SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 415 Posts

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ponad 100 mln region miejski u ujścia Rzeki Perłowej w Chinach, można chyba powiedzieć że jest to największe miasto/region miejski świata, do niedawna również jeden z najszybciej rozwijających się zagłębi przemysłowych, podlewany kapitałem najpierw hongkońskim i zachodnim, od jakiegoś czasu już przede wszystkim chińskim, technologiami zachodnimi, tajwańskimi, japońskimi i teraz już też chińskimi i niemal nieskończonym rezerwuarem chińskiej siły roboczej, dziesiątkami milionów robotników migrujących z centralnych Chin. Fabryka świata, która ostatnio trochę ucierpiała na wojnie handlowej.

Centrum tego regionu to Shenzhen, miasto które wyrosło z wiosek w kilkunastomilionową metropolię w ciągu zaledwie 40 lat, chińska dolina krzemowa, siedziba najważniejszych chińskich firm technologicznych. Dongguan to miasto-fabryka o którym mało kto słyszał a gdzie mieszka już kilkanaście milionów ludzi pracujących w niezliczonych fabrykach produkujących na cały świat. Guangzhou, stolica prowincji, trochę w cieniu Shenzhen ale wciąż jedno z największych miast chińskich. Poza tym kilka innych, mniej znanych kilkumilionowych miast jak Huizhou, Foshan, Zhongshan, Jiangmen, Zhaoqing i Zhuhai, tworzących zwarty obszar miejski.

Ostatnio po raz kolejny miałem okazję być w Shenzhen, Zhongshan i Zhuhai oraz w fabrykach w Dongguan, Jiangmei i Huizhou. Zdjęcia mam z trzech pierwszych miast, poza tym w marcu byłem w Guangzhou więc będą też zdjęcia z Guangzhou. W miarę kolejnych wyjazdów (mam nadzieję) będą się pojawiać kolejne zdjęcia.

Zaczynamy od Shenzhen, przyjazd na gigantyczny dworzec północny, zdjęcia samego dworca będą później, najpierw do hotelu

1. taksówki elektryczne, Shenzhen jest pierwszym miastem gdzie wszystkie miejskie autobusy są elektryczne, chyba też wszystkie, lub zdecydowana większość taksówek jest elektryczna, robiona przez lokalnego producenta samochodów BYD


2.


3. Shenzhen to miasto policentryczne, najstarsza część miasta i stare centrum jest w Luohu przy starym dworcu kolejowym i przejściu granicznym z Hong Kongiem, nowe centrum, centrum administracyjne jest w Futian, wreszcie Nanshan to obszar gdzie siedzibę mają główne firmy technologiczne. A jeszcze dalej na zachód budują nowe gigantyczne centrum w Baoan. Jesteśmy w Luohu.


4.


5. jedno z wielkich centrów handlowych w Luohu, okolica Guomao
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #2 ·
6. mnóstwo ludzi na ulicach, Luohu jest dość przyjazne pieszym, czego nie można powiedzieć o większej części Shenzhen


7.


8.


9. to co urzeka to roztańczone place w Luohu, na placach przed centrami handlowymi wieczorami tańczą ludzie


10.


mała kompilacja roztańczonego Shenzhen
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #3 ·
11.


12.


13. Christmas


14. tajwańska sieć kawiarni, ok roku temu musieli oficjalnie uznać że Tajwan jest częscią Chin, Chiny coraz śmielej wymagają od wszystkich którzy chcą w Chinach robić interesy żeby uznawali Tajwan za część Chin; na Tajwanie kawiarnie 85 są w odwrocie


15. plac przed dworcem i przejściem granicznym z Hong Kongiem
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #9 ·
41. ładowarki do samochodów elektrycznych


42. kilka stacji metra dalej, wysiadamy na stacji Gangxia już w Futian, w tle nowe centrum w Futian, widać wieżę Ping'an, najwyższą w Shenzhen, 599m wysokości


43. 10 lat temu, Gangxia była miejską wioską, jedną z większych, podobno w szczytowym okresie mieszkało w niej 200 tys mieszkańców, była jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na ziemi, takim drugim Kowloon Walled City, trochę niższym ale równie gęsto zabudowanym. Większa część wioski została zburzona kilka lat temu i zbudowano na jej miejscu nowy kompleks mieszkalno-biurowy


44. nowa Gangxia


45.
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Komunizm z nazwy, z partii, z ideologii. Tak, w Chinach komunizmu nie widać na pierwszy rzut oka. Ale wchodzę do jednej z fabryk, prywatnej rzecz jasna, sala konferencyjna a w niej na głównym miejscu dwa portrety: Mao i Xi. Ok, to tylko portrety ale w firmie jest komórka partyjna raportująca władzy o wszystkich "odchyleniach". I tak jest w każdej firmie prywatnej bo państwowe są zarządzane bezpośrednio. Banki państwowe, nie spodobasz się władzy, nie dostaniesz kredytu. Partia trzyma wszystkich w szachu. Teraz wprowadzają system kredytu społecznego, totalna inwigilacja, rozpoznawanie twarzy mają nawet w domofonach (będą zdjęcia). Nabroisz, zablokują ci konto, nie kupisz biletu kolejowego, lotniczego, nie weźmiesz kredytu. To już działa. Orwell.

No ale wracamy do zdjęć.

51. Shenzhen, dzielnica Futian, Gangxia, kolejny supertall


52.


53. miłość do ojczyzny musi być widoczna, potwierdzana, nie kwestionowana


54.


55.
 
1 - 20 of 415 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top