SkyscraperCity banner

1 - 20 of 564 Posts

·
Registered
17,413 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie im. Gen. Jerzego Ziętka SA to jedyny w swoim rodzaju obiekt przyrodniczo - rekreacyjny. Park położony jest w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Do dziś WPKiW to zielone płuca Górnego Śląska i największy park miejski w Europie. Park jest ulubionym miejscem spotkań Ślązaków (i nie tylko) i wspaniałym miejscem dla spacerowiczów, rowerzystów, rolkarzy. Cykliści znajdą w Parku ciekawe trasy o różnym stopniu trudności. Kto zmęczy się chodzeniem - może wynająć bryczkę i pocwałować konno. Kto woli zacisze eleganckich lokali, także znajdzie w Parku wiele atrakcji. W parku znajdują się liczne puby, restauracje, knajpki.
Obecnie Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku to teren o powierzchni 620 hektarów z wkomponowanymi weń 80 kilometrami alejek spacerowych, prowadzących pomiędzy usytuowanymi w Parku obiektami turystycznymi i rekreacyjnymi, pomiędzy ogrodami założonymi na wzór angielski z nieodłącznymi w nich romantycznymi rotundami. Park to także swoista enklawa krajobrazowa i przyrodnicza, zaskakująca wielością gatunków fauny i flory.

W parku znajdują sie liczne atrakcje:
- Śląski Ogród Zoologiczny (ZOO)
- Śląskie Wesołe Miasteczko (największe wesołe miasteczko w Polsce)
- Stadion Śląski (Stadion Narodowy)
- Planetarium Śląskie (największe i najstarsze planetarium w Polsce)
- Górnośląski Park Etnograficzny (Skansen)
- Kolejka wąskotorowa WPKiW
- Kolejka linowa Elka
- Rosarium w WPKiW (największy różany ogród w Polsce)
- Hala wystawowa Kapelusz a w nim Rolkowisko
- Przystań (ośrodek wodno-rekreacyjny, pow. stawu: 7 ha, kanał: 550 m)
- Kąpielisko "FALA" (powierzchnia 13 ha, 8 basenów, 4000 m² lustra wody)
- Międzynarodowe Targi Katowickie
- Skate Park
- Korty tenisowe
- Sankodrom & EuroBungy
- Ośrodek harcerski (powierzchnia 12 ha)
- Galeria rzeźby śląskiej
- Park linowy
- Sztuczna plaża

Oficjalna strona parku: http://www.wpkiw.com.pl

Od 1-go czerwca do 31 sierpnia Tyskie znów funduje nam bezpłatną wypozyczalnię sprzętu sportowego! Codziennie w godzinach 10.00-20.00 można wypozyczyć: rowery, rowery-tandemy, hulajnogi "trikke", szachy, zestawy do gry w badmintona i w boule oraz zośki.

Plan parku:

No to lecimy z pierwszymi fotami :) Najpierw fotki ze strony galeria.chorzow.slask.pl

Znajdujemy się w Rosarium (H). Rosarium WPKiW w Chorzowie jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie. Zostało umieszczone w wydanym w Kalkucie przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż, wśród 35 pięciu najpiękniejszych ogrodów różanych świata. Ogółem posadzonych jest około 30.000 tysięcy róż. Obok na tle trawników umieszczono duże kwietniki w kształcie soczewek. Każdy mieści 1000 - 2000 krzewów róż tej samej odmiany.

Rzeźba Karlika i Karolinki z gołębiem

cdn ;)

·
Registered
17,413 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Dobra robota,ale taki temat już istnieje w dziale Śląskim.
A ten rozdział to MIASTA POLSKIE.
Czyli wszystko jest tak jak być powinno. ;)

Lecimy dalej.

Planetarium

Stadion Śląski

·
Poor Leno
7,643 Posts
Planetarium jest spoko! Miałem tam okazję gościć kilka lat temu z okazji olimpiady Astronomicznej i muszę przyznać, że jest świetne, a cały park robi bardzo wielkomiejskie wrażenie...

·
Inspired by Poznań?!
12,602 Posts
- Międzynarodowe Targi Katowickie (drugie największe międzynarodowe targi w kraju)
Nie prawda. Targi Kieleckie są większe.
Po drugie co to za sformułowanie "drugie największe". To nie po polsku. Powinno być "drugie co do wielkości". No ale Polacy muszą mieć i być zawsze naj- nawet gdy nie jest się naj- tylko trzecim, czwartym itd. To jakaś przywara narodowa i można spotkać to wszędzie w całej Polsce. Bardzo mnie to denerwuje.

·
Registered
17,413 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
^^ Akurat spis atrakcji skopiowałem z wikipedii (jak się okazuje po raz kolejny - z bardzo wiarygodnego źródła) bo mi się nie chciało tyle pisać ;) Jeśli już się czepiamy co jest po "polskiemu" to nieprawda piszemy razem:)

Kąpielisko Fala na które składa się 8 basenów, w tym jeden ze sztuczną falą (stąd nazwa kąpieliska), 4000 m² lustra wody.

Basen ze sztuczną falą

·
Inspired by Poznań?!
12,602 Posts
Akurat spis atrakcji skopiowałem z wikipedii (jak się okazuje po raz kolejny - z bardzo wiarygodnego źródła) bo mi się nie chciało tyle pisać ;) Jeśli już się czepiamy co jest po "polskiemu" to nieprawda piszemy razem:)
Fakt, mój błąd. Nie chodziło mi dokładnie o czepianie się poprawności tylko o warstwę znaczeniową ('drugie największe'). Po prostu denerwuje mnie takie spłaszczanie języka oraz próba robienia z siebie nie wiadomo kogo. Trzeba być w czymś naj- lepszy, większy, nowocześniejszy itd. Zwłaszcza to widać w mediach lokalnych i ustach samorządowców.
('Dzisiaj o godzinie 12:00 przy asyście proboszcza, orkiestry strażackiej, przedstawicieli rady gminy oraz dyrektora gminnego przedsiębiorstwa ściekowego wójt naszej gminy uruchomił dwudziestą w Polsce, szóstą w województwie, trzecią w powiecie najnowocześniejszą oczyszczalnie ścieków.' :lol: )

·
Registered
17,413 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Dziś wesołe miasteczko. Zdjecia każdej z 50 atrakcji znajdują się na stronie http://www.wesole-miasteczko.pl/ (zakładka Atrakcje).

Swoich fot nie mam bo jeszcze w tym roku w wesołym nie byłem (wstyd) ale przejde sie jak w lipcu dojadą kolejne urządzenia.

póki co tylko kilka fotek z wesołego

Więcej zdjęć z wesołego miasteczka wkleję później (na nastepnej stronie)

·
Registered
17,413 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Górnośląski Park Etnograficzny
Zgromadzone w chorzowskim skansenie zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu regionów Górnego Śląska oraz z regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Większość obiektów pochodzi z połowy XIX wieku. Na terenie muzeum odtworzono zagrody, odzwierciedlające obraz tradycyjnego budownictwa na pojedynczych, kompletnych przykładach. Budynki wchodzące w skład zagród zestawione są zgodnie z miejscową tradycją i wiedzą o dawnym układzie. Oprócz zagród znajdziemy tutaj wiele obiektów wolno stojących: kapliczki przydrożne, spichlerze, garbarnię, wiatrak, areszt sołecki i karczmę. Odrębny zespół tworzą spichlerze dworskie. Obiektem scalającym poszczególne części ekspozycji jest kościółek pw. Józefa Robotnika, położony w centralnym miejscu skansenu.

Karczma

Scena

:) :) :)

·
ɔıɔıɯʞ ʎuz&#596
1,639 Posts
:D przypomniał mi się epizod z filmiu Hiway

świetny wątek

pozdrowienia

·
Banned
11,651 Posts
park ma wielki potencjal.

Gdyby z tego "wesolego miasteczka" (skupiska starego zlomu) zrobiono na prawde wesole miasteczko z prawdziwego zdazenia to slask mogl by stac sie centrum rozrywki dla calej polodniowej polski a nawet dla Czech.
Powstalo by mnusto nowych miejsc pracy i rozwoj katowic/chorzowa by sie dramatycznie przyspieszyl.

W niemczech na przyklad co weekend samochody z niemiec ,holandii czy ,belgii odwiedzaja na wzajem swoje wesole miasteczka i zostawiaja tam miliony.

takie jak

http://www.phantasialand.de/index.php?display_popup=1

http://www.efteling.nl/home.aspx

http://www.moviepark.de

itd...

dziwi mnie ze w polsce cos takiego jeszcze nie powstalo.

·
perfidus acutus
Cracovia Sedes Regia
33,010 Posts
pozazdrościc takiego parku, choć niektóre urzadzenia już trochę przestarzałe. pamiętam jak w szkolnych czasach byłem w Planetarium i robiło wrażenie:)

·
HELOŁ OFKORS:)
171 Posts
Wg moich danych najwiekszym parkiem miejskim w Europie jest Phoenix Park w Dublinie. Phoenix Park, jest największym parkiem miejskim w Europie, pięciokrotnie większym od londyńskiego Hyde Parku. W jego obrębie znajdują się tereny sportowe, miejskie zoo oraz rezydencja prezydenta kraju jak również rezydencja ambasadora Stanów Zjednoczonych. Całkowita powierzchna 712ha.

Ale i tak WPKiW nie ma sobie równych;) bardzo mile wspominam to miejsce z moich pobytów na Slasku:)

1 - 20 of 564 Posts