SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 166 Posts

·
Registered
Joined
·
21,524 Posts
Ulotka z wizualizacjami I + II etap : http://www.mostostal.waw.pl/uploads/images/Ulotka_chorzow_final_2(1).pdfZa trzy lata w Chorzowie powstanie uczelnia na światowym poziomie. Już zaczęły się przygotowania

Nowoczesna aparatura badawcza i najlepsi specjaliści. To wszystko w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, które do 2010/11 roku ma powstać w Chorzowie. Centrum jest inicjatywą Uniwersytetu Śląskiego, który do współpracy namówił trzy uczelnie z naszego regionu: Akademię Ekonomiczną, Akademię Medyczną i Politechnikę Śląską. - Ideą projektu jest scalenie kadr i zsumowanie doświadczeń poszczególnych uczelni w zakresie konkretnych zagadnień - mówi Janusz Janeczek, rektor UŚ.

Centrum ma oferować zupełnie nową jakość kształcenia. Będzie niezwykle nowoczesnym ośrodkiem badań i dydaktyki. Podobne placówki istnieją na Uniwersytecie Harvardzkim i w Massachusetts Institute of Technology (najbardziej prestiżowa uczelnia techniczna świata). W chorzowskim centrum studenci będą się szkolić z zakresu medycyny, środowiska, biofizyki, matematyki przemysłowej i nowych materiałów i technologii. W ramach zajęć będą prowadzone zajęcia dydaktyczne i badania. - Chcemy, aby te studia były zupełnie nową jakością. Nasi studenci będą mieli szansę uzyskać po nich dwa dyplomy i konkurować na rynkach światowych z innymi specjalistami. Ich wykształcenie otworzy im wiele furtek. Przykładowo inżynier będzie na tyle obeznany z nowościami rynkowymi, że pracę będzie mógł znaleźć zarówno w świecie technicznymi, jak i medycznym - mówi Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy UŚ.

Centrum powstanie przy ul. 75 Pułku Piechoty w Chorzowie (obok działającego tam kampusu Szkoły Zarządzania). Będzie się składało z 11 budynków laboratoryjnych i dwóch dydaktycznych. Całość zajmie powierzchnię 38 tys. metrów kwadratowych. Koszt budowy to 150 mln. zł. Większość wydatków na obiekt ma być pokryta z funduszy europejskich. Natomiast same urządzenia potrzebne do badań mają dać na początek szkoły wyższe, które takie sprzęty już posiadają. Reszta potrzebnej aparatury zostanie zakupiona ze środków przyznawanych placówkom na projekty badawcze.

- Projekt centrum został złożony do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sierpniu 2006 roku. Obecnie projekt znajduje w Ministerstwie Gospodarki i prowadzone są przygotowania do podpisania umów z potencjalnymi partnerami w realizacji projektu. Pierwszy etap budowy wyniesie około 100 mln. zł - dodaje Talarczyk.

Chorzów został wybrany przez uczelnie głównie ze względu na swoją lokalizację. Dobre połączenie z Krajową Trasą Średnicową, bliskość miast ościennych i dobry teren (dużo zieleni i brak zakłóceń mechanicznych, co pozwala na bezproblemowe prowadzenie badań), który Chorzów pomógł pozyskać od Skarbu Państwa, przesądziły o wyborze naszego miasta.

- Budowa takiego centrum w Chorzowie ma ogromne znaczenie. Po pierwsze jest to doskonała promocja. To właśnie u nas powstanie ośrodek na światowym poziomie. Po drugie - ta placówka, to też miejsca pracy dla mieszkańców. Po trzecie - podniesie się poziom wykształcenia młodych chorzowian, bo ufam, że wiele osób będzie chciało skorzystać z tak dobrej oferty edukacyjnej - mówi Marek Kopel, prezydent miasta.

Obecnie w Chorzowie działa pięć uczelni wyższych. Chodzi do nich ponad 9 tys. studentów. Budowa centrum nie tylko zwiększy ich ilość, ale pozwoli Chorzowowi konkurować z dużymi miastami.

- Jeszcze nie robiliśmy przymiarek, co do ilości studentów, którzy będą się uczyć w centrum. Ale na pewno postawimy na najlepszych - informuje rzecznik UŚ.W Chorzowie powstaje druga Dolina Krzemowa


Dla niektórych druga Dolina Krzemowa, dla innych: Superuniwersytet. Tak można określić inwestycję, której realizację zapowiedzieli Rektor Uniwersytetu Śląskiego Janusz Janeczek i Prezydent Chorzowa Marek Kopel.


W ciągu kilku lat powstanie warte 150 milionów złotych Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego uważa, że porównanie do słynnej Doliny Krzemowej za przesadne. Jego zdaniem, można raczej mówić o "dolinie talentów". Jak podkreśla profesor Janusz Janeczek, w jednym miejscu zgromadzeni będą specjaliści, którzy będą prowadzić badania naukowe użyteczne dla polskiej gospodarki.

Prezydent Chorzowa spodziewa się, że nowa uczelnia stanie się miejscem, z których miasto będzie dumne. Zdaniem Marka Kopela, jest to inwestycja unikatowa, o najwyższym standardzie światowym. Prezydent Chorzowa jest przekonany, że w przyszłości będzie ona jednym ze znaków rozpoznawczych jego miasta - obok Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku oraz klubu piłkarskiego Ruch.

Centrum jest projektem międzyuczelnianym. Badania i edukację studentów w zakresie medycyny oraz nauk o środowisku i nowych technologiach będą prowadzili najlepsi wykładowcy śląskich szkół wyższych. Według Rektora Uniwersytetu Śląskiego, absolwenci ośrodka nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy.

------------
Dodam ze swojej strony że zaczeło sie juz porządkowanie terenu pod inwestycje :cheers:

Strona inwestycji : http://www.smcebi.us.edu.pl/pl/node/58
 

·
Registered
Joined
·
305 Posts
I bardzo dobrze, że znaleźli pomysł na to miejsce.

Jeden z odnowionych budynków dwa lata stał nieużywany, bo nie mieli dla niego funkcji, mówiło się o przenosinach Wydziału Biologii, potem o budowie całego kampusu.

Mam nadzieję, że to ŚMCEiBI wypali.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
to musi powstac!
szkoda tylko, ze jak pisze w art. "Do szczęścia brakuje na razie pieniędzy, oraz poparcia polityków, dużych zakładów przemysłowych i władz regionu"
W naszym regionie ma powstać najnowocześniejszy w kraju ośrodek badawczy

To kolejna przymiarka do Śląska nowych technologii. W 2010 roku pierwsze badania i wykłady dla studentów mogą odbywać się już w supernowoczesnym ośrodku badawczym w Chorzowie. Do szczęścia brakuje na razie pieniędzy, oraz poparcia polityków, dużych zakładów przemysłowych i władz regionu.


Pomysł na stworzenie Śląskiego Międzyuczelnianiego Centrum Edukacji i Badań wyszedł od Uniwersytetu Śląskiego. Projekt zakłada zbudowanie ogromnego kompleksu składającego się z nowoczesnych laboratoriów, centrum konferencyjnego, campusu uniwersyteckiego.

- Często zapominamy o tym, że Śląsk jest drugim co co wielkości ośrodkiem naukowym i akademickim w kraju - mówi prof. Janusz Janeczek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Chcemy takie centrum stworzyć razem z Akademią Ekonomiczną, Politechniką Śląską i Śląską Akademią Medyczną. Tym sposobem damy zupełnie nową ofertę edukacyjną nie tylko dla regionu, ale i Polski - podkreśla.

Kompleks powstanie na terenie obecnej Szkoły Zarządzania UŚ w Chorzowie, która położona jest przy Drogowej Trasie Średnicowej. W nowym ośrodku studenci wybiorą makrokierunki, jak nauki o środowisku czy fizykę medyczną. Poza tym mogą studiować m.in. biofizykę, inżynierię biomedyczną, jako specjalność wybrać nano-karbo-technologię czy fizykę nanoukładów. W centrum będą wykonywane również prace badawcze dla przemysłu.

Nie da się ukryć, że dzisiaj absolwenci kierunków ścisłych i technicznych mają o wiele większe szanse na rynku pracy. - Studiujemy edukację techniczno-informatyczną, bo po niej łatwiej jest znaleźć pracę. Możemy być zatrudnieni w przemyśle, w laboratoriach, a także w szkole - wyliczają Dorota Szwagierek i Krzysztof Bystrzykowski, studenci trzeciego roku UŚ.

Prof. Alicja Ratuszna jest kierownikiem Zakładu Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Naukowcy z tej uczelni prowadzą badania nad otrzymaniem leku pomocnego w walce z chorobami nowotworowymi, jest to interdyscyplinarny zespół złożony z fizyków, chemików oraz naukowców z Instytutu Onkologii w Gliwicach. Taka właśnie współpraca ma mieć miejsce na terenie nowego centrum w Chorzowie.

Dolina Krzemowa jest pewnym symbolem, a przyszłość to przemysł wysokich technologii - mówi prof. Alicja Ratuszna. - Również władze regionu powinny włączyć się w promowanie nowych technologii oraz stwarzać warunki dla rozwoju nowoczesnego przemysłu, przyciągać inwestorów. My będziemy kształcić studentów, prowadzić badania naukowe dla przemysłu, ale potrzebujemy też odbiorcy - wyjaśnia.

Projekt Śląskiego Międzyuczelnianiego Centrum Edukacji i Badań już jest f, latem zostanie ogłoszony przetarg na projekt wykonawczy.

Koszt inwestycji to około 150 mln zł, ale bez specjalistycznego wyposażenia, którego kosztów nie potrafimy jeszcze oszacować - wyjaśnia prof. Janeczek. - Część aparatury już jest na uczelniach, trzeba postarać się też o środki zewnętrzne z europejskich projektów badawczych. Inwestycja spotkała się z akceptacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rząd wpisał ją na listę projektów i przeznaczy na ten cel około 20 mln euro. Chcemy stworzyć lobby na rzecz tego centrum, będzie nam potrzebne ogromne wsparcie na szczeblu ogólnokrajowym - dodaje.
Monika Krężel - Dziennik Zachodni

 

·
and we flew away
Joined
·
9,841 Posts
Koszt inwestycji to około 150 mln zł, ale bez specjalistycznego wyposażenia, którego kosztów nie potrafimy jeszcze oszacować
exactly, o tym pisałem na forum gkw! Nie sztuka postawić budynek, sztuka go wyposażyć - jeśli ma się stać tym, czym ma się stać. Oby nie skończyło się na postawieniu budynku, który z racji braku wyposażenia, stanie się po prostu kolejną filią UŚ
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
znalazlem info o takim przetargu

I. 1) NAZWA I ADRES: Uniwersytet Śląski w Katowicach Dział Zamówień Publicznych, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice, woj. śląskie, tel. 032 3592048, fax 032 3592048.


II.1) OPIS

II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Wyburzenie budynków.


II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Wyburzenie budynków nr 3, 6, 26, 31 w Ośrodku Dydaktycznym zlokalizowanym w Chorzowie przy ul. 75 Pułku. Piechoty 1.
pytanie czy to pod ta inwestycje?
 

·
DISCO VOLANTE
Joined
·
2,585 Posts
Panowie, nie chcę być zlym prorokiem, ale... W roku 2000 zacząłem studia na tamtejszym wydziale UŚ. Już wtedy mówiło się o przenosinach kilku wydziałów, powstaniu nowych, o nowoczesnym kampusie itp. Bajeranckich renderów to ja już się naoglądałem. Na dzień dzisiejszy dalej jest tylko jeden wydział, a w drugim budynku zielnik Biologii i hotel akademicki. Skoro mają wyburzać to moze faktyczne coś się ruszy, ale dla mnie to miejsce jest symbolem niespełnionych obietnic i niezrealizowanych wizji. Kopel to taki drugi Uszok - dużo gada, mało robi. Dodajmy do tego, że inne ośrodki akademickie bedą postrzegać taką inwestycję jako zagrożenie i należy się spodziewać lobbingu na rzecz jej niezrezlizowania. A jak silnie i skuteczniee reprezentowany jest Górny Śląsk w instytucjach centralnych to chyba jasne (nie licząc rozrabiających grubiorzy, których wszyscy się boją niewiele tam znaczymy). Także trzymam kciuki i mam nadzieję się mylić, ale pewnie wsyzstko zoastanie na papierze albo powstanie jakaś namiastka.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,756 Posts
Dlaczego juz jest projekt? Byl juz jakis konkurs architektoniczny?
Szkoda gadac ... abstrahujac od tego ze wazniejsza jest tresc takich gmachow to nie rozumie dlaczego nie podkresla sie prestizu takich inwestycji wyszukana architektura zamiast stawiania takich gniotow jak na przyklad te polokragle straszydlo w Katowicach ... a to co widac na tym obrazku waglada tak samo beznadziejnie.

Pzdr.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Dlaczego juz jest projekt? Byl juz jakis konkurs architektoniczny?
Szkoda gadac ... abstrahujac od tego ze wazniejsza jest tresc takich gmachow to nie rozumie dlaczego nie podkresla sie prestizu takich inwestycji wyszukana architektura zamiast stawiania takich gniotow jak na przyklad te polokragle straszydlo w Katowicach ... a to co widac na tym obrazku waglada tak samo beznadziejnie.

Pzdr.
ech, u nas niestety moglo byc tak, ze byl po prostu jakis przetarg zamist konkursu...
 

·
Registered
Joined
·
21,524 Posts
Discussion Starter · #13 ·


Uniwersytet XXII wieku

W tym roku w Chorzowie ruszy budowa Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych


Będzie to duży instytut akademicko-badawczy, w którym powstaną laboratoria i instytuty badawcze. Naukowcy będą w nich prowadzić badania interdyscyplinarne, związane z nowoczesnymi technologiami i nowatorskimi dziedzinami wiedzy. Uczelniami, które uczestniczą w projekcie są: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny i Akademia Ekonomiczna. Dlatego też, wśród kierunków studiów znajdą się m.in.: metody fizyki jądrowej w medycynie, biofizyka molekularna, bioinformatyka, nanofizyka i biomatematyka. W ramach ŚMCEiBI powstanie zespół jedenastu budynków. Ich powierzchnia całkowita wyniesie 38 tys. m kw.

Koszt budowy szacuje się na 150 mln zł. Większość piniędzy pochodzić ma z funduszy europejskich. Zakończenie budowy zaplanowano na 2011 rok. Jest to kolejny projekt badawczy, wstępnie określany mianem "doliny krzemowej".
(as)
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts


Uniwersytet XXII wieku

W tym roku w Chorzowie ruszy budowa Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych


Będzie to duży instytut akademicko-badawczy, w którym powstaną laboratoria i instytuty badawcze. Naukowcy będą w nich prowadzić badania interdyscyplinarne, związane z nowoczesnymi technologiami i nowatorskimi dziedzinami wiedzy. Uczelniami, które uczestniczą w projekcie są: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny i Akademia Ekonomiczna. Dlatego też, wśród kierunków studiów znajdą się m.in.: metody fizyki jądrowej w medycynie, biofizyka molekularna, bioinformatyka, nanofizyka i biomatematyka. W ramach ŚMCEiBI powstanie zespół jedenastu budynków. Ich powierzchnia całkowita wyniesie 38 tys. m kw.

Koszt budowy szacuje się na 150 mln zł. Większość piniędzy pochodzić ma z funduszy europejskich. Zakończenie budowy zaplanowano na 2011 rok. Jest to kolejny projekt badawczy, wstępnie określany mianem "doliny krzemowej".
(as)
:cheers:

150 mln to juz jest cos!
trzymam kciuki za ten projekt

btw czemu nie bylo konkursu architektonicznego? nicy forma jest tu mniej wazna od funkcji, ale jednak nie chcialbym zeby doszlo do takiego dysonansu jak w przy padku CSF
 

·
jestem Ott'em tego czatu
ZJE D N O C Z O N A O P O Z Y C J A
Joined
·
9,812 Posts
Tylko ta nazwa.

Już nie, że bzdurne "Śląskie", to przede wszystkim za długa, a nie prostsza, tradycyjnie trzyczęściowa, np. Górnośląskie Centrum Badawcze, Górnośląski Instytut Naukowy czy coś w tym stylu.
 

·
Registered
Joined
·
21,524 Posts
Discussion Starter · #17 ·
To ja może wkleje artykuł z którego pochodzi to zdjęcieProjekt budowy Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W majowej GU UŚ przekazaliśmy relacje z konferencji prasowej poświęconej temu tematowi. Obecnie pragniemy przybliżyć założenia projektu, który jest nie tylko nowoczesnym w skali światowej ośrodkiem dydaktycznym, ale także niespotykaną dotąd ofertą kształcenia.

Współczesny rynek pracy stawia przed uczelniami wysokie wymagania. Potrzebni są specjaliści o interdyscyplinarnym wykształceniu. I tacy właśnie absolwenci będą opuszczać mury ŚMCEiBI. Przypomnijmy: projekt powstał z inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego, jego głównym celem jest integracja możliwości dydaktyczno-badawczych środowisk akademickich śląskich uczelni, głównie Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (do niedawna Akademii Medycznej) i Akademii Ekonomicznej. Zakłada formułę otwartą, zaprasza więc do uczestnictwa pozostałe uczelnie. Projekt integruje także instytucje partnerskie: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Onkologii w Gliwicach, Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Psychicznego w Sosnowcu, przewiduje współpracę z zagranicznymi ośrodkami, głównie we Francji i w Niemczech.

Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych będzie nowoczesnym ośrodkiem badań i dydaktyki o znaczeniu krajowym i europejskim.

- Klasyczne kształcenie uniwersyteckie może nie wystarczać na nowoczesnym rynku pracy - powiedział JM Rektor prof. dr hab. Janusz Janeczek. - Idziemy więc w kierunku przygotowywania studentów, którzy będą posiadali holistyczne zrozumienie zjawisk i procesów, a przez to staną się bardzo wartościowymi na rynku pracy specjalistami.

Wiele emocji wzbudzała lokalizacja. Centrum mieścić się będzie w Chorzowie, na terenie powojskowym, w pobliżu campusu Szkoły Zarządzania i, co najważniejsze, Drogowej Trasy Średnicowej. Stanowić będzie oś komunikacyjną łączącą uniwersyteckie miasta: Sosnowiec, Katowice i Chorzów. Poza godzinami szczytu odcinek ten można pokonać w kilkanaście minut. Ułatwią to również połączenia komunikacji miejskiej. Teren spełnia także wszystkie wymogi stawiane budynkom, które mają pomieścić supernowoczesną aparaturę, nie ma tu żadnych zakłóceń mechanicznych. Obszar jest na tyle rozległy, że nie tylko nie ogranicza planowanej budowy, ale wznoszenie nowej inwestycji nie zakłóci funkcjonowania Uniwersytetu. To wybór wręcz idealny.

Nowatorski program ma już kilkuletnią historię, ale prace nad jego realizacją nabrały rozpędu w 2006 r., kiedy znalazł uznanie w sferach rządowych i został wpisany na listę projektów kluczowych.

Jego powstanie wiąże się z niespotykanym dotąd rozwojem szkolnictwa wyższego w naszym regionie i jednoczesnym powielaniem przez największe śląskie uczelnie ofert edukacyjnych na tych samych kierunkach studiów, od dawna więc pomysł idei śląskiego obszaru edukacji wyższej i skoncentrowanych badań naukowych był obiektem zainteresowania Uniwersytetu. Wiele uczelni co prawda nawiązało współpracę, ale ten program jest pod każdym względem nowatorski jeśli chodzi o myślenie o szkolnictwie wyższym i badaniach naukowych na Śląsku.

- Centrum będzie miało prawa wydziału, ale będzie to jednocześnie rodzaj superuniwersytetu - powiedział Rektor podczas odbywającej się w maju konferencji prasowej - w tym ośrodku pracować będzie kadra naukowa z wymienionych uczelni i instytucji naukowych, tutaj będziemy gromadzić unikatową aparaturę badawczą. Pomoże to rozwiązać bardzo ważny problem: w skali Uniwersytetu powielamy często zakupy drogiej aparatury naukowej, różne instytuty, wydziały mają ten sam sprzęt, a efektywność jego wykorzystania nie jest zadawalająca. I na pewno dotyczy to całego regionu śląskiego. Otóż skupienie takiej aparatury w laboratoriach nazwijmy to środowiskowych, służących nie tylko tym uczelniom, ale całemu środowisku naukowemu w kraju, z jednej strony mogłoby się przyczynić do jej efektywnego zagospodarowania, a jednocześnie do wprowadzenia działalności usługowej naszej uczelni na rzecz innych instytucji badawczych. Myślimy tutaj o aparaturze, która mogłaby obsługiwać region południowej Polski. Tego typu inicjatywy pojawiają się w całym kraju coraz częściej, budujemy więc ośrodki centralne. Państwa nie stać jest na wyposażenie każdego uniwersytetu w unikatową aparaturę, zatem zacznijmy się specjalizować. Jednocześnie chcemy w tym miejscu skupić specjalistów z różnych dziedzin nauki i z różnych uczelni, co pozwoli na tworzenie tak zwanych makrokierunków studiów. Po tym pojęciem kryją się dzisiaj obszary edukacji łączące pokrewne kierunki studiów, nie jest to proste sumowanie ale zupełnie nowa jakość kształcenia.

Centrum będzie pełniło funkcję usługową względem uczelni partycypujących w projekcie: powstanie wspólna baza dla poszczególnych szkół wyższych i ich wydziałów. Jeśli chodzi o Uniwersytet Śląski z oczywistych względów najbardziej zaangażowane są: Wydział Matematyki, Fizyki, i Chemii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział Nauki o Ziemi, Instytut Nauki o Materiałach. W Centrum znajdą się bowiem nowoczesne, certyfikowane laboratoria oraz pracownie spełniające standardy UE.

Przewidziano także powołanie specjalistycznej jednostki prowadzącej niezbędne analizy rynku pracy i zapotrzebowania na specjalistów. Ponadto jednostka ta będzie odpowiedzialna za identyfikację badań prowadzonych we współpracujących uczelniach, których wyniki mogą być patentowane i transferowane drogą udzielania licencji. Centrum będzie posiadać wyłączne prawo reprezentowania uczelni w komercyjnych kontaktach z podmiotami gospodarczymi.

Wszystkich jednak najbardziej interesuje oferta kształcenia. Zacznijmy więc od planowanych makrokierunków. Będą to:

Nauki o środowisku ze specjalnością: poznanie i rozumienie środowiska, oddziaływania na środowisko, społeczeństwo i środowisko, gospodarowanie środowiskiem.
Fizyka medyczna - specjalności na pierwszym stopniu: fizyka diagnostyczna, dozymetria kliniczna, elektrokardiologia, optyka w medycynie; specjalności na drugim stopniu kształcenia: metody fizyki jądrowej w medycynie, metody fizyko-chemiczne i modelowanie komputerowe w medycynie, optometria.
W projekcie uwzględniono następujące kierunki i specjalności:

Biofizyka, a w jej ramach specjalności: biofizyka molekularna oraz biochemia.
Inżynieria materiałowa ze specjalnością nauki o materiałach.
Inżynieria biomedyczna ze specjalnościami: biomateriały, bioinformatyka, komputerowe systemy obrazowania biomedycznego i komputerowe systemy w inżynierii rehabilitacyjnej.
Pojawią się również nowe kierunki kształcenia w ramach już istniejących. Będą to m.in.: nano-karbo-technologia, fizyka nanoukładów i kwantowe techniki informatyczne, nanofizyka i materiały mezoskopowe, chemia informatyczna, chemia leków, modelowanie matematyczne, matematyka przemysłowa, biomatematyka.

Przytoczona lista jest zaledwie niewielką częścią rozległej oferty, ale nawet w tak okrojonym wymiarze świadczy o niepodważalnej konkurencyjności projektu w skali daleko wybiegającej poza granice regionu i kraju. Unikatowe specjalności i makrokierunki kształcenia wzorowane są na programach edukacyjnych czołowych uniwersytetów najbardziej rozwiniętych krajów świata. W przypadku nauk o środowisku wzorce zaczerpnięto z MIT, Harvardu, UCLA, Oxfordu, podobnie makrokierunek - fizyka medyczna tworzony jest w oparciu o programy studiów prowadzonych przez najlepsze uniwersytety brytyjskie i amerykańskie.

Duży nacisk zostanie położony na kształcenie interdyscyplinarne związane z rozwojem medycyny, kształceniem specjalistów, którzy w przyszłości spełniać będą rolę ekspertów w zakresie zarządzania jakością bezpieczeństwa, jakością procedur obrazu, przygotowaniem i obsługą procedur niestandardowych. Jednocześnie w Centrum będą prowadzone studia podyplomowe, zapewniające poszerzenie wiedzy w ukończonych specjalnościach i podnoszące nabyte kwalifikacje. Uruchomione będą tam również studia podyplomowe dla osób zmieniających swoje kwalifikacje w związku z unowocześnianiem procesu technologicznego i stosowaniem nowych materiałów czy w wyniku nowego zapotrzebowania na rynku pracy.

Działalność Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych pozwoli na dostosowanie do przyjętych priorytetów naukowych w Unii Europejskiej. Szacunkowy koszt budowy (I i II etap, 38 tys. m.kw.), bez specjalistycznego wyposażenia, wyniesie 150 mln zł. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umów z potencjalnymi partnerami w realizacji projektu.


------------------------
Tam ma się takze znaleźć centrum badań sejsmicznych czy jakoś tak się to nazywało :p
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Link

Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie Uniwersytetu Śląskiego
jest na liście podstawowej MRR
Szacunkowa kwota dofinansowania (zł) - 54,98 mln

Celem projektu jest integracja możliwości dydaktycznych śląskich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Śląskiej oraz podmiotów partnerskich (instytutów naukowych). W Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych znajdą się nowoczesne, certyfikowane laboratoria oraz pracownie spełniające standardy UE, sale ćwiczeniowe i audytoryjne, zapewniające prowadzenie kształcenia na I, II i III stopniu, przy równoczesnym zabezpieczeniu kształcenia w dwóch językach. W Centrum zostaną uruchomione nowe makrokierunki (tj. nauki o środowisku, fizyka medyczna) i kierunki (biofizyka, inżynieria materiałowa, inŜynieria biomedyczna) wraz ze specjalnościami, odpowiadającymi zapotrzebowaniom na rynku pracy.

Projekt ma strategiczny charakter z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i jest zgodny z priorytetami strategicznymi SRK nr 1 „Wzrost konkurencyjności innowacyjności gospodarki” i 2 „Poprawa stanu infrastruktury technicznej i społecznej”, trzecim celem horyzontalnym NSRO "Budowa i modernizacja infrastruktury technicznej i społecznej mającej
podstawowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności Polski" oraz celem głównym POIiŚ.

Realizacja projektu daje szanse na uzyskanie nowych, dodatkowych efektów w dotychczasowym funkcjonowaniu uczelni (wysoka wartość dodana projektu). Wsparcie projektu wpłynie pozytywnie na wykonywanie ponadregionalnych funkcji uczelni oraz na rozwój kierunków kształcenia uznanych w programie za priorytetowe, tj. nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Projekt spełnia kryteria zgodne z opisem priorytetu XIII Infrastruktura szkolnictwa wyŜszego POIiŚ, przyjętego decyzją Komisji Europejskiej z dnia 7 grudnia 2007 r., tj.: otrzymanie przez uczelnię co najmniej oceny pozytywnej Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla przynajmniej jednego kierunku studiów, kształcenie na kierunkach strategicznych z punktu widzenia rozwoju kraju - priorytetowych w ramach POIiŚ, posiadanie uprawnień do nadawania stopni doktorskich przez uczelnię oraz dysponowanie potencjałem dydaktycznym pozwalającym na prowadzenie studiów III stopnia (uprawnienia do
przyznawania stopni doktorskich) w dziedzinach priorytetowych dla POIiŚ.
 
1 - 20 of 166 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top