Zakładam odrębny wątek, ponieważ ta inwestycja jest chyba ważna dla wszystkich chojniczan. Tylko że szkoda, że Chojnicka stacja straci swój klimat za dawnych lat.
I plany modernizacyjne dworca. Jak na razie koncepcje.



I plany modernizacyjne dworca. Jak na razie koncepcje.
http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Dworcowa-rewolucja/11641Autobus z Chojnic do Krakowa odjedzie z toru pierwszego przy peronie pierwszym - taki komunikat możemy usłyszeć za kilka lat na chojnickim dworcu. W toku uzgodnień ze spółkami kolejowymi dzisiaj (18.03.) doszło do przełomu.
- Spółka Polskie Linie Kolejowe PKP daje zgodę na zdjęcie pierwszego toru przy peronie I a po głębszej analizie wpływu tego poczynania na ruch pasażerski i towarowy, jest skłonna poświęcić także drugi tor - zapowiedział Julian Skrochocki dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni.
Dworzec autobusowy byłby więc ulokowany równolegle do głównego budynku dworca z dostępem z peronu I. Ten wariant byłyby najkorzystniejszy dla miasta - zbędne byłoby wtedy rozbudowywanie przejścia podziemnego, a autobusy nie musiałyby przejeżdżać przez tory peronów. Jeszcze bowiem przed tygodniem była analizowana inna wersja - dworzec PKS miał być ulokowany za budynkiem głównym PKP, kosztem rozbiórki kilku nieczynnych budynków.
- Większość tych budynków i tak chcemy rozebrać, ochronimy jedynie wieżę ciśnień i jeden z sąsiednich budynków - wyjaśnia Tomasz Czabański, dyrektor PKP S.A. Oddziału Gospodarowania. Nieruchomościami w Gdańsku.
To nie wszystkie zmiany, które planowane są na dworcu PKP i jego okolicach. - W najbliższych dwóch latach będzie modernizowany przejazd na trasie z Chojnic do Gdyni przez Brusy i Kościerzynę a także do Tczewa - zapowiada poseł Stanisław Lamczyk.
- Wymianie podlegają przede wszystkim podkłady kolejowe, odcinek z Kościerzyny do Gdyni ma być elektryfikowany. Jest też kupowany nowy tabor. To wszystko ma sprawić, że przejazd z Chojnic do Gdyni docelowo za kilka lat zajmie półtorej godziny.
Z tych nowinek cieszy się burmistrz Chojnic - modernizacja węzła komunikacyjnego zaczyna bowiem nabierać realnych kształtów. - W tym będziemy pracować nad koncepcją, w 2015 r. powstanie projekt a po uzyskaniu funduszy unijnych realizacja nastąpiłaby w 2016 roku - mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Te innowacje i inwestycje przybliżą nas do rynku pracy w Trójmieście.