Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 754 Posts

·
Registered
Joined
·
342 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Galeria Chełmska

WizualizacjeInwestor: Galeria Chełmska sp. z o.o.
Powierzchnia: 33 tys. m2
Główni najemcy: Castorama (8300 m2), Tesco Extra (8200 m2)
Lokalizacja: ul. Lubelska/ul. Rejowiecka
Liczba kondygnacji: 3 (-1,0,1)
Kino: tak (Cinema Lumiere)
Lokali usługowych: 110
Data rozpoczęcia budowy: 2011 rok - wrzesień-październik
Data otwarcia: II kwartał 2013 roku
Więcej informacji: http://www.galeriachelmska.pl
Aktualny etap przygotowań do budowy: Inwestor uzyskał pozwolenie budowy od UM, wynajęta powrzchnia w galerii to 22 tys. m2

_______________________________________

Galeria Graf (Pasaż Chełmski)Inwestor: Pasaż Chełmski sp. z o.o.
Powierzchnia: 28 tys. m2
Główni najemcy: Kaufland
Lokalizacja: al. 3 Maja
Liczba kondygnacji: 2
Kino: tak (Multikino)
Lokali usługowych: 80
Data rozpoczęcia budowy: 2013 rok
Data otwarcia: 2014 rok
Więcej informacji: http://www.grafchelm.pl/projekty-w-realizacji/pasaz-chelmski/

_______________________________________

Centrum Handlowe "Lokomotywownia"

Inwestor: ...
Powierzchnia: ?
Główni najemcy: [zakładam, że może to być np. Media Markt, OBI, Leyor Merlin...]
Lokalizacja: al. Przyjaźni
Liczba kondygnacji: 1
Kino: nie
Data rozpoczęcia budowy: 2013 rok
Data otwarcia: 2015 rok

_______________________________________

Galeria KamenaInwestor: ...
Powierzchnia: 20 tys. m2
Główni najemcy: ?
Lokalizacja: al. Armii Krajowej/ul. Lubelska/ul. G. Orlicz-Drezera
Liczba kondygnacji: 5
Kino: tak
Lokali usługowych: 90
Data rozpoczęcia budowy: 2013 rok
Data otwarcia: III kwartał 2014 roku
Więcej informacji: http://www.galeriakamena.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,024 Posts
Uważam że gdy Graf zacznie budować swoją galerię to zostanie stworzony oddzielny wątek.Póki co to w Chełmie nie ma inwazji obiektów handlowych i wydaje mi się że ten temat może umrzeć śmiercią przez zapomnienie.
 

·
Registered
Joined
·
1,845 Posts
Ja nie jestem przeciwnikiem tego wątku - ale trzeba rozważyć skasowanie któregoś, nie ma sensu dublowac. Tak wiec albo ten albo tamten do kasacji :)
 

·
Registered
Joined
·
2,024 Posts
Wątek o galerii chełmskiej należy bezwzględnie zostawić to będzie duża inwestycja,a póki co o handlu możemy dyskutować na ogólnym forum.Chyba że coś się zmieni i jakimś cudem nastąpi wysyp (raczej się nie zanosi:eek:hno:) nowych obiektów handlowych.
 

·
Registered
Joined
·
342 Posts
Discussion Starter · #7 ·
czjack, jak widać 'wysyp obiektów handlowych' jednak nastąpił. Ogólnie w planach są 4 centra handlowe (Galeria Chełmska, Pasaż Chełmski, CH na al. Przyjaźni i CH na Batorego) z czego budowa dwóch pierwszych ma się rozpocząć w tym roku. Więc ten wątek można uznać za ponownie otwarty...:)
 

·
Registered
Joined
·
2,024 Posts
Lokomotywownia - plany budowy wielkiego centrum handlowegotom
Wielkie centrum handlowe miałoby powstać na terenach położonych przy alei Przyjaźni. Właściciel terenu chce tam wybudować kompleks o nazwie Lokomotywownia. Przed laty właśnie tam znajdowały się budynki kolejowe i lokomotywownia.

Inwestycja może powstać, bo radni na ostatniej sesji zgodzili się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych na prostokącie od „wiaduktu” do dworca PKP i między ulicą Kolejową a Al. Przyjaźni i Rampą Brzeską.

Miasto chciało zmiany planu również z powodu zamiaru uporządkowania terenu. Dzięki temu można by np.
zorganizować alternatywne połączenie drogowe kierunku północ - południe. Chodzi o budowę drogi, którą
mieszkańcy przejeżdżaliby przez tory gdyby wiadukt był nieczynny. W zamiarze jest również poszerzenie ulicy Kolejowej. Zmiana planu dotyczy terenu od wiaduktu aż do dworca PKP. Jednak jej główny cel to uporządkowanie działek w okolicach torów i zgoda na wybudowanie sklepów wielkopowierzchniowych.

Właściciel terenu zaprezentował radnym koncepcję budowy centrum handlowego. Pracę tam znalazłoby od 250 do 500 osób. Inwestycja ma kosztować 45 mln zł. Z założenia ma być to centrum ze dużymi sklepami meblowym, sklepem z artykułami budowlanym, wykończeniowymi i ogrodniczymi oraz ze sprzętem RTV i AGD. a także restauracja.

Budynki miałyby być wybudowane na planie łuku, z wielkimi oknami przypominającymi stare lokomotywownie. Przed centrum stanęła by wiekowa lokomotywa lub wagon kolejowy.


 

·
Registered
Joined
·
342 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Lokomotywownia i Parowozownia

Granice opracowania obejmują głównie tereny przemysłowe, poprzemysłowe i usługowe, wymagające rewitalizacji, tereny zabudowań mieszkalnych i drogi publiczne. Zmiana przewiduje poszerzenie drogi kolejowej. Dziękitemue mogłyby powstać wielkopowierzchniowe obiekty handlowe. Na Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego byli przedstawiciele przedsiębiorstwa, które zaprojektowało już centrum handlowe o nazwie „ Lokomotywownia, Parowozownia”.

Jak wyjaśniał współwłaściciel, inwestycja miałaby nawiązywać do zabudowy dworca kolejowego. Przed budunkiem stanąłby parowóz z wagonem. całość inwestycji to ok. 45 mln złotych. Projekt zakłada również centrum kulturalne. Miejsce na kino i hipermarket. Gdyby pomysł udało się zrealizować, pracę mogłoby dostać od 250 do 300 osób, zapewnił inwestor.

Radny Dariusz Grabczuk pytał czy jest już dokładne miejsce pod inwestycję i czy inni inwestorzy mogą składać oferty.

Przedmiotem opracowania jest teren, a nie wniosek tego czy innego inwestora. Tereny możliwe do przeznaczenia pod sklepy wielkopowierzchniowe to rejon Al. Przyjaźni, a zakres zagospodarowania obejmuje ponad 80 hektarów – tłumaczył prezydent Józef Górny.

Zdecydowanie przeciwny pomysłowi był Maciej Baranowski. Tłumaczył, że należałoby się wstrzymać i poczekać aż powstaną centra handlowe, na które radni już wcześniej się zgodzili. Dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa MariaTalma wyjaśniła, że ten teren nie jest sprawą nową.

- W tym momencie jest kilka propozycji, nie tylko sklep wielopowierzchniowy . Nawet gdyby powstała „ Lokomotywonia i Parowozownia" musimy na tę inwestycję poczekać ok 10 lat - dodała dyrektor.

http://chelmonline.pl/index.php/informacje/1-chelm/1745-lokomotywownia-i-parowozownia-.html
 

·
Registered
Joined
·
2,024 Posts
Miasto idzie w galerie?

Aż trudno to sobie wyobrazić. Dziesięciopiętrowa wieża widokowa, aquapark z prawdziwego zdarzenia, akademik i galeria handlowa - tak w przyszłości mają wyglądać górki przy Batorego. Swoje oblicze ma zmienić też teren po byłej parowozowni przy Alei Przyjaźni, gdzie nowy właściciel terenu planuje budowę centrum handlowego „Lokomotywownia”, zachowując starą architekturę. Warunek jest jeden - rada miasta musi dokonać zmian w prawie lokalnym.

Chełmscy radni przystąpili do zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planie zagospodarowania przestrzennego dla obszarów przy ul. Batorego i przy Alei Przyjaźni i Rejowieckiej. Jeszcze do niedawna nie można było dokonywać zmian w planie, dopóki rada nie przyjęła uchwały o zmianach studium. Tak było, gdy zmieniano plan dla terenu między Rejowiecką i Lubelską. Od niedawna prawo zezwala jednak na tzw. „krótką ścieżkę”.

Uczelni zależy
Kilka lat temu, za czasów prezydenta Henryka Dżamana, miasto przekazało ponad 8 ha gruntu przy Batorego Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, z przeznaczeniem na działalność statutową. Szkoła planowała wybudować tam uczelniany campus. Ale teren do dziś stoi pusty. Trzy lata temu władze PWSZ przedstawiły nową propozycję jego zagospodarowania. Uczelnia znalazła inwestora, czeską spółkę Casta Invest, która gotowa była kupić od niej działkę pod budowę centrum handlowo-rekreacyjno-sportowego. Do tego potrzebna była jednak zgoda rady miejskiej na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego i samą transakcję. Początkowo pomysł spotkał się z przychylnym przyjęciem samorządu, ale pojawiły się wątpliwości związane z dotychczasową działalnością Casta Invest w Polsce. Czesi, delikatnie mówiąc, nie mieli dobrej reputacji i ich plany w innych miastach kończyły się na czczych obietnicach. Wykupowali grunty i sprzedawali je z zyskiem, a samorządy zostawały z kwitkiem. Pomysł zagospodarowania górek na Batorego upadł.
Sprawa ponownie wróciła do samorządu. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa złożyła wniosek o przystąpienie do zmian w studium i planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Na czwartkowym posiedzeniu komisji budżetu i rozwoju gospodarczego swoją wizję zagospodarowania terenu chełmskim radnym przedstawiał sam prof. Józef Zając rektor uczelni. Plany są bardzo ambitne. Żeby je zrealizować, uczelnia musi znaleźć inwestora. A z tym może być ciężko.
Uczelnia chce, aby na Batorego powstał akademik. Rektor Zając zapewnia, że gdyby taki budynek dziś istniał, od ręki wprowadziłoby się do niego 700-800 studentów. Profesor zapewnił też, że inwestor wybuduje z prawdziwego zdarzenia aquapark. Ale prawdziwym hitem miałaby być wieża widokowa o wysokości dziesięciu pięter. Gdyby to mówił kto inny, a nie rektor Zając, zapewne nikt nie uwierzyłby w te słowa. - Ale żeby te obiekty mogły funkcjonować, muszą mieć zasilanie finansowe - mówił rektor. Dlatego też jednym z pomysłów jest budowa galerii handlowej. Całość miałaby kosztować około 300 mln zł.
Obecnie górki przy Batorego przeznaczone są pod zabudowę usługową i jednorodzinną. Zmiany studium i planu mają polegać na dopuszczeniu budowy obiektów sportowo-rekreacyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych oraz bloków wielorodzinnych i zbiorowych. Funkcja handlowa, jak stwierdził wiceprezydent Józef Górny, ma być magnesem przyciągającym inwestorów. - Prace nad zmianami studium i planu powinny ruszyć jak najszybciej, żeby miasto i uczelnia miały z tego pożytek - przekonywał radnych rektor Zając.

Galeria z lokomotywą
Pomysł na zagospodarowanie terenu po dawnej parowozowni przy zbiegu Alei Przyjaźni i ul. Rejowieckiej mają też nowi właściciele terenu Janusz Dec i Wiktor Superson z Rzeszowa. Działkę rok temu kupili od PKP z zamiarem budowy galerii handlowej, która architekturą nawiązywałaby do starej parowozowni. Symbolem obiektu ma być ustawiona przed wejściem, odrestaurowana lokomotywa i wagon. W galerii znalazłyby się markety: budowlany, meblowy, RTV i AGD. Inwestycję wstępnie oszacowali na 45 mln zł.
Obaj właściciele zapewniali, że przy okazji budowy centrum, powstałaby nowa droga, która łączyłaby ul. Kolejową z Aleją Przyjaźni. Droga przebiegałaby przez tory kolejowe i miałaby być alternatywą, na wypadek gdyby trzeba było zamknąć wiadukt.

Radny powątpiewał
Co prawda w obu przypadkach rada miasta wyraziła zgodę na przystąpienie do zmian w studium i w planie, ale zanim do tego doszło, radni szukali odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Na komisji porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego o dziwo najwięcej wątpliwości, czy miasto powinno dokonywać zmian w prawie lokalnym, miał radny koalicji Maciej Baranowski z RiD. - Pod pretekstem budowy drogi mamy zgodzić się na zmianę planu przy Alei Przyjaźni?! Jest kilka innych terenów jeszcze niezagospodarowanych, jak choćby Lubelska - Trubakowska. Poczekajmy z decyzją - mówił.
- To ostatni moment, aby ten szpecący teren miasta poprawić. Budujmy ofertę dla całej Ziemi Chełmskiej - odpowiedział Józef Górny.
- Ale nie sklepami wielkopowierzchniowymi! - wypalił Baranowski. - Odczują to branże spożywcze i budowlane.
Radny Rozwoju i Demokracji zaznaczył też, aby budowa aquaparku na górkach przy Batorego była dla potencjalnego inwestora warunkiem koniecznym do spełnienia.

(ps)
www.nowytydzien.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,024 Posts
Batorego raz jeszcze.

PWSZ wybuduje akademik przy Batorego w Chełmie


tom
Po wielu latach zawirowań, tworzenia koncepcji i rozmów w końcu pojawiła się szansa, aby „górka” przy ulicy Batorego została zagospodarowana. Rada miasta zgodziła się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. Właścicielem terenu jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie i chce tam zbudować między innymi akademik.

- Nie będziemy robić tam byle czego. Chcemy, aby miasto i uczelnia miały z tego pożytek - przekonuje rektor PWSZ prof. Józef Zając. - Niech ta górka przestanie być wreszcie miejscem, gdzie wyprowadza się psy. Wydaje mi się, że powinniśmy to wreszcie zmienić

Miasto przekazało działkę uczelni, z przeznaczeniem na wybudowanie np. akademika czy jednego z instytutów osiem lat temu. Rektor chciał tam wybudować wielkie centrum handlowe, akademik, aquapark czy obiekty sportowe. Jednak za każdym razem, kiedy przedstawiał swoje koncepcje poprzednie składy rady miasta się na to się nie godziły. Nie pozwalał na to plan zagospodarowania. Do teraz. Procedurę zmiany udało się rozpocząć. Będą tam mogły powstać budynki mieszkalne, oświatowe, sportowe czy wielkopowierzchniowe obiekty handlowe powyżej 2 tys. m. kw.

- Teraz, po zmianach koncepcji, jesteśmy gotowi do tego, aby rozpocząć działania i aby ten teren uzyskał odpowiedni status - mówi Zając. – Chcemy przystąpić do prac jak najszybciej.

Co PWSZ ma zamiar wybudować na tej działce? Przy ul. Batorego na pewno stanie akademik. Jak twierdzą władze uczelni, brakuje im takiego budynku. Studenci teraz mieszkają w wynajętych pokojach w hotelu Kamena. - Jestem przekonany, że zainteresowanych będzie 700-800 osób. Wprawdzie większość naszych studentów jest z Chełma i okolic, ale są też ludzie z Polski. Stanowią prawie 30 proc. społeczności uczelni – ocenia rektor. Dodatkowo uczelnia rozwija kształcenie na kierunkach lotniczych, czym zainteresowani są mieszkańcy całego kraju, a nawet zagranicy.

Na tym terenie mógłby powstać także aquapark. Towarzyszące całemu kompleksowi przyszłe centrum handlowe mogłoby pokrywać koszty utrzymania obiektu. W tym przypadku miasto już ma wstępne plany, co do budowy aquaparku. Poszukiwani są inwestorzy, którzy razem z miastem mogliby go wybudować.

Historia terenu jest bardzo ciekawa. W latach dwudziestych XX wieku miała tam powstać drugie skrzydło wielkiego osiedla kolejowego. Na szczycie górki miała stanąć wieża widokowa. Rektor dodaje, że obiekty będą planowane tak, aby nawiązywały do pozostałej zabudowy tej części miasta.

Ze zmian zadowoleni są także mieszkańcy Górnej Dyrekcji. – W końcu górka przestanie być tylko porośniętym krzakami wielkim placem – mówi pani Alicja, mieszkanka ulicy Wiejskiej.
www.chelm.naszemiasto.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,845 Posts
Straszny balagan sie robi w naszych chelmskich watkach. Wg mnie ten powinien byc zamkniety, jako ze oprocz GCh wszystko jest planami przyszlosci. Dodatkowo przy Batorego ma nie byc to tylko galeria. Stad widzialbym raczej przeniesienie tej dyzkusji do chelmskich inwestycji ( zreszta tam sie ona toczy rownolegle) . Oczywiscie to jest tylko moje zdanie :)
 

·
Registered
Joined
·
2,024 Posts
Mniejsze miasta chcą mieć galerie handlowe

14-04-2011,
W Warszawie działa najwięcej w kraju, bo aż 12 dużych galerii handlowych. Na tym nie koniec, bo przybędą jeszcze dwie. Ale ambicję posiadania choćby jednej takiej galerii mają także mniejsze miasta - informuje Metro.


Na celowniku są głównie miasta od 50 do 250 tys. mieszkańców, jak Białystok, Rzeszów, Lublin, Olsztyn, czy Płock. Mniejsza Łomża będzie miała aż dwie galerie handlowe, w kolejce ustawiają się Puławy, Stalowa Wola, Ostrów Wielkopolski i Chełm.

Jak pisze "Metro", mniejsze miasta choćby nawet chciały, to raczej nie zablokują takich inwestycji. - Młodzież lubi się ubierać w modnych sklepach. Przyjeżdżają do nas też klienci z Litwy i obwodu kaliningradzkiego - mówi Jarosław Filipowicz z urzędu w Suwałkach . Samorządowcy chwalą też nowe miejsca pracy (więcej niż w małych sklepikach, których ponoć tak wiele z powodu konkurencji nie pada).
www.portalspożywczy.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,024 Posts
Skoro jest właścieciel terenu,wstępny projekt już jest,plan zgospod.przestrz.w trakcie zmiany to powoli przygotowują się pewnie do budowy.Chociaż to jeszcze nieprędko.:eek:hno:
 
1 - 20 of 754 Posts
Top