SkyscraperCity Forum banner

[Chrzanów] Inwestycje w mieście i powiecie

1842266 Views 6440 Replies 152 Participants Last post by  Morebass
Myślę, że warto aby kolejny - po Oświęcimiu - kawałek Małopolski Zachodniej miał swój wątek inwestycyjny. Zakładam zatem takowy z założeniem, że będzie on poświęcony nie tylko samemu Chrzanowowi, ale także pozostałym miastom i gminom powiatu tj. Trzebini, Libiążowi, Alwerni oraz Babicom. Mam nadzieję, że nie będę jedynym postującym w wątku, ale zobaczymy jak wyjdzie;)

Obszar zainteresowania wątku:



EDIT: W miarę możliwości pierwszy post będę uzupełniał o linki do ważnych dokumentów i inwestycji:

Chrzanów

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Chrzanów - rysunek (bez legendy niestety), SUiZKP na geoportalu - z legendą

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Chrzanów - poszczególne

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Chrzanów - mapka z obszarami dla których uchwalono mpzp

Strategia rozwoju do 2015

Program Rewitalizacji Centrum Chrzanowa

Planowane obwodnice miasta: północna, zachodnia, północno-wschodnia

Nowe Miasto - drugi Chrzanów

Trzebinia

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebinia

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Trzebinia

Strategia Rozwoju Gminy Trzebinia na lata 2007 -2015

Program rewitalizacji miasta

Libiąż

Strategia rozwoju gminy Libiąż na lata 2005-2015

Lokalny Program Rewitalizacji miasta Libiąża na lata 2008 - 2016

Alwernia

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Alwernia

Strategia Miasta i Gminy Alwernia

Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich Alwerni na lata 2008 – 2015

Alvernia Studios

Powiat

Strategia Rozwoju Powiatu Chrzanowskiego na lata 2006-2015

Opracowanie Studium Wykonalności dla zadania „Modernizacja Linii Kolejowej Nr 93, Trzebinia Zebrzydowice na Odcinku Trzebinia – Oświęcim z infrastrukturą towarzyszącą” + mapki
See less See more
1 - 16 of 6441 Posts
^^w którym miejscu ta linia krzyżuje się z linia Skawina - Oświęcim? jest jakaś mapka?

P.S. a już wiem - Spytkowice;)

http://layer.uci.agh.edu.pl/M.Czapkiewicz/Train/transwers/trans-opracowanie.doc
Ja bym nie dramatyzował w temacie dewastowania staromiejskiej przestrzeni. Większość budynków to były lub są biedne pożydowskie chałupy, nie przedstawiające żadnej wartości architektonicznej oraz nie są dostosowane do współczesnych realiów. Nie możną w imieniu wyglądu miasteczka z przed 1939r. robić z niego skansenu.
to lepiej mieć karykaturę "biednej pożydowskiej chałupy"? Chrzanów - miasto bez przeszłości. jeśli taki wizerunek Ci pasuje, to gratuluję.

co do dostosowywania do współczesnych realiów, to sama idea jest wielce kontrowersyjna (zrobimy to samo w Krakowie? aha, Chrzanów to co innego...) ale nawet gdyby, to cóż to za realia nakazują oblepianie styropianem i wprawianie plastikowych okien? zimy zimniejsze się zrobiły? no chyba jednak nie...
2
^^byłoby pieknie i kolejna oznaka, że coś się rusza w okolicy...




www.it-jura.pl

szkoda, że w necie ciężko znaleźć jakieś stare zdjęcia...
See less See more
Przyszli robotnicy i wycięli las

Grażyna Zawada
2010-01-10, ostatnia aktualizacja 2010-01-10 22:55

Z działki w otulinie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego zniknęły drzewa. Mieszkańcy podejrzewają, że pozwolenie na wycinkę wydano bez spełnienia wszystkich wymaganych procedur

Na początku grudnia na nieużywanym od ponad 20 lat terenie w miejscowości Płaza pod Chrzanowem, leżącej w otulinie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, robotnicy zlikwidowali mały lasek liściasty. Właścicielka działki w Płazach zadeklarowała, że teren oczyszcza, bo chce w przyszłości przeznaczyć działkę na cele budowlane. Mieszkańcy Płazy interweniowali w chrzanowskim magistracie, jednak dostali sprzeczne informacje. Raz pozwolenie na wycinkę było, a raz nie. - To było dla nas ogromne zaskoczenie. Nigdy nie widzieliśmy ludzi, którzy mierzyli drzewa, nikt nas o niczym nie informował. Po prostu przyszli i zaczęli ciąć las - mówi Leszek Kowalski, sołtys Płazy, który o wycince na terenie swojej wsi dowiedział się od sąsiadów wyciętej działki. Nie został poproszony o zaopiniowanie pozwolenia, ponieważ nie ma takiego ustawowego obowiązku. Zgodnie z przepisami informacja była dostępna w internecie. Kłopot w tym, że mieszkańcy Płazy żyjący w pobliżu feralnej działki są głównie osobami starszymi i nie mają stałego dostępu do internetu. - Już kiedyś tak było z przekaźnikiem sieci komórkowej. Ktoś dał jakąś informację do internetu, my nic nie wiedzieliśmy i nagle nam postawili. Mamy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazujący jego usunięcie - mówi Kowalski.

- Wszystko jest legalne. W 2008 roku właściciel ubiegał się o pozwolenie na wycinkę kilkudziesięciu drzew na tej zaniedbanej działce rolnej. Zgodnie z ustawą zgodę wydaje wtedy burmistrz po zaopiniowaniu przez uprawnionego inspektora - mówi naczelniczka wydziału gospodarki komunalnej Danuta Grzesiak. - Wniosek o wycinkę był dostępny publicznie w internecie i nikt nie zgłosił protestu co do wycinki. Nie ma też podstaw, by zwracać się do kogokolwiek o oficjalną opinię w tej spawie - mówi Grzesiak.

- Według mnie nie było żadnych podstaw prawnych do likwidacji drzew. Dlaczego właściciel nie uporządkował działki, jak drzewa zaczęły rosnąć 20 lat temu? Dlaczego nie przeprowadzono wizji lokalnej w obecności sołtysa? - pyta Jerzy Arent z Partii Zielonych, który zapowiedział interwencję.

Paulina Kupczyk, prawniczka Towarzystwa na rzecz Ziemi, dodaje: - Sama chęć uporządkowania działki - budowlanej czy rolnej - nie jest powodem do wycinki tak wyrośniętych drzew.

- Zapewniam, że decyzja o wycince drzew na działce w Płazie została wydana zgodnie z prawem, spełnione zostały wszystkie wymagania zawarte w przepisach - mówi Ryszard Kossowski, burmistrz Chrzanowa.

- Jeżeli mieszkańcy Płazy mają podejrzenia co do legalności pozwolenia i złożą odpowiednie zawiadomienie w prokuraturze, na pewno rozpoczniemy postępowanie sprawdzające - zapewnia Zbigniew Uroda, prokurator rejonowy w Chrzanowie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,7439081,Przyszli_robotnicy_i_wycieli_las.html
See less See more
Z wiarygodnego źródła wiem, że Alvernia Studios wołają o beton;) Jak ustąpią mrozy powinno się zacząć coś dziać - w końcu w zeszłym roku mieli postawić dwie kopuły i nic.
pomijając zawartość, ten widok będzie miażdżył:)
^^myślę, że gdzieś w marcu powinni ruszyć. T. nie zwykł zasypiać gruszek w popiele;)
skoro Unia narzuca ogólne normy, Państwo daje premię (choć program "niestety kuleje"), TVN w Faktach zachwala termodetektory, w celu wykrywania, gdzie się ulatnia marnotrawnie ciepło, "Trójka" promuje nagrody dla najbardziej postępowych na froncie energooszczędnościowym gmin... a to wszystko bez zająknięcia się o zagrożeniach...to co się dziwić.

kiedyś będziemy to zdzierać pomstując na barbarzyńskie czasy minione...
GK

Centrum Naukowe stanie pod Alwernią

Już niedługo do niewielkich Brodeł pod Alwernią zaczną zjeżdżać tłumy biznesmenów i naukowców. To tutaj, na ponad 146 hektarach, powstanie wielkie centrum naukowo-produkcyjne z bazą hotelowo-gastronomiczną. Drugiego takiego ośrodka nie ma w całej Małopolsce zachodniej.
Śląski inwestor chce zainwestować w wiejskie tereny kilkadziesiąt milionów złotych. Inwestycja ruszy jeszcze w tym roku, gdy tylko gmina zmieni plany zagospodarowania przestrzennego w Brodłach.
- Robimy wszytko, by przyspieszyć formalności. Takiego inwestora nie wolno spłoszyć, bo to skarb - podkreśla Jan Rychlik, burmistrz Alwerni.

Nowoczesne technologie, które śląski przedsiębiorca zamierza wprowadzić do Alwerni, ściągną tutaj kolejnych inwestorów. - To oznacza nowe miejsca pracy dla setek bezrobotnych mieszańców - zaciera z radością ręce Jan Rychlik, burmistrz Alwerni. Sam nie może uwierzyć, że niewielka gmina pomiędzy Krakowem a Katowicami stanie się niebawem centrum spotkań wyższych sfer.

- Wybrali nas ze względu na lokalizację. Brodła leżą w połowie drogi między stolicą Śląska i Małopolski, do tego na uboczu, blisko natury - podkreśla szef gminy. Nowa inwestycja to nie żadna mrzonka. Jest już wizualizacja przyszłego obiektu.

- To poważna firma, która nie po to wykupiła ponad 140 hektarów ziemi, by teraz się wycofać - podkreśla Jan Rychlik. Liczy na współpracę z krakowskimi i śląskimi uczelniami i dodaje, że nowym miasteczkiem naukowym zainteresowana jest krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Kilka miesięcy temu podpisała z gminą Alwernia list intencyjny w tej sprawie. Burmistrz przyznaje, że dość długo trzymał całą sprawę w tajemnicy. Postanowił jednak przerwać milczenie, gdy inwestycja nabrała rozmachu.

W najbliższy wtorek inwestor przyjeżdża do Alwerni, by omówić szczegóły. Specjalnie dla niego gmina zmienia plany zagospodarowania przestrzennego, by już w przyszłym miesiącu można przejść do projektowania.

"Gazeta Krakowska" jako pierwsza poinformowała mieszkańców o planach. Nie kryli zaskoczenia i radości.
- To wspaniała wiadomość. W końcu w naszej wiosce zacznie się coś dziać - Agata Omamik trzyma kciuki, by nowe centrum powstało jak najszybciej. - Mój osiemnastoletni syn szuka pracy. Mam nadzieję, że znajdzie się dla niego jakieś miejsce w rodzinnych stronach - cieszy się mieszkanka Alwerni.

Centrum Naukowe to nie pierwsza duża inwestycja w gminie Alwernia. Jak na razie słynie ona z "kosmicznych" kopuł, które przed laty wybudowała stacja radiowa RMF. Teraz Alvernia Studios kręci tam filmy.
See less See more
w GK nie czytają samych siebie:|

http://polskalokalna.pl/news/rewolucja-w-malej-wiosce,1017996
Gazeta Krakowska

P.S. byle umowa z Budusem była szczegółowa, żeby jak często się to zdarza, na mieszkaniówce się nie skończyło...
^^jeśli jest w tym jakaś logika, to powinien być styropian bez tynku;)
Kolejny konflikt z A4

Wpisany przez Administrator | 10 marca 2010

Jeśli autostrada jest oknem na świat, to w Alwernii okno to jest zaledwie uchylone, gdyż nie ma tam zjazdu od strony Krakowa i wjazdu w stronę Katowic. W przeciwnym kierunku węzeł jest. Burmistrz Alwernii od lat walczy o nowy węzeł. Sama deklaracja firmy Stalexport, zarządzającej A4, wybudowania zjazdu nikomu już nie wystarcza.

Nowi inwestorzy są dużo ostrożniejsi niż przedsiębiorcy, którzy ulokowali już tutaj swój biznes.

Paweł Kęsek – firma Blach Profil Dwa
Nigdy tego dokładnie nie liczyliśmy, ale dla samochodów dużych ciężarowych musimy ok. 20 kilometrów nadrabiać, żeby nawrócić na węźle w Chrzanowie i tutaj dojechać jadąc od strony Krakowa.

Tylko z powodu obietnicy wybudowania pełnego węzła, Blach Profil Dwa przeniósł w okolice Alwernii biurowiec i hale produkcyjne. Tymczasem każdy samochód jadący do firmy od Krakowa musi dojechać do Chrzanowa, gdzie nawraca i kieruje się znów na Kraków, bo tylko z tej strony autostrady można dojechać do przedsiębiorstwa. Zjazd miał powstać jeszcze w latach dziewieździesiątych, później w 2010 roku. W najnowszym piśmie przekazanym burmistrzowi Alwernii oraz interweniującym w tej sprawie parlamentarzystom, Stalexport Autostrada Małopolska zapowiada, że węzeł Rudno wybuduje prawdopodobnie po 2016 roku. Poseł Beata Szydło oznajmiła dla pegaz.info, iż jest to ciągłe zwodzenie i mówienie, że może nie teraz, może w perspektywie następnej... Nie ma ze strony Stalexportu woli na to, by ten węzeł w Rdnie powstał.

Stanowisko Stalexportu irytuje także przedstawicieli Alwernia Studios. Wytwórnia filmowa jeszcze w tym roku chce uruchomić międzynarodową produkcję. Do Alwernii przyjeżdżać będą setki a może nawet tysiące TIR-ów. Jeśli zjazd z A4 nie powstanie, TIR-y niszczyć będą okoliczne, drogi podmiejskie.

Walka trwa. Pozostaje nam zadać sobie pytanie, czy Stalexport weźmie pod uwagę opinię potencjalnych klientów, o których przecież nie musi zabiegać, gdyż chętnych do korzystania z autostrady nie brakuje, mimo coraz wyższych opłat?







http://www.pegaz.info/index.php?opt...203:zjazd-z-a4&catid=39:wydazzenia&Itemid=184
podobno Kracik wziął się za negocjacje. w RMF słyszałem, że dla niego właściwy termin zakończenia budowy węzła to 2012.
w kwestii Alverni, jest taka poszlaka...od kilku miesięcy w AS nagrywane są mniej więcej co miesiąc koncerty z serii "najmniejszy koncert świata" radia Roxy, połączone ze zwiedzaniem kompleksu. ostatnio odstępy miedzy kolejnymi występami zmniejszyły się do 2 tyg., a po wczorajszym w wyk. Muńka, następny jest przewidziany dopiero na 26 maja. wg wszelkiego prawdopodobieństwa, do tego czasu zostanie przeprowadzona przynajmniej zasadnicza (najbrudniejsza) część rozbudowy. tak sądzę:)
Modernizacja drogi od autostrady w kierunku Krzeszowic rozpocznie się w przyszłym roku. - Przygotowaliśmy wielką inwestycję tzw. szlak kruszywowy za ok. 35 mln zł, na który chcemy pozyskać unijne pieniądze - zaznacza wicestarosta Furmanik. - Będzie poprawiony m.in. standard drogi prowadzącej do węzła w Rudnie. Droga, która przejmie ruch z autostrady i rozprowadzi po okolicy będzie gotowa w 2011 r. - zapewnia.

Powiat chrzanowski zakończy modernizację drogi po swojej stronie jeszcze szybciej - w 2010 r. W kwietniu tego roku rozpoczął przebudowę dróg w trzech gminach za 20 mln zł, z czego 10 mln to już pozyskane dofinansowanie. - W ramach tego projektu remontujemy drogi w pobliżu węzła Rudno, m.in. Krzeszowice - Alwernia, oraz trakt przebiegający przez miejscowość Nieporaz z wjazdem na A4 oraz drogę Regulice - Chrzanów - informuje nas Klaudia Remsak ze starostwa w Chrzanowie.

http://www.andrzejadamczyk.pl/news.php?ItemId=73
czyli powiat krakowski podnosi standard, dostosowuje do ruchu tirów, a powiat chrzanowski - mówiąc otwarcie - fuszeruje;)

w kwestii, czy grunt pod K-14 i K-15 jest wykupiony, to nie wyobrażam sobie, aby było inaczej. co więcej, cała biurokracja powinna być już dawno odprawiona (choćby przez sam fakt uzyskania dofinansowania z UE). najpierw miał być budowany hotel (co prawda w 2009) i tak się dzieje.

jak dla mnie to wygląda to jak zbiorniki ppoż
ciekawe, jaka nowatorska technika budowlana została zastosowana. a może po prostu otynkują te blaszaki:D
w Niemczech mieszkań komunalnych jest mnóstwo, dzięki czemu możesz sie przeprowadzić do danego miasta nie narażając się na ogromne koszta najmu, kredytów itd. i chyba podnosi to atrakcyjność danego miasta, szczególnie dla młodych ludzi...

BTW. jak tam wiadoma inwestycja. jakiś nius?:)
Różnica to bagatela 700 tyś. mieszkańców.
Niestety mniejsze miasta i miasteczka mają mizerne szanse na ciekawsze projekty architektoniczne, w tym na zadbanie i wykorzystanie architektury postindustrialnej. Jeśli to nie będzie perła prędzej czy później pójdzie pod kilof.
ale też tych obiektów mają tam dziesiątki, jeśli nie setki i sporo idzie pod kilof, bądź czeka na zawalenie (w bogatej Warszawie zresztą też). no więc te realizacje łódzkie to tyleż wynik statusu miasta wojewódzkiego, co rachunku prawdopodobieństwa. nb, w Krakowie większość dziedzictwa przemysłowego już dawno poszła się paść (hale Zieleniewskiego, Solvay, Bonarka). w sumie więc na tle kraju w Trzebini nie dzieje się nic niezwykłego...może nawet szanse na przetrwanie są ciut powyżej średniej.
1 - 16 of 6441 Posts
Top