie czas na kolejną część relacji. Tym razem Freiburg im Breisgau. Zaczynamy od serca miasta czyli Katedra Najświętszej Marii Panny.

26. Wieża katedry ma 116m wysokości, co sprawia, że ciężko ująć całość stojąc u podnóża.

27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.

cdn

·
Let's go digging
7,968 Posts
He he, pobieżnie czytając myślałem że masz na myśli Fryburg w Szwajcarii, leżący nieco an północ od Vevey - w sumie to droga z Lozanny na Brno, też ładne ponoć zabytkowe miasto.

A tu proszę - czysto nadreńskie okolice, stolica Szwarcwaldu! Freiburg Bryzgowijski jest piękny, szczególnie te kanały, chociaż te mniejsze, płynące po ulicach przypominały mi nieco rynsztoki :nuts: Miałem ochotę wybrać się w tym roku z aparatem, z Bazylei to dwa kroki, ale nie wyrobiłem się czasowo.

A wieża katedry we Freiburgu jest najwyższą wieżą wybudowaną w całości w czasach gotyku :)

·
Registered
1,937 Posts
Discussion Starter · #17 ·
^^

Faktycznie trochę mało precyzyjnie wyraziłem się na początku i wprowadziłem trochę w błąd. Przez drugi Freiburg praktycznie przejeżdżaliśmy autostradą ale nie zatrzymywaliśmy się. Wiele ciekawych miast jeszcze było na trasie ale celem nadrzędnym były jednak Alpy :) I to się na pewnie nie zmieni choć przy każdej wizycie z pewnością postaram się w jednym, dwóch ciekawych miastach zatrzymać. Choćby na kilka godzin.

Co do wieży katedry, człowiek stoi przed nią i się zastanawia jak oni to zbudowali w średniowieczu :) Nie jestem pewien ale po ukończeniu wieży mogła być drugą najwyższą budowlą po piramidzie w Gizie, a na pewno była w ścisłej czołówce. A kanały, to ewenement bo płynęła nimi czysta, pitna woda prosto, że Szwarcwaldu :)

Postaram się jeszcze w wolnym czasie dodać kilka zdjęć z nieudanego ataku na Dach Europy ;)

1 - 17 of 17 Posts