SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 63 Posts

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Cześć,
Przeglądam ten dział i dawno tu nie było pokazywanej Chorwacji. Trochę dziwne, bo kraj ten to pierwszy letni wakacyjny kierunek Polaków.
Zatem pozwólcie, że ja podzielę się moimi wakacjami. Najpierw Dalmacja i Makarska, potem Zagrzeb i inne miejsca

Jedziemy chorwacką A1. Kto nie jechał nigdy tą autostradą na wakacje gdziekolwiek w Chorwacji niech podniesie rękę :cool:
Najdłuższy tunel na trasie

Tuneli na trasie jest w sumie kilka. Poniższy to drugi w kolejności jeśli chodzi o długość. Jednocześnie ten tunel prowadzący przez masyw górski jest taką trochę granicą światów. Po jednej stronie zostawiamy zielone krajobrazy jeszcze przypominające te polskie, a po drugiej stronie wyjeżdżamy w kamienisty bałkański obszar.

Trochę serpentyn na autostradzie za tunelem

MOP. Bardzo mocno tam wiało

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Kolejny MOP przy autostradzie jest także punktem widokowym

Makarska. W pierwszy dzień rozglądamy się po mieście. Nie idziemy plażować

Plaże nie są rewelacyjnie duże, ale można znaleźć miejsce dla siebie.

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Dobra, przechodzimy do konkretów. Bezapelacyjnym atutem Makarskiej Riviery są góry Biokovo ze skalistymi szczytami tupu alpejskiego, które z Adriatykiem tworzą jedno z najlepszych połączeń widokowych na tej ziemi. Wg mnie są to widoki lepsze niż w Grecji (choć zastrzegam, że całej nie widziałem)

W następnym odcinku pójdziemy dalej w kierunku latarni. :cool:

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Widoczki na masyw górski Biokovo. Szczyty wydają się być wysokie, ale na pierwszym planie mają lekko ponad 1000-1200 mnpm. Tyle, że tutaj widać prawdziwe przewyższenie od poziomu morza

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Przechodzimy obok niskiej latarni morskiej. Ogólnie półwysep ten oddziela plażową część od portu. Można popatrzeć na Makarską od strony morza, nie wypływając statkiem. Wieczorem też to pięknie wygląda kiedy w morzu odbijają się światła miasta

Potężne aloesy

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Zachęcam do zaglądania, choć u mnie będzie zdecydowanie mniej kulinariów, a więcej krajobrazów.

Port. Oczywiście są i palmy

Przejdźmy się przez chwilę po zwyczajnym mieście, które nie zachwyca. Budynki bardzo słabe, pasteloza i reklamoza. Niby takie kolorki można by wybaczyć w kurortach, ale czy rzeczywiście?

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #13 ·

Wody w Adriatyku przedstawiać nie trzeba. Krystalicznie czysta i bardzo słona

Nasza plaża. Jak widać można czuć się swobodnie

Czasem atrakcją byli skaczący ludzie na bungee

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #14 ·

Buty do pływania w Adriatyku są konieczne nie tylko ze względu na kamienie na plaży. Lepiej nie nadepnąć na jeżowca

Nad górami to dym. Po drugiej miały miejsce pożary. Można było podziwiać samoloty nabierające wodę morską, biorące udział w akcji gaśniczej. Niemniej góry stanowiły barierę bezpieczeństwa

Wieczorem idziemy na stare miasto

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Stare miasto w Makarskiej jest bardzo mikre. Mały rynek i kilka wąskich uliczek. Miasto w 1955 roku zniszczyło trzęsienie ziemi, stąd nie ma praktycznie żadnych dużych zabytków, oprócz odbudowanego kościoła.

Rynek, na którym trwała duża potańcówka

· Registered
13,969 Posts
Super wątek podobnie jak i pozostałe Twoje z Europy środkowej. Ogólnie jestem fanem krajów/ziem wchodzących w przeszłości w skład CK Monarchii a o tym są właśnie przede wszystkim Twoje relacje. Czy planujesz mark40 jakieś kolejne wznowienia w pozostałych? Z niezmierną chęcią pooglądałbym sobie większą ilość secików, np. ze Złotej Pragi :).

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Super wątek podobnie jak i pozostałe Twoje z Europy środkowej. Ogólnie jestem fanem krajów/ziem wchodzących w przeszłości w skład CK Monarchii a o tym są właśnie przede wszystkim Twoje relacje. Czy planujesz mark40 jakieś kolejne wznowienia w pozostałych? Z niezmierną chęcią pooglądałbym sobie większą ilość secików, np. ze Złotej Pragi :).
Dziękuje za dobre zdanie. Ja również lubię podróżować po najbliższych krajach. Ogólnie ujmując wątki CZ-HU-SK zaczną wkrótce żyć nowymi zdjęciami, w tym z Pragi.
;-)

· Registered
24,237 Posts
Discussion Starter · #20 ·

To tyle z Makarskiej. O dziwo w ciągu tygodnia zrobiłem wtedy bardzo mało zdjęć. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Splitu, z którego zdjęcia dam w następnej kolejności
Do Makarskiej jeszcze wrócimy, bo na wakacje pojechaliśmy tam 2 razy, rok po roku. Polecam samą miejscowość. Atrakcyjne miasto żyjące do później nocy, na początku września nie było dużo turystów. Temperatura 30-32 stopnie. Można odpocząć, ale nie od Polaków, którzy stanowią tutaj dosyć sporą liczbę wczasowiczów.

:)

1 - 20 of 63 Posts