SkyscraperCity Forum banner

[Chrzanów] Inwestycje w mieście i powiecie

1825372 Views 6419 Replies 150 Participants Last post by  Gluszek
Myślę, że warto aby kolejny - po Oświęcimiu - kawałek Małopolski Zachodniej miał swój wątek inwestycyjny. Zakładam zatem takowy z założeniem, że będzie on poświęcony nie tylko samemu Chrzanowowi, ale także pozostałym miastom i gminom powiatu tj. Trzebini, Libiążowi, Alwerni oraz Babicom. Mam nadzieję, że nie będę jedynym postującym w wątku, ale zobaczymy jak wyjdzie;)

Obszar zainteresowania wątku:EDIT: W miarę możliwości pierwszy post będę uzupełniał o linki do ważnych dokumentów i inwestycji:

Chrzanów

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Chrzanów - rysunek (bez legendy niestety), SUiZKP na geoportalu - z legendą

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Chrzanów - poszczególne

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Chrzanów - mapka z obszarami dla których uchwalono mpzp

Strategia rozwoju do 2015

Program Rewitalizacji Centrum Chrzanowa

Planowane obwodnice miasta: północna, zachodnia, północno-wschodnia

Nowe Miasto - drugi Chrzanów

Trzebinia

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebinia

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Trzebinia

Strategia Rozwoju Gminy Trzebinia na lata 2007 -2015

Program rewitalizacji miasta

Libiąż

Strategia rozwoju gminy Libiąż na lata 2005-2015

Lokalny Program Rewitalizacji miasta Libiąża na lata 2008 - 2016

Alwernia

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Alwernia

Strategia Miasta i Gminy Alwernia

Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich Alwerni na lata 2008 – 2015

Alvernia Studios

Powiat

Strategia Rozwoju Powiatu Chrzanowskiego na lata 2006-2015

Opracowanie Studium Wykonalności dla zadania „Modernizacja Linii Kolejowej Nr 93, Trzebinia Zebrzydowice na Odcinku Trzebinia – Oświęcim z infrastrukturą towarzyszącą” + mapki
See less See more
1 - 20 of 6420 Posts
Pierwszy post pozostawiam do ewentualnej edycji - spisu treści, informacji ogólnych itp. - od tego lecimy już z informacjami i zdjęciami. Na początek przeklejka z przełomu nt. dofinansowania inwestycji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego:

Deszcz pieniędzy z Unii spada na ziemię chrzanowską

Dodano: 27.11.2009, 09:16

Wczoraj w urzędzie marszałkowskim zapadła decyzja o podziale dotacji w ramach konkursu na rewitalizacje miast. Wiadomo już , że wśród wybranych projektów aż pięć pochodzi z powiatu chrzanowskiego oraz po jednym z Chełmka i Krzeszowic.

Łączna kwota dofinansowania dla gmin powiatu chrzanowskiego przekracza 24 mln zł. Wartość wszystkich nagrodzonych projektów w tym rozdaniu sięga 200 mln zł.

Dofinansowanie otrzyma projekt przebudowy trzebińskiego rynku, jeden ze złożonych projektów Alwerni (adaptacja budynku i rozbudowa przedszkola), projekt I etapu rewitalizacji Libiąża w rejonie ulic 1Maja i Górniczej oraz dwa projekty chrzanowskie: przebudowa Placu Tysiąclecia oraz odnowa sąsiadującego z nim bloku przy ul. Piastowskiej 15, o co zabiegała wspólnota mieszkaniowa. Dotacje otrzyma też projekt rewitalizacji krzeszowickiego rynku i centrum Chełmka.
- Z satysfakcją mogę powiedzieć, że powiat chrzanowski jest w gronie liderów w pozyskiwaniu funduszy europejskich, a to dzięki naprawdę dobrym projektom tutaj powstającym. Suma dofinansowań w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przekroczyła właśnie 120 mln zł – mówi Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego.
Największy powód do radości może mieć w tym rozdaniu Trzebinia. To pierwsze poważne unijne pieniądze dla tego miasta (12,8 mln zł). Chciało by się powiedzieć: nareszcie Trzebinia coś dostała!
(al.)

Kto ile dostanie:
Trzebinia (pełny koszt 19,1 mln zł, dofinansowanie 12,8 mln zł)
Alwernia (pełny koszt 2,95 mln zł, dofinansowanie 2,05 mln zł)
Libiąż (pełny koszt 3,9 mln zł, dofinansowanie 2,7 mln zł)
Chrzanów - gmina (pełny koszt 8,3 mln zł, dofinansowanie 5,6 mln zł)
Chrzanów - wspólnota (pełny koszt 1,3 mln zł, dofinansowanie 884 tys. zł)
Krzeszowice (pełny koszt 13,2 mln zł, dofinansowanie 9,2 mln zł)
Chełmek (pełny koszt 26,3 mln zł, dofinansowanie 8,4 mln zł)


http://www.przelom.pl/przelom-onlin...zy-z-Unii-spada-na-ziemie-chrzanowska-&p=4307
i spis szczegółowy inwestycji dzięki @behemotowi:

^^
tu jest link, ale są to wszystkie projekty, które przeszły ocenę merytoryczną - nie wszystkie uzyskały dofinansowanie po ocenie strategicznej (=widzimisię Zarządu). Min. kładka na Ludwinów odpadła
http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rd...592701/Listanastroneocenamerytwlasciwa61A.pdf
Pierwsze zdjęcia dotyczyć będą zakończonej już przebudowy chrzanowskiego Placu Tysiąclecia, która dopiero teraz dostała dofinansowanie (ale lepiej późno niż wcale;)):

za dnia - od ul. Garncarskiej/Krakowskiejw stronę ul. Kusocińskiego - parking przed US

przy okazji blok przy Piastowskiej, który dostał dofinansowanie na przebudowę(?)w kierunku KusocińskiegoPomnik Zwycięstwa i Wolnościwidok w stronę kościoła MB Różańcowej i Domu Kultury, który także dopiero co przeszedł liftingwjazd na parking na Placu przed Urzędem Skarbowymszerszy widok na plac obejmujący pomniki bardziej w prawo, tym razem załapał się US

See less See more
10
Plac Tysiąclecia po zmroku

Krakowska/Garncarska - idziemy w tamtym kierunkuobrót - pomnik i plac

kiosk niedaleko przejścia dla pieszych na Garncarskiej też zmienił wygląddopuszczona do ruchu samochodowego część Placu Tysiącleciai widok od ul. Garncarskiej - wjazd na parking przed US po prawej

See less See more
12
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji - czyli Dom Kultury - po remoncie

niższa część

przed remontem wyglądał tak:

See less See more
5
Remonty/przebudowy kamienic - te, które ostatnio dostrzegłem:

narożna Krakowska/Garncarska (oczywiście styropian na elewacji:eek:hno:)bok od Garncarskiejod podwórzaAleja Henryka 31 - przebudowa wnętrz i wykonanie witryn w parterze (mam nadzieję, że elewacja będzie tylko odświeżona!)

Mickiewicza 7 - straciła dach, nadbudowa?kontrowersyjny bardzo moim zdaniem balkon na budynku plebanii parafii św. Mikołaja przy Mickiewicza

i odnowiona elewacja na ul. Dobczyckiej - bez użycia styropianu, co na dzień dzisiejszy jest ewenementem przy remontach kamienic w mieście:bash:

See less See more
11
Fajnie, że pojawił się wątek o sąsiednim powiecie:)

Słyszałem, że w Chrzanowie powstaje czy rozbudowują jakąś galerię handlową. Może wiesz coś więcej?

Jednocześnie zapraszam do wątku o Oświęcimiu :)
Rozbudowano Centrum Handlowe MAX przy Trzebińskiej, niedaleko stacji PKP Chrzanów Śródmieście. Nową część otwarto półtora tygodnia temu. Znalazły się tam między innymi Empik, CCC, Rossmann, Deichmann, Media Expert. W tym ostatnim oczywiście w dniu otwarcia była "atrakcyjna promocja";) w związku z czym w centrum szalał dziki tłum. Postaram się wrzucić jakieś fotki za pewien czas bo jak na galerię to IMO estetycznie nie razi oka:)
See less See more
Prasówka ze stron przełomu http://przelom.pl

Wypięknieje 1 Maja i Górnicza

Libiąż odłożył na razie na przyszłość dość futurystyczną wizję budowy od podstaw centrum miasta na osiedlu Flagówka i przez najbliższe lata skupi się na odnowie tego już istniejącego, czyli okolic ulic 1 Maja i Górniczej.

To w tym rejonie znajdują się dziś: centrum handlowe (największe zagęszczenie sklepów, pobliskie targowisko i markety), ośrodek kultury, biblioteka i jedyna w mieście publiczna, niepłatna szkoła ponadgimnazjalna z halą sportową.

- Unia nie ma na razie pieniędzy na budowę centrów, a daje je na projekty związane z ich rewitalizacją, więc grzechem by było nie skorzystać z tej szansy. Wierzę, że w przyszłości Unia postawi też na budowę zupełnie nowych jakości - mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża.
Reklama


Realizacja pierwszego etapu rewitalizacji okolic ulic 1 Maja i Górniczej, zaplanowana na dwa lata (2010-2011), ma kosztować 3,9 mln zł, z czego UE pokryje 2,7 mln zł.

Z przewidzianych w projekcie zadań na pierwszy ogień pójdzie, może najmniej efektowna, lecz najbardziej potrzebna inwestycja - wymiana dachu na Przedszkolu Samorządowym nr 2. Następnie ma być wykonywana, również bardzo potrzebna, budowa parkingu przy Libiąskim Centrum Kultury. Potem przyjdzie czas na prawdziwe zmiany wizerunku ulicy 1 Maja. Projekt zakłada budowę nowej nawierzchni jezdni i chodnika, oświetlenia oraz przebudowę starego placu targowego, dziś pełniącego głównie funkcję parkingu.

- Chcemy, żeby ta przestrzeń zdobiła okolicę, ale była i funkcjonalna - zapowiada Latko. Toteż na placu powstaną alejki spacerowe, w tym jedna prowadząca do nowego targowiska, ławeczki. Na całym placu będzie można korzystać z internetu, a bezpośrednio przy ulicy 1 Maja powstanie parking. Teren zostanie objęty monitoringiem.

- Mamy nadzieję, że do tej rewitalizacji przyłączą się przedsiębiorcy, którzy przy 1 Maja ulokowali swoje biznesy, bo bez ich udziału nie będzie oczekiwanego efektu - podkreśla Latko.

Chodzi o odnowienie i ujednolicenie elewacji budynków. Odbyły się już spotkania na ten temat. Po wspólnych debatach powstała nawet wstępna koncepcja, jak odnowione budynki miałyby wyglądać.

- Czy przedsiębiorcy podejmą się inwestycji czy nie, to już wyłącznie ich wola. Do niczego nie możemy ich zmusić, ale będziemy zachęcać i przekonywać - zapowiada burmistrz.

W drugim etapie rewitalizacji, na który gmina dopiero zamierza starać się o unijne dofinansowanie, zaplanowano zmiany przy ulicy Górniczej, tj. modernizację Libiąskiego Centrum Kultury i biblioteki (zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz).

- Nie jest nierealne, aby pierwszy etap projektu zamiast w dwa lata, zrealizować w przyszłym roku, ale to jeszcze kwestia do przeanalizowania - mówi Latko.
Grażyna Kaim

http://www.przelom.pl/artykul.php?t=Wypieknieje-1-Maja-i-Gornicza-&p=4441
Montują windę w budynku magistratu

Dodano: 04.12.2009, 11:16

CHRZANÓW. Rozpoczął się montaż windy w budynku urzędu miejskiego. Na czas prowadzenia robót zamknięto wejście do magistratu od strony urzędowego parkingu. Roboty potrwają przynajmniej do końca roku.

- Niewykluczone, że mogą przeciągnąć się do stycznia. Firma, która wygrała przetarg, ma nie tylko zamontować windę. Najpierw musi zaprojektować inwestycję – mówi burmistrz Ryszard Kosowski.

Prace mają kosztować blisko 400 tys. zł. Dlatego aż tyle, ponieważ w budynku magistratu nie da się zamontować typowej windy. Z uwagi na niedużą klatkę schodową, potrzebny jest indywidualny projekt.

Przeszklona winda będzie miała cztery przystanki. Obsługiwać będzie również piwnice, gdzie mieści się archiwum miejskie. Będzie można do niej wejść od strony parkingu za urzędem.

- Dotąd osoby niepełnosprawne, starsze, czy matki z małymi dziećmi, miały problem z dostaniem się na piętra budynku, co niejednokrotnie nam sygnalizowały. Stad decyzja o montażu windy i dostosowaniu magistratu do ich potrzeb – zaznacza Kosowski.

Budynek urzędu jest jednym z ostatnich obiektów użyteczności publicznej w Chrzanowie, który nie ma windy. Funkcjonują one m.in. w urzędzie pracy, chrzanowskim starostwie, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
(AJ)

http://www.przelom.pl/przelom-online.php?t=Montuja-winde-w-budynku-magistratu-&p=4322
Komenda oficjalnie otwarta, dla mieszkańców dostępna w styczniu przyszłego roku

Dodano: 06.12.2009, 17:33

CHRZANÓW. W sobotę oficjele przecięli wstęgę w nowej siedzibie komendy policji przy ul. Jordana. Zaproszeni goście przyznawali, że obiekt robi wrażenie.

Około godz. 14 przechodnie mogli zobaczyć pochód sunący ulicami: Mickiewicza, Słowackiego, Oświęcimską i Jordana. Składał się z orkiestry, policyjnej i strażackiej kompani honorowej oraz VIP-ów. Byli komendanci małopolskiej policji i zastępca komendanta głównego, posłowie i lokalni samorządowcy.

- Ponad dwa lata ściskaliśmy kciuki i... udało się – powiedział mł. insp. Andrzej Rokita, szef KWP w Krakowie, patrząc na wyremontowany budynek przy ul. Jordana. Dodał, że prace kosztowały ponad 18 mln zł, że teraz funkcjonariusze mają do dyspozycji ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.
Reklama

Insp. Andrzej Trela, zastępca komendanta głównego policji, przyznał, że w sobotę zajrzał do starej komendy przy al. Henryka.
- Warunki bardzo mizerne – stwierdził.

Każdy, kto w sobotę po południu pojawił się na ul. Jordana, mógł zwiedzić siedzibę policji, strzelnicę i garaże. Do końca grudnia będzie trwała przeprowadzka. Komenda w nowym miejscu ma zacząć funkcjonować od stycznia 2010 r.
Łukasz Dulowski

Aktualizacja 6.12.2009, 21.20

http://www.przelom.pl/przelom-onlin...ow-dostepna-w-styczniu-przyszlego-roku&p=4328
See less See more
^^Witam kolegę w wątku! O tej zielonej kamienicy wiem, niestety jej sąsiadka nie miała tyle szczęścia. Podobnie jak kamienice na Ogrodowej. I niżej na Krakowskiej... nie pamiętam czy właścicielem tych ostyropianowanych tam jest też komunalka, w każdym razie jak oni się biorą do remontów to skóra mi cierpnie. Na Sokoła naprzeciw byłego już hotelu MOKSiR-u mieli tylko wymienić stolarkę. Efekt - ordynarne plastikowe przeszklone drzwi, okna także plastik bez cienia szprosa. A były drewniane skrzynki czterokwaterowe. Żenada.:bash:

Naoczne spostrzeżenia chrzanowskie:

- chodnik na ul. Siennej na odcinku od Kościuszki do Alei Henryka - zabierają się za północną stronę jezdni (krawężniki), południowa (od strony Starej Huty) wydaje się być gotowa

- Grzybowskiego ma zdartą nawierzchnię i już chyba nową podbudowę

- elewacja bloku Oświęcimska 11 (naprzeciw wyjazdu z Jordana) ukończona - kremowa(?) z różowymi obramieniami okien:nuts:

- grodzony jest teren na rogu Grunwaldzkiej i Świętokrzyskiej

- na rogu Parkowej i Szpitalnej kończony jest budynek zakładu pogrzebowego, dwa domy wcześniej po tej samej stronie trwają wykopki pod rozbudowę kolejnego:(

- za skrzyżowaniem Parkowa/Topolowa/Szpitalna w stronę Płazy idą w górę ściany budynku biurowo-handlowego
See less See more
Jeszcze w kwestii otwarcia nowej części CH Max - przeklejam post z forum gkw (po prawdzie nie rozumiem wątku o Chrzanowie/Trzebini/Libiążu na tamtym forum - raptem 20 lat obecności w województwie katowickim nie czyni z tych będących od wieków częścią Małopolski miast - wschodnich rubieży GOP:bash:)

maniak said:
Dnia 24.11 otwarto w Chrzanowie nową część CH Max. Wśród najemców znajdują się m.in.: Rossman, Empik, Media Expert, CCC, Deichmann i inni...
Wizualizacja ze strony właściciela CH Max:oraz fotki z otwarcia ze strony Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom":a tutaj link do galerii z otwarcia, nie które fotki są bardzo ciekawe:D
http://galeria.przelom.pl/?t=Wszystkie-sklepy-w-centrum-sa-juz-gotowe&p=217_13

http://forum.gkw.katowice.pl/viewtopic.php?p=155252#155252
See less See more
2
Nowy gmach Policji w Chrzanowie przy ul. Jordana (dawny hotel robotniczy)


(Łukasz Dulowski)

Zwracam uwagę na pozornie chaotyczne rozmieszczenie klimatyzatorów delikatnie podkreślające detal elewacji:lol:

Zdjęcia z otwarcia 5.12.2009: http://galeria.przelom.pl/?t=Uroczy...dziby-chrzanowskiej-policji-5122009-r&p=220_1
See less See more
Jeszcze o rewitalizacji trzebińskiego Rynku:

Blisko 13 milionów złotych na rewitalizacji centrum Trzebini

wtorek, 01 grudnia 2009 15:38

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o dofinansowaniu realizacji I etapu rewitalizacji centrum Trzebini. Na ten cel Gmina Trzebinia otrzyma aż 12.839.758 złotych dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, który jest finansowany z budżetu Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, że realizacja projektu rewitalizacji centrum Trzebini ruszyła 23 września 2009 roku. Aktualnie trwają prace przy budowie dwupoziomowego parkingu na niezabudowanej działce pomiędzy ul. Młoszowską a zabudowaniami Urzędu Miasta Trzebini. Ponadto prowadzone są prace związane z renowacją gminnych kamienic nr 25 i 26 w zachodniej części trzebińskiego Rynku.


Fot. Wizualizacja nowej kamienicy w południowo-wschodniej części trzebińskiego Rynku. Oprac.: Arkona – Usługi Projektowo-Budowlane Bytom.

Przyszły, piętrowy parking będzie miał aż 117 miejsc postojowych. Wjazd na obiekt będzie prowadził z ulicy Młoszowskiej i będzie usytuowany w niedalekiej odległości od miejskiego placu targowego. Przy parkingu zbudowany zostanie budynek socjalny, w którym usytuowane zostaną szalety miejskie. Ponadto w otoczeniu parkingu powstaną drogi dojazdowe i chodniki dla pieszych oraz zagospodarowane zostanie najbliższe otoczenie. Oddanie obiektu do użytku planowane jest latem 2010 roku.
Niewątpliwie najważniejszym elementem rewitalizacji będzie przebudowa płyty trzebińskiego Rynku, której rozpoczęcie planowane jest w marcu 2010 roku. W ramach tego zadania przebudowane zostaną sieci podziemne (wodna, gazowa, kanalizacyjna, energetyczna, oświetleniowa, teletechniczna), przebudowana będzie płyta Rynku, zbudowana zostanie tzw. Brama Miejska od strony Ronda Solidarności, na płycie Rynku powstanie nowa fontanna i multimedialna wieża zegarowa, wykonane zostaną drogi dojazdowe i ciągi piesze, powstanie nowe oświetlenie wraz iluminacjami obiektów, gruntownie przebudowany zostanie przebiegający przez Rynek 120 metrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 791, wreszcie wykonane zostaną elementy małej architektury (murki, siedziska, schody terenowe, podesty, kwietniki i ciek wodny). Uzupełnieniem wszystkich wymienionych prac będzie z kolei nowe ukształtowanie zieleni na Rynku.


Fot. Tak będzie wyglądał trzebiński Rynek po przeprowadzeniu jego rewitalizacji. Oprac.: Arkona – Usługi Projektowo-Budowlane Bytom.

Projekt obejmuje również renowację gminnych kamienic w obrębie Rynku oraz budowę dwóch nowych obiektów. Pierwszy z nich powstanie w pobliżu budynku Banku PEKAO SA i będzie miał charakter administracyjno-usługowy. Drugi o charakterze mieszkalno-usługowym zostanie wzniesiony w południowo-wschodniej części Rynku (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się pawilon handlowy „Społem" oraz kiosk „Ruchu”).


Fot. Wizualizacja dwupoziomowego parkingu, który zostanie zbudowany w pobliżu Rynku w Trzebini. Oprac.: Agencja Projektowa A-4 Nowy Sącz.

Prace budowlane są prowadzone przez wyłonione w postępowaniu przetargowym konsorcjum dwóch krakowskich firm: Przedsiębiorstwo Rewaloryzacji Zabytków SA i spółkę AG System. Całkowity koszt I etapu rewitalizacji centrum Trzebini wyniesie 20,5 mln zł, a ostateczne zakończenie wszystkich przewidzianych do wykonania prac planowane jest jesienią 2011 roku.

Źródło: Robert Siwek, Urząd miasta Trzebinia

http://chrzanowski24.pl/wiadomosci-...now-zlotych-na-rewitalizacji-centrum-trzebini
See less See more
3
CMENTARZ PARAFIALNY

Gmina Chrzanów rozbuduje cmentarz parafialny przy ul. Marchettiego. Będzie on powiększony o 1,32 ha w stronę autostrady A – 4.

Dane charakterystyczne:
- powierzchnia kwater – 8 686,7 m 2
- groby pojedyncze – 1 156 szt.
- groby rodzinne – 578 szt.
- urny (kolumbarium) w miejscu obecnego muru ogrodzeniowego – 320 szt.

17 września 2009 r. podpisano umowę z wykonawcą robót - Przedsiębiorstwem Usługowo- Handlowym EFEKT II Zbigniew Poznański z Libiąża.

Wartość umowy wynosi 1 075 443,17 zł.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 30 października 2010 roku.

http://www.chrzanow.pl/index.php?id=3856
i mapka, o tyle interesująca, że zawiera fragment planowanej obwodnicy północno-wschodniej - z tego etapu na razie wykonane jest skrzyżowanie z ul. Balińską:

See less See more
^^Dokładnie. Trudno, żeby informacje o kontynuacji danej inwestycji czy rozpoczęciu innej - niewielkiej z punktu widzenia regionu ale istotnej z punktu widzenia miasta albo powiatu - wrzucać do wątku [Małopolska] Nowości-Zapowiedzi-Wizje czy w sekcji drogowej do [Małopolska] Infrastruktura drogowa, gdzie po pierwsze mogą nie pasować, a po drugie nie wzbudzą większego zainteresowania. Jest dedykowany wątek, ktoś będzie miał zdjęcia, wieści, plotki, to może teraz postować bez skrępowania i stresu. Bywa także, że istnienie tematycznego wątku o danej miejscowości skutkuje pojawieniem się nowych użytkowników z tejże:)
See less See more
A ja prasówkę znowu dam:

Powracający jak bumerang temat:

Stawiają na spalarnię odpadów

GOSPODARKA ODPADAMI. Jeszcze przed końcem tego roku związek komunalny chce ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji budowy zakładu termicznej obróbki odpadów w powiecie chrzanowskim. Projekt ma kosztować 400 tys. zł. Sama spalarnia nawet 650 mln zł!

Ministerstwo Środowiska poinformowało samorządy, że jeśli chcą otrzymać dofinansowanie do budowy spalarni odpadów jeszcze w tym rozdaniu unijnych pieniędzy, czyli w latach 2007-2013, gotowe projekty muszą złożyć do czerwca przyszłego roku.

Ultimatum dla gmin

Stąd nagła decyzja Związku Międzygminnego Chrzanowa, Libiąża i Trzebini Gospodarka Komunalna o ogłoszeniu przetargu jeszcze w tym roku.

- Chcemy złożyć gotowe projekty budowy zakładu termicznej obróbki odpadów przed końcem czerwca przyszłego roku, bo to daje nam szanse otrzymania dofinansowania w najbliższych latach - zapowiada burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski.

- Sama decyzja o przyznaniu dofinansowania nie oznacza, że już rozpoczniemy budowę. Taki zakład to perspektywa najbliższych pięciu lat. Jeśli jednak nie uda nam się otrzymać dofinansowania jeszcze w tym rozdaniu, całe przedsięwzięcie przesunie się o kolejne kilka, a może i nawet kilkanaście lat. Sami bowiem nie jesteśmy w stanie sfinansować budowy. Tymczasem miejsce na tradycyjnych składowiskach się kończy - zdaniem burmistrza Trzebini, Adama Adamczyka, problem rosnących gór śmieci nie rozwiąże się sam. Czas więc pomyśleć nad optymalnym rozwiązaniem, a takim - według niego - jest nowoczesny zakład termicznej obróbki odpadów.

Opinie podzielone

Wykonanie dokładnej analizy, która pozwoli wskazać najbardziej odpowiednią lokalizację planowanej inwestycji, a także wyznaczy rozwiązania techniczne przedsięwzięcia wraz z konsultacjami społecznymi i raportem oddziaływania na środowisko, ma kosztować około 400 tys. zł. Pieniądze wyłożą gminy, tworzące związek komunalny. Chrzanów da 183,8 tys. zł, Trzebinia - 129,4 tys. zł, natomiast Libiąż - 86,7 tys. zł (radni z Libiąża decyzję mają podjąć na najbliższej sesji - dop. aut).

Chrzanowscy radni bez dyskusji postanowili o wydatkowaniu pieniędzy na dokumentację, tymczasem ich koledzy z Trzebini mieli spore opory przed ich przekazaniem.

Radny Grzegorz Żuradzki oczekiwał zapewnienia, że będzie rozpatrywana lokalizacja nie tylko w Trzebini na terenie likwidowanych Zakładowy Górniczych Trzebionka bądź byłej KWK Siersza. Chciał, by również burmistrzowie Chrzanowa i Libiąża wysunęli jakieś propozycje.

- Bo na razie mówi się tylko budowie takiej spalarni w Trzebini, tymczasem lokalizacja na terenie Trzebionki jest najgorszą z możliwych. W sąsiedztwie mieszkają ludzie - dowodzi Żuradzki.

Podstawa do dalszych dyskusji

Żadna lokalizacja na razie nie jest przesądzona. Dopiero tzw. analiza wielokryterialna odpowie na pytanie, gdzie taki zakład mógłby powstać.

- Będziemy rozpatrywać przynajmniej 5-7 ewentualnych lokalizacji na terenie trzech gmin, nie tylko w Trzebini. Dokumentację przygotowujemy także po to, by wybrać najbardziej odpowiednią technologię obróbki śmieci. Co więcej, opracowanie zawierać będzie rozwiązania logistyczne, bo budowa takiego zakładu wiąże się również z budową dróg dojazdowych - uściśla Marek Świtalski, przewodniczący zarządu MZGK.

- Właśnie ten dokument będzie podstawą do dalszych rozmów, bo - by móc dyskutować, najpierw musimy opracować rzetelne materiały - dodaje wiceburmistrz Trzebini, Barbara Siemek.

Zgodnie z założeniem, spalarnia ma obsługiwać wszystkie gminy powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego i być może także gminę Krzeszowice. Jej budowa, jak wylicza burmistrz Chrzanowa, ma kosztować około 650 mln zł. Z Programu Infrastruktura i Środowisko gminy mają do wzięcia w sumie 1,43 mld euro. Maksymalne dofinansowanie wynosi 85 proc. kosztów inwestycji. Bez tych pieniędzy samorządy prawdopodobnie same nie poradzą sobie z budową. Tym bardziej, że prywatni inwestorzy niechętnie angażują się we współpracę z gminami. Chcą bowiem gwarancji dostępu do odpowiednio dużej ilości odpadów. A tego nikt im zagwarantować na razie nie może. Zresztą, same gminy do współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami się nie garną, bo tracą decydujący głos w sprawie wysokości cen odbieranych śmieci.
Anna Jarguz

http://www.przelom.pl/artykul.php?t=Stawiaja-na-spalarnie-odpadow-&p=4449
Wsie zapomniane

W ramach modernizacji drogi wojewódzkiej 780 najpierw będą wymienione chodniki w Babicach. Sołtys Wygiełzowa, Zygmunt Ziajka uważa, że należy najpierw wybudować je tam, gdzie ich brakuje. Twierdzi, że wójt foruje Babice, zapominając o innych wsiach w gminie. Jego zdanie nie jest odosobnione.

Długo oczekiwany remont drogi wojewódzkiej 780, relacji Chełmek-Kraków, w końcu się rozpoczął. Satysfakcji z tego powodu nie kryją również w babickiej gminie.

Większe dofinansowanie


Radość panuje szczególnie w samych Babicach. To właśnie tam w pierwszej kolejności powinniśmy zobaczyć efekt modernizacji jezdni i chodników.

- Remont będzie kosztował więcej niż zakładano, o około 10 mln zł. Z tego względu zamiast 397 tysięcy złotych, musimy dołożyć 660 tysięcy - mówi Roman Warchoł, wójt Babic.

[ciach]

Zakres prac na drodze wojewódzkiej 780


Wymiana nakładki asfaltowej w Babicach (4,5 km) oraz w Wygiełzowie, do granicy z Żarkami (4,4 km). Remont chodnika w Babicach (1,5 km) oraz nawierzchni dwóch zatok autobusowych.

http://www.przelom.pl/artykul.php?t=Wsie-zapomniane-&p=4446
degrengolady komunikacji międzygminnej ciąg dalszy:

Z końcem roku koniec jazdy na Śląsk?

KOMUNIKACJA. Już grudzień, tymczasem wciąż nie wiadomo, jak będzie funkcjonować w nowym roku komunikacja na Śląsk. By utrzymać dotychczasową liczbę kursów J do Katowic i S do Sosnowca, chrzanowski związek komunikacyjny musiałby dopłacać Jaworznu 450 tys. zł rocznie. Nie chce dać więcej niż 250 tys. zł. Negocjacje trwają.

Wiosną Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie wypowiedziało umowę dzierżawy miejsc postojowych dla swoich autobusów na dworcu autobusowym przy ul. Zielonej w Chrzanowie, chcąc wymóc na chrzanowskim związku dopłaty do kursów linii J i S. Dowodzi, że na odcinku między Jaworznem a Chrzanowem podróżują głównie mieszkańcy powiatu chrzanowskiego, którym do podróży dopłacać nie zamierza.

Gminy, tworzące chrzanowski związek, podjęły więc decyzję o współfinansowaniu kursów na Śląsk. Do dziś jednak nie doszły do porozumienia w kwestii wysokości ewentualnej dotacji.

- Pierwsze pisma poszły do nich jeszcze w sierpniu. Kolejne początkiem października. Potem nadeszła odpowiedź, że wciąż liczą natężenie ruchu. Już grudzień i dalej nic nie wiemy - potwierdza Tadeusz Gruber, przewodniczący zarządu Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna.

W sprawie kursów S i J do Chrzanowa niczego nie udało się nam dowiedzieć w PKM Jaworzno. Przemysław Sowa z jaworznickiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego powiedział, że tym tematem zajmuje się Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie, któremu PKM podlega. Kierowniczka tamtejszego działu organizacji transportu miejskiego jest nieobecna. A nikt inny w tej sprawie wypowiadać się nie chce.

Szef chrzanowskiego związku nie wpada w panikę. Gruber podnosi, że obowiązkiem związku jest organizacja komunikacji lokalnej, a kursy na Śląsk do niej się nie zaliczają. Zresztą, nawet jeśli J i S przestaną jeździć, mieszkańcy zawsze mogą skorzystać z usług prywatnych przewoźników, których na tej trasie jest wielu.:bash:

Negocjacjom w napięciu przyglądają się pasażerowie, którzy nie wyobrażają sobie, by po nowym roku z Chrzanowa do Katowic czy Sosnowca żaden autobus bezpośrednio nie jechał.
(AJ)

http://www.przelom.pl/przelom-online.php?t=Z-koncem-roku-koniec-jazdy-na-Slask-&p=4330
See less See more
Ludzie cierpią, a urzędnicy nie reagują

Czwartek, 3 grudnia (10:58)

Czy przez wielu zapomniana i powoli na niektórych odcinkach rozkradana linia kolejowa Wadowice-Trzebinia odzyska jeszcze kiedyś dawną świetność?

Obecnie linia nr 103 wykorzystywana jest jedynie na odcinkach Trzebinia - Bolęcin oraz Spytkowice - Okleśna dla przewozów pasażerskich, a po odcinku Spytkowice - Wadowice tylko raz w tygodniu przejeżdża pociąg towarowy. Wykorzystują to złodzieje, którzy co jakiś czas rozkradają infrastrukturę kolejową.

Kursowanie pociągów pasażerskich pomiędzy Wadowicami a Spytkowicami zawieszono w 2002 roku, zaledwie 10 lat po tym, jak linia została zelektryfikowana.

Czy kiedyś ponownie pomiędzy tymi miejscowościami pojadą pociągi pasażerskie? Niedawno sprawą zajął się poseł Marek Polak. Zdaniem posła, po tym odcinku ponownie mogłyby również kursować pociągi pasażerskie.

- Rewitalizacja tego odcinka polepszyłaby dojazdy do pracy pracownikom w Wadowicach, Skawinie i Oświęcimiu, młodzieży do szkół, (w tym do Zespołu Szkół Rolniczych w Radoczy), oraz studentom i pacjentom górnośląskich klinik do Katowic i innych miast aglomeracji górnośląskiej - uważa parlamentarzysta z Andrychowa, który skierował interpelację w tej sprawie do ministra infrastruktury.

Problem w tym, że takie argumenty nie robią żadnego wrażenia na urzędnikach z ministerstwa. Podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury Juliusz Engelhardt wyliczył posłowi, że koszty "rewitalizacji linii kolejowej nr 103 Trzebinia - Wadowice sięgające kwoty 112 mln są barierą przerastającą możliwości finansowe spółki PKP PLK SA".

Zdaniem urzędników ministerstwa: - "właściwe jest podjęcie wspólnych działań samorządów lokalnych powiatów wadowickiego i chrzanowskiego w celu rewitalizacji linii kolejowej nr 103 na odcinku Spytkowice - Wadowice ze środków Unii Europejskiej w ramach regionalnego programu operacyjnego".

(GM)

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/...-cierpia-a-urzednicy-nie-reaguja,1405992,5780
Dobrze, że ktoś próbuje walczyć o tą linię. Plus dla pana posła, o którym pierwszy raz słyszę;) A minister Engelhardt cierpliwie sobie grabi...
See less See more
^^Galerie może i powstają ale wykorzystanie możliwości węzła kolejowego i autostradowego leży i kwiczy. Zamiast jednej fabryki Valeo powinno już stać z dziesięć podobnych, a jest smętny ugór między Trzebinią a Chrzanowem:eek:hno: Śniło się o dubajskich inwestorach ale czas się wreszcie obudzić!

W Mc szczerze wątpię ale kto wie? I dojdą kolejne korki do już nieprzejezdnego miasta. A parkomatów władza przed wyborami boi się stawiać. Jakości rewitalizacji nie będę komentował, bo mnie krew zalewa na samą myśl o niej (zwłaszcza, że miałem z musu swój pewien udział w pruciu paru kamienic...). Jedynie ulice i place jako tako wyszły, choć stary bruk w większości czarodziejsko zniknął wywieziony w wielkich białych worach.

Jednak patrząc na sąsiedni oświęcimski wątek widzę, że rywalizacja ma miejsce - które miasto lepiej sobie zdemoluje staromiejską przestrzeń. Chrzanów zdążył ostyropianować rzeźnię żydowską, wyburzyć pożydowską kamienicę i postawić zamiast niej oczoj*bny kicz, wyburzyć następną i postawić pseudoreplikę, walnąć styropianik na połowie kamienic w centrum - ale galerią tuż przy rynku Oświęcim chyba go przebije. Tylko, że tam to plany, a w Chrzanowie zło już się dokonało. Jest kolorowo, ładnie, i nikogo nie obchodzi, że np. wokół Rynku stoją "zrewitalizowane" puste wydmuszki.

Musiałem mimo wszystko się wyżalić. I nie jest to moje ostatnie słowo!:)

@Jawcio - ludzkość podobno się potyka i chybocze na kostce na placu w związku z czym pomstuje w prasie i na forach:) Mnie się podoba i wykończenie placu i Rynku. Co do konserwatora to on nie ma praktycznie nic do gadania, przecież ani układ urbanistyczny ani kamienice nie są w rejestrze, jedynie (chyba) układ i trochę zabudowy jest w ewidencji zabytków. Nie wiem w sumie skąd uzyskać gminną ewidencję dla Chrzanowa. Udostępnią mi ją na życzenie?
See less See more
Ciekawa rzecz, Chrzanów nie ma wersji elektronicznej SUiKZP na stronie oficjalnej, nie czyni też żadnych ruchów w kierunku MPZP dla Śródmieścia - bardzo sprytne, można przeprowadzić "rewitalizację" bez kłopotów, w taki oto sposób:

Etap II (realizowany w latach 2007 – 2014)

dotyczy „Rewitalizacji Centrum Chrzanowa – Etap II – przebudowa komunalnych i zasobów przestrzeni publicznej”. Zadanie obejmuje budynki przy ulicy:

* Gancarskiej 4, 21;
* Grunwaldzka 9;
* Jagiellońska 13a
* B. Joselewicza 1, 5a;
* Krakowskiej 6; 12a, 23b;
* 3 Maja 5, 7;
* Ogrodowej 5, 7;
* Piłsudskiego 6;
* Sokoła 13;
* 29 Listopada 16.

Zakres rzeczowy zadania obejmuje:

* wymianę elementów konstrukcyjnych (stropów);
* wymianę pokrycia dachów;
* adaptację poddaszy;
* docieplenie ścian zewnętrznych wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej:bash:;
* wymianę instalacji wewnętrznych (wod-kan, gaz, c.o., elektrycznych);

Uzasadnienie podjęcia realizacji inwestycji:

* Uzyskanie lokali użytkowych w strefie przyrynkowej, na obszarze rozwoju funkcji gospodarczych i centrotwórczych;
* obniżenie strat ciepła przez docieplenie ścian zewnętrznych wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej:nuts:;
* poprawę atrakcyjności miasta :)nuts:WTF?).

http://www.chrzanow.pl/index.php?id=2475
Natomiast na stronach Trzebini i udostępnione jest studium z 2007 roku, jak też aktualnie wyłożony jest projekt MPZP wraz z mapą dla centrum miasta. W załączniku 5 projektu jest wykaz budynków wpisanych do rejestru i ewidencji na obszarze objętym planem, który to plan przewiduje ich ochronę. Bardzo mnie interesuje jak będzie się to miało do rewitalizacji Rynku w Trzebini i faktycznej "ochrony" zabudowy, z tego co czyta się w prasie trudno być optymistą. Jeszcze jeden fajny dokument, obiekty zabytkowe, postulowane do wpisu do rejestru i kulturowe wyszczególnione w załączniku III do SUiKZP Trzebini.
See less See more
^^Potrzebna jest silna współpraca IMO na zachodzie Małopolski ponieważ brakuje tu właśnie jednego silnego ośrodka jakimi na południu i wschodzie są byłe miasta wojewódzkie. Inaczej grozi regionowi marginalizacja w obszarze województwa małopolskiego na korzyść tamtych rejonów, mimo relatywnie lepszej dostępności komunikacyjnej.
See less See more
Chodzi Ci o ewidencje obiektów wpisanych do rejestru zabytków?

[...]

oraz 94 obiekty objęte ochroną konserwatorską.
Chodzi mi właśnie o te 94 obiekty. Co jest w rejestrze to ja wiem. Żeby się coś w nim znalazło to zwykle wcześniej powinno być w ewidencji gminnej, której sporządzenie jest obowiązkiem gminy. O dostęp do owej ewidencji mi chodzi.

Wszystkie dokumenty dot. rewitalizacji ( dostępny na stronie miasta) a także SUiKZP można znaleźć w internecie, wystarczy dobrze powertować:)
To daj linka bo ja nie mogę znaleźć. Do dokumentów nt. rewitalizacji dotarłem bez problemów. Co do studium to znalazłem tylko powołania na nie w innych dokumentach.

Ja bym nie dramatyzował w temacie dewastowania staromiejskiej przestrzeni. Większość budynków to były lub są biedne pożydowskie chałupy, nie przedstawiające żadnej wartości architektonicznej oraz nie są dostosowane do współczesnych realiów.
To skąd te 94 obiekty objęte ochroną? W niedawno wydanym przewodniku po Chrzanowie powtarza się w dodatku to co wypisane jest też na stronach oficjalnych miasta:

Znajdujący się w Rynku zespół kamienic, w większości XIX-wiecznych, jest wpisany do rejestru zabytków.
[...]
Rynek w ostatnim czasie znacznie zmodernizowano. Większość kamienic odremontowano, odnowiono elewacje, zmieniono też płytę rynku.
http://www.chrzanow.pl/index.php?id=3118
Nie wiem czy to pisali autorzy przewodnika czy ktoś z UM i przepisali (przewodnik powstał we współpracy z UM). W każdym razie ewidentna nieprawda a tekst o odnowie elewacji zakrawa na bezczelność. Dowodzi także, jeżeli faktycznie słowa te napisali autorzy przewodnika (pracownicy Muzeum Chrzanowskiego!) - że nawet nie sprawdzili ani rejestru zabytków ani ewidencji. Ja za to chętnie dowiedziałbym się czy chociaż jedna z kamienic rynkowych znajduje się przynajmniej w ewidencji.

I nie wierzę, żeby przykładowo w Krakowie albo we Wrocławiu pozwolono na skucie elewacji i przyklejenie podrabianej styropianowej nawet do takich "pożydowskich ruder" jak zespół kamienic na Ogrodowej, zapewne z przełomu XIX/XX w.:Oprócz kamienicy z wykuszem (gdzie są także dość ciekawe wnętrza) reszta wszystko styropian. Nawet wolę nie myśleć co zrobiono w środku w ramach "rewitalizacji". W wymienionych miastach - do niedawna (bo już widać postęp nawet w tej kwestii) - tak traktowało się jedynie modernizm i socreal! Wolę nie myśleć co będzie jak "rewitalizacja" dotrze do chrzanowskiej moderny. Kiedyś - dobre kilka lat temu - cieszyłem się z odnawiania kamienic, bo ograniczały się one do odmalowań elewacji, dziś okazuje się, że to chyba tylko z braku kasy było! Teraz aż strach się bać jak się widzi rusztowanie w śródmieściu - albo wyburzonko, albo styropianik, albo prucie w środku do cna z pozostawieniem elewacji, na której też przywali się styropian. W tym względzie jest w mieście równia pochyła i nie widzę chęci urzędników ani inwestorów do zmiany sytuacji. Dlatego postulaty o wpisie do rejestru nowych obiektów stawiane nie tak dawno w Przełomie przez bodaj dyrektora Muzeum są jak najbardziej zasadne, powiedziałbym nawet niezbędne dla ratowania resztek przeszłości miasta. Tyczy się to w dużym stopniu także Trzebini, starego Libiąża, czy nawet Alwerni, choć tam mimo wpisu do rejestru Rynek popada w ruinę za przyzwoleniem władz i przy bierności mieszkańców. Z ochroną zabytków (nie tylko rejestrowych i nie tylko w ewidencji) w powiecie jest bardzo źle.
See less See more
Na zachodzie Małopolski przede wszystkim brakuje wizji, jak ma wyglądać przestrzeń miejska, rozwój gospodarczy etc. Nikt nie wpadnie na pomysł, że zatrudnić specjalistów, którzy opracują takie kwestie jak koncepcja rewitalizacji strategicznych obszarów miejskich (PZP reguluje tylko pewne sprawy), koncepcja rozwoju urbanistycznego (Oświęcim i Chrzanów mają blisko centrum położoną zabudowę jednorodzinną, oba miasta nie mają w zasadzie jak się rozwijać w sposób przyjazny dla mieszkańców), koncepcje rozwoju gospodarczego (skrojona na miarę oferta inwestycyjna) etc. Chrzanów ma przynajmniej projekt obwodnicy, który pozwoli uporządkować kwestie potencjalnych obszarów inwestycyjnych.
Generalnie dominuje strach przed zatrudnianiem fachowców lub zlecaniem im tego typu prac.
No już bez przesady, jest opracowana strategia rozwoju do 2015, na jej podstawie sporządzane są Wieloletnie Plany Inwestycyjne. Problematyczny jest sposób i jakość realizacji strategii. Z tą zabudową jednorodzinną to chyba żartujesz, wiadomo Chrzanów to nie Kraków, ale praktycznie całe Śródmieście to kamienice i niskie bloki, do tego trzy duże osiedla mieszkaniowe (Niepodległości, Północ i Młodości) a między nimi i przy nich ugory do zagospodarowania.

I obwodnica jest już w realizacji - pierwsza, północno-wschodnia:), w projektowaniu jest północna, w ciągu DK79 i zachodnia jako nowy odcinek DW933 do węzła byczyńskiego. Konieczna do przejęcia ruchu z Oświęcimskiej, która powinna być drogą śródmiejską, a tymczasem Gdaka walnęła tam ekrany przy rondzie. Przy drodze, gdzie znajduje się na dzień dzisiejszy ZUS obsługujący powiaty aż do wadowickiego (Olkusz też obsługiwał ale postawiono tam delegaturę), Starostwo, Komenda Powiatowa Policji, Lasy Państwowe, Park Miejski i póki co Biblioteka Miejska.
See less See more
1 - 20 of 6420 Posts
Top