SkyscraperCity banner
1 - 20 of 31 Posts

·
Registered
82 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
2010
Se pare ca din 2012 Bucurestenii care se plimba prin Piata Charles de Gaulle vor merge pe sub pamant, masinile ramanand sa fie singurele de la suprafata.

Iata un link unde puteti afla mai multe detalii:

http://www.a1.ro/news/social/primaria-capitalei-incepe-constructia-primei-piete-subterane-din-bucuresti-135217.html (dead link in 2017)

Peste doi ani, bucurestenii care se plimba prin piata Charles de Gaulle vor merge doar pe sub pamant. La suprafata ramin doar masinile. Primaria Capitalei incepe constructia primei piete subterane din Bucuresti. Si tot sub pamant isi vor gasi locul un pasaj auto si o parcare. Nota de plata va fi de aproape 80 de milioane de euro din care jumatate ii revine Municipalitatii.

Sapaturile la viitorul pasaj rutier incep in primavara. Parcarea subterana, pasajul si piata pietonala vor fi construite in acelasi timp.

Parcarea va fi construita pe trei etaje subterane si va avea 603 locuri, distribuite de o parte si de cealalta a tunelului metroului. La primul etaj, chiar sub nivelul strazii, va fi amenajata o piata publica

Din cele trei nivele subterane, doar doua vor fi ocupate de masini. Dupa ce parcarea va fi gata, tot traficul pietonal de la suprafata, va fi mutat in subteran, prin piata publica. Potrivit proiectului primariei, piata va fi amenajata chiar sub actualul rond verde din mijlocul pietei Charle de Gaulle.

Pasajul rutier va fi construit pe directia Bulevardului Aviatorilor, de o parte si de cealalta a galeriei metroului. Intrarile si iesile din tunel vor fi amenajate pe lateralul bulevardului, pe actualele bretele.

In mai putin de o saptamina va fi desemnata firma care va construi parcarea subterana. Pina in primavara, edilii sustin ca va fi incheiata si licitatia pentru alegerea constructorului pasajului. Cele doua lucari vor costa aproape 80 de milioane de euro, din care Municipalitatea plateste doar cele 40 de milioane, pentru realizarea pasajului.

UPDATE 2011: Parcare, pasaj si magazine in Piata Charles De Gaulle
http://jurnalul.ro/stiri/observator/parcare-pasaj-si-magazine-in-piata-charles-de-gaulle-564115.html

UPDATE 2013: Primarul Oprescu a renuntat la tunel auto, si anunta pasaje pietonale

UPDATE 2017: Nimic nu s-a intamplat..inca. Revenim in 2117

·
AUTOBANN.ED
45,881 Posts
Fix invers decat ar fi trebuit. De ce mama ei sa mearga pietonii pe sub pamanat cand in apropiere e unul dintre cele mai frumoase parcuri din Bucuresti si zona in ansamblu e una foarte placuta?

·
Balamuc
1,946 Posts
Pai asa as zice si eu , dar daca la universitate s-a putut, de ce sa nu se poata si aici ? :nuts:

·
Registered
2,284 Posts
Fix invers decat ar fi trebuit. De ce mama ei sa mearga pietonii pe sub pamanat cand in apropiere e unul dintre cele mai frumoase parcuri din Bucuresti si zona in ansamblu e una foarte placuta?
corect ar fi sa filtram bs ziaristilor. suprafata pietonala la suprafata nu se schimba, din contra. dar vor adauga un nivel subteran de spatii comerciale, de aia vor merge in subteran,
acolo va fi metroul, si parcarile....tu ce propui ?

·
AUTOBANN.ED
45,881 Posts
Nice. Love it! But where is the level for the underground shopping area and where's the level for the underground metro station?

·
Banned
1,969 Posts
Intrarile in pasaj de ce le fac in lateral?Functia acelor strazi laterale este alta( de acces la cladirile de la bulevard si catre interiorul cartierului),cele 6 benzi din mijloc sunt pt tranzit.Mie nu mi-ar placea sa am vila la bulevard si sa imi treaca mii de masini/ora prin fata casei.Sa nu mai spun ca intrarile sunt prea lungi si putin abrupte,acoperite cu nu stiu ce tevi albe.Si strazile acelea adiacente sunt pline de masini mereu,daca fac intrarile cei care parcam acolo unde se duc?Pasajul pietonal e legat de statia de metrou ca nu imi dau seama?Nici directia de baza din piata nu e pe N-S, ci pe Prezan-Aviatorilor.Dezamagit ....

·
AUTOBANN.ED
45,881 Posts
Pasajul de la Piata Charles de Gaulle va costa peste 30 mil. euro

20 August 2011 13:27

Primaria Municipiului Bucuresti (PMB) a atribuit asocierii Romstrade - Metroul un contract de 143,9 milioane lei (33,8 milioane euro) fara TVA pentru proiectarea si executia lucrarilor de constructie a unui pasaj rutier subteran in zona Piata Charles de Gaulle, scrie Mediafax.

Contractul a fost atribuit la 1 august, prin licitatie deschisa, potrivit unui anunt al institutiei. Primaria a primit patru oferte pentru acest proiect, estimat initial la 168,9 milioane lei fara TVA. Durata contractului, finantat cu fonduri bugetare, este de trei ani de la data atribuirii.
[...]
Sursa

·
Cookie Monster
443 Posts
Chiar acum am trecut pe acolo, era o masina de forat, pe partea dintre Dorobanti si Primaverii, si am intrebat ce fac cu ea. Sondeaza deja solul pentru parcare/tunel.

Bad news, LucianPopa1000... se face. :)

·
Banned
1,969 Posts
Eu chiar as vrea sa vad pacare si pasaj pietonal.Pasaj rutier intr-o zona verde de promenada nu are ce cauta insa.Si unde spui tu se construieste un imobil de birouri,cred.Nu pasajul si parcarea.

·
Cookie Monster
443 Posts
Eu chiar as vrea sa vad pacare si pasaj pietonal.Pasaj rutier intr-o zona verde de promenada nu are ce cauta insa.Si unde spui tu se construieste un imobil de birouri,cred.Nu pasajul si parcarea.
Se construieste un imobil pe Aviatorilor, langa sediul PNL. Eu vorbeam ca am vazut masina de forat chiar in piata Charles de Gaulle pe portiunea intre Bd. Dorobanti si Primaverii, iar persoana intrebata a spus ca e special pentru proiectul din acest thread.

1 - 20 of 31 Posts