SkyscraperCity banner

1 - 20 of 57 Posts

·
Registered
Joined
·
457 Posts
Discussion Starter #1
Zakładam odrębny wątek, ponieważ ta inwestycja jest chyba ważna dla wszystkich chojniczan. Tylko że szkoda, że Chojnicka stacja straci swój klimat za dawnych lat.I plany modernizacyjne dworca. Jak na razie koncepcje.
Autobus z Chojnic do Krakowa odjedzie z toru pierwszego przy peronie pierwszym - taki komunikat możemy usłyszeć za kilka lat na chojnickim dworcu. W toku uzgodnień ze spółkami kolejowymi dzisiaj (18.03.) doszło do przełomu.

- Spółka Polskie Linie Kolejowe PKP daje zgodę na zdjęcie pierwszego toru przy peronie I a po głębszej analizie wpływu tego poczynania na ruch pasażerski i towarowy, jest skłonna poświęcić także drugi tor - zapowiedział Julian Skrochocki dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni.

Dworzec autobusowy byłby więc ulokowany równolegle do głównego budynku dworca z dostępem z peronu I. Ten wariant byłyby najkorzystniejszy dla miasta - zbędne byłoby wtedy rozbudowywanie przejścia podziemnego, a autobusy nie musiałyby przejeżdżać przez tory peronów. Jeszcze bowiem przed tygodniem była analizowana inna wersja - dworzec PKS miał być ulokowany za budynkiem głównym PKP, kosztem rozbiórki kilku nieczynnych budynków.

- Większość tych budynków i tak chcemy rozebrać, ochronimy jedynie wieżę ciśnień i jeden z sąsiednich budynków - wyjaśnia Tomasz Czabański, dyrektor PKP S.A. Oddziału Gospodarowania. Nieruchomościami w Gdańsku.

To nie wszystkie zmiany, które planowane są na dworcu PKP i jego okolicach. - W najbliższych dwóch latach będzie modernizowany przejazd na trasie z Chojnic do Gdyni przez Brusy i Kościerzynę a także do Tczewa - zapowiada poseł Stanisław Lamczyk.

- Wymianie podlegają przede wszystkim podkłady kolejowe, odcinek z Kościerzyny do Gdyni ma być elektryfikowany. Jest też kupowany nowy tabor. To wszystko ma sprawić, że przejazd z Chojnic do Gdyni docelowo za kilka lat zajmie półtorej godziny.

Z tych nowinek cieszy się burmistrz Chojnic - modernizacja węzła komunikacyjnego zaczyna bowiem nabierać realnych kształtów. - W tym będziemy pracować nad koncepcją, w 2015 r. powstanie projekt a po uzyskaniu funduszy unijnych realizacja nastąpiłaby w 2016 roku - mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Te innowacje i inwestycje przybliżą nas do rynku pracy w Trójmieście.
http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Dworcowa-rewolucja/11641
 

·
Registered
Joined
·
50 Posts
:uh: To wspamaniała wiadomości epokowej wagi! Aż nie wierzę... Jeżeli trafi się projektant z poczuciem smaku, to jest szansa na kolejny fajnie odrestaurowany dworzec kolejowy a chojnicki ma potencjał i te smaczki, np. zegary... Myślisz, że straci na klimacie? Moim zdaniem proponowany węzeł komunikacyjny jest na miarę naszych czasów a i 3 perony pewnie wystarczą do obsługi ruchu kolejowego. Tylko żeby nie stosowali czerwono-żółto-niebieskiej palety barw i metaloplastyki PRL PKP PLK. Dużo projektów spaprano tymi wzorcami :eek:hno:
A wiadomo coś na temat modernizacji peronów?
 

·
Registered
Joined
·
617 Posts
Projekt numer 1 najlepszy. Dwójeczka też może być. Czwórka odpada na starcie i trójka też mnie nie przekonuje.
Podoba mi się to przejście podziemne i przejazd w kierunku miasta.

Oby się udało w końcu zrobić coś z naszym dworcem. Priorytet!
 

·
Registered
Joined
·
617 Posts
Oddala się koncepcja z likwidacją torów 1 i 2. Teraz to wszystko brzmi już ciekawiej.

Według najnowszych koncepcji zagospodarowania dworca, które zyskały uznanie radnych, nie trzeba likwidować torów, bo to kosztowne przedsięwzięcie, które pochłonąć może w granicach 20 mln zł. Architekt Zdzisław Kuffel dworzec autobusowy lokuje między ulicą Nad Dworcem a Towarową. By koncepcje zrealizować, trzeba jednak zburzyć jeden lub dwa budynki mieszkalne.

Rodziny zamieszkujące w dwóch budynkach pokolejowych burmistrz zaprasza do urzędu na 3 marca. - Będziemy rozmawiać o odszkodowaniu, mieszkaniu zastępczym i innych rozwiązaniach. To nie ma być na zasadzie siłowej, ale porozumienia, by była zgoda społeczna na realizację tego celu – na dzisiejszej prezentacji w ratuszu mówił Arseniusz Finster. Architekt Zdzisław Kufel pokazał kolejne koncepcje – 7 i 8, które wyszły spod jego ręki po konsultacjach z PLK. Kolejowa spółka wyliczyła, że likwidacja 1 i 2 toru to koszt nawet 20 mln zł. Tymczasem dwa najnowsze warianty bez likwidacji pochłonąć mają według wstępnych wyliczeń prawie 30 mln zł. By połączyć dworzec kolejowy z autobusowym pobudować trzeba tunel pod torami. Wszystkie przejścia mają być dostosowane dla osób niepełnosprawnych i wyposażone w windy. Na dworcu autobusowym będą parkingi, sześć zatok dla autobusów, w tym miejskich, bo zatoczka sprzed głównego budynku ma zniknąć. Dojazd będzie od strony Towarowej i skrzyżowania z Łanową lub ul. Nad Dworcem.

Bez autobusów przed dworcem będzie więcej miejsca na swobodny dojazd, miejsca parkingowe dla aut, które zatrzymywać będą się na krótszy czas, garaże i stojaki rowerowe. Następnie droga ominie główny budynek dworca po prawej stronie (stojąc przodem do dworca). Z tyłu zaplanowane są kolejne miejsce parkingowe, gdzie w założeniu na czas podróży pociągiem auta będzie można zostawić na dłużej. Kufel zaplanował też rozwiązania dla cyklistów. - Przy Dworcowej będzie ścieżka rowerowa. Na samym terenie dworca stojaki na rowery w kilku miejscach, m.in. przy tunelu, garaże dla rowerów czy tzw. rower miejski, czyli wypożyczalania – opisywał architekt. Poza głównym budynkiem dworca na cele komercyjne ma zostać przeznaczony budynek po PKS, zlokalizowany w sasiędztwie głównego budynku. Z tyłu, gdzie zaplanowany jest parking, zniknąć mają budynek trafostacji czy z toaletami. Radny Mariusz Brunka uczulał, by w planie przewidzieć jednak mały budynek z kioskiem czy toaletą. - Żeby podczas postoju zdążyć kupić gazetę czy iść za potrzebą. A radny Kazimierz Drewek dopytywał o los innych kolejowych budynków, które nie są zbyt reprezentacyjne.

Koncepcje zyskały aprobatę radnych obecnych na prezentacji. Po zatwierdzeniu jednej z nich na sesji, będzie moża zlecić projekt. - Będziemy gospodarzem i nie będziemy zależni od PLK. Prace mogłyby ruszyć w połowie 2016 roku – stwierdził burmistrz Finster.

Po pieniądze na rewitalizację dworca i tzw. węzeł integracyjny miasto sięga w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego razem z Człuchowem.


Chojnice24
 

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Może gdy powstanie jeszcze z 50 koncepcji w ciagu roku, to może cos z tego wyjdzie. Puki co na moje każda koncepcja przedstawioan jest do bani. Na ciula tak mocno rzucają się z tymi miejscami parkingowymi, na moje jezeli chcą mieć spore pole do popisu niech zrobią je na Czarnej Drodze. Jeżeli obecny układ dworca wytrzymał prawie 150 lat, a wiadomo że lata świetości kolei i PKSów z lat 70-tych i 80-tych nie wrócą, a był wtedy ruch nieporównywalny z obecnym ruchem.
 

·
Registered
Joined
·
347 Posts
Najważniejsze, że w ogóle coś się z dworcem dzieje. Przyda się jakieś odświeżenie tego terenu. Jednak bez elektryfizacji torów ruch się nie zwiększy, dzięki niej może wreszcie mielibyśmy jakieś pociągi pospieszne, bo bez nich niestety stacja ma mocno ograniczone możliwości.
 

·
Registered
Joined
·
8,553 Posts
Witajcie koledzy!

Czy odwiedzacie czasem ten wątek?
Jest sprawa wagi POMORSKIEGO;)
 

·
Registered
Joined
·
617 Posts

·
Registered
Joined
·
8,553 Posts
Sprawa jest taka, w poniedzialek nastapi u Was przekazanie pierwszej PESY dla PKM.
Bylibysmy bardzo wdzieczni za jakiekolwiek zdjecia :)
To przelomowy moment:)
 

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Sprawa jest taka, w poniedzialek nastapi u Was przekazanie pierwszej PESY dla PKM.
Bylibysmy bardzo wdzieczni za jakiekolwiek zdjecia :)
To przelomowy moment:)
Jak wie ktoś godzine przyjazdu +- parę minut różnicy, to również byłbym zadowolony bo mam zamiar porobić zdjęcia. A znając życie od razu ją do szopy wtocza i tyle będzie tego.
 

·
Registered
Joined
·
457 Posts
Discussion Starter #13
https://www.youtube.com/watch?v=VqcXZFGw03Q
Na dobre ukojenie nerwów, polecam obejrzeć film ostatnie tchnienie mojego autorstwa przedstawiający obecny stan Dworca i Wież które znikną z krajobrazu Chojnickiej Stacji... Niestety żyjemy w kraju w którym zamiast ratować zabytki, woli się je niszczyć. Ponoć w przyszłym tygodniu ruszają prace rozbiórkowe..
 

·
Registered
Joined
·
50 Posts
Ciekawe co ma do powiedzenia pomorski konserwator zabytków i jego rejestr. Wieże i żurawie wodne powinny zostać odrestaurowane bo stanowią wartość historyczną!
 

·
Registered
Joined
·
617 Posts
Kawał historii, jednego z największych niezelektryfikowanych węzłów kolejowych w kraju o bardzo ważnym znaczeniu dla województwa. Jak tak dalej pójdzie, to za kilkanaście lat z tego wszystkiego nie zostanie ani jeden ślad. Będą za to parkingi i nowe przystanki autobusowe. Dobrze, że choć perony i tory zostawią w spokoju. Szkoda, że przy okazji tej rewitalizacji, nie pamięta się o wartości historycznej tego miejsca.
 

·
Registered
Joined
·
347 Posts
Bardzo przykro w ogóle patrzy się na tak wielki węzeł kolejowy, który jest praktycznie nieużywany. Wszelkie spółki kolejowe zdaje się, że zapomniały o Chojnickich możliwościach. Ciekawi mnie kiedy ujrzymy w Naszym mieście jakikolwiek pociąg pospieszny i kiedy zakończy się męczenie i zabawy w przesiadki jeżeli chcemy dotrzeć dalej niż chociażby do Bydgoszczy. Liczę, że po modernizacji dworca stacja nieco odżyje i pojawi się większy ruch, bo widok zupełnie pustego dworca po przyjeździe na niego jest przygnębiający.

Jednak nie będzie aż tak źle jak się spodziewalismy.

Stan obu wież ciśnień będących w obrębie dworca kolejowego od lat zagraża bezpieczeństwu. Jest już podjęta decyzja o ich częściowej rozbiórce.

- To decyzja wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego oraz miejskiego konserwatora zabytków – tłumaczy Andrzej Ciemiński, architekt miejski, zastępujący czasowo Marlenę Pawlak. - Z naszej strony jest to zgoda polubowna, dwukrotnie odmawialiśmy zgody na rozbiórkę.

Decyzja jest kompromisem – rozbiórce ulegnie tylko najwyższa część wież ponad kopułą a zatem tylko te elementy, które są niestabilne i zagrażają otoczeniu. Zarówno konstrukcja stalowa, jak i płytki ceramiczne wieży zostaną zabezpieczone.
 

·
Registered
Joined
·
457 Posts
Discussion Starter #17
Jednak będzie. Wieże pozbędą się górnej części dzięki temu zostanie sam dół. Ale to szczegół.
Jak by kogoś interesowało, mój film z wczorajszej wycieczki po stacji, większość pomieszczeń została uchwycona na zdjęciach! Łącznie z zabytkowymi bunkrami. :)
Zachęcam do oglądania. :)
https://www.youtube.com/watch?v=o19FvYSd3n8&feature=youtu.be
 

·
Registered
Joined
·
347 Posts
Z tego co wiem temat dworca stanął już jakiś czas temu i jedyne co słychać to przejmowanie budynków mieszkalnych przez miasto. Liczę, że niedługo wszystko wybiorą i będzie można przejść do projektu i robót, jestem bardzo ciekaw jak wszystko będzie wyglądać. Co do wież to ja to rozumiem tak, że przy rewitalizacji dworca również wieże a raczej ich kopuły zostaną odbudowane odpowiednio naprawionymi częściami, mogę się jednak oczywiście mylić.

Swoją drogą na filmie zapostowanym przez @Mateusza44 wyraźnie widać jak bardzo rewitalizacja jest potrzebna. Przyznaje, że dworzec ma świetny klimat, ale wydaje mi się, że niektóre budynki ledwo co się trzymają, więc im szybciej z rewitalizacją tym lepiej.
 

·
Lokalny Patriota
Joined
·
946 Posts
Artykuł jak na zawołanie

Dwie spółki kolejowe – PLK S.A oraz PKP Nieruchomości muszą porozumieć się z miastem odnośnie modernizacji węzła komunikacyjnego. Ustalenia te będą niezbędne do tworzenia projektu budowlanego tej inwestycji.

- Jest problem przejść, tuneli, peronów, bo będą one własnością PLK a my musimy zainwestować – komentuje burmistrz Finster. - Musimy zatem zbudować partnerstwo.

- Chcąc wykonać węzeł komunikacyjny konieczne jest też porozumienie w sprawie nieruchomości. Jesteśmy dogadani co do głównego budynku i przestrzeni przed nim, jest jeszcze kwestia obiektów za głównym gmachem i wydzielenia powierzchni na ciągi komunikacyjne.

http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/W-poniedzialek-kolejowe-konsultacje/14605
 
1 - 20 of 57 Posts
Top