SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1383 Posts

·
Registered
Joined
·
1,845 Posts
Discussion Starter · #1 ·
eCHELM

Wybudowali migiem chodnik
21.05.2009.

W takim tempie już dawno nie wykonano drogowej inwestycji. Zakład Wapienno-Piaskowy z Bełżyc na kilka miesięcy przed upływem terminu wyremontował chodnik na ul. Droga Męczenników i wybudował dojazd do bloków przy ul. Kredowej. Inne firmy drogowe niech biorą przykład.

Przetargi na remont chodnika przy ul. Droga Męczenników i budowę drogi dojazdowej do bloków na ul. Kredowej wygrał Zakład Wapienno-Piaskowy z Bełżyc. Firma, do tej pory, mało znana na chełmskim rynku. - Wcześniej nie robiła dla nas żadnej inwestycji - mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

Pojawienie się jej ofert w miejskich przetargach wywołało małe poruszenie wśród lokalnych przedsiębiorców. Firma z Bełżyc, proponując niskie ceny, pokonała konkurencję. Po przetargach nie brakowało opinii, że wykonawca z zewnątrz może okazać się mało solidny, a biuro firmy znajduje się w tzw. „teczce”.Tymczasem Zakład Wapienno-Piaskowy z Bełżyc stanął na wysokości zadania. W nieco ponad trzy tygodnie firma wyremontowała znajdujący się w fatalnym stanie chodnik przy ul. Droga Męczenników. Zamiast dotychczasowych płyt chodników, ułożyła kostkę brukową, wymieniła też krawężniki. - Robotnicy pracowali od świtu do nocy, nie mając wolnych sobót - chwali wykonawcę dyrektor Tomasik. - Inwestycja, która miała być ukończona w czerwcu, była gotowa w pierwszych dniach maja.

Remont chodnika, na który miasto zarezerwowało 170 000 zł, ostatecznie kosztował około 90 000 zł. Zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone na inne miejskie inwestycje. W ubiegłym tygodniu zakończyła się budowa drogi dojazdowej do bloków komunalnych przy ul. Kredowej. Trwa teraz porządkowanie placu budowy i w najbliższych dniach planowany jest odbiór inwestycji.

Inwestycja rozpoczęła się w marcu br., a termin jej ukończenia zaplanowano na 31 sierpnia. Gdy firma zakończyła remont chodnika przy ul. Droga Męczenników, pracujący przy nim robotnicy wspomogli swoich kolegów na placu budowy przy ul. Kredowej, podkręcając tempo prac.- To pierwsza firma spoza Chełma, która w tak szybkim tempie wykonała czasochłonną inwestycję- nie szczędzi pochwał dyrektor Tomasik. Co za czasy. Mamy nadzieję,w że doczekamy takich, gdzie urzędnicy tak przypilnują robót, że wykonanie prac przed terminem będzie normą, a nie powodem do dumy. Dojazd do ul. Kredowej kosztował 323 941 zł. W budżecie na tę inwestycję zaplanowano 400 000 zł.

(ps)

pojawia sie tylko kwestia jakosci wykonania, mam nadzieje ze za pol roku nie bedzie to skrzyzowanie dolin z pagorami :)
 

·
Registered
Joined
·
44 Posts
junek wygląda na solidną robotę. Jak przechodziłem tamtędy ze znajomym to też się dziwiliśmy, że tak dużą inwestycję można tak sprawnie i elegancko przeprowadzić. BTW. zdjęcia z tego miały się pojawić dzisiaj, ale skoro uprzedziłeś :)
 

·
Registered
Joined
·
1,845 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Doktorakagi obiecales fotki placu chyba Kosciuszki jesli mnie pamiec nie myli :)
 

·
Registered
Joined
·
1,845 Posts
Discussion Starter · #7 ·
eCHELM

Wierzbowa już nie płacze
22.05.2009

Miejska spółka MPRD za niespełna 260 000 zł wybuduje długo oczekiwaną ulicę Wierzbową w Chełmie. Do przetargu oprócz chełmskiej firmy przystąpił jeszcze „Strabag”.

O budowę ulicy Wierzbowej mieszkańcy i tamtejsi przedsiębiorcy zabiegali od kilkunastu lat, ale zawsze brakowało pieniędzy. Inwestycja w końcu znalazła się w tegorocznym budżecie. Na jej realizację zapisano 300 000 zł, choć kosztorys na wykonanie kanalizacji burzowej, chodnika i budowę drogi opiewa na 600 000 zł.

- W tym roku na pewno wybudujemy blisko 200-metrowy odcinek drogi, od ul. Rejowieckiej do zakładu „Kazex” i na całej długości ulicy wykonamy kanalizację burzową - wyjaśnia Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. - Niewykluczone jednak, że zwiększymy zakres prac i albo położymy asfalt na dłuższym odcinku, albo wybudujemy chodnik.

W ubiegły piątek ZDM rozstrzygał przetarg na budowę ul. Wierzbowej. Wpłynęły dwie oferty. Korzystniejszą, opiewającą na 259 884 zł złożyło Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Chełmie. Na ogłoszenie odpowiedział również lubelski oddział firmy „Strabag”, wyceniając roboty na 328 546 zł. Ostateczny wykonawca inwestycji będzie znany po dokładnym sprawdzeniu obu ofert.

(ps)
 

·
Registered
Joined
·
2,022 Posts
CHEŁMSKA MYŚL DROGOWA
23.05.2009. echelm.pl

Przy pl. Gdańskim zrobiło się bezpieczniej. To efekt zmian organizacji ruchu, jakie wykonali tam chełmscy drogowcy. Przez centrum jeździ się znacznie lepiej.
Skrzyżowanie ulic Lubelskiej, Mickiewicza, Młodowskiej i Strażackiej, nieopodal pl. Gdańskiego, to jedno z najruchliwszych miejsc w mieście. W ostatnim czasie drogowcy, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych, dokonali tam kilku istotnych zmian organizacyjnych. Są nowe wysepki, znaki poziome, pasy dla jadących prosto i skręcających w lewo, lub prawo.

- Mieliśmy sygnały, że to skrzyżowanie staje się coraz bardziej niebezpieczne - mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. - Na placu Gdańskim zbudowaliśmy fontannę, przy której bawi się coraz więcej dzieci. W ferworze zabawy, niewykluczone, że jakieś dziecko mogłoby wbiec nagle na ulicę, wprost pod koła samochodów. W obawie przed takimi nieszczęściami uznaliśmy, że na tym skrzyżowaniu należy zmienić organizację ruchu. Dzięki temu, że zwęziliśmy drogę i zrobiliśmy wysepki, kierowcy zaczęli jeździć tamtędy dużo wolniej, niż dotychczas.
Organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Lubelskiej, Mickiewicza, Młodowskiej i Strażackiej wykonało Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, w ramach bieżącego utrzymania dróg.

(ps)
 

·
Registered
Joined
·
1,845 Posts
Discussion Starter · #10 ·
a przypadkiem nie ma byc to połnocna i poludniowa obwodnica, przedluzenie 3 maja i 15 sierpnia? a co cos sie ruszylo w tej sprawie?
 

·
Registered
Joined
·
1,845 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Dziennik Wschodni

Zamiast dwóch skrzyżowań będzie jedno
Jacek Barczyński

Skrzyżowania ul. Lubelskiej z ulicami Trubakowską i Szpitalną do poprawki. Zamiast dwóch skrzyżowań będzie jedno. Tak samo z sygnalizacją świetlną. Ma być prościej i bezpieczniej.W planach jest jeszcze przebudowa rond koło hotelu „Kamena” (na zdjęciu) i na skrzyżowaniu ul. 1 Armii WP z ul. Wojsławicką. Także remont ul. Armii Krajowej od wiaduktu do ul. Lwowskiej oraz ul. Lwowskiej od ul. Partyzantów do ul. Orląt Lwowskich

Takie rozwiązanie zaproponowała Miejska Komisja Urbanistyczna. Okazją do snucia takich planów była zmiana przeznaczenia terenu przy ul. Lubelskiej, zajmowanego przez basen i stadion dawnej Gwardii.

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni prawdopodobnie przypieczętują tę zmianę w formie uchwały. Pozwoli to poprowadzić przez ten teren początkowy odcinek ul. Trubakowskiej, bezpośrednio w stronę wylotu ul. Szpitalnej.

- Chodzi o poprawę przepustowości tego skrzyżowania i bezpieczeństwa ruchu - mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. - Dotychczasowe rozwiązania irytowały kierowców. Szczególnie w czasie, kiedy remontowany był wiadukt.

Obecne podwójne skrzyżowanie zostało urządzone w 2005 r., kiedy prezydentem miasta był Krzysztof Grabczuk. Dziełem jego ekipy była także gruntowna przebudowa ul. Szpitalnej. Po co poprawiać ulice, na które niespełna trzy lata temu poszły grube pieniądze? Zastanawia się nad tym m.in. radny Zbigniew Bajko, który blisko współpracował z Grabczukiem.

- Często jeżdżę tamtędy i nie zauważyłem większych problemów komunikacyjnych - mówi Bajko. - Zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej, zamiast na skrzyżowanie, przeznaczyć pieniądze na przykład na wybudowanie uliczki, na którą mieszkańcy od dawna czekają.

Tomasik jest innego zdania. - Nie ma mowy o żadnym marnotrawstwie - mówi. - Część tego, co wówczas zostało zrobione oczywiście wykorzystamy. Pozostałą część udoskonalimy.

Przykładem niedoskonałości obecnego rozwiązania jest, zdaniem dyrektora, choćby wylot ul. Szpitalnej w ul. Lubelską. Przed czerwonymi światłami samochody, z których jeden miał skręcić w lewo, a drugi w prawo z braku miejsca nie mogą ustawić się równolegle. Po przebudowie również tu ma być dodatkowy pas ruchu.

Przebudowa skrzyżowań to tylko jedno z zadań uwzględnionych w projekcie modernizacji kilkukilometrowego odcinka ul. Lubelskiej: od ul. Szpitalnej do ul. Hrubieszowskiej. Dokumentacja ma być gotowa już jesienią. Dzięki temu budowa rozpocznie się na początku przyszłego roku.
 

·
Registered
Joined
·
950 Posts
"W planach jest jeszcze przebudowa rond koło hotelu „Kamena” (na zdjęciu) i na skrzyżowaniu ul. 1 Armii WP z ul. Wojsławicką. "
To drugie ciężko nazwać rondem :D
A co do pierwszego to który to już raz pakuje się w nie kasę? Kiedyś miało trzeci pas, potem go zlikwidowano i zakreskowano go na Armii Krajowej. Teraz pewnie do niego wrócą...

"Przykładem niedoskonałości obecnego rozwiązania jest, zdaniem dyrektora, choćby wylot ul. Szpitalnej w ul. Lubelską. Przed czerwonymi światłami samochody, z których jeden miał skręcić w lewo, a drugi w prawo z braku miejsca nie mogą ustawić się równolegle. Po przebudowie również tu ma być dodatkowy pas ruchu."
Racja :] Zielona strzałka się świeci, a nie ma jak się przepchnąć w prawo...
A jak ktoś mówi, że tam nie ma tłoku to niech sięgnie pamięcią do remontu wiaduktu...
Skoro nie buduje się żadnych nowych ulic przez tory to trzeba chociaż udrożnić to co jest, nawet jeśli jest to robione trochę na zapas.
 

·
Registered
Joined
·
3,278 Posts
Cieszy taka ilość inwestycji drogowych. Fakt, że za Grabczuka wykonano tylko to skrzyżowanie Lubelska, Trubakowska, Szpitalna, skrzyżowanie AK z Lutosławskiego i przystankiem busów no i to słynne rondo Lubelska/Pocztowa, zwane już rondem Grabczuka :) A co do ronda przy Kamenie. Również pamiętam już co najmniej 2 przebudowy tego ronda. Widać teraz taki trend, że każda kolejna władza musi to wyremontować.
 

·
Registered
Joined
·
950 Posts
O ile pamiętam to przed wyborami położono jeszcze asfalt na połówkach ulic na osiedlu Malowane z obietnicą że drugie połówki zostaną dokończone po wyborach :lol:.
Wybory wygrał kto inny, a ulice i tak dokończono.
 

·
Registered
Joined
·
3,278 Posts
Wniosek, że obietnice PO spełniają inne partie? Zapomniałem jeszcze, że Krzysztof wyremontował osławioną ulicę Szpakową, wraz z jej oświetleniem :) Przy której oczywiście mieszka (mieszkał?)
 

·
Registered
Joined
·
950 Posts
W dzisiejszym NTCh napisali, że rozstrzygnięto przetarg na remont AK. Wygrało MPRD z ofertą za niecałe 3mln zł i tym samym zaoszczędzono 1,8mln zł. Ale te pieniądze można wydać jedynie na rozszerzenie zakresu prac lub remont dalszego odcinka tej drogi wojewódzkiej (czy tam krajowej:p).
Dlatego planowany jest zjazd z I Armii Krajowej, w ulicę Jordana (taka brukowana osiedlowa ulica, za parkingiem koło parku, zaczyna się na łuku AK), ścieżki rowerowe i nowy chodnik na IAWP po jednej stronie od Lwowskiej do Wojsławickiej, po obu stronach od Wojsławickiej do Hrubieszowskiej, nowy chodnik na części Hrubieszowskiej i coś tam jeszcze.

Mieliście rację, że w czwartek będzie też głosowanie na zmianą planu zagospodarowania rejonu skrzyżowań Lubelska-Szpitalna-Trubakowska, choć będzie to oddzielne głosowanie. Zaś Wilk zapowiada, że jeśli zostanie przegłosowana zmiana zagospodarowania jego terenu, to na wiosnę chce ruszyć z pracami mimo kryzysu.

Biblioteka chce sprzedać swoje dwie działki, a ChSM za swoją działkę na ulicy Lutosławskiego będzie chciał 4mln zł.

No to chyba napisałem już większość nowin inwestycyjnych. :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
3,278 Posts
A to się nie spodziewałem, że aż tyle można było na tym zaoszczędzić. Chyba kryzys nam sprzyja :) A wiadomo coś o ewentualnych protestach? W takim razie początek prac powinien być coś koło końcówki czerwca, czyli planowo.
 

·
Registered
Joined
·
3,278 Posts
eCHELM

MPRD wyleje asfalt
01.06.2009.
Mająca ostatnio niewiele szczęścia do wygrywania przetargów na realizację miejskich inwestycji drogowych chełmska, komunalna spółka MPRD wyremontuje Aleję Armii Krajowej. Remont wyceniła na niecałe 3 mln zł, o prawie pół miliona taniej od konkurencji. Roboty ruszą w wakacje.

Miasto remont Alei Armii Krajowej, na odcinku od wiaduktu do ul. Lwowskiej, wyceniło na 4 800 000 zł. Prezydent Agata Fisz zwróciła się do ministerstwa infrastruktury z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji kwotą 2 400 000 zł. Resort pieniądze przyznał. Drugą połowę prezydent planuje uzyskać z emisji obligacji komunalnych. Uchwałę intencyjną w tej sprawie rada miasta podjęła jeszcze podczas styczniowej sesji.

W kwietniu Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie remontu, czyli wymianę nawierzchni drogi po obu jej stronach, wymianę barierek w pasie zieleni i nowe chodniki. W ubiegły wtorek komisja przetargowa otworzyła oferty. Zgłosiły się cztery firmy, ale jedna zrobiła to po terminie i jej oferta została odrzucona na wstępie. Najkorzystniejszą cenę - 2 989 714 zł zaproponowało Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Do przetargu przystąpiły również Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Chełmie i lubelski oddział znanej w kraju firmy Strabag. Ich oferty były jednak znacznie droższe od ceny, jaką przedstawiła miejska spółka. PRD wyceniło remont na 3 432 800 zł, a Strabag - na 3 532 048 zł.

Miasto do wydania ma jednak 4 800 000 zł. Co zrobi z ponad 1 800 000 zł? - Na pewno nie oddamy pieniędzy do budżetu państwa - mówi Agata Fisz. - Chcemy rozszerzyć zakres robót. Zamierzamy wykonać zjazd z Alei Armii Krajowej w ulicę Jordana i odcinek drogi z chodnikiem. W sumie będzie to kosztować około 300 000 zł. Pozostałe pieniądze możemy wydać wyłącznie na remont dalszego odcinka drogi wojewódzkiej, czyli I Armii Wojska Polskiego.

Będziemy proponować ministerstwu wykonanie chodnika i ścieżki rowerowej po jednej stronie drogi, na odcinku od Lwowskiej do Wojsławickiej i po obu stronach od Wojsławickiej do Hrubieszowskiej oraz wymianę barierek. Zamierzamy też wyremontować chodnik przy ul. Hrubieszowskiej, począwszy od ronda, a skończywszy co najmniej na ul. Kilińskiego. Pewien odcinek tego chodnika został naprawiony przed rokiem. Mamy już z ministerstwa wstępną, ustną akceptację, ale czekamy jeszcze na jej pisemne potwierdzenie.

Remont Alei Armii Krajowej rozpocznie się w wakacje. - Będzie troszkę utrudnień w ruchu, ale na pewno nie takich, jak to miało miejsce podczas remontu wiaduktu. Najpierw zrobimy jedną stronę ulicy, potem drugą. Prace potrwają do jesieni - mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

(ps)

Biorą kredyt i w drogi
01.06.2009.
Przy jednym głosie wstrzymującym się rada powiatu chełmskiego zgodziła się na zaciągnięcie przez starostę 5 mln zł kredytu na inwestycje drogowe. W tym roku starostwo wyremontuje więcej kilometrów dróg, niż przez ostatnie 10 lat. Co wcale nie oznacza że zbyt dużo.

Jedynie Andrzej Skóra, radny niezależny, nie widział potrzeby zaciągania przez starostwo powiatowe w Chełmie długoterminowego kredytu, który w całości ma być przeznaczony na poprawę powiatowych dróg. Na komisji finansów i budżetu Skóra jako jedyny głosował przeciwko kredytowi. Na sesji zmienił zdanie i wstrzymał się od głosu. Pozostali radni byli zdania, że kredyt należy zaciągnąć. Marcin Grel, radny SLD, uważał, że 5 mln zł to za mało, bo w powiecie chełmskim w opłakanym stanie jest wiele dróg.

Ostatecznie rada zgodziła się na kredyt w wysokości 5 mln zł. Pieniądze zostaną wydane na nowe nakładki. - Nasz wskaźnik długu w stosunku do wykonanych dochodów jest naprawdę niewielki i kwota 5 mln zł nie pogorszy sytuacji finansowej powiatu. Wystąpimy do wójtów wszystkich gmin z powiatu chełmskiego o partycypowanie w kosztach remontów dróg. Chcemy pomnożyć te 5 mln zł, aby wyremontować od 25 do 30 km dróg - mówi Adam Rychliczek, wicestarosta chełmski.

W tym roku powiat chełmski wreszcie wziął się za drogowe inwestycje. Szkoda, że tak późno, bo radni powiatowi, czyli od 10 lat, bo tyle czasu istnieje powiat, zwracają władzom starostwa uwagę na fatalny stan dróg i apelują o ich remonty.

Oprócz nowych nakładek, powiat realizuje przebudowę blisko 6-kilometrowego odcinka drogi z Kol. Nowosiółki do Henrysina. Ponadto w tym roku wyremontuje obwodnicę Żmudzi. - Na tę inwestycję gmina Żmudź przekazała nam w ramach pomocy 425 tys. zł. Resztę dołożymy z własnego budżetu. Na tym nie poprzestaniemy. W planach mamy kolejne inwestycje drogowe, m.in. wszystko wskazuje na to, że dostaniemy unijną dotację na budowę drogi z Chojna Nowego do Wojciechowa i przebudowę drogi z Dryszczowa do Dubienki - mówi Rychliczek.

(ps)
 

·
Registered
Joined
·
2,022 Posts
PIERWSZY KAWAŁEK SYNÓW PUŁKU
03.06.2009. echelm.pl

Po 20 latach próśb i monitów mieszkańców ruszyła budowa ul. Synów Pułku na chełmskim osiedlu Zachód. W tym roku powstanie jej 400 metrowy odcinek. Na brakujące 300 metrów trzeba będzie poczekać. Oby nie kolejne 20 lat.
Mieszkańcy Synów Pułku przez lata wydeptywali ścieżki do urzędu miasta w sprawie wybudowania normalnej drogi prowadzącej do ich bloków. Pewnie deptaliby dalej, gdyby władze miasta nie zdecydowały o wybudowaniu w tej okolicy bloku przez Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, do którego trzeba było stworzyć dojazd.

W tegorocznym budżecie na budowę ulicy Synów Pułku przeznaczono milion złotych. Za te pieniądze firma Strabag, która wygrała przetarg wybuduje ok. 400 metrowy asfaltowy odcinek prowadzący do budynku ChTBS. Docelowo ulica ma łączyć się z Koszarową tworząc swego rodzaju mini-obwodnicę. Kiedy to się stanie? - Do połączenia z ulicą Koszarową pozostanie ok. 300 metrów. Decyzja w sprawie finansowania i realizacji kolejnego etapu należy do ratusza i rady miasta - mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. - Prawdopodobnie będziemy się ubiegać o dofinansowanie tej inwestycji w ramach tzw. „schetynówek.
Póki co trwają roboty na pierwszym odcinku. - Wszystko idzie zgodnie z planem i powinno być gotowe do 20 czerwca - zapowiada przedstawiciel firmy Strabag. A prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Sygnale" Władysław Stasiuk, do której należą bloki przy Synów Pułku zapowiada, że po wybudowaniu drogi spółdzielnia zachce wyremontować miejscowy parking i ułożyć chodnik, by mieszkańcy nie musieli chodzić po połamanych płytach, które pamiętają czasy powstawania tutejszych bloków.

(pp)

20 lat-to się nazywa tempo.:eek:hno:
 
1 - 20 of 1383 Posts
Top