SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3740 Posts

·
Registered
Joined
·
17,410 Posts
Discussion Starter #1
Powoli już czas założyć ten wątek. Na początek

Chorzów kusi inwestorów swoim potencjałem

Katowice, 21 listopada 2007 – Atrakcyjność inwestycyjna Chorzowa stale rośnie. Powód to tysiące turystów przyciąganych przez imprezy organizowane na Stadionie Śląskim i, paradoksalnie, mała liczba hoteli i biur wysokiej klasy. Eksperci z Metropolis Nieruchomości Komercyjne proponują konkretne rozwiązania, które pomogą przyciągnąć kapitał do miasta.

Na atrakcyjność inwestycyjną Chorzowa w największym stopniu wpływa zlokalizowany w mieście Stadion Śląski. Przyciągający rocznie tysiące kibiców piłki nożnej i fanów największych w kraju imprez muzycznych. Obiekt jest również brany pod uwagę w walce o organizację meczów podczas Euro 2012. Jednak o atrakcyjności inwestycyjnej Chorzowa decydują również jego słabości.

- Chorzów rocznie odwiedzany jest przez tysiące osób, zainteresowanych imprezami sportowymi i muzycznymi. Posiada świetną lokalizację w centrum Aglomeracji Górnośląskiej, w sąsiedztwie Katowic oraz przy głównych drogach krajowych (A4, DTŚ). Jednakże oferta hoteli i budynków biurowych wysokiej klasy w mieście jest zaskakująco niska. - mówi Marek Wollnik, Wiceprezes Zarządu Metropolis Nieruchomości Komercyjne, firmy która przygotowuje projekty dla inwestorów na terenie Górnego Śląska.

Firma Metropolis Nieruchomości Komercyjne aktywnie poszukuje rozwiązań na poszerzenie oferty inwestycyjnej Chorzowa. Efektem są dwa atrakcyjne obiekty wraz z pomysłem na ich optymalne zagospodarowanie.

Pierwsza z propozycji specjalistów od nieruchomości komercyjnych to Projekt Panorama zlokalizowany przy ul. Armii Krajowej 15. Duża powierzchnia, ponad 5 tys. m kw., parking oraz lokalizacja w pobliżu Drogowej Trasy Średnicowej to główne atuty obiektu. Ponadto ogromną korzyścią dla inwestora jest fakt, że projekt zostanie sprzedany już z najemcą. Firma Metropolis podpisała list intencyjny z dużą spółką giełdową, która chce wynająć cały obiekt.


- Rewitalizacja dużych obiektów ma znaczący wpływ na jakość całej dzielnicy
i miasta. Dlatego oprócz wartości funkcjonalnych nasze propozycje mają istotne walory estetyczne. Dzięki takiemu podejściu miasto może zyskać nowe charakterystyczne miejsca-wizytówki w swych najlepszych lokalizacjach. – dodaje Marek Wollnik z Metropolis.

Przykładem obiektu, który może stać się reprezentacyjną siedzibą firmy jest Projekt Batory, budynek charakteryzujący się zabytkową architekturą z początku XX w. Nazwę zawdzięcza dzielnicy oraz ulicy, przy której się znajduje. Całkowita powierzchnia obiektu to ponad 2 tys. m kw. Dzięki usytuowaniu przy głównej ulicy Chorzowa Batorego i stylowej fasadzie może stać się wyjątkową wizytówką dla firmy, która będzie w nim miała swoją siedzibę.

- W ciągu ostatnich pięciu lat Katowice odnotowały ogromny wzrost inwestycji. Teraz pora na mniejsze miasta w regionie – dodaje Marek Wollnik.

Dowodem na to, że Chorzów wzbudza coraz większe zainteresowanie inwestorów jest planowana budowa czterogwiazdkowego hotelu przy ul. Dąbrowskiego, obok Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

***
Znani o Chorzowie

Rudolf Bugdol, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej:

Chorzów stoi przed wielką szansą jaką jest organizacja Euro 2012. Mecze rozgrywane na Stadionie Śląskim przyciągają tysiące kibiców. Można się spodziewać, że z każdym rokiem będą zjeżdżać się tłumniej, również z zagranicy. Jednakże pod jednym warunkiem. Miasto
i cały region muszą stać się bardziej konkurencyjne, a obiekty sportowe takie jak Stadion Śląski powinny być zmodernizowane, tak by spełniały międzynarodowe standardy.
Z pewnością wiele mogą tu zmienić inwestycje, które podniosą atrakcyjność regionu. Dlatego działanie na rzecz zachęcania inwestorów jest wspólnym interesem nas wszystkich.

Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach:

Aglomeracji Górnośląskiej od kilku lat towarzyszy hossa inwestycyjna. Dotyczy to przede wszystkim stolicy regionu. Jednakże coraz częściej obserwujemy zainteresowanie mniejszymi miastami, takimi jak na przykład Chorzów. Tym bardziej, że dzięki rozmowom
o Euro 2012 znalazł się w centrum uwagi. Rozwinięta pod pewnymi względami infrastruktura miasta (Stadion Śląski, Park Wojewódzki, drogi) pod innymi wymaga dynamicznego rozwoju. Niedobór np. w zakresie bazy hotelowej i usługowej rodzi silne zapotrzebowanie na inwestycje. Chorzów ma potencjał i wszystko wskazuje na to, że będzie potrafił go wykorzystać.

Robert Konieczny, architekt, współwłaściciel biura KWK Promes, zdobywca nagrody House of the Year 2006:

Bardzo dobrze, że takie obiekty zaczynają wzbudzać zainteresowanie. Każda inwestycja ma szansę wygenerować rozwój – ulicy, dzielnicy, miasta. Ma to z pewnością pozytywny wpływ na jakość przestrzeni publicznej. Ze swej strony, jako wciąż poszukujący architekt, namawiam do odważnych rozwiązań. Czas, żeby w naszych miastach pojawiła się architektura na najwyższym poziomie.

###

Metropolis Nieruchomości Komercyjne to największa śląska firma, która przygotowuje atrakcyjne
i zyskowne projekty inwestycyjne na terenie Aglomeracji Górnośląskiej.:):):)
 

·
Registered
Joined
·
17,410 Posts
Discussion Starter #3


Architekci pracują nad planami czterogwiazdkowego hotelu

Przy ulicy Dąbrowskiego, obok Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, na miejscu dawnego basenu, ma powstać hotel. Postawi go firma Silesian Investment Center Sp. z o. o. Jako jedyna zgłosiła się do przetargu na teren ogłoszonego przez Urząd Miasta w zeszłym miesiącu. Ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych sprzedano za ok. 1 milion złotych.

- Tę działkę przeznaczyliśmy na budownictwo hotelowe w 2001 roku. Już wtedy zaczęliśmy poszukiwania inwestora. Wysyłaliśmy oferty do wszystkich sieci hotelowych w kraju. Niestety plany utknęły w miejscu. Nie było chętnych. Znaleźli się dopiero, gdy Chorzów stał się rezerwowym miastem-organizatorem mistrzostw Europy - mówi Marian Salwiczek, zastępca prezydenta miasta do spraw gospodarczych.

Hotel będzie czterogwiazdkowy. Ma mieć osiem pięter, a do dyspozycji gości będzie ok. 150 pokoi.

- Na ostatnim piętrze swoją siedzibę będzie miało Silesian Investment Center. Zyskamy więc nie tylko miejsce noclegowe na wysokim poziomie, ale i nową firmę - dodaje Salwiczek.

Firma na razie nie chce zdradzać szczegółów dotyczących ich inwestycji. Dokładny plan wraz ze wstępną wizualizacją poznamy na początku grudnia. Sam budynek może stanąć już w 2009 roku. To pierwszy hotel budowany przez Silesian Investment Center. Firma ma na swoim koncie budowę hipermarketów, stacji benzynowych i ronda. W planach jest m.in. postawienie hotelu i odrestaurowanie zabytkowego budynku kasyna w Tarnowskich Górach, budowa kolejnych marketów i przebudowa drogi w Jastrzębiu Zdroju. Po raz pierwszy będzie inwestować w Chorzowie.

- Myślę, że lokalizacja hotelu jest znakomita. Blisko centrum miasta i niedaleko Drogowej Trasy Średnicowej. W pobliżu mamy halę MORiS-u oraz Stadion Śląski. Miejsce powinno cieszyć się zainteresowaniem nie tylko podczas Euro 2012, które mamy nadzieję jednak organizować. Do Chorzowa przyjeżdża wiele osób, w tym z miast partnerskich, które wolałby przenocować w naszym mieście, a nie jechać do hoteli w Katowicach czy Bytomiu - mówi Mariusz Cup, naczelnik wydziału architektury, budownictwa i gospodarki przestrzennej.

Zadowolone z planów budowy dużego hotelu są nie tylko władze miasta, ale i mieszkańcy. Chorzów dotychczas nie mógł się pochwalić ofertą noclegową na wysokim poziomie. Do dyspozycji przyjezdnych było 490 miejsc noclegowych w m.in. w "Chorzowskim Gościńcu", Domu Turysty i Sportowca "Stadion Śląski" czy Hotelu "Skaut". Ceny i wystrój tych miejsc nie kusiły jednak przyjezdnych, którzy woleli przespać noc, w którymś z katowickich hoteli.

- Nareszcie Chorzów będzie miał hotel na wysokim poziomie. Jeżdżąc codziennie do Katowic, widzę, jak to miasto się zmienia. Hotele rosną tam jeden po drugim. Coraz więcej jest tam turystów, na których oczekiwania Katowice opowiedziały tworząc dobrą bazę noclegową. Warto, żeby i w naszym mieście rozwinęło się hotelarstwo. Chorzów zaczyna nabierać na znaczeniu. Pojawia się tu wiele firm, a czasy kiedy było to miasto typowo przemysłowe minęły. Trzeba tu ściągnąć turystów. Hotel to pierwszy krok - mówi Adam Matyszok.

Plac przy ulicy Dąbrowskiego to nie jedyne miejsce przeznaczone na usługi hotelarskie. Hotel mógłby zastać zbudowany m.in. w zabytkowej rzeźni. Zmiany zagospodarowania tego terenu są w aktualnie realizowane. Można też wykorzystać teren po byłym hotelu PTTK w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, który od lat czeka na inwestorów. Miejsce jest bardzo atrakcyjne, jednak żadna firma nie chce dzierżawić działki, a tylko taką opcję proponuje marszałek województwa.

- W planach zagospodarowania przeznaczyliśmy jeszcze pod bazę noclegową działki m.in. przy ulicy Katowickiej obok centrum AKS-u, ulicy Siemianowickiej w miejscu po byłym ogrodnictwie parkowym, ulicy Kościuszki przy hucie, ulicy Miechowickiej - wylicza Mariusz Cup.
 

·
Registered
Joined
·
17,410 Posts
Discussion Starter #5
Wątek dopiero sie rozkręca :) Ale muszę sie przejsć z aparatem w okolice Teatru Rozrywki i porobić trochę zdjęć.Miejska rzeźnia i szyb Elżbieta mają zostać odnowione

Rada Miasta przyjęła Program Rewitalizacji Obszarów Zdegradowanych w Chorzowie na lata 2007-2013. Plany są ogromne i obejmują każdą z dzielnic.

Planuje się m.in. modernizację i adaptację kompleksu budynków dawnej rzeźni na ul. Krakusa (zadanie to przewidziano na lata 2008-2009) czy rekultywację zdegradowanego obszaru na ul. Cichej - przebudowa boiska treningowego, budowa pawilonu sportowego i instalacja podgrzewanej murawy.

Zaplanowano też renowację i modernizację dawnego budynku ratusza przy placu Piastowskim. W programie znalazła się także przebudowa drogi prowadzącej przez tereny pohutnicze - od ulicy Leśnej do ul. Niedźwiedziniec. Ma być gotowa do końca 2008 roku. Jej koszt to 6 mln euro.

Program objął też nowe inwestycje w mieście. Władze planują budowę kilku boisk i sal gimnastycznych, hali tenisowej, lodowiska oraz parkingów przy Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. W planach jest też budowa miejskiego systemu monitoringu, którego koszt to ok. 3 mln euro. Miałby powstać w latach 2009-2010.

Miasto chce się zająć też termoizolacją budynków (m. in. przy ul. Rejtana i Żołnierzy Września) i remontem budynku na potrzeby chorzowskiego hospicjum.

Program rewitalizacji objął 37 projektów. Wszystkie do zrealizowania w latach 2007-2013. Jeśli tylko Unia Europejska da na nie pieniądze.

(an) - POLSKA Dziennik Zachodni

Jeszcze fotka obecnego stanu Starej rzeźni by glomyothTakie cudeńko, mam nadzieję że doczeka lepszych czasów
 

·
Horny Slezsko ;)
Joined
·
1,429 Posts
^^bo do tej pory moglismy sie co najwyzej chwalic kolejnym dyskontem postawionym wsrod kamienic:nuts: :bash:

Ja w Chorzowie jestem od piatku do niedzieli i nie bardzo kiedy mam biegac z aparatem po miescie i patrzec co nowego powstaje;)
 

·
Horny Slezsko ;)
Joined
·
1,429 Posts
troche dzisiejszych zdjec prezentujacych zmiany Teatru Rozrywki

te dziure w pierzeji mogliby zabudowac parkingiem pietrowym, ktory wg. mnie jest konieczny w tym miejscu
 

·
Registered
Joined
·
25 Posts
Co za idiotyzm wydawac 3mln euro na bezuzyteczny monitoring.
Komu to potrzebne? Ale ja juz sie nie zdziwie zadnej decyzji tego pseudoprezydenta Kopla.
 

·
Registered
Joined
·
17,410 Posts
Discussion Starter #9
Czy ja wiem... Wiem, że monitoringiem miałby zostać objęty takze WPKiW.

@glomyoth
Tam wykładają chodnik z kostki czy bruku? Ogólnie dobrze, ze wzieli sie też za otoczenie teatru, wykopali też stare latarnie, ciekawe jakie tam teraz wsadzą :)
 

·
Horny Slezsko ;)
Joined
·
1,429 Posts
kostka, ale jakis lepszy gatunek niz chorzowski standardowy >=<
Ale przynajmniej borsztajn bedzie z granitu:)

Przydalby sie jeszcze temat o remontach kamienic i innych zabytkow w Chorzowie.
 

·
Registered
Joined
·
17,410 Posts
Discussion Starter #11
No własnie widzę, ze wygląda inaczej ;) Ale to dobrze, moze jeszcze inne elementy małej architektury sie pojawią.

Dodam dwie wizualki jak to będzie wyglądać

Co do remont kamienic, to temat moze być przydatny (już się dzieję a będzie sie dziać jeszcze wiecej) ale to chyba w dziale Zabytki albo tu będziemy wklejać, nie wiem jak ty myślisz, glomyoth? :)
 

·
Horny Slezsko ;)
Joined
·
1,429 Posts
^^dokladnie, dlatego jak mozesz to wrzuc swoje foty kamienic ktore ostatnio wyremontowano:)

szkoda ze te wizualki sa tak kiepskiej jakosci:/
 

·
Registered
Joined
·
17,410 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Wrzucę za niedługo, póki co artykuł z sierpnia zapowidający remont kilkuset elewacji kamienicNa Euro 2012 Chorzów ma wyglądać efektownie ...

Czy podczas piłkarskich mistrzostw Europy, które odbędą się za pięć lat w Polsce i na Ukrainie, Chorzów zrobi dobre wrażenie na zagranicznych turystach? Całkiem możliwe, a to dlatego, że do 2012 roku mają zostać odnowione elewacje w 203 budynkach należących do gminy oraz 150 prywatnych, które zarządzane są przez PGM. To przede wszystkim budynki położone w centrum miasta.


Prace trwają już od kilku lat, ale przyznanie Polsce organizacji finałów mistrzostw Europy przyspieszyło wcześniej opracowane plany. Czy jednak w 2012 roku Chorzów rzeczywiście nie będzie się różnił od zachodnioeuropejskich miast? - Odświeżając elewację tych budynków chcemy przywrócić miastu dawny blask - mówi z przekonaniem Jan Michalik, zastępca prezydenta miasta.

Nie jest to jednak proces ani łatwy, ani tani. Opiece konserwacyjnej poddanych zostało już 49 budynków należących do gminy i 11 prywatnych, zarządzanych przez PGM. To między innymi kamienice przy ul. Wolności, Dąbrowskiego czy Sobieskiego. Odnowienie ich elewacji kosztowało miasto 200-300 tys. zł za każdy budynek. - Pozostały nam jeszcze 154 budynki należące do gminy - kontynuuje Jan Michalik, zastępca prezydenta miasta. - Za ich odnowienie do 2012 roku będziemy musieli zapłacić 25 milionów złotych. Rachunek jest prosty: co roku trzeba wydać 5 mln zł. Chcemy, żeby połowa tej sumy, czyli 2,5 mln zł, pochodziła z czynszów, a druga połowa z budżetu gminy. W związku z tym opracowujemy odpowiednią uchwałę, która powinna być gotowa już na najbliższą sesję Rady Miasta, czyli 30 sierpnia. Jeśli nie zdążymy, to sprawą zajmiemy się na pierwszej wrześniowej sesji - wyjaśnia.

25 milionów złotych to jednak tylko połowa sumy, którą miasto chce przeznaczyć na poprawienie wizerunku Chorzowa. Kolejne 25 mln zł kosztować będzie bowiem renowacja budynków prywatnych, które zarządzane są przez miasto. Jest ich w sumie 150. Za pieniądze z czynszów odnowiono już elewacje jedenastu z nich. Prawdopodobnie w ten sam sposób sfinansowane zostaną pracę na pozostałych 139, ponieważ na dotacje z Unii Europejskiej chorzowianie raczej nie mogą liczyć. Na lata 2008-2012 nie opracowano bowiem odpowiednich programów unijnych, z których można byłoby pozyskać pieniądze właśnie na ten cel.

Co ciekawe, podczas prac odkrywany jest prawdziwy charakter budynków. - Pod dwiema, czy trzema warstwami tynku czasem ukryte są różne rzeczy. Tak było właśnie z kamienicą przy ul. Wolności, gdzie konserwatorzy niespodziewanie odkryli piękny, trzykolorowy element ozdobny - zakończył Jan Michalik.

Za pięć lat po "europejsku" wyglądać będzie jedynie centrum Chorzowa i jego najbliższa okolica. Przy głównych ulicach miasta odnowionych zostanie w sumie 119 budynków należących do gminy i 85 zarządzanych przez PGM. Koszt renowacji w przypadku tych kamienic to odpowiednio 13.626.000 zł i 14.474.000 zł. Prace prowadzone będą także przy 54 budynkach gminy i 39 prywatnych, które są widoczne z głównych ulic Chorzowa. Trzeba będzie za to zapłacić 7.738.000 zł i 5.640.000 zł. Jedynie 30 budynków gminy i 26 zarządzanych przez PGM nie leży w centrum Chorzowa, ani w jego okolicach. Ich odnowienie kosztować będzie 3.640.000 zł i 4.406.000 zł.Grzegorz Lisiecki - Dziennik Zachodni

-----------------------------------

Ja dodam od siębie, że w podobnym czasie Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa ma zakonczyć rewitalizacje wszystkich bloków w mieście.
 

·
Horny Slezsko ;)
Joined
·
1,429 Posts
^^Nie wiem do kogo nalezy ten galeriowiec


ale jak zobaczylem to co ostatnio z nim robia to mnie krew zalala.
Te klatke schodowa, ktora jest przeszklona na calej swej wysokosci, zabudowli pustakami i wstawili okna typu "bunkier":bash:
Co to k*** mialo miec na celu to ja nie wiem?
Z drugiej, niewidocznej na zdjeciu strony, zamiast bialej farby na elewacji jest teraz zolta. :bash:

Tylko czekac, az sie wezma za ten fragment tego budynku
gdzie z pewnoscia wstawia pewnie biale plastikowe okna zamiast tej szklanej sciany, produkucji clearexa, zapewne:bash:

Za takie zmiany to sie powinno odpowiadac jak za naruszenie praw autorskich:eek:hno::bash:
 

·
Registered
Joined
·
17,410 Posts
Discussion Starter #17
Oto kilka kamienic po ostatnich remontach

Róg Wolności-Chrobrego


Sobieskiego

W ten sposób został wyremontowany kolejny ciąg kamienic przy jedej ulicy


Ta kamienica została wyremontowana w zeszłym roku i bardzo mi się podoba (Róg Strzelców Bytomskich-Styczyńskiego)


Kończący się remont na Miarki
 

·
Registered
Joined
·
17,410 Posts
Discussion Starter #18
W Chorzowie kamienice remontuje się w sposób który jest ok, tzn ciągami co daje większe efekty wizualne. Kilka przykładów

3-Maja


Jagiellońska strona prawa


Jagiellońska strona lewa


Katowicka


Kamienica na Powstanców. Jeszcze jedna do remontu została i będzie ok.ul. Kazimierza Wielkiego


Na koniec 2 kamienice z ul. Wolności


Skonczono już kamienicę na Kordeckiego (foty na razie nie mam). Remontowane są jeszcze na Sobieskiego i Powstańców :wink:
 

·
Horny Slezsko ;)
Joined
·
1,429 Posts
To ta z sobieskiego:) Za niedlugo powinni ja juz konczyc:cheers: Ale bialch plastikow w miejsce zielonej drewnianej stolarki z rzezbieniami to im nie wybacze:bash:


sory za jakosc zdjecia:/
 

·
DISCO VOLANTE
Joined
·
2,844 Posts
Panowie - w którym miejscu stoi ten galeriowiec, bo nic a nic nie kojarzę?? Swoją drogą miło pzeczytać, że Chorzów otrzyma należny lifting, i że odbywa się to w sposób zorganizowany. Faktycnzie, najlepszy efekt to remont ciągami. Ja nie wiem dlaczego w Katowicach straszą brudne kamienice pomiędzy elegancko odmalowanym. W ogóle jak tak chodzę po mieście to mi się serce kroi i pomstuję na załogę uszoków - nieskoordynowane remonty dokonywane z co najmnijkilkuletnim poślizgiem, miasto wciąż zaniedbane :eek:hno:
 
1 - 20 of 3740 Posts
Top