SkyscraperCity Forum banner

[Chrzanów] Inwestycje w mieście i powiecie

1842279 Views 6440 Replies 152 Participants Last post by  Morebass
Myślę, że warto aby kolejny - po Oświęcimiu - kawałek Małopolski Zachodniej miał swój wątek inwestycyjny. Zakładam zatem takowy z założeniem, że będzie on poświęcony nie tylko samemu Chrzanowowi, ale także pozostałym miastom i gminom powiatu tj. Trzebini, Libiążowi, Alwerni oraz Babicom. Mam nadzieję, że nie będę jedynym postującym w wątku, ale zobaczymy jak wyjdzie;)

Obszar zainteresowania wątku:EDIT: W miarę możliwości pierwszy post będę uzupełniał o linki do ważnych dokumentów i inwestycji:

Chrzanów

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Chrzanów - rysunek (bez legendy niestety), SUiZKP na geoportalu - z legendą

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Chrzanów - poszczególne

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Chrzanów - mapka z obszarami dla których uchwalono mpzp

Strategia rozwoju do 2015

Program Rewitalizacji Centrum Chrzanowa

Planowane obwodnice miasta: północna, zachodnia, północno-wschodnia

Nowe Miasto - drugi Chrzanów

Trzebinia

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebinia

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Trzebinia

Strategia Rozwoju Gminy Trzebinia na lata 2007 -2015

Program rewitalizacji miasta

Libiąż

Strategia rozwoju gminy Libiąż na lata 2005-2015

Lokalny Program Rewitalizacji miasta Libiąża na lata 2008 - 2016

Alwernia

Miejscowe plany zagospodarowania gminy Alwernia

Strategia Miasta i Gminy Alwernia

Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich Alwerni na lata 2008 – 2015

Alvernia Studios

Powiat

Strategia Rozwoju Powiatu Chrzanowskiego na lata 2006-2015

Opracowanie Studium Wykonalności dla zadania „Modernizacja Linii Kolejowej Nr 93, Trzebinia Zebrzydowice na Odcinku Trzebinia – Oświęcim z infrastrukturą towarzyszącą” + mapki
See less See more
41 - 60 of 6441 Posts
5
Nowa część Centrum Handlowego MAX, otwarta w listopadzie, ul. Trzebińska

przy okazji stara część doznała faceliftingu

See less See more
8
I L.O. przy ul. Piłsudskiego, dobudowa sali gimnastycznej i modernizacja budynku szkoły

sala gimnastyczna

http://img686.imageshack.us/img686/6563/img6250.jpg - Imageshack podmienił zdjęcie, w wolnej chwili poprawię na właściwe

i sama szkołajak widać elewacja najmłodszej, powojennej części kompleksu, już odnowionaczęść bodaj z lat 20/30 XX w. jeszcze w rusztowaniachna szczęście styropianu braki część najstarsza od ul. KościuszkiSee less See more
5
Chwila odpoczynku od inwestycji kubaturowych, teraz trochę dróg

wiadukt w ciągu północno-wschodniej obwodnicy Chrzanowa, od strony wschodniej czyli ul. Sikorskiegoul. Kwiatowawiadukt bliżej

See less See more
14
Niedawno zakończony remont ul. Pogorskiej od ul. Kalinowej do ul. Chechlanej z poprawą nakładki asfaltowej na skrzyżowaniu Pogorska/Chechlana (wykonanej przy budowie marketu Lidl czyli bodaj rok temu:eek:hno:) - na wykonanie kolejnego odcinka od Kalinowej do os. Stella podpisano już umowę

Pogorska w stronę Stelli - po lewej bloki os. MłodościPogorska w stronę śródmieścia w lewo ul. Kalinowa

przystanek Pogorska Szkoła

niedziela a panowie w towarzystwie koparki coś grzebią;)gustowna wiata tramwajowa(!)w dół w stronę miastaktóre jawi się po lewej;)

Pogorska/Armii Krajowej

Pogorska/Chechlanaw oddali mostek nad potokiem Chechło i ul. Kadłubek - idzie do remontu w przyszłym roku:cheers:

See less See more
6
Wracamy do budynków i na osiedle Młodości. Ulica Szarych Szeregów, nowy budynek chrzanowskiego TBS-u, w którym jeszcze (chyba) trwają jakieś prace wykończeniowe:naprzeciw trwają prace przy takim cudzie - warsztat, stacja diagnostyczna?

bardziej na wschód w stronę ul. Witosa też coś podobnego powstaje

See less See more
6
Śródmieście Chrzanowa ponownie. Postępy na Alei Henrykakamienica na rogu ulic Garncarskiej i Krakowskiej - dawna siedziba Stowarzyszenia Psalmistów Chewre Tillem, teraz potraktowana styropianem a jej sąsiadka przeznaczona do wyburzenia - godne naśladownictwo komunistycznych wyburzeń: synagogi pod Dom Kultury i otoczenia placu Estery pod Plac Tysiąclecia:bash:i jeszcze ta papa na dachu:eek:hno:
See less See more
6
także ul. Garncarska, w stronę Małego Rynku i ul. 29 Listopada, budynek usługowo-handlowyszczyt od Małego Rynku - jest nadzieja na wypełnienie narożnikapo drugiej stronie Garncarskiej

też Garncarska, tyły kamienic wschodniej pierzei RynkuSee less See more
9
PŁAZA. Opuszczamy stolicę powiatu i podążamy do Płazy. Zakończono tam niedawno odnawianie elewacji frontowej pałacu Starzeńskich, w którym aktualnie mieści się Dom Pomocy Społecznej, wyremontowano też część alejek przed pałacem. Inwestorem był powiat.

alejki i chodniki

See less See more
10
czy mógłby ktoś zamieścić zdjęcia nowego bloku w trzebini koło marketu sąsiad byłbym baardzo wdzięczny pozdrawiam ;)
Akurat mam trochę nowych zdjęć z Trzebini, ale tego akurat bloku nie. Szczerze mówiąc nie kojarzę za bardzo lokalizacji, mógłbyś podać ulicę albo o jaki market chodzi?;)

TRZEBINIA. Czyli zmieniamy gminę. Trochę się dzieje już na Rynku i w okolicy, mimo, że rewitalizacja na razie nie ruszyła pełną parą.

Odnowiony Dom Handlowy Orionz Rynkui "od tylca" z ul. Ochronkowej (DW 791)styropianizacja kamienic Rynek 25 i 26były socrealistyczne kamienice bedom bloczki
See less See more
5
Parking wielopoziomowy na tyłach UM Trzebinia w północno-wschodnim rogu Rynku i przylegający do ul. Młoszowskiej

na tyłach urzęduz naroża Rynku

Tyle ode mnie.:goodbye:
See less See more
^^Łaa, z rozpędu źle mi się napisało - podpisano umowę na projekt przebudowy odcinka wraz ze złożeniem wniosków o zezwolenie na roboty drogowe itp., tu szczegóły: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=48888923&postcount=51. Więc jeszcze trochę czasu upłynie do faktycznego remontu - najwcześniej pewnie w 2011:(. Wybacz zrobienie Ci złudnej nadziei;)
a jeszcze się zapytam co do rewitalizacji; ta kamienica po lewej obok orionu tam jest omega jakaś moda damska męska ona też będzie odnawiana ??
W programie rewitalizacji na stronach UM Trzebinia wszystkie kamienice wokół rynku są przeznaczone do odnowienia. Ale w pierwszym etapie, który otrzymał unijne dofinansowanie, mieści się chyba jedynie pokazana na zdjęciach styropianizacja kamienic nr 25 i 26.

Oldskulowy PRL-owski napis pewnie pójdzie do piachu;)EDIT: Wg tego ogłoszenia o udzieleniu zamówienia na realizację prac budowlanych w ramach rewitalizacji Trzebini etap I - do odnowienia idą oprócz kamienic nr 25 i 26, także nr 3 i 16. Odnowienie polegać ma m. in. "termorenowacji" elewacji:bash:
See less See more
W ramach integracji się powiatu z resztą województwa:

Czy K przestanie jeździć?

Dodano: 05.01.2010, 17:07

KOMUNIKACJA. Umowę na obsługę linii K, łączącej powiat chrzanowski z Krakowem, chce wypowiedzieć firmie przewozowej Transgór Tadeusz Gruber, szef związku komunikacyjnego. Pozostali członkowie zarządu końcem grudnia poparli ten pomysł. Jeśli teraz także zgromadzenie ZK KM opowie się za likwidacją kursów do Krakowa, K przestanie jeździć 1 kwietnia.

Związek rozważa likwidację linii K, bo autobusami, jak dowodzą jego członkowie, podróżuje coraz mniej osób.
- Gdy uruchamiano linię K, do Krakowa nie jeździło aż tyle pociągów, prywatnych samochodów czy busów. Konieczne było puszczanie nawet dwóch autobusów o tej samej porze, bo wszyscy pasażerowie do jednego się nie mieścili. Teraz jest inaczej. Obłożenie na tej trasie jest znacznie mniejsze - twierdzi radny z Trzebini Włodzimierz Korczyński, nieetatowy członek zarządu związku komunikacyjnego.

Według wyliczeń ZK KM, obłożenie na linii K wynosi maksymalnie 70 osób. Dlatego już w listopadzie związek zawiesił tzw. dublowane kursy, czyli te, które jeździły w odstępie kilkuminutowym. Od 1 stycznia natomiast zrezygnował z wieczornego kursu na Kraków (odjazd z Chrzanowa o godz. 18.50). Te zabiegi pozwoliły nieco zaoszczędzić. Utrzymanie linii nie kosztuje już 1,78 mln zł rocznie, ale - 1,43 mln zł. To jednak, jak przekonują przedstawiciele związku, wciąż za dużo. Stąd propozycja wypowiedzenia spółce Transgór umowy na obsługę linii K.

- Do mnie żadne wypowiedzenie nie dotarło. Dlatego, poza drobnymi zmianami w rozkładzie jazdy, kursujemy normalnie – Józef Tomasik, dyrektor trzebińskiego zakładu spółki Transgór, nic nie wie, jakoby ZK KM chciał mu wypowiedzieć umowę na linię K.
Członkowie zgromadzenia spotkają się końcem stycznia.
(AJ)

http://www.przelom.pl/przelom-online.php?t=Czy-K-przestanie-jezdzic-&p=4416
Tajsteryzm w natarciu. A p. Gruber podobnie niezatapialny. :eek:hno:
Rozbudowa i modernizacja infrastruktury dydaktycznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie przy ulicy Janiny Woynarowskiej 1 - protokół otwarcia ofert z dnia 31.12.2009 r.

---

Po interwencji "Przełomu": III STREFA dla Chrzanowa?

Dodano: 12.01.2010, 13:18

KOMUNIKACJA. Jeszcze w poniedziałek Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych w Krakowie kazał zapomnieć mieszkańcom Chrzanowa o tzw. III STREFIE ich mieście. We wtorek, po interwencji "Przełomu", otrzymaliśmy informację, że jest szansa na zmianę decyzji. Jeśli bilet strefowy zostanie tutaj wprowadzony, pasażerowie zaoszczędzą np. dojeżdżając do Krakowa.

- Na waszą prośbę skontaktowałem się z dyrektorem MZPR, który wyraził zainteresowanie zwiększeniem III STREFY również o Chrzanów - powiedział we wtorek rano Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego. - Zakład przygotowuje aktualnie projekt jej poszerzenia. Jeśli finanse firmy na to pozwolą, III STREFA wkrótce obejmie też Chrzanów - dodał.

Przypomnijmy, że III STREFA umożliwia przejazd pociągiem na jednym bilecie w ciągu 6 godzin na dowolnych trasach w jej obrębie, co wiąże się z oszczędnościami finansowymi dla pasażerów.
(jk)

http://www.przelom.pl/przelom-online.php?t=Po-interwencji-Przelomu-III-STREFA-dla-Chrzanowa-&p=4454
---

Chrzanowska Rada Kultury: zabytek, czyli co?

Dodano: 12.01.2010, 16:28

Uczestnicy Chrzanowskiej Rady Kultury dyskutowali we wtorek, jakie stare budynki należy wpisać do powstającej Gminnej Ewidencji Zabytków. Przy okazji kolejny raz burmistrz Ryszard Kosowski zapewnił o chęci odbudowy pałacu w Kościelcu.

Powstająca Gminna Ewidencja Zabytków to dokument będący podstawą do objęcia ochroną nieruchomości mających wartość historyczną. Pracownicy chrzanowskiego muzeum wytypowali już wstępnie ponad sześćset obiektów nadających się do wpisania do GEZ. Do tej pory tylko dziewięć zabytków z gminy Chrzanów wpisanych jest do rejestru zabytków (m.in. na tej liście jest siedziba muzeum przy ulicy Mickiewicza). Muzealnicy i samorządowcy chcą, by ta lista znacznie się wydłużyła. Ochrona konserwatorska będzie znacznie silniejsza, niż ta obejmująca budynki wpisane do GEZ.

Inne małopolskie miasta mają znacznie więcej zabytków wpisanych do rejestru. Na przykład w Krzeszowicach jest ich 30, a w Bochni 44. Dlatego sporządziliśmy wstępną listę obiektów zasługujących naszym zdaniem na ochronę konserwatorską. Jak choćby dawną siedziba magistratu przy ulicy Mickiewicza 6, drewniane chałupy przy ulicach Głównej i Balińskiej oraz kapliczkę w Kościelcu – poinformował dyrektor muzeum Zbigniew Mazur.

Są także przymiarki, by taką ochroną objąć m.in. cmentarz żydowski.
- Moim zdaniem do rejestru powinno się wpisać tylko kilkadziesiąt najstarszych nagrobków. Objęcie ochroną całego cmentarza może tylko utrudnić jego administrowanie. Bo raczej na pieniądze od konserwatora nie ma co liczyć – argumentował członek rady kultury Wojciech Wyzina, miłośnik lokalnej historii.

Kolejny już raz pojawił się temat odbudowy pałacu w Kościelcu.
- Nie zmieniłem zdania i uważam, że pałac warto odbudować. To dla Chrzanowa ważna sprawa – zapewnił burmistrz Ryszard Kosowski.
(MOR)

http://www.przelom.pl/przelom-onlin...ada-Kultury-zabytek-czyli-co-&p=4458_i2_33202
Teraz dyskutują! Dziesięć lat temu trzeba było ewidencję tworzyć i wnioskować o wpisy do rejestru, nie teraz jak najstarsza część miasta prawie cała w styropianie! Teraz zamiast gadać, trzeba działać i szybko wpisywać co się da zanim do końca XIX-wieczny historyzm i międzywojenna moderna zginie bezpowrotnie dzięki bezmyślności urzędników.

I oczywiście najważniejsza sprawa to budowa makiety dla ludu - pałacu, z którego przed bodaj 30 laty pozostały tylko fundamenty. Dramat.:bash:
Wydamy 85 milionów

Radni uchwalili budżet Powiatu na 2010 rok. Budowana będzie sala gimnastyczna przy ZSECh w Trzebini, hala przy I LO w Chrzanowie i Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny nieopodal szpitala, a kolejne drogi powiatowe zostaną poddane gruntownej przebudowie. Na wydatki przeznaczono blisko 85 mln zł.

- Zadania rządowe będziemy wykonywać jedynie w kwocie dotacji celowej. Wydatki na oświatę, kulturę i sport muszą się zawrzeć w wysokości przyznanych subwencji. O 10 proc. obniżone zostaną wydatki jednostek organizacyjnych (dyrektorów jednostek chcemy nakłonić do polityki oszczędnościowej). 17,3 mln zł przewidzieliśmy na wydatki majątkowe, głównie na zadania drogowe w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 50 tys. zł przeznaczymy na administrację publiczną, a dokładnie na zakup komputerów do Starostwa - wyjaśnia Starosta Janusz Szczęśniak.

Przed Powiatem rozpoczęcie dwuletniego zadania - budowy sali sportowej przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Powiat wyłoży w 2010 roku na ten cel 2 mln zł roku. 2,5 mln zł będzie kosztować budowa placówki opiekuńczo-wychowawczej (1,5 mln zł w 2010 roku). Mowa o Powiatowym Ośrodku Wsparcia Dziecka i Rodziny w Chrzanowie. 48 tys. zł zostanie przekazane na modernizację i wyposażenie kluczowych stanowisk w ramach tworzenia Centrów Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chrzanowie.

Powiat Chrzanowski spłaca kredyty bankowe w wysokości 20.590.000 zł. Kredyty przeznaczone są na pokrycie kosztów związanych z remontami dróg, budową hali sportowej przy ZSTU w Trzebini, termomodernizacją budynku I LO w Chrzanowie i termomodernizacją budynku PCKU w Chrzanowie. Zapłacono już odsetki i prowizje od tych kredytów w wysokości 691.591,43 zł.
W 2010 roku zaplanowano zaciągnąć 9 mln zł kredytu na pokrycie deficytu.
(KR)

Czy wiesz, że...
Dochody Powiatu Chrzanowskiego na 2010 rok wyniosą 77,8 mln zł.

http://www.powiat-chrzanowski.pl/index.php?id=2&p=news,1891,show,1335
See less See more
Gminna Ewidencja Zabytków już dawno jest, ale faktycznie z wpisem najcenniejszych budynków do rejestru zabytków są opóźnieni o kilkadziesiąt lat, lecz też trzeba robić to z głową a nie wpisywać wszytko jak leci, co ma po kilkadziesiąt lat.:eek:hno:
Jak widać psu na budę się ta GEZ zdała, bo prawie na pewno duża część kamienic w okolicy Rynku jest tam wpisana. Pewny nie jestem, bo oczywiście nikt nie był łaskaw ewidencji w wersji elektronicznej udostępnić (podobnie jak SUiKZP). Muszę się w końcu przejść do Muzeum, powinni mieć, a jak nie to uderzyć po prośbie do UM, bo pewnie od ręki nie wydadzą tylko na druczek jakiś.

Tylko dwie rzeczy mogą powstrzymać dewastacje - MPZP (nie ma i nie wiadomo kiedy będzie) albo wpisy do rejestru. Przy tym co się wyrabia w mieście i powiecie - tak, należałoby wpisywać wszystko jak leci, włącznie z blokami w śródmieściu z lat 50-tych (a może nawet PRG przy pl. Tysiąclecia). Nie ma jednak na to szans, konserwatorzy są raczej ciężcy przy nowych wpisach, trzeba dowodzić dużej wartości zabytku. Z kolei jak pozostaniemy tylko przy ewidencji to istnienie w obecnej postaci danego budynku czy nawet fragmentu miasta będzie zależało praktycznie od widzimisię urzędników i właścicieli nieruchomości. To nie jest dobra zależność.

Nie jest najważniejszą sprawą budowa makiety, która zresztą już dawno jest stworzona (obecnie mieszcząca się w chrzanowskim muzeum, wyszła z rąk hobbysty!!) lecz starania o odbudowę pałacu, co burmistrz od wielu lat popiera.
Tak samo jak odbudowa pałacu w Porębie Żegoty, jak ochrona budynków w centrum miasta, tak samo warto zrekonstruować pałac w Kościelcu.
Nie tak samo. Istniejący budynek jest zdecydowanie bardziej wart zachowania i ochrony niż jakakolwiek rekonstrukcja. Autentyk zawsze jest lepszy od odbudowy. Nie godzę się i nigdy się nie zgodzę na przeznaczanie pieniędzy podatników na rekonstrukcję podczas gdy zachowane przedwojenne czy XIX-wieczne budynki będą popadać w ruinę, bądź co gorsza będą dewastowane przez przeróbki i docieplenia przez miejskie spółki lub właścicieli za przyzwoleniem urzędników. Jak przyjdzie prywatny inwestor - proszę bardzo, niech sobie odbudowuje. Za publiczne pieniądze - nie.

EDIT: Dopiero teraz zerknąłem do linka, który podałeś i z zadowoleniem spostrzegłem, że odbudową zainteresowany jest faktycznie prywatny inwestor. Na ile jest to realne - zobaczymy. Ale też popieram:) Niech tylko burmistrz nie uważa, że wspierając tą inicjatywę robi wystarczająco dużo w kwestii zabytków w mieście i gminie, i już więcej nie musi. Otóż robi za mało i musi robić więcej. Zdecydowanie więcej.
See less See more
^^Obiecanki, cacanki;)
Jeżeli masz na myśli pałac w Porębie Żegoty, pisząc: "Istniejący budynek jest zdecydowanie bardziej wart zachowania i ochrony niż jakakolwiek rekonstrukcja." Tylko tam są ruiny, przy odbudowanie co najwyżej to oryginalny materiał może być ponownie użyty, to praktycznie większa cześć szkieletu i tak będzie całkowicie oparta na współczesnych materiałach.
Odnosiłem się do Twojego zrównania ochrony miejskiej tkanki z potrzebą odbudowy pałacu w Kościelcu, a uważam, że chronienie tego co jeszcze nie uległo dewastacji w mieście (i pozostałych miejscowościach powiatu/regionu) za stokroć ważniejsze niż budowa nowego "zabytku". W kwestii pałacu w Porębie-Żegoty zdaję sobie oczywiście sprawę, że będzie to odbudowa przy użyciu współczesnych materiałów, w dodatku nie wiadomo jak wierna bo materiałów dotyczącego tego pałacu jest chyba znacznie mniej niż kościeleckiego.
przy wspomnianym skrzyżowaniu w budynkach starego szpitala powolutku postępują prace rozbiórkowe

Z budyneczku na pierwszym planie pozostała już tylko kupa gruzu:) - wyburzenie zapewne związane z planowanym tu rondem kończącym obwodnicę północno-wschodnią.
^^Kryzys, panie!

Ciekawa mapka ze strony UM Trzebini:

http://www.trzebinia.pl/_files_/uwarunkowania_rozwoju_3a_n.jpg

http://www.trzebinia.pl/_files_/uwarunkowania_rozwoju_3b_n.jpg

Widać rezerwę pod południową obwodnicę Trzebini, Młoszowej i Dulowej w ciągu DK79 (przewidywana droga klasy GP 1x2) - zaznaczona linią przerywaną, do granicy Trzebini/Młoszowej praktycznie wzdłuż torów kolejowych, później przez Puszczę Dulowską. Ciekawe co na to ostatnie ekolodzy i RDOŚ?;)

Przerywaną linią zaznaczono też wschodnią obwodnicę przebiegającą między Trzebinią i Młoszową - czyli nowy odcinek DW791 - przechodzący dalej w południowe obejście Myślachowic i płd-wsch Lgoty.

Z kolei poniżej Myślachowic widać planowane obejście północne Trzebini przebiegające od Myślachowic (DW791) do Sierszy.

Wg legendy pierwsze dwie drogi są projektowane (?) czyli trasy są raczej klepnięte. Tylko czekać na decyzje GDDKiA i ZDW:D (pewnie jeszcze z parę lat...)

---

Jeszcze takie coś:

DK 79 - obwodnica Chrzanowa, Chrzanów
Nazwa: DK 79 - obwodnica Chrzanowa
Miasto: Chrzanów
Data rozpoczęcia: 4 kwartał 2011 roku
Data zakończenia: 4 kwartał 2012 roku

Powstanie obwodnica Chrzanowa, która będzie jednojezdniową drogą o długości ok. 4,0 km. Celem ogólnym przedsięwzięcia jest usprawnienie funkcjonowania chrzanowskiego węzła komunikacyjnego, zarówno w zakresie drogowych połączeń regionalnych jak i w ruchu lokalnym.

Wartość inwestycji (przedział): 50-100 mln

http://www.kompasinwestycji.pl/inwestycja-344.htm
Oby, oby...
See less See more
41 - 60 of 6441 Posts
Top