SkyscraperCity banner

1 - 6 of 6 Posts

·
Я.
6,309 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Już strasznie dużo czasu minęło od kiedy założyłem jakikolwiek wątek na forum:)
Chciałem pokazać Wam kilkadziesiąt fotek z Chin – z mojego tegorocznego wyjazdu.. Powodem wyjazdu było oczywiście EXPO – i duński pawilon, który zaprojektowało biuro w którym pracuję. Krótko mówiąc trzeba tam było być na otwarciu:D
Ale przy okazji Expo zwiedziliśmy trochę Chiny – nie tylko Szanghaj ale i Pekin. Wziąłem ze sobą aparat i byłem przekonany, że będę robił mnóstwo fotek architektury, ale będąc już na miejscu zmieniłem zdanie... i ostatecznie mam fotki ludzi, różnych dziwnych miejsc, a nie stricte budynków, nowych realizacji itp. Więc będzie to wątek raczej osobisty – "moje Chiny" a nie "Chiny na pocztówce".

Pekin

Pierwszy dzień w Pekinie zaczęliśmy od atrakcji turystycznej.. tzw. Hutongu. Hutong to ogólna nazwa na starą tkankę w Pekinie – są to kwartały starej zabudowy o bardzo wąskich ulicach, niskich domkach. Generalnie hutongi się teraz masowo burzy a w ich miejsce powstają wieżowce:D ale kilka z nich postanowiono zachować jako atrakcję turystyczną.
Najbardziej fotogeniczne w hutongach są moim zdaniem riksze:)

Dużo jest w Pekinie takiego oldskulowego życia ulicznego (czyli czegoś, czego praktycznie nie ma w Kopenhadze, gdzie teraz mieszkam). Ludzie nie wstydzą się wystawić sobie stolik, grać w jakąś grę, jeść lunch itp. Bardzo mi się to podobało:)

Życie uliczne w hutongu w szerszej perspektywie:)

W parkach też jest bardzo dużo życia - o wiele więcej niż w europejskich parkach. Ludzie robią różne dziwne rzeczy:)

Kaligrafia uliczna. Odpowiedź na grafiti? :)

Plac Tienanmen.. Pod względem wielkości i pustki przypomina mi place Warszawy.. Wyobrażam sobie, że zanim na Placu Defilad zagościły baraki handlowe i chaos, wrażenie musiało być podobne.

Swoją drogą – spotkaliśmy się z architektami z biura MAD.. Rozmawiałem z nimi o planach zabudowy Placu Defilad i.. okazało się, że sami zrobili podobny projekt studialny – jego założeniem było zmniejszenie Placu Tienanmen, aby stał się bardziej kameralny i bliższy człowiekowi.

Pustka Placu Tienanmen jest moim zdaniem wcale nie pozbawiona sensu.. Wynika niejako z tradycji – w Zakazanym Mieście też mnóstwo jest takiej pustej przestrzeni:)

Widok z zakazanego miasta na CBD Pekinu.. Z pięknym wieżowcem CCTV autorstwa OMA.

Figurki na dachu jednego z budynków w Zakazanym Mieście. Im więcej figurek tym ważniejszy budynek. Dziesięć figurek to maks:)

Zoom in

Zoom out

Flaga – żebyśmy czasem nie zapomnieli gdzie jesteśmy!

To teraz trochę architektury:) Ptasie gniazdo Herzoga i De Meurona.
Ten budynek absolutnie wgniata w siedzenie. Jest niesamowity:) Żadne zdjęcie nie oddaje rozmachu i skali tego budynku widzianego z zewnątrz – z drugiej strony wnętrze jest całkiem przytulne:) jak na stadion.

Linked City Stevena Holla. Tak jak lubię tego architekta, tak tutaj kompletnie mnie to nie powaliło.

Last but not least – CCTV i TVCC od OMA.
To imponujące że ten budynek wogóle stoi:)

Na koniec Pekinu pa-pa-panda

Szanghaj

Zacznę może od ogólnego widoku Szanghaju... Z wysokości 450metrów to miasto wygląda jak dekoracja z Gwiezdnych Wojen. Coś pięknego.

Szanghaj ma niesamowitą ilość różnego rodzaju małych sklepików, restauracji.. Dla przykładu – mięsny

Sklep z ptakami (ptaszny?)

Typowa ulica:

Miasto przystrojone na 1. maja

Szanghaj jest miastem pięknych ludzi.. świetnie ubranych i po prostu ładnych:) Nie pamiętam innego miasta, gdzie co i rusz miałbym ochotę po prostu komuś zrobić zdjęcie:) Seria zdjęć bez komentarza.

I na zakończenie – tłumy na głównej ulicy Szanghaju.

·
3D
7,264 Posts
Robisz tak wyrypiaste zdjęcia, że wysiadam. Zawsze mam wrażenie, że co byś nie sfotografował to zdjęcie jest naturalne a mimo tego ma styl, który mowi: "to zdjęcie zrobił Kotb!".

Jeśli chodzi o życie uliczne to trafne spostrzeżenia. Skupiałem swoją uwagę ostatnio na takich miastach jak Tokio, Seoul czy Szanghaj i wydaje mi się, że tam miasta są jakieś takie bardziej kosmiczne i przy okazji bardziej wyluzowane. Wszystko tam żyje. Mam wrażenie, że każdy centymetr przestrzeni stoi do dyspozycji, a nie tylko wyznaczone przez masterplan strefy. Cóż, inna mentalność..

Widzę, że lubisz wieżowiec CCTV. Moim zdaniem o ile forma i jej koncepcja są wyrypiaste, tak architektonicznie ten budynek jest zwyczajnie sklepany. Nie wiem, ale moim zdaniem poświęcili wszystkie aspekty dla tego nawisu. Zrobione jest to tak trochę na siłę. Tej konstrukcji stalowej jest tam tak dużo i gęsto, że momentami z tej szklanej fasady nic nie zostaje. Przeciwieństwo do biblioteki w Seattle. Wiem, że to architektura 'wielkich korporacji' ( w sensie dla, nie stworzona przez ), ale ten proces wygląda mi na takie coś: 1. mega pancerny szkielet, 2. skin z nieregularnymi podziałami bo nic innego nie pasowało. To nie to, co architektura Tadao Ando, gdzie każda belka jest na swoim miejscu. H&dM, podobno stadion jest jak na taką strukturę poprostu niedokładnie zmontowany. Ale nie ma wątpliwości, że robi niesamowite wrażenie. Tylko znowu wrażenie, że do świetnego pomysłu na szybko dorobiona została ideologia i reszta. No ale taka cena. Dzisiaj czasem siła efektu i "wow!" potrafi przezwyciężyć dużo. Stevena, też lubie, ale na temat Linked Hybrid nie mam wyrobionej opini, albo mam niewpełni. Ogólnie podoba mi się, wprowadza coś nowego, a można doszukać się w całym przedsięwzieciu pewnej klarowności, którą sobie mocno cenię. Oczywiście biorę poprawkę na to, że na żywo wszystkie 3 obiekty mogą reprezentować się trochę inaczej. Chciałem wyrazić tyko swoje zdanie, bo rzuciło mi się w oczy, że masz inne :D

Hm.. mam nadzieję, że ton tego posta jest ok, bo słuchałem V. Symfonii podczas pisania :D

Fajna wycieczka. Drogie noclegi i życie w Szanghaju?

·
DDR FAN
3,556 Posts
Więc tak samo jak kolega Jakub - przyznaję, że widać u Ciebie wrażliwość fotograficzną. No ale tak to jest z artystami, za co się nie zabiorą, czy to architektura, czy fotografia, to im dobrze wychodzi :)
Gratuluję wycieczki. Chiny to taki kraj, który po prostu trzeba zobaczyć i kropka. Tobie się już udało - zazdroszczę :)
No i czekam na więcej!

·
'less is more'
5,645 Posts
@kotbehemot: Widze, że byłeś na dokładnie tej samej wycieczce rikszami po turystycznych, wyremontowanych hutongach co ja ;) (chyba są tylko jedne takie). Próbowałeś zapuścić się do prawdziwych hutongów? Ja w nocy odważyłem się wejść trochę w głąb, ale strach się zgubić. Bardzo odmienne od tej turystycznej maskarady.

·
Misie zapakowane?
480 Posts
To teraz trochę architektury:) Ptasie gniazdo Herzoga i De Meurona.
Ten budynek absolutnie wgniata w siedzenie. Jest niesamowity:) Żadne zdjęcie nie oddaje rozmachu i skali tego budynku widzianego z zewnątrz – z drugiej strony wnętrze jest całkiem przytulne:) jak na stadion.
Pozostaje tylko pytanie, czy owa niewiasta wykonuje facepalma przytloczona skala i ogromem budynku, czy jest to wyraz podziwu...

Zdjecia :cheers: oby wiecej takich na forum.

1 - 6 of 6 Posts