SkyscraperCity banner

1 - 20 of 39 Posts

·
Registered
28 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Mała miejscowość w woj. Zachodniopomorskim. Przed II wojną światową tereny niemieckie (nazwa miasta Arnswalde). Pomimo, że po ukończeniu tam edukacji, wyjechałem stamtąd "za chlebem", lubię tam wracać (sentymenty z dzieciństwa. Kto ich nie ma...). Do dziś zbieram pocztówki ukazujące te rejony w czasach, zanim przetoczyła się przez nie zawierucha wojenna.
Swego czasu zrodził się pomysł, aby skonfrontować dawną rzeczywistość z obecną. Stąd te fotki.

Kościół:

szpital i wieża ciśnień:

pomnik nad jeziorem:

plaża miejska:

Może jest tu ktoś z tych rejonów Polski i wykonał podobne zestawienia? Ja, nie ukrywam, mam w bazie jeszcze trochę takich fotek, ale musiałbym je przygotować (zestawić) z pocztówkami.

·
Registered
28 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Co nieco przetrwało zawieruchę wojenną, władzę ludową, III RP i trwa tak po dzień dzisiejszy... Choć ostatnio widziałem pewne zmiany "na lepsze" (w porównaniu do tego efektu na fotce współczesnej, oczywiście).

1939:

2009:

·
Registered
28 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Barbakan

I jeszcze jeden z niewielu ocalałych obiektów. Barbakan. Dziś otoczony betonem.

1902:

2009:

Ten nowy dach po ostatnim remoncie... Masssakra...:bash:

·
Registered
28 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Co by tam nie postawili, niezręcznie było zostawić na "ziemiach wyzwolonych" pomnik upamiętniający żołnierzy niemieckich poległych w Wielkiej Wojnie. Można było oczywiście upamiętnić waleczną Armię Czerwoną, ale dla nich znalazło się bardziej reprezentacyjne miejsce w centrum miasta (pomnik ten jest widoczny przy kościele na drugiej współczesnej fotce w moim pierwszym poście).

·
Postpolak
Czerwony Rothbard
337 Posts
Witam.

Piękne zestawienie. Topik mały ale bardzo fajny. Byłem w Choszcznie wiosną i muszę powiedzieć, że uwielbiam klimaty tych pomorskich miasteczek. Nie tylko Choszczna.

Przy okazji. . .

Przeprowadziłem ostatnio dwie w miarę kompletne indywidualne akcje tagowe i tutaj zaczynam kolejną, a jako że sam nie jestem w stanie wyszukać tematów to mam prośbę do każdego kto czyta posta aby dodawał ten jakkolwiek nie do konca poprawny tag przy takich mieścinkach, za wyjątkiem Szczecinów i Wrocławiów. Interesują mnie takie właśnie mieścinki, miasteczka, wsie.

Pozdrawiam

·
Registered
28 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
Bardzo rzadko bywam w rodzinnym mieście, ale czasami udaje mi się tam dotrzeć. Wtedy obowiązkiem staje się "podróż w czasie" z pocztówkowym albumem. Jeden foto-mix z ostatniego świątecznego wypadu:

Uzbierałem już ponad 70 przedwojennych pocztówek z mojego miasta, więc tematów mi nie zabraknie :)

·
Registered
28 Posts
Discussion Starter · #16 ·
To bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Aczkolwiek wymagająca sporo samozaparcia :) Wydaje się, że stoisz w dobrym miejscu, wracasz do domu i siadasz do obróbki i... fotka ląduje w koszu. Tak mam mniej więcej w 25% przypadków. Czasami ustawiam się kilkadziesiąt minut zanim utrafię właściwą perspektywę. A i tak bez korekt się nie obejdzie, bo tu wszystko rozbija się o szereg nieznanych informacji (jak choćby ogniskowa obiektywu użytego do wykonania fotki z pocztówki). Za to po udanej sesji pozostaje niezła satysfakcja :)
Focę ze statywu i polecam do takich rzeczy głowicę z przekładniami. Typowa głowica kulowa jest trochę niepraktyczna. Ja sobie stoję z pocztówką w ręku, robię podgląd ujęcia na ekranie aparatu i drugą ręką reguluję ustawienie aparatu pokrętłami głowicy. To znacznie podnosi komfort pracy i pozwala uzyskać lepsze rezultaty.

·
Registered
584 Posts
To bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Aczkolwiek wymagająca sporo samozaparcia :) Wydaje się, że stoisz w dobrym miejscu, wracasz do domu i siadasz do obróbki i... fotka ląduje w koszu. Tak mam mniej więcej w 25% przypadków. Czasami ustawiam się kilkadziesiąt minut zanim utrafię właściwą perspektywę. A i tak bez korekt się nie obejdzie, bo tu wszystko rozbija się o szereg nieznanych informacji (jak choćby ogniskowa obiektywu użytego do wykonania fotki z pocztówki). Za to po udanej sesji pozostaje niezła satysfakcja :)
Focę ze statywu i polecam do takich rzeczy głowicę z przekładniami. Typowa głowica kulowa jest trochę niepraktyczna. Ja sobie stoję z pocztówką w ręku, robię podgląd ujęcia na ekranie aparatu i drugą ręką reguluję ustawienie aparatu pokrętłami głowicy. To znacznie podnosi komfort pracy i pozwala uzyskać lepsze rezultaty.
Będzie idealnie jak wymyślą cyfrówkę "wielkoformatową" Już widzę forumowiczów fotografujących skrzynkami i będący przykryci zasłoną.:)Ja doszedłem do tego, że najlepsze efekty daje oddalenie się od tego idealnego miejsca i dodanie lekkiego zooma. Prostowanie perspektywy zawsze coś popsuje...

·
Elf Leśny
4,948 Posts
W takich miastach jak Choszczno większość zabudowy została zniszczona przez Armię Czerwoną bezmyślnie rozwalającą miasto. Natomiast z drugiej strony te kamienice zostały zastąpione przez bloki - czy bloki w takiej postaci, jak tutaj, są lepszym, czy gorszym miejscem do mieszkania od kamienic? Chyba nie ma aż tak wielkiej różnicy, a skoro blok jest bardziej nowoczesny, to może i lepiej.

Hmmm, myślę czy możliwe by było zrobienie aparatu, który w oprogramowaniu nakłada istniejące zdjęcie na to, co widzi matryca - pewnie da się, spróbuję nawet pomyśleć nad tym głębiej :)

Będzie idealnie jak wymyślą cyfrówkę "wielkoformatową" Już widzę forumowiczów fotografujących skrzynkami i będący przykryci zasłoną.:)
Nie da się, bo matryca musiałaby być przezroczysta. Chociaż...

·
Registered
26,327 Posts
Hmmm, myślę czy możliwe by było zrobienie aparatu, który w oprogramowaniu nakłada istniejące zdjęcie na to, co widzi matryca - pewnie da się, spróbuję nawet pomyśleć nad tym głębiej :)
W elektronicznych wizjerach czy ekranikach nie powinien to być problem - ale to chyba robota dla hackerów bo producentom nie będzie sie chciało

·
Registered
28 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
W przypadku Choszczna raczej trudno mówić

o "bezmyślnym niszczeniu miasta". Niemcy nie oddali tego miejsca tak łatwo. Można w sieci znaleźć trochę informacji o operacji "Sonnenwende".

Co do nakładania zdjęć w aparacie - mi jeszcze nie udało się tego rozkmilić. Czasami, jak temat jest trudniejszy do ogarnięcia, wspomagam się w ten sposób, że robię aparatem zdjęcie pocztówki. Ustawiam sobie podgląd kadru na wyświetlaczu aparatu i włączam funkcję przeglądania zdjęć. W ten sposób zamiennie widzę obraz pocztówki oraz to, co mam w kadrze. Nałożyć tego na siebie nie ma chyba jak... Pozostaje jedynie opcja wielokrotnego naświetlania klatki.

Fotki robię z "zapasem" kadru z każdej strony, żeby podczas obróbki mi czegoś z boku nie zabrakło :) Pracuję na 36 Mpix matrycy, więc przycinanie obrazu nie jest większym problemem.

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że prostowanie perspektywy nie jest idealnym rozwiązaniem. Widać to zresztą na niektórych moich zdjęciach. Niestety, nie zawsze jest możliwe ustawienie się w idealnym miejscu (czasami współcześnie coś już tam stoi).

1 - 20 of 39 Posts